Moucha - Sultán spermatu

rubrika: Pel-mel


Tento hmyz je mezi lidmi asi dost málo oblíbený, přesto si však dovolím s ním zahájit nastávající šumavskou anabázi. Mezi nejmenší rod tohoto hmyzu patří drosophila, česky octomilka, lidově nazývaná banánová, octová či ovocná muška. Dříve než přistoupím k pojednání mých oblíbených popularizátorů nápravy všeobecné nevědomosti Johna Lloyda a Johna Mitchinsona o mouše, předkládám následující kvizovou otázku: Kolik měří spermie samečka druhu Drosophila bifurca?

a) 15 mikrometrů
b) půl milimetru
c) 23.5 milimetrů
d) 0.5 centimetrů
e) přes 5 centimetrů
f) půl metru

Lucifer


Pokud chcete znát správnou odpověď, přečtěte si celé pojednání o mouše, a dřív či později na ni jistě narazíte. Netrpěliví nedočkavci nechť mrknou někam na poslední odstavec. V každém případě vás ta odpověď nejspíš bude šokovat.

Moucha patří mezi dvoukřídlý hmyz. Známe na 120 000 druhů much (téměř 7000 žije jen v Británii), které roznášejí na milion druhů baktérií. Moucha domácí (Musca domestica) patří mezi nejnebezpečnější živočichy na světě. Líhne se v odpadcích, kanálech a v trusu a roznáší zárodky tuberkulózy, tyfu, cholery, dyzenterie, antraxu i vajíčka parazitických červů tak, že leze po jídle, olizuje jej a vylučuje trus.

Ve městě Luoyang ve střední Číně vykupují místí úřady od občanů mrtvé mouchy v přepočtu za 0.06 centu, aby se ve městě zlepšila hygiena. Jde o pozůstatek Maova tažení proti "čtyřem škůdcům" z roku 1955, zaměřeného proti mouchám, krysám, komárům a vrabcům. Toto tažení skončilo, když kvůli vyhubení populací vrabců v některých regionech došlo k přemnožení hmyzu napadajícího úrodu.

Mouchy se tvoří závratnou rychlostí. V teplém počasí trvá jejich životní cyklus od vajíčka, přes stadium larvy neboli "červa" po dospělého jedince pouze osm až dvanáct dní. Teoreticky mohou dvě mouchy, které se spáří v dubnu, do srpna zplodit na 191 010 000 000 000 000 000 potomků, což by stačilo, aby celou Zemi do výšky 15 centimetrů zahalily odpornou vrstvou. Ale jen malá část dvoukřídlého hmyzu jsou škůdci: většinou jde o druhy potřebné pro opylování a odbourávání tlejících zbytků.

K mouchám se v průběhu historie vážou mnohé pověry a omyly. Aristoteles zmátl generace, které přišly po něm, tvrzením, že mouchy mají čtyři nohy a dvě "paže", což opakovaly akademické texty ještě více než tisíc let, protože se nikdo neobtěžoval prozkoumat, aby si to ověřil. Teprve až v roce 1688 italský biolog Francesco Redi vyvrátil to, čemu všichni věřili: že se červi samy od sebe líhnou z masa. Mouchy si sedají na strop tak, že se přichytí předníma nohama a celé tělo převrátí naruby. Po stropě se pohybují díky lepkavým nohám. Mají je celé porostlé chloupky, které vylučují lepivou látku tvořenou cukry a oleji. Jsou také ještě vybavené párem drobných drápků, aby se při odletu mohly odlepit.

Mezi mouchami, které škodí, patří k nejhorším "banánové mušky" či octomilky, které každoročně způsobí miliardové ztráty na ovoci, zelenině a úrodě květin. A to přesto, že patří k nejlépe prostudovaným a nejúžasnějším druhům hmyzu. Jejich chov pro pokusy je velmi levný, snadno je lze držet v zajetí a extrémně rychle se množí, takže se dá v krátkém čase sledovat mnoho generací. Objev chromozomů, za který získal v roce 1933 Thomas Hunt Morgan Nobelovu cenu, byl výsledkem jeho práce s octomilkami. Je dokázáno, že 61 % lidských chorob má genetický ekvivalent u octomilek. Vědci, kteří pracují s geny octomilek (říká se jim drosophilové), rádi dávají svým mimořádným objevům názvy. Octomilky s genem "Groucho" mají na obličeji víc štětin než normální, a s genem "Maggie" ustrnuly ve vývoji, stejně jako nejmladší potomek Simpsonových. Octomilky s genem "Kena a Barbie" nemají vyvinuty vnější genitálie. To jsou ovšem vzácné mutace octomilek.

Spermie bývá obvykle nejmenší buňkou v těle - u člověka měří jenom 50 až 60 mikrometrů a plejtvák obrovský má spermie jen desetinu milimetru. Naproti tomu spermie samečků octomilky jsou pořádní chlapáci. Jeden druh Drosophila bifurca má spermie, které, když se rozmotají, měří přes 5 cm (viz obrázek super size sperm) - nejdelší spermie v přírodě vůbec -, a jeho varlata zaujímají neuvěřitelných 11 % jeho tělesné váhy. Proporčně jsou tedy větší než naše hlava. Octomilky byly prvními bezobratlými živočichy ve vesmíru a NASA je dodnes využívá. Od dob středověkých pověr tedy urazily pořádný kus cesty.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Poznámka: Nezapomeňte si kliknout nahoře na obrázek, ať to šlape. devil


komentářů: 8         



Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

8
Richard (neregistrovaný) 04.05.2019, 20:58:26
Smějící se Šlápnul vedle Je na prachy moucha bručivka rudohlavá

Astra
7
Astra * 05.08.2012, 10:58:28
Jejda, já jsem na ty mouchy odpověděla v Poklábosení, ale to je fuk! Rozpačitý

Axina
6
Axina * 05.08.2012, 09:13:04
Bydlím ve 3. patře paneláku. Už 18 let prakticky nevím, co je to moucha. Výjimečně nějaká doletí, do rána je kaput. Doufám, že je to tím vražedným panelákovým suchem, že tu není něco životu nebezpečné.
Na venkově jsme si černých much ("kuchyňských" jak říkávala moje babička) užili dost a dost. Mucholapky jsme v létě kupovali každou chvíli. Vzpomínám si na malou epizodu. Bylo mi asi 18, mamce 40. To už byla v invalidním důchodu (astma, coxartróza), ale o domácnost pořád intenzívně pečovala. Přišla jsem jedno odpoledne odněkud domů (byly prázdniny). Mamka vařila, na plotně něco bublalo. Ona sama seděla za stolem a plakala. Po chvíli jsem vyzvěděla, že jí otravovaly mouchy a jí najednou přišlo strašlivě líto, že je nemůže rychle a účinně zlikvidovat jako dřív. Špatně chodila, špatně se jí dýchalo.
Zavřela jsem dveře a okno, vzala jsem plácačku a jala se ty potvory zabíjet. Shrnovala jsem je na lopatku a pak je spočítala. Bylo jich přes 50!
To už se mamka zase vzpamatovala a smála se tomu, že ji ty mouchy tak dostaly. Dodnes jsem přesvědčená, že mouchy byly jen zástupný problém. Moje mamka byla šikovná a pragmatická. Jenom toho na ní bylo ten den všeho nějak moc..

Axina
5
Axina 05.08.2012, 09:08:56
Bydlím ve 3. patře paneláku. Už 18 let prakticky nevím, co je to moucha. Výjimečně nějaká doletí, do rána je kaput. Doufám, že je to tím vražedným panelákovým suchem, že tu není něco životu nebezpečné.
Na venkově jsme si černých much ("kuchyňských" jak říkávala moje babička) užili dost a dost. Mucholapky jsme v létě kupovali každou chvíli. Vzpomínám si na malou epizodu. Bylo mi asi 18, mamce 40. To už byla v invalidním důchodu (astma, coxatróza), ale o domácnost pořád intenzívně pečovala. Přišla jsem jedno odpoledne odněkud domů (byly prázdniny). Mamka vařila, na plotně něco bublalo. Ona sama seděla za stolem a plakala. Po chvíli jsem vyzvěděla, že jí otravovaly mouchy a jí najednou přišlo strašlivě líto, že je nemůže rychle a účinně zlikvidovat jako dřív. Špatně chodila, špatně se jí dýchalo.
Zavřela jsem dveře a okno, vzala jsem plácačku a jala se ty potvory zabíjet. Shrnovala jsem je na lopatku a pak je spočítala. Bylo jich přes 50!
To už se mamka zase vzpamatovala a smála se tomu, že ji ty mouchy tak dostaly. Dodnes jsem přesvědčená, že mouchy byly jen zástupný problém. Moje mamka byla šikovná a pragmatická. Jen toho na ní byl ten den všeho nějak moc...

EvaO
4
EvaO * 05.08.2012, 08:36:11
Octomilky jsou patrně zde na Moravě vinné mušky. Ty mohou být klasické =octomilky, nebo dvounohé, kterým stačí i krabicové víno. Prostě dvounohé vinné mušky jsou stále při chuti Smějící se . Ale myslím, že dvounohé vinné mušky nejsou jen moravská specialita, jsou rozmnožené po celé vlasti české. Ty klasické mouchy obecně jsou pěkně otravné a uvádějí mě v běs. Procento úspěšnosti mnou zavražděných je docela slušné. Nesnáším to jejich otravné bzučení a drzost. Když se dostanou do místnosti, lítají jak torpédo a v tu chvíli nastává na tu mrchu cílený hon. Rovnováhu v přírodě ale svým vražděním určitě nenaruším.

EvaO
3
EvaO * 05.08.2012, 08:08:48
To neznám, myslíš to vážně ? To má nějaký odér nebo čím to odpuzuje ? Já mám v oknech sitě, ale dveře na dvůr jsou otevřené a je přes ně závěs ze záclony. Nebo se taky otvírají vchodové dveře a ty mrchy si vždycky nějakou skulinu najdou. Zvlášť z toho dvora, protože tam je už jen malý prostor a hned je kuchyně, takže když vařím, jdou po čuchu. Jenže na závěs slunečnici nepřilepím Zamračený a tak mi nezbývá než následně vraždit Křičící .

Astra
2
Astra * 05.08.2012, 06:47:24
Myslela jsem si to! Protože paradoxy přírody jsou nevyzpytatelné.
A nejen k Evě a mouchám - kup si v drogerii nalepovací slunečnici. Stačí někam do koutka okna přilepit ten kvítek a je vystaráno. Už ti to doma bzučet nebude S vyplazeným jazykem

EvaO
1
EvaO * 05.08.2012, 01:14:55
Aniž bych někam nahlížela, typuju a).
Jak se dívám, samozřejmě špatně. Ale mouchy obecně nesnáším. okanžitě se snažím ukončit jejich bídný život. Už je moc hodin, ráno si to přečtu celé v klidu. Dobrou Ospalý Ospalý Ospalý

«     1     »