Tomio Okamura na Hrad

rubrika: Pel-mel


Blog Tomia Okamury (nyní již vlastně senátora Okamury) jsem skoro pravidelně navštěvoval, protože mě jeho úvahy už před pár lety zaujaly. Od 11. září se tam však už zřejmě díky předvolební aktivitě dlouho nic neobjevovalo, takže jeho proslov k prezidentské kandidatuře, který vyšel v pondělí, jsem objevil až včera. Okamura je zvyklý nazývat věci pravými jmény a ani tentokrát z toho neustoupil. Rozhodl jsem se tedy, že celý ten článek tady zreprodukuji, k čemuž mám od Okamury svolení, a pak se k tomu ještě vyjádřím.

Lucifer


Proč je dobré kandidovat na prezidenta

Tomio Okamura

Ohlásit prezidentskou kandidaturu po vstupu do Senátu je neobvyklé. A chápu mnohé rozpaky. Co ten Okamura sleduje? Milí přátelé - je to extrémně jednoduché. Do Senátu jsem kandidoval prakticky z jediného důvodu - stejně jako vy jsem nespokojený s tím, kam a jak naše země kráčela minulých dvacet let a také to, že je načase s tím vším pohnout správným směrem. V prvé fázi jsem obcházel poslance a senátory, později jsem psal komentáře, sloupky, analýzy, blogy, točil streamy, napsal dvě knihy věnované tématům, která mě buď trápí, nebo mě zaujala. Ukázalo se, že mediálně známá tvář má své hranice. Pravda - na blozích mě četlo a souhlasilo s názory často i sto tisíc lidí. Přitakal mi i mnohý poslanec či senátor - ale v praxi to někdy nepomohlo, anebo ne tak rychle a účinně, jak bych si představoval.

Proto jsem se loni rozhodl kandidovat do Senátu - logicky - je mi právě čtyřicet a v přímé volbě nemusím hledat nějakou partaj, která mě zaštítí. Tím pádem k ní nemusím být příštích šest let loajální ani dělat, že nevidím gauneřiny některých členů.

Do Senátu jdu s naprosto jasnou představou, co chci v základu prosazovat. Jenže znám senátorské hranice. A já svým voličům ve Zlínském kraji slíbil, že na rozdíl od anonymního stranického senátora bude můj hlas slyšet a že udělám maximum, abych své sliby, vize a cíle naplnil.

Platí totiž jedna zásadní premisa - nic z toho, co prosazuji, není vykalkulované téma, které by mi dodala PR agentura. Všechna témata, problémy mi přinesl život. Když jsem před třemi lety zvedl téma exekucí, neviděl v nich až na oběti nikdo problém. Já osobně poznal několik obětí a začal jsem o tom psát, hledat řešení a pro řešení jsem se snažil najít i podporu ve Sněmovně a na vládě.

Byl jsem nařčený z populismu, že chci zakázat herny. Zakázat je nechci kvůli své popularitě - ale třeba kvůli panu Kučerovi ze Svitav, zemřel poté, co syn prohrál v automatech celý dům, pekárnu, restauraci a dvě herny. Bez domova a v bídě se octlo několik rodin. K tomu nejde mlčet. Chtít zákaz heren v kraji, kde firma Synot a herny zaměstnávají řádově tisícovky lidí, to je šílenství, uznávám, ale ne populismus. Takovou blbost si může myslet jen politolog nebo politický komentátor.

Příkladů, proč prosazovat hmotnou a trestní odpovědnost politiků v exekutivě, ministrů, hejtmanů, starostů bychom našli ve svém okolí tisíce. Není to populismus, ale nutnost, bez které se neposuneme dál. Každý z nás musí být zodpovědný za své činy a každý, kdo spravuje veřejné peníze nebo rozhoduje o bytí či nebytí druhých, musí být za svá rozhodnutí odpovědný. Nejde o šikanu, ale v obchodním právu ne zcela jasnou věc - tedy že jednatel firmy je ze zákona povinen ji spravovat s péčí řádného hospodáře. Tuhle povinnost kupodivu nějakou záhadou politici nemají. I proto se na ministryni, co rozházela miliardy, nevztahuje paragraf o porušení povinnosti při správě cizího majetku. On totiž ministr vůbec nemá zákonem danou povinnost majetek spravovat řádně.

A opět tady vidím staré babky, jak žmoulají třicetikorunu a přemýšlí, jestli k doktorovi mohou, zatímco jinde elita s drzými úsměvy rozhazuje miliardy. Otevírá se mi kudla v kapse nad takový odporným jednáním.

Mohl bych pokračovat dalšími tématy - jako jsou nevinně odsouzení a soudci, kteří odsoudí člověka na léta do vězení, aniž by měli důkazy.

Chybí nám tu odpovědnost - i proto chci prosazovat více přímé demokracie, přímé volby hejtmanů a starostů, ale také jejich přímou odvolatelnost voliči. Není třeba se bát - málokterý politik bude pak odvolaný - protože hrozba odvolání ho donutí nasadit maximum sil, aby ve funkci vydržel celé funkční období.

Chtít tyto věci prosadit chce buď zázemí velké strany nebo zázemí velkého množství občanů. Jako senátor za Zlín mám za sebou svůj kraj. K tomu, abych změny prosadil, je třeba ale víc - je třeba opora občanů celé země.

Prezidentská volba je jedinečná příležitost, jak tuto podporu získat. A není vůbec třeba volby vyhrát - už jen volební kampaň mi umožní všechna témata diskutovat, předkládat veřejnosti a médiím a získávat pro ně zastánce a hlasy lidí, médií, odborníků, poslanců, senátorů i vlády. To, že bych se stal prezidentem, má relativně omezenou naději. Ale to, že pro své názory získám díky kampani spojence, je jisté. Ostatně už dnes mnohé moje návrhy přejaly jiné strany a realizují je (viz například exekuce, korupce aj.) - prostě proto, že jsem vyburcoval veřejnou poptávku po nich.

A to je to nejdůležitější. Maximálně vyburcovat veřejnost a jejím prostřednictvím ty změny k lepšímu začít prosazovat.

Pochopitelně jako obvykle jsou na omylu ti, co tvrdí, že prezident nic nezmůže. Není to pravda - prezidenti v naší zemi vždycky hráli v systému velmi silnou roli a směřování naší země velmi silně, často dramaticky ovlivnili. Jen hlupák se bude tvářit, že funkce prezidenta je jen dekorativní. Ano, je i symbolická. Prezident je symbol národa a je na národu, jaký symbol si zvolí. Zda loutku kmotrů, ohebného kariéristu nebo osobnost, která přesně ví, co a jak chce prosadit.

To, jestli budu či nebudu zvolený prezidentem, je vedlejší - podstata je, zda se podaří něco vykonat.. I sama kandidatura je cesta vpřed. Prezidentská funkce je pak jeden z nejsilnějších nástrojů, kterým může jednotlivec demokratickou cestou ovlivnit veřejné dění.

Proto kandiduji a proto Vás prosím o Vaši podporu.

Zdroj: Blog pana Okamury

Poznámky:

Informace o prezidentské kandidatuře Tomia Okamury se samozřejmě objevila prakticky na všech zpravodajských webech, pod níž se pak hromadily komentáře s nejrůznějšími názory, od nadšené podpory po urážlivý výsměch. Některým kupříkladu vadí, že Okamura je napůl Japonec (občas je označen za kompletního šikmookého Japonce), jiní tvrdí, že jeho projevy jsou prodchnuty bezbřehým populismem, s jehož pomocí chce Okamura urvat kus moci, a tím pádem i bohatství. Další zase, a to přímo k tomuto článku, poznamenávají, že to, co Okamura slibuje, je neuskutečnitelné, přičemž předpokládají, že to Okamura zcela jistě ví.

Nejdříve k Okamurově polojaponskému původu:

V naší zemi se asi mnoho lidí s japonskými geny nevyskytuje, jinak ale téměř každý má v sobě směs nejrůznějších evropských a nezřídka i asijských genů. K Japonsku mám docela dobrý vztah, kromě jiného třeba kvůli přírodní filosofii vyvěrající z buddhismu. Nedovedu se vyjádřit k tomu, do jaké míry jsou Japonci ze své východoasijské podstaty krutí, což kupříkladu demonstrovali ve druhé světové válce, ale tohle ve stejné době absolvoval i jeden z nejkulturnějších evropských národů. Japonsko jsem navštívil pouze jedenkrát, když jsem se zúčastnil vědecké konference v Kjótu (viz Jalan Jalan), kde jsem se cítil naprosto bezpečně a na žádného nepříjemného jedince jsem nenarazil. Každý máme nějakou tu vadu na kráse. U Japonců to pak je určitý sice kultivovaný, ale přece jenom dost tvrdý nacionalismus. Pokud jste tam na návštěvě anebo máte přechodný pobyt jako zaměstnanec japonské pobočky zahraniční firmy, budou se k vám Japonci chovat s velkým respektem a pohostinností. Problém nastane, pokud byste tam chtěli bydlet trvale s japonským občanstvím. V té chvíli se ocitáte na vedlejší koleji, něco jako člen nižší kasty, a nepomůže vám ani to, že jste napůl Japonec. Něco takového prožíval Tomio Okamura, když tam vyrůstal, a tak se nakonec rozhodl přemístit do své druhé (nyní již vlastně první) vlasti, a stal se Čechem se vším všudy. Jeho japonské geny tomu nijak neškodí, spíš naopak.

A teď k tomu "hrabivému populismu" a nerealisticky splnitelným cílům:

Tomio Okamura je úspěšným podnikatelem na poli turistického ruchu, k čemuž se dopracoval z naprosté nuly (tuším, že po svém příchodu do naší země nějaký čas pobýval v jakémsi "dětském domově"), jehož příjmy, získané bez jakéhokoli mafiánského či jinak kmotrovského přístupu, mu bohatě stačí. Dokonce je možné, že díky senátorskému platu jeho příjem poklesne. Populismem se tady ohání nejeden dlouhodobě nainstalovaný politik, přičemž už i vrabci na střeše cvrlikají, co a kdo za tím stojí. Okamurovy cíle jsou bezpochyby velmi idealistické, ale ne nedosažitelné, ačkoli jejich alespoň částečné dosažení může být během na velmi dlouhou trať. Jak plyne z Okamurova proslovu k prezidentské kandidatuře, skutečně to moc dobře ví, ale jasně naznačuje, že nějak se začít musí a i cesta může být cíl. Strkat hlavu pod šutr s argumentem, že nic se nedá změnit, tato dekadentně pesimistická nátura v naší zemi již po několik desetiletí zabydlená, je něco, co Japonci, ale i mnohé jiné národy neznají.

Je evidentní, že Tomio Okamura nepočítá s tím, že by se v tomto kole stal prezidentem. Tuto proceduru absolvuje pouze proto, aby své vize mohl ještě účinněji než předtím sdělovat. Ze všech ostatních kandidátů mi nepřipadá ani jeden v úvahu, že bych ho chtěl zvolit. Na rozdíl od většiny z nich Tomio Okamura nemá dostatečné zkušenosti na tomto poli, nicméně pokud jde o odborné vzdělání, tak vzhledem k jeho úspěšnému podnikání si dovedu představit, že se příslušnými odborníky v roli poradců dokáže obklopit. Časem možná dozraje a někdy by tím prezidentem s ryzí českou (ale i světovou) podstatou mohl být. Pokud půjdu volit příštího prezidenta, tak z principu dám hlas právě jemu.


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
12
Lucifer * 15.11.2012, 16:01:53
Doufám, že se nepokusí hodit na Okamuru i tohle

http://promuze.blesk.cz/clanek/pro-muze-novinky/185499/opily-podnikatel-zdolava-eskalator-v-protismeru.html

Smějící se

Lucifer
11
Lucifer * 15.11.2012, 15:53:37
A pokud jde o současného prezidenta na odchodu, zde jsou některé jeho zajímavé myšlenky a postřehy

http://zpravy.idnes.cz/70-perel-vaclava-klause-06d-/domaci.aspx?c=A110616_115459_domaci_mhk

Lucifer
10
Lucifer * 15.11.2012, 15:49:22
Vážený Angažovaný Občane, vážně si myslíte, že zvolení Okamury prezidentem by mohlo být ještě větší šaškárnou či přímo tragédií, než jaké jsme si na Hradě až dosud užili? Tomia Okamuru osobně neznám. Před dvěma lety jsem objevil jeho blog a nalezl tam příspěvky a úvahy, které se mi líbily a mnohdy souzněly s mými názory. Emailem jsem ho tedy požádal, zda bych některé z nich mohl publikovat na NČ, což mi bylo prostřednictvím zřejmě jeho sekretářky odsouhlaseno. Okamura nazývá věci pravými jmény, jde přímo k jejich kořenům a nic nebalí do vzletných frází. Na rozdíl od většiny významných českých politiků a zřejmě i ostatních kandidátů na prezidenta za Okamurou nestojí žádné téměř mafiánské uskupení, nepobíhají kolem něj podivní lobbisté či kmotři a veškerý jeho majetek má původ ve zcela legitimní podnikání, v němž začínal prakticky od nuly a bez jakýchkoli známostí na vyšších místech, bez jakýchkoli tunelářských fíglů a pod.

Když se Okamura začal ucházet o křeslo v senátu a přitom naznačoval, že by se též mohl ucházet prezidentské křeslo, byl ve sdělovacích prostředcích výrazně zviditelněn a drtivé většině s velmi kladným slovním doprovodem. Ve chvíli, kdy se ukázalo, že by ho na prezidentský post mohlo volit nezanedbatelné množství voličů, nastal obrat a ze všech stran se na něj začala zcela demagogickým způsobem vytahovat nejrůznější špína. Jednou senátorku byl už dokonce označen za rasistu a možná i fašistu, protože se kdysi v souvislosti s romskou otázkou vyjádřil, že před zákonem bychom si měli být všichni rovni. Daleko horší a fakticky mnohem podloženější špinavosti se však dají vytáhnout prakticky každého našeho politika. Takže zvolení Tomia Okamury prezidentem by byla přinejhorším cesta z deště pod okap, pod nímž se však neprohánějí různí lobbisté, kmotři a podobné zjevy.

Vaše hodnocení Tomia Okamury jako člověka, kterého, jak říkáte, dobře znáte, nemohu bez jednoznačně doložitelných faktů posoudit, a vzhledem k tomu, že se na něho ze všech stran valí uměle vygenerovaná špína, mohu ho brát jen s velmi velkou rezervou. Když se podívám na jeho články, nedokážu si představit, že by je napsal psychopat. Jedině, že by se dokázal maskovat, že by měl dokonalé mimikry. No ale takový prezident by se nám docela hodil. Mrkající

Domnívám se, že by měl Okamura jako uchazeč o prezidentský úřad už za sebou mít nějaké politické výsledky, popřípadě teď v senátě a možná ještě pak v parlamentu. Pak bych se mohl rozhodovat na základě jeho výsledků, a ne jenom četby jeho článků. Pokud ale půjdu k prezidentským volbám, žádný z ostatních uchazečů mi nepřipadá v úvahu, takže abych zachoval svoji tvář, volil bych Okamuru. Už jsme tam konečně měli jednoho dramatika, který se na tento úřad dostavil rovnou z undergroundového disentu a vydržel tam docela dlouho a ve světě si vydobyl slušný respekt. Tak proč to nezkusit ještě jednou z trochu jiné polohy. Úžasný

9
Angažovaný Občan (neregistrovaný) 15.11.2012, 06:09:13
Vážený pane, musím Vám vzít iluze ale zvolení pana Okamury prezidentem by bylo v lepším případě šaškárna, v horším tragédie. Znám ho natolik dobře že si dovolím prohlásit že se jedná o lháře, manipulátora a narcisistní osobnost patrně s psychopatickými sklony. I z veřejně dostupných informací si můžete udělat obrázek, např. blog Jana Papeže (polopravdy, dezinformace, cenzura na jeho FB profilu, slibování všeho všem, výbuchy vzteku na "konspiraci" proti němu, žaloba na novináře atd.). Pravděpodobně budu označen za závistivce, nulu, rasistu a jánevímcoještě. Uvidíte že mi v budoucnu dáte za pravdu. Omlouvám se ale s panem Okamurou bysme štěstí neudělali. Právě naopak. Ale je přesvědčivý a má tah na branku. Bohužel.

EvaO
8
EvaO * 27.10.2012, 00:13:56
(7) No jo, taky jsem podobné zvěsti slyšela. Možná že Tomio je tak trochu frajírek ... Ale jméno Tomio se mi líbí.
A vůbec nevím, kterého kandidáta na prezidenta bych volila. Ještě není oficiální seznam jmen, to bude tak kolem vánoc, ale tutově vím, že bych nevolila toho padoucha Dlouhého, který má na svědomí pád kdysi slavného Letu Kunovice. Že má ještě tu drzost ... Ale dnešní prevíti jsou tak otrlí, že je jim to putna, hlavně že by měli koryto. Dobrou noc Ospalý

Axina
7
Axina * 26.10.2012, 18:40:16
Zaznamenala jsem, že prezident Obama byl nařčen z toho, že se nenarodil v USA a tudíž neměl právo být zvolen prezidentem USA. Nakonec prý prokázal rodným listem, že se narodil v americkém státě Havaj. Jak je to u nás? Mohl by vůbec T.O. být českým prezidentem? Asi ano, když se uchází o kandidaturu. Narodil se v Tokiu, ale zřejmě má (i) české občanství.
Jinak - jeho názory a snahy mi jsou sympatické. Ale myslím, že pozice senátora je maximum, které mohl na české politické scéně dosáhnout.
Ještě pár drbů: Z 3-letého manželství s japonskou manželkou má syna. V současné době chodí s 20-ti letou studentkou Monikou. Letos 21.1. zlikvidoval na D1 svůj luxusní, ručně vyrobený (!) automobil Aston Martin za 3.600.000 Kč. Pod vlivem alkoholu nebyl.

EvaO
6
EvaO * 26.10.2012, 17:53:35
Tomio je sympaťák, souhlasím s Astrou. Má jistě dobré úmysly, ale sám tento
stávající systém nezmění. Ale držím mu palce. Stal se senátorem a čas prověří,
co v něm je a jaké budou možnosti i při sebelepších úmyslech. Ale dobrou stopu
jistě zanechá.
A je senátorem za Zlín, což je naše krajské město, heč !
V UH se do senátu nevolilo.

Astra
1
Astra * 26.10.2012, 07:41:43
Koloušek Okamura to jistě myslí dobře, ale takových tady bylo, je a bude. Nemám nic proti jeho japonské krvince, je to celkem sympaťák a má to v hlavě srovnané, ale zdá se mi, že je příliš mlád. Určitě by mu prospělo počkat si ještě pár let, nemíň čtyři až osm. Potom se ukáže, jak se ukáže! S vyplazeným jazykem

«     1     »