« strana 1 »

Budapešť

rubrika: Pel-mel


Ve svých genech mám po svém otci maďarské předky. Maďarskému jazyku vůbec nerozumím, Igen? V Budapešti jsem byl pouze jednou. S rodiči, strýcem, tetičkou a dvěma sestřenicemi jsme tudy jeli kdysi za totáče na výlet do Rumunska a Bulharska. Přítomen byl ještě můj mladší bratr, který se nám v budapešťském zábavním parku plném kolotočů ztratil. Po mnoha letech se mi ztratil na řeckém pobřeží můj mladší syn. Oba byli nalezeni, ten první už ale nežije. Věci se v našich životech točí tak nějak dokola. Asi proto, abychom z toho kolotoče našli cestu ven. Kam? Zkuste přemýšlet. V poslední době mám pocit, že už se mi přemýšlet nechce. Ale co ten kolotoč?!

 

Lucifer


Maďaři jsou zalezlí ve své pustě, kam přikvačili odněkud z Uralu později než slovanské kmeny do Čech a na Moravu. Před příchodem Maďarů vznikla Velkomoravská říše, které velel franský kupec Samo. Frankové byli Germáni. Ovšem ten germánský Samo z přišedších Slovanů vytvořil říši. Ta se časem rozpadla a zbytek se přesunul do Čech, kousek Moravy zůstal. Zbylou východní část obsadili Maďaři a udělali z ní Horní Uhry. Zatímco Češi měli po staletí knížectví, pak království v rámci Svaté říše římské, Slováci, jakožto potomci původní Velkomoravské říše, se dočkali prvního samostatného státu až za Hitlera. A tak dále…

 

Mám v sobě i maďarské geny, což se projevuje někdy v tom, že se zaobalím do své pusty a nikoho do ní nepustím. Možná čardáš. Možná příbuzné potulné Kumány. Mám v sobě ale geny kohokoli jiného v tomto středoevropském prostoru, včetně těch germánských. A tak si myslím, že v tomto čase, kdy se hroutí nejen Spojené státy americké, ale především Evropská unie, je na čase vytvořit Středoevropskou konfederaci: Čechy, Morava, Slezsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a možná i Bavorsko. Žádné Rakousko-Uhersko, do stejné řeky už nikdy nevstoupíš, ale něco podobného a mnohem lepšího a pevnějšího.

 

 


komentářů: 6         


Fujarovka

rubrika: Vinárna U Čerta


Tohle ale fuck t není báseň, něco takového bych si složit nedovolil, jednou jsem dokonce skládal uhlí na nádraží, ne z vagónu, ale z pontónu či bontónu, paměť už mi občas neslouží, někdy si nedokážu ani vzpomenout, co je to paměť, někdy venkonce ani, co je to ani.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Sexuální příručka z roku 1894

rubrika: Pel-mel


Před pár dny jsem narazil na PDF knihy. To je takový portál na internetu, z něhož si můžete stáhnout nejrůznější texty či knihy v pdf formátu. Pár takových jsem si už stáhl. V této fázi mě víceméně zaujal jeden text, jehož název tkví v názvu tohoto příspěvku. Sepsala ho v roce 1894 Ruth Smythersová, milovaná žena reverenda L. D. Smytherse, pastora arkadické metodistické církve, při výročním regionálním shromáždění. Jelikož jsem vzhledem k ženám sexuálně silně založený muž, tak mi nezbývá než se s vámi o tento text podělit, abyste věděli, že dokážu být v tomto ohledu sebezpytující, ba přímo kajícný. V textu jsem provedl jenom pár stylistických změn, příště vás obdařím výňatky z Kámasútry.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Nebo taky dva preclíky

rubrika: Poetický koutek


Čemu se báseň říká, ptal se mladičký Orten. Obrazu, zkratce, ve které je všechno, příčiny i následky. Jak se trápíme třeba tím, kam se ubírají dějiny a kdo za to může. Wernisch nabízí odpověď.

 

Stella


Dobré slovo neuškodí

 

Ivan Wernisch

 

Jen se čiňte, mladý muži,

věřte si, a štěstí jistě

se na vás usměje.

 

Umění moc nerozumím,

říká starý baron Zucker,

 

umění moc nerozumím,

ale malovaná bouře statek nepřevrátí.

 

Ještě se nestalo, že by někoho kousl malovaný pes,

dům je plný žen a žádná z nich nezlobí,

pověs si třeba oběšence, smrdět nezačne.

 

Umění moc nerozumím,

vím však, že umělcům by se mělo občas vypomoci,

protože jinak přestanou pečovat o svůj oděv,

budou strašit po ulicích

a tahat lidi za šos.

 

Tomu, kdo slušně žádá,

zaplatím pivo a preclík,

nebo taky dva preclíky,

někdy ještě přidám radu.

 

Dobré slovo neuškodí

a na stěnách ať visí obrazy.

 

Ale co já…

co já jsem to tenkrát vlastně

řekl tomu Hitlerovi…

 

Wernisch, Ivan: Pernambuco, Druhé město, Brno 2018


komentářů: 1         


Vlnky

rubrika: Povídání


Časopisy, které nosívám do domova důchodců, jsem jako vždycky položila na stolek u vchodu a teprve pak jsem si všimla mlčenlivého hloučku před prosklenými dveřmi na konci haly. Něco se stalo? Recepční se vyklonila: Bude večeře. Klienti upřeně hleděli do skla před sebou: končí další den, podobný včerejšímu a podobný možnému zítřejšímu.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 1         


Nic víc

rubrika: Poetický koutek


Když to myslím vážně

 

Lucifer


Možná si myslíš

Že nic už není na svém místě

Budeš se divit

Ale souhlasím

Tentokrát poprvé

Kdy to myslím vážně

 

Už jsem ti říkal mnohokrát

Že věci mění svoje místa

Co ztratíš tam

Najdeš někde jinde

Jenom to NIC hledáš marně

 

Někdy si myslím

Že mluvím ústy ryby

A plavu v akváriu

V němž je všechno možné

Jenom ne ta voda

A taky ty

 

Jednou jsi mi řekla

Že když hledíš do propasti

Vidíš moje oči

Jako dvě blikající hvězdy

A nic víc

 

Někdy i po ránu bývá nebe krásné

Když sedím jako socha na pohovce

Hledím přes skleněnou stěnu ven

A pozoruji první ptáky

Rozcvičovat svoje křídla

 

Možná si myslíš

Že všechno má své místo

Budeš se divit

Ale souhlasím

Tentokrát podruhé

Kdy to myslím vážně

 


komentářů: 4         


Ukazatel (Směrník)

rubrika: Pel-mel


Předevčírem jsem upadl na záda v umývárně obchodního centra. Mám teď poněkud pochroumaná žebra. Včera jsem strávil pár hodin na jednom úřadě. Netýkalo se to práce, ale důchodu. Co se děje ve Spojených státech amerických, ale i těch unijních Evropských, mi hlava přestává brát. Domníval jsem se, že právo zešílet mám jen já a pár podobných. Zdá se, že si ho osobují už skoro všichni. Více jak měsíc předpovídají meteorologové, že nás nejpozději pozítří čekají třicítky. Zatím nic moc, ale meteorologové to začali šroubovat na čtyřicítky. Po Vyšehradem prý bouchne nějaká bomba, trosky vyšehradské skály přehradí Vltavu a z Prahy se stane jezero. Možná moře.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«     1    2  3  4  5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  348  349  350  351  352   »