« strana 1 »

Dobrou noc a dobré ráno, anděli

rubrika: Povídání


Když se ráno probouzím, říkám si, jestli je to ještě opravdu nutné. Až se úplně proberu, což může trvat i dvě hodiny, dojdu k závěru, že zřejmě mám strážného anděla. Možná jsem jím i já sám. Když se podívám do zrcadla, pochopím, že jako strážný anděl bych nestál ani za fajfku tabáku.

 

Lucifer


Někde hluboko v mé knihovně, hluboko v mém podvědomí, zkrátka někde tam, kde lišky dávají dobrou noc, je název knížky od Karla Houby Dobrou noc, anděli. Kdo je tím andělem a kdo jsem já, ví Bůh, anebo aspoň kterákoli jiná reinkarnace, přicházející ke mně ve snu. Když spím. Když jsem nehybný. Když jakoby nejsem. Když se ráno probudím, tak první, co řeknu semknutými ústy, je: Dobrou noc, anděli.

 

Dobré ráno, anděli. Venku je tak krásně, že až srdci se chce zastavit na jednu malou v cukrárně U větrníku. Snídám u viaduktu, kde spí malí poslové jitra, které bych rozhodně nechtěl probudit, ale na jazyku mám takovou chuť.

 

Chuť tabáku.

 

Dobrou noc, anděli. Až se probudíš, povím ti, kam jsem schoval tvoje křídla. Povím ti pohádku o neskutečně krásné zemi, kde lišky dávají dobrou noc a andělé dobré ráno. Povím ti vše, co bych nikomu nepověděl.

 

Až se probudíš, nenajdeš mě. Budeš tady sám. A ten dopis, který jsem ti napsal, když jsem tady byl a ty jsi spal, bude začínat větou: Dobrou noc, anděli.

 

Dobré ráno, anděli.

 


komentářů: 1         


Mléčná dráha

rubrika: Pel-mel


Jestli máte pocit, že jste ještě nikdy nebyli na mléčné dráze, jelikož třeba nemáte v lásce kravské či kozí mléko (ženské je lepší), tak se mýlíte. Vy nejste na ale v Mléčné dráze už odmalička. Každou noc, když je jasno, se můžete podívat na oblohu a uvidíte hvězdy v Mléčné dráze. Většina z nich bliká, aby vám dala najevo svoji přítomnost. Ty, co neblikají, jsou planety Sluneční soustavy.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Pierot a Kolombína

rubrika: Pel-mel


Jednou se potkali. On a ona. Chvíli se okukovali. Časem si rozdělili role. On se stal Pierotem, ona Kolombínou. Čas běžel jako splašený kůň a Pierot s Kolombínou na jeho hřbetě. Jednou řekla Kolombína Pierotovi: „Kam jsi dal toho časového koně.“  Pierot odvětil: „Do stáje.“

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Vesmírná prda

rubrika: Pel-mel


Předkládám krátké povídání o prdění. Zařadit ho do rubriky Povídání jsem se rozhodl o nezařazení, jelikož se sice jedná o jakési povídání, ale v podstatě je to jenom nějaké prdění. Každému, kdo to bude číst, doporučuji, aby se nejdřív pořádně vyprděl. Je to zdraví velmi přínosné a objem vašeho těla se částečně zmenší. Hubnutí je zdraví též prospěšné.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Oslava Tondových narozenin

rubrika: Pel-mel


V sobotu 15. 3. 2025 jsem zajel oslavit narozeniny jednoho kamaráda, který bydlí kousek za hranicemi Prahy nepříliš daleko od Nových Butovic. V posledních měsících jsem měl problém dorazit do nejbližšího obchodu v NB, natožpak jít na delší procházku po Praze. Tondovi jsem však slíbil, že na jeho narozeniny se třeba i doplazím. Což se mi nakonec povedlo.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Umělá inteligence je prý soucitnější než odborníci na duševní zdraví

rubrika: Pel-mel


Umělá inteligence (UI, anglicky AI - artificial intelligenceI) je inteligence projevovaná stroji, zejména počítači s vhodným programovým vybavením, a zároveň je to obor informatiky zabývající se tvorbou takových počítačových systémů. Ty řeší komplexní úlohy jako je rozpoznávání či klasifikace, např. v oblastech zpracování obrazu (ve formě pixelů) či zpracování psaného textu či mluveného jazyka (ve formě počítačového kódu), nebo plánování či řízení na základě zpracování velkých objemů dat. AI je jistě velmi podnětným přínosem. Může nám hodně pomáhat. Časem možná už skoro ve všem. Otázkou je, jestli se lidé nakonec nestanou „domácími mazlíčky“ AI. Následuje výňatek na toto téma z článku v Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Rozdíly mezi mužským a ženským mozkem

rubrika: Pel-mel


Mezi ženami a muži je zřetelný rozdíl. Tělesný a psychický. Kdysi jsem začal tomu říkat jin a jang. Slovní spojení jin a jang má původ ve starodávné čínské filosofii, které popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, jež se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru, všude kolem nás i v nás. Jin přestavuje temnotu (ženství, pasivní sílu) a jang světlo (mužství, tvořivou sílu), což je reprezentováno symbolem Tchaj-ťi tchu (viz Harmonie), přičemž tečky opačné barvy symbolizují, že v každé ze sil se nachází i opačná síla. Jin a jang se nevylučují, jsou na sobě závislé, dají se dále dělit na jin a jang, vzájemně se mohou podporovat a měnit. Jejich koexistence závisí na tom, jak spolu dokáží harmonizovat. Následuje výtažek z článku v Live Science na toto téma.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Gravitační paměť a huňaté myši

rubrika: Populárně naučný koutek


Navazuji na předchozí Gravitační paměť v podobě dvou výňatků ze sumarizačního článku na Live Science. K jakési rekapitulaci gravitační paměti či obecné teorii relativity přidáván přidávám huňaté (vlnité) myši. V odkazu dole najdete další témata. Svůj dodatek přidávat nebudu, abych se nezacyklil. Mohu však s předstihem říci, že představa myši v podobě mini ovce mě zaujala.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Déjà vu

rubrika: Poetický koutek


Déjà vu (česká výslovnost [dɛʒa vɪ] čili [deža vi], francouzská výslovnost [deʒa vy] „již viděno“) označuje v psychologii jev, kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. Následuje text stejnojmenné písně od Vladimíra Mišíka & Etc …

 

Lucifer


Poprvé přijet do Paříže a cítit

Tady jsem přece někdy byl

Co je to lásko za pocit

Vidím tě poprvé a přitom vím

Že tebe jsem kdysi v noci políbil

 

Začínám koncem pořád znova

Poznat, že chodíš v kruhu návratů

Co je to lásko za pocit

Už dneska vím, že zítra

Zakopnu o tři slova

Co jsem ti šeptal včera do noci

 

Mám tě rád Mám tě rád Mám tě rád

 

Už mě to vůbec nebaví

Sledovat mejdanovou burzu

Volám tě lásko do noci

Když měním ve výhodném kursu

Cit za pocit

 

Začínám koncem pořád znova

Poznat, že chodíš v kruhu návratů

Co je to lásko za pocit

Už dneska vím, že zítra

Zakopnu o tři slova

Co jsem ti šeptal včera do noci

 

Mám tě rád Mám tě rád Mám tě rád Mám tě rád

 


komentářů: 3         


Gravitační paměť

rubrika: Populárně naučný koutek


Nová studie naznačuje, že neprokázaná Einsteinova teorie „gravitační paměti“ může být nakonec skutečná. O gravitaci jsem tady napsal s použitím populárně odborných zdrojů řadu článků. Například Gravitační síla neexistuje I nebo Gravitace II. Albert Einstein započal svoji fyzikální kariéru formulací základů speciální teorie relativity. Později se začal zabývat gravitací a vznikla obecná teorie relativity. V té speciální správně odhadl, že hmotnost a energie jsou dva atributy téhož a stanovil, že nejvyšší rychlost částic ve vesmíru je dána rychlostí fotonů ve vakuu. Není vakuum jako vakuum. Úplné vakuum neexistuje. Obecná teorie relativity se snažila vysvětlit gravitaci na základě zakřivení prostoročasu. Do jisté míry se jí to podařilo, ale domnívám se, že podstata gravitace nebyla odhalena. Předkládám výňatky z článku na Live Science, v němž se tvrdí, že existuje něco jako gravitační paměť

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«     1    2  3  4  5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  333  334  335  336  337   »