Ze svého archivu jsem vybral tři střípky, které jsem upravil a doplnil dvěma novými střípky. Pizzerie v Galerii, o které píšu v prvním střípku, už delší dobu neexistuje. Galerie Nové Butovice se neustále proměňuje jako každý z nás. Některé věci zůstávají déle, některé zmizí jako pára nad hrncem. Některé věci se mění k lepšímu, jiné k horšímu. Koloběh života i vesmíru je neúprosný.
Lucifer
Pizzerie v Galerii
Někdy se na chvíli zastavím v pizzerii v Galerii.
Galerie je název obchodního centra na okraji Nových Butovic a pizzerie se jmenuje Dolce Vita. Když se podíváte nahoru, uvidíte vlnitý kovový strop s kovovými nosníky a tlustými ventilačními trubkami. Nic moc. Uprostřed pizzerie stojí od podlahy až do stropu nároží typického italského domu, které obepíná dlouhatánský balkon. Sedávám vždy na jedné straně a z balkonu na mě kouká okno s otevřenými okenicemi a uzavřené dveře. Okno se na mě vlastně ani nekouká, jen slepě zírá, protože je za ním černočerná tma. Vždy na chvíli čekám, jestli se tam jednoho dne nerozsvítí a na balkon nevyjde dveřmi…
… Neprozradím kdo, ale napíšu, co si o svém stavu myslel Stephen Hawking.
„Myslím, že jsem dnes šťastnější, než jsem kdysi býval. Než na mě dolehla nemoc, byl jsem velice znuděný životem. Dost jsem pil a moc jsem nepracoval. Když se ale najednou vaše naděje zredukují skoro na nulu, tak si začnete vážit toho, co máte.“
Hrajte mi blues
Mám těžký spleen a v hlavě mi vykvetl šerý blín. Už ji neuvidím a nedokážu to pustit z hlavy. Do hlavy mi buší miliony vzpomínek a z toho kopce někde na Šumavě se kutálí malý kamínek. Plamínek v duši nejde zhasnout. Jsou zkrátka lidi, kteří najednou a bez slůvka na rozloučenou odkráčí do daleké nicoty. A co zbude? Nikdo a nikde a vlastně všude?
Mám šerý spleen a v duši mi vykvetl těžký blín. Bez ní už nedokážu jít na žádný výlet. Dívám se bezdušně do černé noci, do temné samoty a opět jsem neviditelný čert. Nikdy se nevrátí zpět. Tak spouštím svou poslední střelu do těchto vět a hraji si dokola na schovávanou – jako ten pštros strkám do písku nos. A co mi ještě zbude? Jediné blues v tomhle krásném světě?
Bílá vločka
Z nebe jsem viděl padat tebe
bílá vločko
Na zemi už tvé družky
ležely v závějích
Ty jsi mi však spadla na nos
a řekla sbohem
Roztála jsi do nicoty a vsákla
do mě
Já jsem teď s tebou
ty jsi mou
A další vločky se snáší
černou černou černou
tmou
Začátky a konce
Všechno má svůj začátek a konec. Nic není věčné. Dovedete si představit věčnost? Možná ano – sny bývají někdy krásné. Pak se ale probudíte a věčnost se rozplyne.
Když se narodíte a začnete žít, bývá to zpravidla příjemné. Z miminka se postavíte na ještě nejisté nohy a začnete se batolit po boku jednoho či obou rodičů. Naučíte se první slova, věty, čímž napodobuje ty dospělé. Koukáte kolem sebe a máte radost, když něco nového objevíte. Třeba támhle toho ptáčka, který švitoří jinou řečí.
Můžete se ale narodit ve špatný čas na špatném místě a špatným rodičům. Nemáte to jednoduché, ale vždy existuje možnost, že to překonáte. Není to snadné. Obzvláště kdy jste tak malí a bezbranní. Třeba vám do života vstoupí někdo, kdo vás zachrání.
Nakonec nás čeká konec, což je zcela přirozené. Nemáte se čeho obávat. I konce mohou být krásné. Předáte vše, čím jste byli a co jste vytvořili svým následovníkům. Pak zmáčknete vypínač a odeberete se do nikam.
Papoušek na rozloučenou
Rozhodl jsem se pořídit si papouška. Nejlépe většího jako je třeba ara, žako nebo kakadu. Papoušci se dožívají až šedesáti i více let a velmi rychle se naučí mluvit lidskou řečí. Není vyloučeno, že naše zvuky jen tak napodobují. Já si ale myslím, že ví moc dobře, co říkají.
Začnu s mládětem, takže není vyloučeno, že mě papoušek přežije. Potřebuji si totiž s někým popovídat, kdykoli mě napadne, a papoušek je pro osamoceného člověka tím nejlepším společníkem. Jednu dobu jsem přemýšlel, že si pořídím psa nebo kočku. Jenže pes je příliš oddaný a udělá, co vám na očích vidí, zatímco kočka z vás má akorát hračku. A oba neumí mluvit lidskou řečí. Takže papoušek.
11.12.2024, 09:28:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Často si děláme legraci z toho, že naše pozornost v posledních letech výrazně poklesla v souvislosti s rozvojem digitálních technologií a zábavy zaměřené na obrazovky, ale toto tvrzení je podloženo vědeckými poznatky. Ve skutečnosti je kratší doba pozornosti pouze jedním z vedlejších účinků nedávné exploze rozptýlení na obrazovce, jak tvrdí neurolog a autor Richard E. Cytowic ve své nové knize „Váš mozek doby kamenné v době obrazovek“ (MIT Press, 2024).
09.12.2024, 12:15:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Dnes vás obšťastním pověstí. První verzi jsem napsal 2. 1. 2004. Druhou poupravenou verzi jsem zde publikoval 23. 9. 2010. Na řadu teď přichází lehce zrevidovaná verze číslo 3. Pověst je z mé připravované knihy Nové pověsti české. S pohádkou má společného, že i kdyby se vám v průběhu čtení zdálo, že hůř už být nemůže, nakonec bude šťastný konec. Na rozdíl od klasických pověstí – kupříkladu automaticky se nabízejícími Starými pověstmi českými od Aloise Jiráska – ve kterých se píše, jak to asi bylo, zde píšu, jak to asi bude. Je to něco jako sci-fi nebo proroctví slepého mládence či bystrozrakého stařence.
07.12.2024, 12:45:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Peníze! To je, oč tu jde především.
05.12.2024, 13:03:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Poslední měsíc v roce začíná nabírat obrátky. Nejdříve přijde Mikuláš s andělem a čertem, a pak se na obzoru začnou rýsovat Vánoce. Vše pak zakončí Silvestr v těsném závěsu s Novým rokem, kdy se spousta lidí opije a všude kolem budou rachotit pyrotechnické pomůcky – dělbuchy, rachejtle, petardy, různobarevné rakety… Já se neopiju. Přinejmenším proto, že můj hardware by už to nezvládl.
03.12.2024, 17:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Můj první prosincový příspěvek nebude zaměřen na blížící se Vánoce, ale na covid. Zaujal mě rozhovor se zdravotním poradcem, celostním a rehabilitační lékařem a jedním z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny Janem Hnízdilem Vládnou nám psychopati. Doporučuji. Je to nejen o psychosomatice. V 10:32 se Jan Hnízdil začíná věnovat uměle vyvolané covidové pandemii, která po dvou a půl letech najednou zmizela.
01.12.2024, 15:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Psal se rok 1948, kdy geofyzik Felix Meinesz objevil u nejjižnějšího cípu pevninské Indie podivnou anomálii. V oblasti velké asi 3 miliony kilometrů čtverečních byla zemská gravitace nižší než průměrná. Jak je to možné? To vědci netušili až do roku 2023, kdy záhadu vyřešil superpočítač.
30.11.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 2
Atlantida či Atlantis je legendární kontinent, na kterém měla sídlit vysoce vyvinutá civilizace, kterou zničila mohutná přírodní katastrofa přibližně v roce 9600 př. n. l. Přestože existence tohoto kontinentu nebyla nikdy přesvědčivě potvrzena, vedou se dodnes debaty o její existenci a možné poloze. Jediným zdrojem informací jsou Platónovy spisy Timaios a Kritias, v nichž popisuje atlantskou kulturu, státní zřízení a polohu; měla ležet někde za Herkulovými sloupy (obvykle ztotožňovanými s dnešním Gibraltarským průlivem).
27.11.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 1
Live Science upozorňuje na nedávno publikovaný článek o tom, že inteligentní mimozemšťané by mohli k průzkumu galaxie a hledání nových zdrojů přeměnit své domovské hvězdy na přírodní vesmírné lodě. Několik známých hvězdných soustav by tomu mohlo odpovídat.
24.11.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
O psychopatech jsem už několikrát psal. Například Psychopati či Kreativita a patologické lhaní. Ve druhém případě se jedná o výňatky z knížky Čas psychopatů od bratrů Honzákových. První oddíl se jmenuje Co byste měli vědět o psychopatech, který napsal Radkin Honzák, druhý Psychopati v našich dějinách je od Františka Honzáka. V následujícím textu volně cituji z I. oddílu této knihy.
21.11.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
V článku „Chtěli byste se dožít 1 000 let nebo dokonce dosáhnout nesmrtelnosti?“ bylo demonstrováno, že stárnutí lze uniknout s pomocí speciálních nanorobotů. Ukázalo se však, že u některých živočichů to funguje i přirozeným způsobem. Jejich buňky se replikují téměř bez jakékoli degenerace. Věda pomalu odhaluje podrobnosti a teorie o rozmanitých způsobech, jak se tyto organismy vyhýbají stárnutí.
18.11.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0