Jarní kutilka

rubrika: Pel-mel


Jaro už jede plným proudem, že jeden nestačí odkládat do skříně zimní doplňky.

 

Lucifer


KutilkaTo mi připomnělo, že mě možná už brzy přijde do mé pracovny navštívit vosička kutilka. V této místnosti jsem teprve třetím rokem a když došlo k první návštěvě, vůbec jsem netušil, která bije. Během dopoledne jsem si postupně uvědomoval, že někde poblíž něco bzučí. Bylo to takové dotěrné, naléhavé bzučení, které vždy na chvíli přestávalo, aby se opět neodbytně ozvalo.

 

Když už mě to lehce iritovalo, začal jsem se pídit po zdroji toho zvuku. Nejdříve jsem si myslel, že venku, někde vpovzdáli někdo seká trávník, ale když jsem pohlédl z pootevřeného okna, nikoho jsem neviděl. A pak jsem periferním viděním zaznamenal, že něco vylítlo ven. Chvíli byl klid a pak to zase začalo. Rozhlížel jsem se několikrát po místnosti, když tu jsem uviděl jak zpoza skříně vylétl nějaký hmyz. Po dalším prozkoumání se ukázalo, že se jedná o vosičku kutilku, která cosi kutila za skříní.

 

Ne že bych jí to nepřál, přírodu mám rád a ani hmyz, pokud se mne nechystá bodnout nebo štípnout, mi nevadí. Jenže představa, že by se mi kutilky časem nasáčkovaly třeba do počítače, popřípadě jiného přístroje v místnosti, rozhodla. Kutilka musí zkrátka pryč. Nebudu líčit, kterak jsem ji ze své místnosti vystrnadil, slabší povahy by to možná neustály. Už jednou se stalo, ještě v předchozí místnosti, která měla okna přímo do parku a v létě večer bývala navštěvována různým létavým hmyzem, že se mi v počítači ubytoval pavouk. Tedy pavouka jsem tam přímo nenačapal, jen pavučiny a zbytky jeho potravy. Pavouk v počítači na webu.

 

Odpolední dodatek:

 

Vosička na obrázku je Ectemnius ruficornis. Na návštěvě u mne byla kutilka obecná, která je trochu menší, ale jinak stejně nebezpečný predátor a čiperný parazitoid. Kutilka (česky se jí někdy také říká hrabalka – digger wasp) dokáže ulovit i pavouka a pak ho použije jako živou konzervu pro svoje larvy. A ne ledasjakého pavouka, klidně si troufne i na tarantuli.

 


komentářů: 15         Komentáře (15)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

18
ento (neregistrovaný) 07.09.2016, 16:36:31
Lucifer: to mně nikdy nějak nevadil a za všechny obdržená žihadla jsem si mohl sám. Např. asi ve 12letech na chatě, když sem vylil kýbl vody na hnízdo, který měly v zemi lesní vosy. Hned na to jsem obdržel několik direktů od tříčlenné letky strážkyň.

Stella
17
Stella 06.09.2016, 15:55:45
14.
Byla noc, sama doma, měla jsem strach, že čeká, až mě přizabije! Nějak. Nedal se chytit do sklenice, jak to s vetřelci dělávám - přiklopit, podebrat, vyhodit na balkoně.
Otevřít okno by znamenalo, že, třeba potmě, přiletí můra nebo komár, což je ještě horší!

A navíc tehdy toho sršně sledovala malá zelená kobylka, která z toho zjevně měla legraci. Tu se mi povedlo vyhodit.

Lucifer
14
Lucifer * 05.09.2016, 21:36:11
ento, byly doby, kdy jsem měl z dotírajícího hmyzu děs. Možná ne až tak moc, ale vnímal jsem ho jako dotírače. Ve skutečnosti vůbec nedotíral, hledal svoji cestu - nepočítám do toho komáry apod. včetně lidí, kteří chtěli sát mojí krev.

Už nějakou dobu, když se v mé místnosti v noci zjeví zmatený hmyzí tvor a "dotírá", zhasnu, otevřu dveře na lodžii a vyprovodím ho ven.

13
ento (neregistrovaný) 05.09.2016, 21:27:08
2Stella: Sršní bodnutí samozřejmě bolí - tou vosou není myšlena klasická vosa obecná, člověče.
btw: Když jsi z toho sršně měla děs, tak proč jsi ho honila? ...není vůbec důvod k panice, protože tohle dělají v noci, stačí zhasnout světlo (aby se mohl zorientovat), otevřít okno dokořán a pak v klidu vyletí.

Stella
12
Stella 05.09.2016, 20:16:23
Bystřím! Mám dojem, že se léčilo nejen mravenci...
Překvapilo mě, že sršní bodnutí nebolí tolik, jako od vosy. Nedávno jsem honila sršně v kuchyni, ba i po ložnici. Měla jsem z něj děs. On na tom byl podobně.


9
ento (neregistrovaný) 04.09.2016, 22:04:41
Jo ono se jim obecně říká kutilka nebo hrabalka, to je jedno. Známá je i kutilka písečná, ta je ještě víc štíhlá. Pro většinu těchto vos jsou názvy jenom latinské, protože je jich moc, jenom u nás přes 100 druhů. Digger wasp zřejmě podle bagru, že hrabou v zemi. Taky je pro ně další anglický název "sand dagger wasp" ....to asi kvůli tomu, že se hrabou v písku a že žihadlo mají dlouhý jako dýku. Asi proto to tak bolí, přesto je zajímavé, že jed běžné vosy je toxičtější. A vůbec nejsilnější jed u nás má obyčejná včelička.

Lucifer
8
Lucifer * 04.09.2016, 18:11:50
Jedná se o Sphex funerarius

https://en.wikipedia.org/wiki/Sphex_funerarius

na českém internetu se objevuje pod názvem kutilka obecná

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id17928/?taxonid=70070

http://www.blanokridlivpraze.cz/atlas/detail/?atlId=38

což je jakýsi český překlad digger wasp, někdy též překládaný jako hrabalka

http://www.naturfoto.cz/hrabalka-fotografie-4289.html

ačkoli v tomto případě je uvedený jiný latinský název, ale vosa na fotce vypadá stejně.

Nejspíš v tom mají autoři trochu zmatek, ale v mém případě se zřejmě jednalo o Sphex funerarius, což můj kolega nazval kutilka. Takže ne odborná, ale spíš lidová terminologie. Úžasný

7
ento (neregistrovaný) 04.09.2016, 13:56:10
To není přímo kutilka, ale je to také nějaký druh parazitické vosy neboli okřídleného mravence. A kutilka není hrabalka, ta je trochu jiná. Ještě k nim patří žahalka (Scolia). Jinak pozor, žihadlo těchto vos způsobí ukrutnou bolest (hlavně hrabalky), včela je proti tomu nic. Nejsou ale nijak agresivní a hledí si svého, a je to krásný a zajímavý hmyz.

6 K Mildovu comment ad 5)
pávek (neregistrovaný) 20.03.2010, 07:03:12
Kouknul jsem do Google. Ano, je to řeka Tom. Na další souvislosti jeho toku a sibiřského povodí jsem již nekoukal. Poněkud mi uniká smysl poznámky, "... je mi líto,...kudy cestuji, zajímám se o přírodu a okolí..". Má to být pochlubení, že Milda cestoval i na Sibiři, anebo výtka Idolovi, že se dostatečně nezajímal o přírodu?
PS Na Idolovu obranu chci připomenout, že zmiňoval svůj pobyt v Kemerovu, jako pracovní - nikoliv turistický a že možná má poznatky z Kemerova a okolí o lecčem hlubší, než pouhý turista Mrkající

5 Protože ta řeka teče Tomskem
Mgr.Milda (neregistrovaný) 19.03.2010, 15:44:28
říkají jí Tom a vlévá se do Obu, ten je spolu s Jenisejem hlavní sibiřskou vodní cestou tekoucí na sever.Je mi líto,já kudy cestuji, tudy se zajímám i o přírodu a okolí. Sibiř je podle oteplovačů na cestě do subtropů, to bych rád viděl, ha,har,har!
Tady v Mnichově mi ale dnes odpoledne sedla pěkně vypasená moucha na okno auta, když jsem čekal na zelenou. Na svatého Jyrku vylejzají hadi a štíři, pozor!

4 O vítání jara v části Asie
idol (neregistrovaný) 19.03.2010, 08:06:32
Jestli je úvodníkové téma dáno nikoliv pouze o včelách, či o hmyzu /ani nevím, zda užitečné včely hmyzem vůbec jsou?/, nýbrž obecněji o jaru, vybavily se mi následující asociace. Kdysi, v osmdesátých létech, jsem pracovně pobýval v městě Kemerovo, v západní Sibiři, na území někdejšího brežněvovského CCCP. Městem věčného sněhu a ledu, založeným Stalinem někdy okolo r. 1935, tehdy s již asi 3/4 miliony obyvatel, protéká řeka, jejíž název si již nepamatuji a nechci se s tím googlovat. Zmíněná řeka byla místním zvěstovatelem příchodu sibiřského jara /v červnu/, které bylo ohlašováno nikoliv zelení, či rozpukávající a zbarvující se přírodou /ta zůstávala pořád stejná - pod sněhem a ledem/, nýbrž akusticky. Z řeky vycházely silné rány, jako z kanonů, v důsledku praskání tajícího ledu, který ale nikdy neroztál úplně. Kemerovští při ranách, vycházejících z řeky, přicházeli na břeh a s pohnutím postávali, vítajíce tak příchod "jara-léta", který by jinak vůbec nebyl nějak zjistitelný.
PS Kdepak na Sibiři nějaké včely, či hmyz. Natož zeleň!

3
Honza (neregistrovaný) 19.03.2010, 05:55:42
Když vo sršních, taky něco přidám. V Tatrách, blahé paměti, v Račkové dolině, kam sem jezdil každej rok, byl sršní rok. Obrovský džamba byly všude, na stanech, ve stanech. na stromech...Jak sednul, postříkali jsme ho denaturovanym lihem z flašky, co sme měli do vařičů, a voblblýho chytili do krabice, kde bídně zahynul, asi udušením. Měli jsme jich pěknou sbírku. Na konci jsme si ty nejlepší rozebrali, měl jsem dva v krabičce vod sirek, skorem se tam nechtěli vejít. Svou budoucí ženu jsem pak s lišáckým úsměvem zval domů na sbírku sršně.(myšleno jeden) Zdálo se jí to vtipný, a tak se nám narodila Barborka ... no, už je dospělá.

2
Zuzana (neregistrovaný) 18.03.2010, 15:10:16
To mi pripomina velikeho srsne - ten predloni vletel pootevrenou siti do mistnosti, usadil se na me klabosnici, chvili soustredene klikal a pac neuzrel nic faktografickeho ala Klaus von Zielergut, odletel hledat informace o tom, co je to chodnik, nekam jinam. ;)

1 Vosa kutilka je maličká,
Mgr.Milda (neregistrovaný) 18.03.2010, 15:02:36
už Kristus říkal, nechte maličkých přijít ke mně! Nu, kdyby těch maličkých bylo hejno, asi by si to rozmyslel. Mně dělají občas starosti sršáně. Na seníku, s Pánem Bohem, ať si hnízdí, v hájence je ale nechci. Štěrbiny, kudy lezli do střechy, jsem vyplnil montážní pěnou, nakonec si dali říct. Na podzim když ovoce dozrává, jdou hlavně na hrušky a švestky, podezřívám je, že se hlavně na tom již nahnilém ovoci alkoholisují, mají štěstí, že jim policie nevezme řidičák, nebo spíš leteckou licenci!

«     1     »