Rypoš lysý - Zubatý termit

rubrika: Pel-mel


Vyhlašuji mimořádný den klidu. Proč? Vždyť je čtvrtek a žádný svátek! Vtip je v tom, že dnes mám něco jako "double vacancy" čili dvojitou dovolenou. Jak jsem k tomu přišel? Do konce roku mi zbývalo vybrat 26 dní dovolené a naše instituce s pomocí jakéhosi zákona rozhodla, že si je musím vybrat, protože jinak bych asi padl únavou. Započal jsem minulý čtvrtek a kromě čtyř posledních dní v listopadu mám dovolenou až do konce roku. A dnes byl ještě navíc kvůli opravě střechy vyhlášen zákaz vstupu do budovy, kde se nalézá moje pracoviště, a všichni dotyční pracovníci mají nařízenou práci z domova. Abych si ten dvojitý pracovní klid užil ještě lépe, rozhodl jsem se opět navštívit zoologickou zahradu Johna Lloyda a Johna Mitchinsona a pokochat se jedním z nejroztomilejších zvířátek naší planetární fauny.

Lucifer


Rypoš lysý, žhavý kandidát na nejošklivější zvíře planety Země, bývá přirovnáván k ochablému penisu se zuby. Tento vzdálený příbuzný dikobraza a morčete je asi sedmicentimetrový hlodavec, který používá obrovské řezáky k hloubení chodeb v tvrdé pouštní půdě. Přestože vypadá úplně holý, má na obličeji a na ocase chloupky, které fungují jako hmatová čidla, a chlupaté prsty na nohou, jimiž za sebou zametá jako smetákem.

Rypoši jsou jediní savci žijící v organizovaných superkoloniích jako termiti a včely. Mláďata rodí jen jediná samice, kterou obsluhuje harém tří samců, spolu se třemi sty "dělníky" a "vojáky", kteří mají mezi sebe rozdělené stavění chodeb, péči o mláďata, obstarávání potravy a obranu. Takovému chování se říká eusociální (eu znamená "dobrý") a vyvinulo se jako reakce na tvrdé podmínky v jejich původním teritoriu ve východní Africe, kde je nedostatek srážek a potravy donutil, že pokud chtějí přežít, potřebují spolupracovat. Velká kolonie jim skýtá větší šanci narazit na vzácně se vyskytující podzemní hlízy rostlin, které jsou pro ně jediným zdrojem jídla a tekutin. Rypoši je opatrně provrtávají, takže hlízy dál rostou a léta jim poskytují dostatek potravy.

Rypoš lysý (Heterocephalus glaber - "různohlavec hladký") tráví většinu života pod zemí. Oči jsou pro něj tak nepodstatné, že je má obvykle zavřené. Může také uzavřít pysky za zuby, aby se mu při hrabání nedostala hlína do tlamy. Rypoši, kromě královny a jejího harému, většinu času hrabou. Čtvrtina jejich svalů je v čelistech, třetina mozku zpracovává informace z tlamy. Jejich kolonie se rozkládá na kilometrech chodeb; když je půda po dešti změklá, jediný dělník může vyhrabat 800 metrů chodeb za měsíc. To je podobné, jako kdyby jeden člověk vyhrabal 20 kilometrů. Rypoši mají sníženou teplotu, spí na jedné hromadě, aby se zahřáli.

Stejně jako u ostatních savců, novorozená mláďata sají mateřské mléko. Královna porodí dvacet až třicet mláďat najednou, ale má jen dvanáct struků - což je u savců zvláštní výjimka. Mláďata dostanou napít postupně, musejí trpělivě čekat, až na ně přijde řada. Rypoši lysí jsou tlustí surovci a níže postavené, co jim nejsou pod nos, neurvale šťouchají čenichem nebo koušou. Kombinace pracovního stresu a sociální šikany, jak se zdá, stačí na potlačení tvorby pohlavních hormonů u podřízených samic i samců, kteří se tak nerozmnožují. Královna navíc veškeré náznaky sexuality tlumí speciální chemickou látkou, kterou vyměšuje močí, podobně jako se vojákům podával čaj s bromem. "Bezpohlavní" dělník, který opustí kolonii, začne být do týdne sexuálně aktivní.

Královna a její harém mohou žít až pětadvacet let, a za tu dobu vyvést přes tisíc potomků. Když královna uhyne, mezi zbývajícími největšími samicemi propukne tvrdý boj, v kterém se rozhodne, kdo zaujme její místo. Kolonie rypošů lysích jsou jako velké, uzavřené hierarchické rodiny s vnitrodruhovým křížením. Kvůli nemožnosti výměny genů s jinými koloniemi šíří dělníci geny tak, že pomáhají vychovat sourozence, plozené jak na běžícím pásu.

A na závěr ještě jedna zajímavost: Rypoši lysí necítí bolest. Nemají neurologický chemický přenašeč zvaný "substance p", patrně v důsledku adaptace, která jim pomáhá vyrovnat se s kriticky vysokou hladinou oxidu uhličitého v jejich nevětraných chodbách.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Poznámka: Ve skutečnosti ten svátek dnes vlastně je, ne však u nás, ale ve Spojených státech, kde patří mezi nejdůležitější svátky. Jmenuje se Thanksgiving Day (Den díkůvzdání).


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2
Anna Kopecký (neregistrovaný) 23.11.2012, 22:07:52
Konfucius: Jestli je občas povadlý úd to nejhorší, co vás ve vašem vztahu potká, pak vedete báječný život.

1
Zuzana (neregistrovaný) 23.11.2012, 20:18:26
Rypos lysy skutecne vypada jako ochably penis a meri-li 7 cm, tak i znacne poddimenzovany penis. Ale jinak roztomile zoubky. ;

«     1     »