Husa - Chytrá a hubatá

rubrika: Pel-mel


Když nějaké ženě řeknete, že je husa, tak by to dotyčná (a zřejmě i dotčená) osoba ženského pohlaví neměla brát jako urážku, ale spíš jako poklonu. Husa je sice považována za ztělesnění hlouposti, ale vše nasvědčuje tomu, že husy jsou naopak velice bystré a inteligentní.

Lucifer


Mnoho druhů hus má jednoho celoživotního partnera, jehož smrt u nich vyvolá chování velmi podobné našemu. Žalostně kejhají, přestanou jíst, načepýří se a mohou tak zůstat i několik měsíců. Pokud přijde samička o život, její druh se vrátí na zem a bdí u jejího těla. Páry, které se po čase shledají anebo se jim podaří zvítězit nad vetřelce, předvádějí "triumfální obřad" - což je kombinace jakéhosi tance a kejhání, která znovu stvrdí jejich svazek. Husy se dokonce mohou naučit plnit jednoduché úkoly - z 19. století jsou známy případy, kdy husy opětovaly plivance a používaly při obraně krky jako paže.

Francouzský ornitolog Christian Moullec naučil skupinu třiceti hus malých (Anser erythropus) novou trasu tahu. Ochočil si je už jako housata a později je za pomocí ultralehkého letadla vedl 1500 kilometrů po trase mezi přírodními rezervacemi v Německu a Švédsku, kterou pak husy následující rok samy zopakovaly. Dnes jsou tyto husy tak dobře vycvičené, že Moullec a jeho "hejno" bývají pravidelnou atrakcí leteckých dnů.

Ačkoli domácí husy většinou nelétají, divoké husy jsou skvělí letci na dlouhé vzdálenosti. Šest milionů hus sněžných (Chen caerulescens caerulescens) dvakrát za rok urazí více než 6000 kilometrů z Arktidy do Mexického zálivu. Husa tibetská (Anser indicus) létá ze střední Asie přes Himálaj ve výšce 8800 metrů. Když husy letí ve formaci ve tvaru písmene V, utvoří se vzduchový vír, který je nadnáší, a navíc má každý pták dobrý přehled. Husy klesají k zemi tak, že se spirálovitě otáčejí střemhlav dolů, přičemž někdy letí vzhůru nohama.

Husa byla zdomácněna před třemi tisíci lety ve starém Egyptě z husy velké. Původně toto zdomácnění asi souviselo víc se sexem než s jídlem. Divoké husy byly totiž v celém starověku objektem kultů plodnosti a jejich sádlo se považovalo za mocné afrodiziakum. Slavná husa na Kapitolu, která v roce 390 před naším letopočtem zachránila Řím před Galy, byla chována jako maskot a erbovní zvíře strážců.

Vzhledem k tomu, že ve starověku nikdo nikdy neviděl tažné husy při páření nebo kladení vajec, lidé se po staletí domnívali, že husy se líhnou z lastur a ulit, vyplavených na větvích na břeh ve stejnou dobu, kdy se husy vracely z Arktidy. Toto přesvědčení přetrvalo až do doby, kdy vědci jednotlivé druhy začali pojmenovávat; dodnes se tedy například berneška bělolící (Branta leucopsis) anglicky řekne Barnacle goose - "barnacle" přitom anglicky znamená "vilejš", což je korýš s dvouchlopňovou schránkou. Husy tak mátly dokonce i katolickou církev. Některé diecéze povolovaly jíst husy během půstu, protože jsou to "ryby", jiné proto, "že se nerodí z živého těla", takže jsou něco jako zelenina nebo ořech. Až papež Inocenc III. v roce 1215 definitivně zakázal jíst husy během půstu.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
5
Lucifer * 22.10.2012, 23:47:30
Kdysi v hodně vzdáleném mém jurodivě mladém věku jsem občas jezdíval někde na východ za mými prarodiči, kteří i za totáče měli svoji farmu. V té vesnici jsem občas potkával jednotku hus, která moji přítomnost kvitovala velmi bojovým kejháním a syčením. Ty husy zkrátka hlídaly své teritorium a nebyly vůbec blbé. Přírodní, nezdomácnělé husy jsou však ještě inteligentnější. Koneckonců jejich blízcí příbuzní, labutě, jsou neskonale úžasné. Úžasný

Ludmila
4
Ludmila 22.10.2012, 16:04:20
Husy jsou chytré, nemají mě rády. Když jsem jezdívala ke tchýni, nechtěly mě pustit ze dveří. Vždycky mě poznaly a dělaly mi naschvály. Tchyně z toho měla velkou legraci, musela mě osvobodit, abych mohla odejít.

EvaO
3
EvaO * 20.10.2012, 07:54:34
Moje babička s dědou bydleli jednu dobu v nájmu ve vile, jejíž majitelka chovala kde co, jednu dobu i husy. Pásli se v té částimvelké zahrady, kudy se muselo projít k babičce. I když to byla část poměrně velká a husy byly "někde", když jsme šli k babičce, vždycky si nás našly. Bála jsem se jich, protože fungovaly jako hlídací psy. Nikdy nezapomenu na ty syčící a natahující se krky. Pečená husa je určitě lepší, půst nepůst. Kupodivu jsem ji ale nikdy ještě nejedla. Asi proto, že pro malou rodinu je zbytečně velká. Kačena úplně stačí. Ale housátka jsou kouzelná. Jenže taky vyrostou a už pak jen syčí ...

Lucifer
2
Lucifer * 20.10.2012, 00:19:51
Mně se však z toho alba ještě víc líbí Ľalia poľná

http://www.youtube.com/watch?v=2plyUOCn03c&feature=relmfu

Zamilovaný

Lucifer
1
Lucifer * 20.10.2012, 00:14:07
A takhle letí husy na programe sna

http://www.youtube.com/watch?v=4lDpjECWYhE

Úžasný

«     1     »