Lidé chtějí především vlastní štěstí

rubrika: Filosofický koutek


Pro dnešní den, kdy se budu věnovat sanitárnímu úklidu na svém těle i ve své duši, jsem přichystal několik myšlenek od filosofa Milana Machovce.

 

Lucifer


milan_machovec_filosofie_tvari_v_tvar_zaniku_i.jpgV Tanci kostlivců jsem zde před pěti dny ocitoval kousek úvodu z knihy Filosofie tváří v tvář zániku. Nyní na to budu navazovat. Vybral jsem několik myšlenek, které jsem trochu stylisticky upravil, aniž bych sebemenším způsobem pošramotil jejich obsah. Proč tak činím, jsem již naznačil v Tanci kostlivců, a jediné, co mohu v této chvíli dodat, je, že ty myšlenky mi připadají čím dál tím víc aktuální, ba přímo sanitární. V klidu se ponořte do čtení následujících řádků a nechte si to projít hlavou - a nezapomeňte se z tance kostlivců vynořit včas:

Lidé by zajisté chtěli naši planetu zachránit, ale chtějí ještě něco silnějšího: vlastní osobní štěstí, slasti bytosti, která sama pro sebe může počítat jen s termíny velmi krátkodobými. Tragickým však není, že si člověk přeje své osobní štěstí a že o ně usiluje. Tragickým se to stává až skrze jisté pojetí tohoto štěstí, zejména pak tím, že se ideál takového štěstí dostal u spousty lidí do centrální opozice všech snah a že je považováno za zcela samozřejmé a nezměnitelné, že v něm je nejvyšší hodnota pro člověka. A tak vzniká absurdní situace, kdy lze u těchto lidí pozorovat na jedné straně horečné až hektické úsilí o nová a nová sousta vlastnímu štěstí, na druhé straně úplnou pasivitu a fatalitu k osudu lidského rodu. Mravní zákon lidského svědomí, dosud někdy pozoruhodně fungující ve vztahu k ohroženým jedincům, se ukazuje být zcela neschopným tam, kde by měl promlouvat nejkategoričtěji: sebeuchování lidského rodu.

Sklon lidské průměrnosti soustředit se na individuální rozkoše se vyskytoval od pradávna, ale v minulých dobách se mohl jen u malé části lidí rozvinout do velké intenzity, zatímco většině lidí to tehdejší rozvoj vědy a techniky nedovoloval. Ale od 20. století, kdy industriální civilizace dovede pomocí vědy a techniky vrhat na trh bezpočet pestrých spotřebních statků a technických vymožeností, schopných uchvacovat lidskou průměrnost, byla snaha ryze individualisticky si užít života rozevřena milionům lidí. A z nich jen málokdo dovede odhadnout její ošidnost. Současný zvýšený stupeň dělby práce a jemu odpovídající složité proorganizování všech společenských procesů lidem zároveň nesmírně ztěžuje jinou aktivitu než individualisticko-konzumentskou. A tak se výsledky vědecko-technické revoluce obrací proti svému původnímu poslání.

Věda se zrodila a rozvíjela z nejobdivuhodnějších, vpravdě prometheovských schopností lidské bytosti, z touhy po poznání, pravdě, po životě dramatickém a riskantním, ale masové užití jejich výsledků napomáhá sklonům právě opačným. Prometheus dá lidstvu oheň - zmocní se ho Fajákové, aby prometheovství lidské bytosti znemožnili. Podstata tedy není v tom, že by člověk dneška měl sám o sobě zvrhlejší a nižší sklony než dříve; podstata je v tom, že tomu dnešní stupeň rozvoje a dnešní ráz uplatňování vědy a techniky nahrává. Respektive ještě spíše v tom, že proti tomuto zneužití vědy nebyla včas a prozíravě učiněna protiopatření, jinak řečeno že vůči vědě a technice si lidstvo není schopno počínat jinak než Goethův čarodějův učeň.

V sázce je sebezničení rozumem nadané bytosti právě skrze její snahu o maximální uplatnění jejích rozumových schopností. Ne tedy v rozumu samém tkví princip zkázy, ale v tom, že při jeho uplatňování a rozvoji byla patrně někdy udělána nějaká nenápadná, ale generální chyba. Chybu však vždy lze napravit a dostat z pochybné cesty - ovšem pokud již není příliš pozdě.


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

17
Honza (neregistrovaný) 08.02.2011, 00:26:43
já chcu Viktorku a helu ...

16 krásný článek
hela (neregistrovaný) 17.01.2011, 00:04:01
Člověk se potřebuje bavit. Potřebuje si hrát a co je nejdůležitější potřebuje se smát.To je štěstí

zdravím

15
Zuzana (neregistrovaný) 15.01.2011, 20:33:01
Ano, je to prispevek urceny vam, Ludmilo.

14
Zuzana (neregistrovaný) 15.01.2011, 20:30:46
Kdyz uz vas tady mam: lhala jste na nahradnim Psu, ze jsem za vasim drivejsim banem. Pomouvate me tedy lzive za zady na debatnich forech na nez neprispivam. Uz jsem vam to sice vysvetlila, ale nepomohlo, lzete dal. Tak znovu:
S tim, ze vas Lucifer vymazal, nemam naprosto nic spolecneho. Napsala jste prispevek ( patrne konfrontacni) k jeho uvodniku, Lucifer prispevek odstranil. Pozdeji uvazoval, zda vas ma pozvat zpet a ja jsem se za vas primluvila. Vy pisete na nezavisle psi diskusi, ze naopak mam prsty ve vasem banu. To se skutecne nedela, je to zakerne, podle a hlavne to neni pravda. Tvrdila jste, ze si to u Lucifera overite, ale asi jste tak neucinila.
A zadne lichoceni ani manipulace vas z tohoto nevytahnou.

13
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 19:02:58
Luciferovi se dnešní úvodník povedl,ostatně jako všechny.

12
Miloš (neregistrovaný) 15.01.2011, 18:56:02
Tady je tolik nových pěkných článků. Ludmilo, ty odkazy na M. Machovce jsou také skvělé. Jeho úvahy jsou koncentrovaná moudrost.

11 Líbí se mi tenhle citát:
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 14:44:31
„Jen tam, kde se rozumem nadaná bytost setkává s nějakým přírodním či historickým procesem, v němž se ukazují rozcestí, eventuality, kde rozum může (a někdy musí) volit, je možno mluvit o smyslu… Ve věcech smysl není - až člověk vnáší svou dovedností do světa smysl - anebo ovšem i nesmyslnost.“
(M. Machovec, Smysl lidské existence)

Lucifer
10
Lucifer 15.01.2011, 14:39:16
Aby nedošlo k omylu, nenapadal jsem ho, že říká skoro totéž, jen jsem chtěl naznačit, že už jsem to četl. Povídá hezky. Jinak nechápu, co jiného by ještě mohlo čtenáře filosofické literatury zajímat než filosofovy myšlenky ]Mrkající

9 Citáty M.Machovce
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 14:36:18
„Potřebuji dialog stejně jako vzduch, práci, lásku, přítele. A jen dialog mi dá opravdového druha, přítele, člověka ne „vedle mne“, ale „se mnou“.
(M. Machovec: Smysl lidské existence)
http://milanmachovec.cz/cit/index.html

8
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 14:29:48
Co jiného by měl říkat.Popsal svoje myšlenky a čtenáře nic jiného nezajímá.

Lucifer
7
Lucifer 15.01.2011, 14:27:31
Přiznám se, že mě nenapadlo, že se Machovec může vyskytovat na YouTube. Visí to tam skoro rok, ale zhlédlo to jen pár stovek a není u toho žádný komentář. Machovec mě dostal s tím medvědem ]Usmívající se Povídá skoro totéž, co napsal do knihy Filosofie tváří tvář zániku.

6 Moudrý člověk.
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 14:03:10
http://www.youtube.com/watch?v=lY0OzP5JI78&feature=related

5 Moudrý člověk.
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 14:01:15
http://www.youtube.com/watch?v=6fbFZbeGZqI&feature=related

Lucifer
4
Lucifer 15.01.2011, 13:46:10
Jasně. Měl jsem pocit, že oponujete Machovcovi Mrkající

3
Ludmila (neregistrovaný) 15.01.2011, 13:35:33
Ano,píšu to samé.Pro někoho je štěstí pomáhat druhým,pro jiného hrabat pod sebe.V dnešní době je častější druhá varianta.Altruismus se nenosí.

«     1    2   »