Egon Schiele - b. 1890, Tulln, Austria; d. 1918, Vienna

rubrika: Pel-mel


Egon Schiele zemřel v 28 letech, tedy umělecky, duchovně i fyzicky v 'nejlepších letech' svého života.

 

Zuzana


egonschiele3.jpgDá se říct, že jeho umělecké dílo (neboli 'oeuvre') bylo kompletní. Cynicky interpretováno - zemřel v 'pravý moment' - v době, kdy se jeho umění vyvinulo z urgence vyvolané úzkostí k období jemné senzitivity, dokonce i druhu sentimentality. A to za okolností, které jsou naprosto v souladu s jeho osobní tragédií, jež jeho krátký život tak silně provázela. V jeho krátké kariéře bylo plno rozporů: umělec často plný sebelítosti, který silně pociťoval izolaci, šikanování a pronásledování; jehož vnitřní život a emoce se pohybovaly od dětinských k pubertálním až po pocity starého muže, často v jednom díle/obrazu. Schiele zkoumal a vyjadřoval široké varianty témat, ale převážná většina jeho práce se vyrovnává zcela jednoznačně s lidským pokolením, tělem a duší (psyché). Tvořil na začátku dvacátého století, kdy se lidská postava rapidně marginalizovala jako validní, účinné umělecké téma. Egon Schiele nicméně prezentuje práci stěží překonanou v historii západního umění, pokud jde o vnímání, chápání a analytickou lidskou intenzitu.

 

Historikové umění inklinují kategorizovat umělce do stylistických skupin; tyto kategorizace šly ve dvacátém století až do silných extrémů. Schieleho krátká kariéra překlenula obrovskou stylistickou rozmanitost s odpovídající rozličností kategorizace - pravidelně s příponou 'ism'. Schiele stál mimo tuto tradici, ale byl umísťován pravidelně do kategorie 'symbolismu' či 'expresionismu'. I když tato tendence má jisté opodstatnění, Schiele by měl být viděn a vnímán především jako 'produkt' Vídně konce devatenáctého století, v té době stejně vitálního kulturního nexu jako Paříž konce téhož století. To láme hlavy vědátorům s úzkým lineárním přístupem k umělecké historii; Schiele je často vnímán jako umělecký extremista dvacátého století a tudíž je mu neférově odpírán status předního umělce. Mezi umělce, kteří ovlivnili jeho práci, patří Ferdinand Hodler a Edvard Munch i belgický sochař Georges Minne. Taky je patrný silný vliv post-impresionistů, zejména Vincenta van Gogha. A umělec s nejsilnějšim vlivem na Schieleho praci byl bezesporu Gustav Klimt.

 

Bio a ukázky některých prací :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Egon_Schiele


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2 Honza:
Zuzana (neregistrovaný) 04.08.2010, 16:04:20
Nic - vsechno rekl on sam. :)

1
Honza (neregistrovaný) 04.08.2010, 08:02:56
egon šíle byl trochu šílenej, ale je bezva ... vopravdu bezva ... co na něj jinýho říct ...

«     1     »