Andělský hrad

rubrika: Pel-mel


V minikapitole o iluminátech z knížky Simona Coxe Andělé a démoni - fakta (viz Ilumináti II) se hovoří o známé pamětihodnosti, která se nazývá Andělský hrad (Castel Sant'Angelo). Tato majestátní stavba na břehu Tibery asi jen sotva byla doupětem iluminátů, jak se dočteme v románu Andělé a démoni, rozhodně však má za sebou velmi pestrou minulost a v každém případě sloužila mimo jiné jako vězení.

Lucifer


Budovu dal postavit římský císař Hadrian (Publius Aelius Hadrianus) jako mauzoleum, kde měl být po smrti uložen. Stavba byla zahájena v roce 123 n.l. a dokončena o 16 let později, už po císařově smrti. Má tvar válcovité věže o průměru 61 m a výšce 19.8 m. Původně měla mramorové obložení a byla vyzdobena sochami včetně kolosální sochy samotného Hadriana. U paty hradu stojí most přes řeku Tiberu (Ponte Sant'Angelo), odkud je na hrad asi nejlepší výhled.

Silné zdi odolaly v roce 537 gótským útokům a město ani přes dlouhé obléhání nebylo dobyto. Stavba však změnila svoji funkci a z mauzolea se stala pevnost. Byla několikrát přestavována, přičemž za pozornost stojí zvláště úprava z roku 1277, kdy byl Andělský hrad krytou chodbou zvanou passeto spojen s Vatikánem. V románu Andělé a démoni poslouží tento průchod k únosu kardinálů, a Robert Langdon s Vittorií Vetrovou tudy také - po střetnutí se svým nepřítelem Hassassinem - uprchnou z hradu.

Když v Římě v roce 590 vypukl mor, papež Řehoř Veliký měl vidění, že archanděl Michael, jehož socha stojí na vrcholu hradu, město před morem ochrání - právě proto byl hrad potom přejmenován na "Andělský". V průběhu dějin, hrozilo-li nebezpečí, se do něj papežové občas uchylovali. Známý je zvláště úprk papeže Klementa VII. v roce 1537, který se tam skrýval několik měsíců, zatímco nepřátelská vojska plenila Řím. Později dali papežové vnitřek hradu upravit a vyzdobit, aby se v něm bydlelo pohodlněji, pokud by se tam museli z nezbytí uchýlit. Hůř bylo ovšem dvěma stům poutníkům, kteří v roce 1450 zahynuli, když se původní most pod jejich vahou zhroutil. Jako mohutná pevnost se hrad osvědčil nejen coby útulek ohrožených papežů, nýbrž i k věznění odpůrců církve. K nejznámějším osobám, které se s ním v této funkci seznámily, patří filosof Giordano Bruno a sochař Benvenuto Cellini.

Obnovený most byl vyzdoben sochami andělů, kterým se pro jejich jakoby větrem nadouvaný šat říká "Berniniho rozevlátí šílenci". Většinu andělů však ve skutečnosti vytesali Berniniho žáci, ovšem podle jeho náčrtku, a na most se sochy dostaly až po jeho smrti v roce 1688. Bernini osobně je autorem dvou z nich: jeden anděl drží desku s nápisem INRI, což je zkratka tvořená prvními písmeny latinského výrazu Iesus Nazarenus, Rex Iudeorum (Ježíš Nazaretský, král židovský), která je často k vidění na kříži na obrazech Kristova ukřižování. Druhý drží trnovou korunu - tuto sochu velice obdivoval papež Klement IX. Aby byly uchráněny před vlivem přírodních živlů, byly originální sochy na mostě nahrazeny kopiemi a umístěny v římském kostele Sant'Andrea delle Fratte.

To, co se v Brownovu románu odehrává v Andělském hradě, děje se až po jedenácté v noci, čímž snad lze vysvětlit, že zúčastněné osoby mají budovu jaksi samy pro sebe. Během dne totiž hrad kypí ruchem turistů směřujících do papežských apartmá, žalářních kobek a do muzea zbraní a zbroje, které je dnes v místnostech někdejší hradní stráže.

Andělský hrad je také dějištěm finále Pucciniho opery Tosca - z žalu nad smrtí zastřeleného milence se hrdinka vrhá z hradního ochozu dolů do vod Tibery.

Zdroj: Simon Cox, Andělé a démoni - fakta

 


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

EvaO
1
EvaO 17.07.2012, 13:32:07
Andělský hrad mi vyvolal vzpomínku na film Andělská tvář, na kterém se tak zadlužil Jiří Pomeje. A přitom ten film byl velice pěkný. Jenže asi za tím byly nějaké nekalosti, na které pak Pomeje jako producent tak těžce doplatil. Myslím, že film režíroval Z.Troška.

«     1     »