Olga ad absurdum

rubrika: Pel-mel


Jak jsem kdysi podotkl ve Slově neviditelného čerta, tak pel-mel znamená něco jako směsici čehokoli na přeskáčku, tedy páté přes deváté. S něčím takovým tedy přicházím dnes.

Lucifer


Někdy před zhruba pěti a něco lety jsem vyplodil jakési povídání, jež bylo inspirováno Olgou Hepnarovou a především jejím naprosto neuchopitelným a absurdním činem. Oč tady kráčí, lze vydedukovat z článku na Wikipedii, jenž se zcela příznačně jmenuje Olga Hepnarová. Pokud si ale dáte práci, naleznete na internetu množství dalších zajímavých informací, úvah, závěrů a interpretací tohoto prazvláštního činu, a samozřejmě také psychického stavu hlavní aktérky. Zde je ono výše zmíněné a stylisticky lehce upravené povídání:

Bylo jednou jedno divné děvče. Krásné jako obrazy od Salvadora Dalího. Nikdo ho neměl rád, a ono nikoho a sebe také ne.

Kdo zasel do její duše semínko zkázy, nad tím už dnes nikdo nedumá, ač dumali mnozí, než zákon řekl dost, budeš viset. A tak už je dávno po ní, stejně jako po osmi jejích obětech, které položila na oltář svého dětského vzdoru.

Jmenovala se Olga, byla krásná, její rodiče byli úspěšní, kolem radostně zurčel úžasný svět sedmdesátých let, koupila si cigarety, půjčila si děsnou rachotinu značky Praga, vyhlédla si tramvajovou zastávku na ulici Obránců míru (dnes Milady Horákové) nedaleko Strossmayerova náměstí a sejmula pár čekajících důchodců. Asi nečekali zrovna na ni.

Smrt na nic nečeká. Krásné děvče z Dalího obrázků si stálo za svým činem až do chvíle, když mu nasadili oprátku. Pak se vyblinkalo, podělalo a aniž by pochopilo proč, bylo utraceno.

 Především se omlouvám, pokud jsem tím trochu zmateným textem někoho rozladil. Nebyl to ani sarkasmus, ani nic podobného, ale pokus o improvizaci, malé duševní jam session, impresionistický obraz mojí duše přemítající nad těžce uchopitelným jevem.

Stává se, že mne nějaký jev nebo událost - především ze života lidí, protože na přírodní jevy máme poměrně kvalitní teorie - zaujmou natolik, že se mi to usadí v hlavě, a pak si s tím nějakou dobu pohrávám, obracím ze všech stran, snažím se do toho proniknout, pochopit. Někdy pochopím nebo mám ten pocit, někdy ne. Většinou to však brzy vypustím. Občas se ale stane, že se mi v hlavě uhnízdí obzvlášť neuchopitelná, absurdní věc. Dokáže mne to vcucnout jako černá díra, stávám se doslova toho součástí.


Na tento text jsem si vzpomněl, když jsem na internetu vydoloval článek Homolka: vyhlídka na Slapy, kde jsou pod hladinou utopená auta. Když si ho přečtete, tak pochopíte proč. Ten článek mi však připomněl ještě něco jiného, totiž to, co je vidět na přiloženém videu. Na videu je prezentován záběr na Slapskou přehradu z místa, které se nazývá Homolka a nachází se někde mezi Novou Rabyní a Měřínem. V Nové Rabyni je koupaliště, které jsem už mnohokráte navštívil, a v Měříně se nachází vojenská zotavovna. I Měřín jsem už párkrát navštívil, protože se tam rovněž dá koupat a stejně jako v Nové Rabyni vypůjčit nějaké plavidlo.

Jednou jsem se vydal z Nové Rabyně do Měřína pěšky, lesními stezkami, které se vinuly vysoko nad přehradou, někdy i po silnici. Tehdy jsem dorazil až na místo, odkud vedla směrem k srázu téměř neviditelná a zarostlá cestička. Šel jsem se tam tedy podívat a spatřil jsem zhruba to, co je vidět na videu. Tehdy jsem vůbec netušil, že stojím na Homolce a pode mnou, hluboko pod hladinou přehrady, se skrývají trosky aut, z nichž jedno patřilo Olze Hepnarové. Když jsem se pokochal pohledem na zákruty Vltavy ve slapském provedení, tak kousek dál po silnici jsem objevil občerstvovací stánek, o němž je ve výše zmíněném zdroji také zmínka. Tož jsem se osvěžil.

Vojenskou ozdravovnu v Měříně jsem nikdy nenavštívil, poněvadž jsem s armádou za předchozího režimu poměrně brzy skončil, a to tak, že přes zcela jinou ozdravovnu. Ovšem přilehlou restauraci, tu jsem si nenechal ujít. Minulý týden ve středu jsem vyrazil do Nové Rabyně, abych si zaplaval a popřípadě pohovořil s nějakým sršněm na téma o nesmrtelnosti chrousta, tedy chtěl jsem říct sršně. Dvakrát jsem to střihnul převážně na znak, a pak jsem se šel osvěžit do drobné osvěžovny přímo na koupališti. Objednal jsem si skleničku vína a opékanou klobásu. Skleničku vína jsem bez řečí dostal, klobása byla ohodnocena na jistý časový odstup s tím, že mi bude kamkoli, kam se vypařím, přinesena, takže jsem zamířil na venkovní zahrádku vyhledat přiměřeně vhodné místo.

Bylo tam dost obsazeno, ale nakonec jsem si vyhlédl stolek, u něhož sídlil jakýsi chlap. Ještě než mi servírka přinesla klobásu, tak jsem s tím individuem zapředl rozhovor, k čemuž mě přinutil on. Ukázalo se, že tento pán, který byl o nějaký ten rok starší, se nachází ve zdravotním důchodu, do něhož se odkýbloval z pozice profesionálního vojáka, čemuž jsme za totáče říkali "zelený mozek" nebo "guma". Navzdory své zkušenosti s tehdejší armádu jsem k němu necítil žádný odpor a velmi brzy jsme si docela hezky zanotovali. Bylo to příjemné posezení a možná se mu už podařilo napojit na Neviditelného čerta, neboť jsme se k němu zcela neplánovaně dostali.

Pokud ano, tak tímto ho zdravím.

Cesty boží, natožpak lidské jsou nevyzpytatelné. Ani Bůh, natožpak člověk by nikdy neměl uzavírat své životní zážitky a zkušenosti. Vždy můžeme objevit něco nového, co poopraví náš předchozí soud. Někdy se to však nepovede a spolu s Olgou Hepnarovou zamíříme do hlubin lidské přehrady.

DZPdevil


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

11
eGO (neregistrovaný) 30.09.2012, 00:19:23
Jsou věci o něčem a věci o ničem. Hluboko pod hladinou přehrady se možná skrývají trosky aut, Olze Hepnarové však nepatřilo ani jedno. To její se vody ani nedotklo, zůstalo zachycené mezi stromy.

10
Zuzana (neregistrovaný) 05.09.2012, 13:50:17
Nevim, jestli se v teto situaci dobre orientuji, ale pro poradek: moje prvni veticka k clanku ktery byl castecne o Olze Hepnarove, se tykala ciste te casti o zminene osobe a jiste neurazela autora clanku. Napisu-li, ze se jedna dle meho nazoru o nepochopeni, je to ciste muj nazor a pokud tento byl duvodem k neznepravneni autora a sefredaktora Neviditelneho Certa, pak by mel by dle meho nazoru znesvepravnen ten, kdo o tomto rozhodl. Jak muze jedina veticka bez stopy vulgarismu zpusobit likvidaci NC, probuh? A pokusila jsem se jeste tehoz vecera svoji veticku doplnit duvody, proc si mysim, ze prineh byl nespravne pochopen ( vunec se to netykalo Luciferova dalsiho textu) to myslim, nepodarilo se a pak jsem nebyla dalsich 24 hodin na siti. A ted na dalsi pokracovani jenom ziram.
O Hepnarove jsme s Luciferem v minulosti diskutovali mockrat, navazovala jsem na minule debaty a Luciferovi jsem to uz soukrome dovysvetlila.

Lucifer
9
Lucifer * 04.09.2012, 23:34:30
[8] Salve Úžasný

8
Anna (neregistrovaný) 04.09.2012, 23:27:34
Mně se ten text líbí... je otevřený.
Všechno je jasný akorát "ředitelům/kám zeměkoule"... a ty vem čert ;) Salve!

Lucifer
7
Lucifer * 04.09.2012, 19:17:17
Jo, a ještě prý za to mohou Kelly Family se svojí provokativně dětskou písničku, na níž jsem tady zcela nevybíravě upozornil v Čertím poklábosení

http://www.youtube.com/watch?v=_nrbElZ_2Pk

Lucifer
6
Lucifer * 04.09.2012, 19:08:44
Poslední kapka k mému uvržení do téměř klatby se nachází v prvním komentáři, který útočí jenom na mě, a to způsobem, že jsem něco zcela nepochopil, a který jsem v jistou inkvizicí předpokládaném návalu zlosti nesmazal a s poníženou suplikou nepožádal správce Neviditelného čerta, aby toho zločince zabanoval. Budu to tady muset řádně vzít do svých rukou a věřte tomu, že tak rázně učiním.

http://www.neviditelnycert.cz/data/files/img/neviditelny_certik.gif


Lucifer
5
Lucifer * 04.09.2012, 18:54:35
[4] Asi je tam nějaká chybička, opravit to však momentálně nedovedu. Na svém Neviditelném čertovi jsem byl momentálně uvržen téměř do klatby.

Lucifer
4
Lucifer * 04.09.2012, 18:45:46
[3] Lidské hyeny se skutečně napravit nedají. Mé pel-mel zamyšlení je však o něčem jiném, Vystupují v něm dvě postavy.

První zabila osm lidí, avšak ne proto, že byla hyenou. Proč? to je věc opravdu zapeklitá a z těch informací, kterých se mi dostalo, to nedokážu posoudit. Bezpochyby se však nacházela ve velmi těžkém psychickém stavu. Co udělal, to se samozřejmě nedá omluvit, jenže je tady ještě jedna otázka: Co k tomu vedlo?

Druhá postava, se kterou jsem se seznámil na koupaliští v Nové Rabyni, nic takového nespáchala, ale patřila k organizaci, se kterou jsem měl dost nevybíravý konflikt. No a na tom koupališti jsme si hezky popovídali a vzájemně si vyšli vstříc. Střelba se nekonala.

Dost mě mrzí, že své úvahy, názory, vize, vedené z pozice člověka, který hledá porozumění, pochopení, jak sebe, tak všeho kolem sebe, který to hledá poctivě, na tisíce honů vzdálen jakékoli demagogii, konzervativnímu zmražení a čemukoli, co by jakkoli vystupovalo proti základní lidské přirozenosti, kultivovanosti a všeobecně smyslu lidské existence, že zkrátka všechno tohle je nesmyslně obráceno proti mě v podobě, která připomíná buď psychiatrický, nebo kádrový posudek atp.

EvaO
3
EvaO * 04.09.2012, 08:21:35
Vraha pochopit je pro normálního člověka nepochopitelné. Trest smrti by měl pro takové jasné případy existovat. Lidské hyeny se napravit nedají. Pokud se odstraní (zní to drsně), nemohou už nikomu ublížit.
Jen mi ještě není jasné, proč na změnu názoru na člověka je třeba volit takový drsný úvod.

Lucifer
2
Lucifer * 04.09.2012, 00:35:56
[1] Ale jo, jenže jsem to pojal neuchopitelně Nevinný

1
Zuzana (neregistrovaný) 04.09.2012, 00:21:14
Naproste nepochopeni pribehu Hepnerove.

«     1     »