Šumavská cesta kolem mé hlavy

rubrika: Pel-mel


Třetí den na Šumavě (vlastně druhý, protože ten první byl pouze ubytovací) byl fyzicky velmi náročný. Navštívili jsme Železnou Rudu, a nedaleko od ní se vydali na pěší túru k Černému jezeru. Někde po cestě bylo také Čertovo jezero, ale našim zrakům zůstalo neviditelné. K podrobnostem z této výpravy se vrátíme později. Dnes tedy o něčem jiném, k čemuž mě tato výprava inspirovala.

Lucifer


Jelikož jsem si tak trochu připadal, jako bych cestoval kolem své hlavy, vzpomněl jsem si na jednu knížku od maďarského spisovatele Frigyese Karinthyho, která se jmenuje Cestování kolem mé lebky. Zároveň se mi vybavilo, že tohoto spisovatele připomíná Albert-László Barabási ve druhé kapitole knihy V Pavučině sítí, která se jmenuje Šest kroků od sebe.

V roce 1912 byly budapešťské ulice plné vzrušených hovorů o nové sbírce básní a prózy od nejlepších maďarských i cizích spisovatelů. Popularita knihy se zakládala na jednom malém detailu: všechny básně a povídky byly podvrhy. V knížce Tak píšete vy objevil pětadvacetiletý téměř neznámý básník a spisovatel Frigyes Karinthy to, čemu říkal literární karikatura. Je to soubor básní a povídek, které jako by vyšly z pera nejvýznamnějších postav světové literatury. Ten, kdo tyto autory zná, snadno rozpozná jejich styl. Každý kousek je prohnaná parodie, která jako nějaké křivé zrcadlo mění veškeré proporce, přičemž ale napodobený autor zůstává rozpoznatelný. Karinthy svým sžíravým a ničivým humorem stejně snadno karikoval mrtvé velikány jako své blízké přátele. A jeho střely měly často i smrtící účinek: autory, které parodoval nejjedovatěji, známe jenom díky jeho knize. Jejich skutečná díla zmizela v nelítostné výlevce literárního vkusu a historie.

Tak píšete vy je jedna z nejčtenějších knih maďarské historie. Okamžitě udělala z Karinthyho slavného člověka. Už nikdy nemusel čekat na autobus na zastávce. Prostě jen na něj mávl, kdekoli právě byl, a řidiči mu s širokým úsměvem zastavovali. Většinu času psal za širokými okny kavárny Central ve středu Budapešti. Kolemjdoucí často jako by provozovali jakýsi podivný tanec. Jak procházeli kolem oken kavárny, zničehonic se zastavili, otočili se a zírali oknem na pracujícího spisovatele, jako by šlo o nějakou exotickou rybu v akváriu.

Přiznám se, že si někdy také tak připadám - jako exotická ryba v akváriu. A k tomu se teď přidalo šumavské "cestování kolem mé hlavy". První knížka, kterou jsem od Frigyese Karinthyho četl, je právě Cesta kolem mé lebky (někdy se to překládá jako Putování či Cestování kolem mé lebky), v níž Karinthy líčí své zážitky z operace mozkového nádoru, která byla částečně úspěšná, nakonec však této nemoci podlehl. Téměř dvě desítky let po knize Tak píšete vy, roku 1929, vydal Karinthy svou čtyřicátou šestou knihu, Všechno je jinak, sbírku dvaapadesáti povídek, která naprosto propadla a brzy zmizela v zapomnění. Jedna povídka, která se jmenuje Články řetězu, si však zaslouží zvláštní pozornost.

"Aby dokázal, že lidé jsou si dnes na Zemi blíž než kdy dřív, jeden z naší skupiny navrhl test. Vsadil se, že mu můžeme jmenovat kohokoli z půldruhé miliardy obyvatel zeměkoule, a že se skrze nanejvýš pět známých, z nichž jednoho on sám zná osobně, dokáže spojit se zvolenou osobou", píše Karinthy v této povídce. A Karinthyho postava se skutečně okamžitě spojuje s nositelem Nobelovy ceny, neboť podle něj nobelista určitě zná krále Gustava, švédského monarchu, který předává Nobelovy ceny, a ten je zase vášnivým hráčem tenisu a občas si zahraje s tenisovým přeborníkem, který je náhodou dobrým přítelem hrdiny Karinthyho povídky. Karinthyho hrdina poznamenává, že spojit se s významnými osobami je snadné, a žádá něco těžšího. Pak se pokouší spojit s dělníkem Fordových závodů atd. Tyto krátké povídky sice upadly v zapomnění, ale v Karinthyho tušení z roku 1929, že lidé jsou spojeni nanejvýš pěti vazbami, se objevuje první publikovaná formulace principu zvaného dnes jako šest kroků od sebe.

Je zajímavé, jak hluboce vás může taková fyzicky náročná šumavská výprava inspirovat.


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

1 E-MAIL MEG RYAN
Bob (neregistrovaný) * 03.03.2013, 16:10:06
Tož mi na 6 (i více kroků) sežeňte vyzkoušeně funkční e-mail Meg Ryan- Loni jsem pro ni napsal zhruba 150 stránek literárního scénáře hraného filmu.

«     1     »