Píšu to 30. října, vyjde to zítra 31. října a pozítří začne listopad. Nevím jak u vás, ale pro mě je listopad nejsentimentálnějším měsícem v roce. Už odjakživa. Nicméně v posledních 24 letech to začalo gradovat tím, že mi postupně odcházeli do nenávratna blízcí lidé. V prosinci už je to lepší. Obzvláště když napadne sníh. Nejlepší jsou závěje, do nichž mohu ulehnout a snít. Ale i Vánoce často bývají na blátě. V klidu počkám do ledna. To už snad půjde.
Lucifer
31.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Název příspěvku jsem převzal z knížky Všechno dobré je k něčemu zlé … od Paula Watzlawicka, v níž se tak jmenuje jedna podkapitola. Co je humanita a bestialita je jasné. Divinita je něco jako nádhera či boží zásah. Jedno rčení praví, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Netýká se to všech dobrých úmyslů. Ty, které dláždí cestu do pekla, jsou dvojího druhu. Jedny jsou jenom kamufláží úmyslů zcela nedobrých. Druhé jsou míněny vážně, avšak v provedení sebestředných dobrodějů, kteří nabyli pocitu, že oni vědí nejlíp, co je pro ostatní dobré. Nad tím se zamýšlí Paul Watzlawick. Následují výňatky ze zmíněné podkapitoly.
28.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Blíží se konec října, příští týden začne listopad. Podzimní čas jako z partesu. Opravdu? Rána bývají chladná, pozdě odpoledne vystoupají teploty až na 17 °C. Meteorologické předpovědi trvají na tom, že to bude trvat minimálně až do Dušiček. Anebo snad až do Vánoc? Těžko říct. V každém případě má podzim velmi zvláštní parametry. Podzim nepodzim. Na střídačku.
25.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Na Live Science se objevil úryvek z knihy „Tvoje tvář patří nám“ (Simon & Schuster, 2023) novinářky Kashmir Hill. Vzpomíná v něm na vznik technologické společnosti Clearview AI, která vstoupila do povědomí veřejnosti se svým softwarem umělé inteligence, který údajně dokáže identifikovat prakticky kohokoli na základě jediného záběru jeho tváře. Vybral jsem z toho několik poupravených pasáží.
22.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Umělá inteligence (artificial intelligence, AI) je inteligence projevovaná stroji, zejména počítači s vhodným programovým vybavením, a zároveň je to obor informatiky zabývající se tvorbou takových počítačových systémů. Ty řeší komplexní úlohy jako je rozpoznávání či klasifikace, např. v oblastech zpracování obrazu (ve formě pixelů) či zpracování psaného textu či mluveného jazyka (ve formě počítačového kódu), nebo plánování či řízení na základě zpracování velkých objemů dat. Na Live Science jsem nedávno objevil článek, ve kterém se praví, že překotný vývoj umělé inteligence může pro lidstvo znamenat nebezpečí. Následuje citace z první částí, v níž se k tomu vyjadřují Yoshua Bengio a Ben Turner, dva význační tvůrci umělé inteligence.
19.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Karma v buddhismu označuje etický přírodní zákon příčiny a následku. Čin vykonaný se záměrem nebo vědomým motivem a odpovídající následek tohoto činu, postihující zpětně aktéra samotného. Zjednodušeně řečeno podle této doktríny egoistické jednání způsobuje utrpení, zatímco nesobecké jednání přináší štěstí. Tomuto tématu se věnuje i Heiko Schrang, z jehož knížky jsem tady použil už řadu citací.
16.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Ráno mě přivítala mlha. Sestoupila z nízké oblačnosti až na zem. Možná mi chtěla něco naznačit. Třeba když vyjdu ven, budu skoro neviditelný. Jako bych se přikryl bílou peřinou. Pod peřinou někdy hledám sám sebe. Dokud neupadnu do spánku. A v něm začíná kolotoč snů. Střídají se jako svatí na orloji. Ačkoli nejsou svatí, jakože svatý nejsem ani já. Z těch snů si pamatuji jen poslední. Krátkou chvíli než sestoupí mlha. Pak už jsem zase ztracený.
13.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Už dvakrát jsem tady publikoval pojednání na téma strach. První se jmenuje Strach zabíjí. V něm jsem citoval z knížky Biologie víry – Jak uvolnit sílu vědomí, hmoty a zázraků od Bruce H. Liptona. K tomu jsem přidal svoje poznámky. Druhé se jmenuje Strach a je to čistě můj text. Třetí pojednání, které překládám, pochází z knížky Lži století, které znají jen zasvěcení od Heiko Schranga, Něco jsem z kapitoly Strach vybral a občas stylisticky poupravil.
10.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Na Live Science jsem narazil na článek, který se v rámci kvantové fyziky zabývá jedním podivným jevem. Díky speciálního experimentu se ukázalo, že fotony mohou zdánlivě opustit materiál dříve, než do něj vstoupí, což bylo považováno za důkaz existence něčeho jako negativního (záporného) času. Ten pojem je třeba brát s určitým nadhledem. Ve skutečnosti záporný čas neexistuje. Elementární částice se však někdy chovají jako by existoval. Následují komprimované a stylisticky poupravené výňatky z článku.
07.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Albert Einstein se narodil 14. března 1879 v německé Ulmu a zemřel 18. dubna 1955 v Princetonu, New Jersey, USA. Byl teoretickým fyzikem, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Často je označován za největšího vědce 20. století, případně spolu s Newtonem za nejvýznamnějšího fyzika vůbec. Proslavil se především speciální a obecnou teorii relativity, myšlenkou kvantování elektromagnetického pole či vysvětlením Brownova pohybu, což je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu. V roce 1921 byl Einstein oceněn Nobelovou cenou za vysvětlení fotoelektrického jevu a za zásluhy o teoretickou fyziku. Albert Einstein byl mnohem víc než jen vědecký génius. Od jeho politického přesvědčení až po jeho nenávist k ponožkám. Na Live Science jsem objevil článek, který o Albertu Einsteinovi prezentuje 32 zábavných a náhodných faktů. Většinu z nich znám. Na internetu lze najít spoustu podobných seznamů. Následují vybrané zajímavosti ze zmíněného článku.
04.10.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0