Brouk - Hmyz nejhmyzovatější...

rubrika: Pel-mel


Na počátek tohoto mrazivého lednového týdne jsem se rozhodl vyhrabat ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jednoho na první pohled nepříliš zajímavého hmyzího zástupce. První pohled však může být někdy velmi klamný. Možná si řeknete "obyčejný brouk", ale v následujících řádcích se dozvíte, že každý brouk je svým způsobem velmi neobyčejný.

Lucifer


Pokud jsou rozmanitost a přizpůsobivost měřítkem úspěchu, pak jsou brouci nejúspěšnějšími živočichy planety. Známe jich na 350 000 druhů a dalších 8 milionů zřejmě čeká na vědecký popis. Nové druhy se objevují průměrnou rychlostí jeden za hodinu. Kdybyste seřadili všechny živočišné a rostlinné druhy do řady, každý pátý druh by byl brouk. Právě teď po světě pobíhá na 750 000 000 000 000 000 brouků.

Proč je jich tolik? Jednoduchou odpovědí je zřejmě přítomnost vyšších rostlin. Pro brouky se od té doby, co se vyšší rostliny začaly před 120 miliony let rozrůzňovat, mnoho nezměnilo. Jejich rozmnožovací orgány - květy - se staly zdrojem potravy hmyzu, včetně brouků, a jak se rostliny šířily po planetě a přizpůsobovaly se novému prostředí, brouci je následovali. Během tohoto procesu dokonce hostitelské rostliny v lecčems předčili; brouci jsou schopni vyhrabat si díru, létat a plavat, a stali se z nich univerzální tvorové. Pokud je někde něco k jídlu, můžete si být jistí, že se poblíž najde brouk, který to sežere. Šunka, tabák, zázvor, kostní moučka, papír, koberec, vycpaná zvířata, strychnin, dřevo, to všechno může být soustem pro kusadla nějakého brouka. "Zkratový" brouk okusuje olověné pláště telegrafních panelů, aby se dostal k chutné izolační látce na měděných drátech. Specialista jménem Zonocopris gibbicolis se živí pouze trusem velkých hlemýžďů, kterým pro něj zalézá přímo do ulity.

Strategie páření jsou také různorodé. Potemníci si dokonce našli svérázný způsob kolektivní reprodukce. Pokud potemníka druhu Tribolium castaneum nenajdete v zásobách zrní a obilnin, obvykle ho přistihnete při kopulaci. Jsou velmi promiskuitní, a to i na hmyzí poměry. Sameček nejdřív ostrým penisem vymete nadílku spermatu předchozího nápadníka a pak se teprve pustí do páření. Jenže spermie soka má tendenci na údu nově příchozího ulpívat, takže příští samička má šanci přibližně jedna ku osmi, že bude oplodněna samečkem, kterého v životě neviděla.

Od brouků bychom se mohli mnohému přiučit. Brouci ovšem nejsou jen přehlídkou bizarností, jsou také živoucí laboratoří, kde si příroda ověřila téměř každý extrém a překonala nejednu překážku. Střevlíci, kteří ze zadečku střílí vroucí chemický postřik rychlostí 300 pulzů za vteřinu, by nám mohli pomoct znovu zapálit tryskové letadlo, kterému za letu vypoví turbína. Potemníci z vyprahlé Namibijské pouště, kteří dokáží nashromáždit ranní rosu do úst za použití mikroskopických hrbolků a drážek v zadní části úst, se používají při vývoji nové technologie srážení vlhkosti; a brouk druhu Melanophila acuminate je možná klíčem k varovnému systému při lesních požárech. Má pod jednou nožičkou infračervený senzor, který dokáže odhalit oheň vzdálený zhruba 80 kilometrů. Proč? Aby mohl zamířit k plamenům. Dobře ví, že doutnající kmeny stromů skýtají vzácnou příležitost, kdy v okolí nejsou predátoři a on se může bezstarostně pářit a naklást vajíčka.

Britský spisovatel a novinový sloupkař Adrian Anthony Gill se o broucích vyjádřil takto: "Brouci nejsou aristokratičtí marniví esoterici jako motýli, ani kolektivisté jako mravenci a včely. Nejsou špinaví a oportunističtí příživníci jako mouchy. Jsou profesionální a zruční. Neexistuje místo, které dříve nebo později nepřitáhne nějakého brouka, jenž si založí podnik a dá se do práce."

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Poznámka:

O broucích jsem tady někdy v počátcích Neviditelného čerta napsal takové krátké povídání, v němž jsem dospěl k závěru, že s brouky nelze manipulovat. Tohle povídání jsem, jak jinak, nazval O broucích.


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
11
Lucifer * 22.01.2013, 00:46:02
[10] K tomu mohu dodat pouze tohle

http://www.neviditelnycert.cz/blog/pel-mel/231-opava.html

Nevinný

10
Zuzana (neregistrovaný) 21.01.2013, 22:32:26
V Opave vubec musela byt jedinecna grupa intelektualu ;) - nakonec sam rikas, ze prave proto byla v Opave zrizena nejvetsi psychiatricka lecebna v Kocourkove. Tyhle provincni basniky a bohemy bych za nic nevymenila. :))

Lucifer
9
Lucifer * 21.01.2013, 18:10:50
[8] Tak tyhle Brouky jsem kdysi nadšeně sbíral. Vzpomínám si, jak jednou, ještě za hlubokého totáče, jsem se zúčastnil posezení u jednoho tehdejšího kamaráda, kterému se říkalo Šíza, no ten pouštěl jednu skladbu Brouků za druhou a každou doprovázel komentářem, co a jak ten či onen z Brouků v té skladbě zrovna dělá. Později jsem si pořídil skoro všechny jejich desky a někdy jsem jsi je pouštěl jednu za druhou, od samotného počátku až do konce.

http://www.youtube.com/watch?v=wM0IDLAntVM

Úžasný

Axina
8
Axina * 21.01.2013, 18:02:27
A co takhle The Beatles...?
http://www.youtube.com/watch?v=YtrA4xqxIVY

Lucifer
7
Lucifer * 21.01.2013, 17:54:45
Zapomněl jsem dodat, že s brouky jsem do pracovního styku přišel pouze v situaci popsané v mikropovídce O broucích, jinak jsem se jimi nikdy nijak zvlášť nezabýval a k jejich přítomnosti jsem vždy zaujímal neutrální postoj. Mrkající

Lucifer
6
Lucifer * 21.01.2013, 17:50:34
Brian Greene je bezpochyby skvělý fyzik, zároveň je však neochvějným propagátorem teorie superstrun, k níž zastávám poměrně skeptické stanovisko, zde již několikráte prezentováno. Pokud jde o multivesmír, tak tam jsem mnohem optimističtější. Úžasný

Axina
5
Axina 21.01.2013, 17:09:52
Na sbírku brouků mne nikdy nebylo možné zlákat, na úvahy o vesmíru ano Usmívající se
Kdo má čas a chuť, nechť si poslechne prezentaci Briana Greena, uznávaného amerického fyzika a populárizátora vědy, na téma "Multivesmír":
http://www.ted.com/talks/lang/cs/brian_greene_why_is_our_universe_fine_tuned_for_life.html

4
rezy (neregistrovaný) 21.01.2013, 09:54:28
brouků je tolik právě proto, že kdykoli se bozi nudí, tak si montují nějakého nového. A že toho volného času maj od dálnověků sakva hodně! (TP Poslední kontinent)
BTW ted jsem četl, že okraj našeho vesmíru je přitahován nějakým jiným vesmírem, není vylouč, že nám ten druhý vesmír (náš je velký jen 13,5 miliardy let) nějaké ty hvězdy a mezihvězdný prach ukradne.

3
t3jd (neregistrovaný) 21.01.2013, 05:11:51
Jeden z mých kamarádů, ještě ze studentských let, říkejme mu Béďa Čistič[podobnost s Třemi dny kondora čistě náhodná], usazen v Ltm, vystavěl svoji asi 19,4letou podnikatelskou činnost právě na broucích. Vyrážel za jejich sběrem i do velmi exotických destinací, balzamoval je a zaléval do akrylátu. Konečný tvar byl podoben nádherným brožům, které zavěšeny na krku obdarovaných, zajisté zvyšovali atraktivitu tohoto jedince.
Docela slušný kšeft, spojující hobby a byznis. Občas jsem mu záviděl, předefším to cestování.
V současné době-pokec asi před 4,19měsíci-se této činnosti již nevěnuje, trch byl naplněn.

GESM

2
t3jd (neregistrovaný) 21.01.2013, 04:49:23
Má sbírka se utěšeně rozrůstala, mezi mé sqosty patřil asi 4,11cm velký střevlík fialový, zhruba stejně velký nosorožík kapucínek, a dvojnásobný roháč. Též několik poměrně vzácných tesaříků a smaragdový zlatohlávek.
Ve14,9 letech mne tato vášeň opustila, a nastoupila další- chemie a elektronika.
TT, ať vnuci vjedí...

1
t3jd (neregistrovaný) 21.01.2013, 04:41:07
Výňatek z C.V. skilakji >
Brouky jsem začal sbírat ve věku zhruba 9,41let. Nadivoko. Usmrcené lihem z Okeny, připíchlé krejčovskými špendlíky.
V 11,41 letech jsem od jéžiška dostal entomologickou prosklenou krabici rozměrů cca 33,3x19,4cm a dvojí sadu aa 100ks entomologických černých špendlíků[tenčí, tlustčí] a lahvičku étheru.
A už to jelo...

«     1     »