Krakowski spleen

rubrika: Pel-mel


Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na polskou kapelu Maanam, ...

 

Lucifer


... jednu z těch, které jsme na severu Moravy poslouchali v osmdesátých letech, v době, kdy u nás mohl na podobné úrovni hrát už jen Olympic. Zatímco naše média chrlila na nebohé oběti už druhým desetiletím ztopořené normalizace Vondráčkovou, Gotta, Davida apod., a vše, co za něco stálo, bylo více či méně zašlapáno do podzemí, polská televize běžně vysílala klipy bigbítových kapel jako Maanam či Lady Pank. Polské obdoby Vondráčkové a spol. neměly v té době žádnou šanci. Ty naše ji dostávají i dvacet let poté.

 

Vlastně, proč si hrát na schovávanou, proč se mi jedna píseň od Maanam připomněla. Ve všeobecném blbnutí kolem skonu polského prezidenta a jeho doprovodu, jakož i kolem blbnutí našeho prezidenta, který do Krakova dojel vlakem a autem, jakož i kolem blbnutí polských církevních hodnostářů, kteří celý týden blábolili něco o Kristovi a boží prozřetelnosti a podnětu k příkladnějšímu vztahu s bratrským lidem země, kde polský prezident skonal a kde bratrský národ sedmdesát let tomu nazad povraždil polské oficíry jako králíky, zkrátka při vší té příležitosti jsem si vzpomněl na Krakowski spleen od Maanam.

 

Berte to jako můj způsob vyjádření solidarity Polákům.

 


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9
Miloš (neregistrovaný) 21.04.2010, 13:54:16
Anno, trochu jsem se snažil dohnat svou nevzdělanost a několik skladeb SBB si poslechl. Jejich hudba je zřejmě určena pro náročné posluchače, ti obyčejní (jako já) ji asi nejsou schopni úplně pochopit, a tím méně ocenit hluboká umělecká sdělení.

Lucifer
8
Lucifer 21.04.2010, 11:18:56
[7]
Co nepiješ, býváš vobčas(n) mimo mísu ]Mrkající

7
Honza (neregistrovaný) 20.04.2010, 23:29:50
jejda, to je komentářů .. sme všickni starci, prej polskej bigbít a tak, slza v oku. Píseň stojí zaprd, vo tom žádná.

6
Anna Kopecký (neregistrovaný) 20.04.2010, 00:40:32
Miloši, máte základní mezery ve vzdělání. Neznat SBB..... padam kolabuju...

5
Miloš (neregistrovaný) 19.04.2010, 22:13:27
Skupinu SBB kdysi chválil R. Hladík, že s nimi společně koncertovali a podle něj to byla evropslá liga. Nic jsem od nich ale neslyšel, zkusím YouTube.

Lucifer
4 Zapomněl jsem se podepsat
Lucifer 19.04.2010, 21:37:03
Normálně mi tam automaticky naskakuje jméno, email a adresa stránky. Použil jsem však CCleaner a neuvědomil si, že jsem tuhle informaci z browseru vymazal. Komentáře [2] a [3] jsou moje.

3
(neregistrovaný) 19.04.2010, 21:30:00
Ještě bych měl poznámku k úvodníku, který jsem tady naklepal v časové tísni, a tak zřejmě vyznívá poněkud expresivně a chaoticky. Nebudu však už nic měnit. Chci jen podotknout, že je škoda, že se tato tragická událost zvrhla IMHO v mediální masáž a jak se na tom přiživili jistí "euroskeptici".

K tomu druhému: Kupříkladu Angele Merkelové se kvůli sopce protáhla cesta z USA na 60 hodin. Musela přistát v Lisabonu, kde přenocovala, pak přeletěla do Říma, odkud pokračovala autem do Bolzana, kde opět přespala atd., a do postele se dostala v neděli ráno. Nevím, jak ostatní evropští státníci, ale Polsko mělo vzdušný prostor uzavřený. Medvedev a nebo jakýsi Maročan, kterého za jeho solidární čin chválí jakýsi bloger, do Krakova přiletěli. Asi měli nějakou sopku a vzdušný prostor na háku. Těžko si představit, jak se onen Maročan trmácí z Maroka vlakem jako jistý nejmenovaný "euroskeptik". Celé je to nechutné.

2
(neregistrovaný) 19.04.2010, 21:12:41
Je to "ploužák", ale má zajímavou atmosféru. Tenhle polský "bigbít", který jsem měl na mysli, je z osmdesátých let, kdy se vyrojilo velké množství podobných kapel a byl to takový, řekněme, spíš poprock. Zajímavé na něm bylo především, jak ovládl Listy Przebojów v tehdejších polských médiích. Byly to něco jako polská šedesátá léta. Czesław Niemen, SBB apod. jsou samozřejmě z úplně jiné kategorie.

1
Miloš (neregistrovaný) 19.04.2010, 18:22:49
Až do poloviny to na bigbít vůbec nevypadá, mně se více líbí expresivní zpěv Czesława Niemena, asi nejznámější od něj je Dziwny jest ten świat
http://www.youtube.com/watch?v=gzACDJCfQvs

«     1     »