Zimní čas

rubrika: Pel-mel


Za dva a půl týdne, v neděli 28. října, nastane přechod z letního času na zimní čas. Upozorňuji na to s takovým předstihem proto, aby se někteří jedinci, jimž tato změna neprospívá, mohli včas připravit. Něco podobného probíhá i při přechodu ze zimního času na čas letní, což však špatně prožívá jiná skupina obyvatel, ta postižená přechodem na letní čas se naopak raduje, a naopak. Pojďme si tedy celou tu záležitost tak nějak osvětlit.

Lucifer


Přechod na zimní čas nastane tak, že se ve tři hodiny v noci hodiny posunou na dvě hodiny. Výsledkem tohoto posunu bude, že ranní ptáčata již nebudou muset vstávat v noci za tmy (v říjnu začíná slunce vycházet po sedmé letní hodině), což se jistě bude mnohým líbit, ačkoli to dlouho nevydrží, a členové skupiny postižené přechodem na letní čas navíc uvítají, že mohou spát o hodinu déle. Členové skupiny postižené přechodem na zimní čas však bude daleko více vnímat fakt, že se nám najednou nějak rychle zešeří. U přechodu na letní čas je to přesně opačně. Zimním časem postižená skupina vnímá především fakt, že se nám najednou začíná smrákat o hodinu později, zatímco skupina postižená letním časem je naštvaná, že musí vstávat o hodinu dříve. Doufám, že jsem to osvětlil dost průzračně.

Teď bych si v zájmu stylistického zjednodušení dovolil udělat jednu drobnou kosmetickou úpravu: "členy skupiny postižené přechodem na letní čas" nahradím "přírodními lidmi" a "členy skupiny postižené přechodem na zimní čas" nahradím "pacienty". Text se tak náhle zprůhlední, zjednoduší, čímž by se měl stát ještě srozumitelnějším.

Nejdříve se pojďme podívat, co vlastně je ten některými pacienty tak špatně vnímaný "zimní čas". Na Wikipedii se můžete dočíst následujícího výkladu:

Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý o hodinu pozadu oproti běžnému pásmovému času. Jako zimní čas se však někdy nesprávně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času). Zimní čas se prakticky nepoužívá. V Česku byl zaveden pouze jednou, v období od 1. prosince 1946 do 23. února 1947, kdy zde tedy platil čas o hodinu pozadu než středoevropský čas. Tato úprava je patrně světovým unikátem. Zákon č. 212/1946 Sb. o zimním čase nebyl zrušen a stále teoreticky umožňuje vládě kdykoli zimní čas zavést.

Předpokládám, že jste pochopili, že to, co dnes nazýváme "zimní čas", je ve skutečnosti něco úplně jiného, než co praví Zákon č. 212/1946 Sb. o zimním čase. Pokud bychom chtěli z letního času přejít na skutečný zimní čas, museli bychom ve tři hodiny v noci hodiny posunout na jednu hodinu. Doufám, že naše vláda bude i nadále zaneprázdněná ekonomickými manévry, takže jí nezbyde čas zalaškovat si se zimním časem. Takže si to shrňme:

Soudobý zimní čas je normální středoevropský čas, kdy pravé poledne nastává v poledne, plus minus zhruba deset minut podle místa, kde se v Česku zrovna nacházíte, a ne v jednu hodinu odpoledne, jak je tomu v období času letního. Zimní čas se zavádí v době, kdy se den rychle krátí, a tak někteří pacienti nabydou pocitu, že za to může zimní čas. A teď si zkusme představit, k čemu tahle situace, která byla byrokratickými dobráky nastolena s jistě nezištným záměrem obšťastnit všechen lid, přírodní lidi a obzvláště pak pacienty, k čemu tahle situace povede. Dovolil bych si zde předložit jeden svůj vlastní scénář, který se pokuste pojmout s jistou nadsázkou:

Dá se očekávat, že i mnozí z těch, kteří se bouřili proti změnám času a měli tím na mysli především zavádění letního času, časem obrátí a budou protestovat proti zavádění zimního času, vždyť nám přece krade světlo, tak proč bychom nemohli mít normální letní čas celý rok. Jděte k šípku s těmi svými blbými byrokratickými nápady měnit čas, strčte si někam ten svůj zimní čas. A tak se zimní čas zruší, letnímu času se přestane říkat "letní čas", bude to zkrátka jenom jeden čas a žádný nečas. Lidé se přizpůsobí, budou chodit později do práce, později z práce (obzvláště pak v zimě, kdy bude slunce vycházet kolem deváté hodiny), až časem nějakého chytráka či dobráka napadne, že by se ušetřilo a zároveň také pacientům ulevilo, kdyby se zavedl letní čas a hodinky se posunuly o jednu hodinu kupředu. A zase bude letní čas, a zase bude zimní čas, dokud se pacienti zase nenaštvou, a tak dále. Takže časem budeme obědvat s východem slunce a pak bude fůra času, jak si užít a v létě se o půlnoci budeme ještě opalovat.

Nejenže ten původní zimní čas byl evidentním propadákem, čas od času propadne i ten aktualizovaný. Každý systém potřebuje pravidelně aktualizovat, třeba takové Windows to dělají skoro denně. Bez pravidelné aktualizace byrokratických směrnic bychom k těm světlým zítřkům o půlnoci nikdy nedorazili.

Takže milí pacienti, připravte se k přechodu do zimního času, ničeho se nelekejte a na posuny hodin nehleďte. Časem se to jistě nějak vystříbří.


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9
xxx (neregistrovaný) 06.10.2016, 10:03:57
Pořád by to ještě šlo. Jenže se řeší úplně jiné věci... Věřím, že na to dojde!
Petici najdete na internetu!

8
eva evica (neregistrovaný) 06.10.2016, 09:21:35
kdyby naší členové vlády zrušili letní čas dostali by ve volbách spoustu hlasu letní čas se měl zrušit hned po sametové revoluci kde udělali páni chybu zrušte letní čas zrušte ho !!!

Ludmila
6
Ludmila 11.10.2012, 19:50:39
Zajímavé, já jsem skřivan, budím se kolem šesté a je po spaní. Podle biorytmů jsme nejvýkonnější od 9.-11. hod. a večer kolem 18. hod.Nejmenší výkonnost je od 13.- 14. hod.Zaměstnavatelé by nás měli nechat hodinku prospat.Stejně v té době toho moc neuděláme. Usmívající se

Lucifer
5
Lucifer * 11.10.2012, 19:08:25
[4] Illnerovou jsem jednou zažil, a to v době, když byla předsedkyní AVČR. Stalo se tak na výjezdním semináři naší instituce, který se odehrával na jedné institucionální chatě v Krušných Horách, a paní Illnerová tam měla jednu přednášku. Mým chronotypem je evidentně sova, ale když je třeba dokáži vstát jako skřivan, ovšem má výkonnost je pak většinou poněkud redukovaná. Když si představím své rodiče a prarodiče, tak mi z toho plyne, že svůj hodinový gen jsem nezdědil, ale postupně se ho sám dopracoval. Úžasný

Ludmila
4
Ludmila 11.10.2012, 18:06:49
Zajímavý článek od prof. Illnerové o biologických hodinách. http://21stoleti.cz/blog/2009/04/21/jak-vam-tikaji-biologicke-hodiny/


Lucifer
3
Lucifer * 11.10.2012, 16:17:13
A pokud jde o mě, tak já jsem díky pracovním cestám do nejrůznějších koutů naší planety zvyklý na lecjaké časové posuny. Nemám problém s posunem času, ale s posunem denního cyklu, který mám zcela přirozeně nastavený podle přírodního času a podle svého pracovního či jinak činovního rozvrhu. K tomu, abych se probudil ve vhodnou chvíli, nepotřebuji budík (i když někdy zcela výjimečně ano). Náhlý posun celého rozvrhu o hodinu mě dokáže lehce rozhodit, ale poměrně rychle se s tím nějak vyrovnám. Kromě toho mám částečně klouzavou pracovní dobu, takže si to mohu tak trochu upravit. S návratem do normálního času nemám žádný problém.

Lucifer
2
Lucifer * 11.10.2012, 16:07:30
U normálních čili přírodních lidí je přechod na letní čas více či méně nepříjemný a návrat zpátky na normální čas jim samozřejmě prospívá. To, že se bude podle hodin jakoby dřív stmívat, tak s tím se dá v tomhle ročním období počítat. Kdyby zůstal letní čas, tak mi ten rozdíl v západu slunce v prosinci v pět místo ve čtyři přijde nepodstatný. Co by však mohlo působit nepříjemně, by byl východ slunce ráno v devět, kdy by se musely začátky některých činností, třeba školního vyučování o hodinu posunout. Nakonec by se o hodinu posunulo všechno a byli bychom zase zpět v normálním čase, jen ty hodinky by nám ukazovaly blbý čas. Pacienti to však mohou vnímat poněkud jinak. Úžasný

Ludmila
1 Když jsem byla mladá,
Ludmila 11.10.2012, 14:53:10
změna času mi nevadila. S postupujícím věkem se mi víc narušuje spánek. Podle psychologů letní čas psychice člověka škodí, návrat k zimnímu času naopak lidem prospívá.Podle psycholožky Slavíčkové je to jako s automobilem, který jede se zataženou brzdou a při přechodu na zimní čas se ta brzda povolí.Podle prof.Illnerové je změna v březnu nešťastná, protože nedostatek spánku patří mezi stresové faktory.Lidé opět vstávají do tmy a bilologické hodiny se těžko rozbíhají. Mladí se rychle přizpůsobí,my starší to snášíme hůř.

«     1     »