Minimalism a Fluxus

rubrika: Pel-mel


Zmínkou o minimalismu a skupině Fluxus se na chvilku vracím ke svému původnímu článku o konceptualismu, protože souvisí.

 

Zuzana


The virtues of a thing do not come from it; they go to it.
Antonio Porchia

 

donaldjuddblue.jpgMinimalismus dostal název díky jednoduchosti obsahu i formy a snaze odstranit jakoukoliv známku osobního vyjádření. Vznikl jako hnutí v padesátých letech a pokračoval v šedesátých i semdesátých. Cílem minimalismu je nechat diváka prožít uměleckou práci intenzivněji - bez rozptylování kompozicí, tématem, atp. Ukázky minimalistické teorie se objevily už v osmnáctém století; např. Goethuv "Altar of Good Fortune" byl vytvořen jednoduše z kamenné koule a krychle. Ve dvacátém století se formovalo samostatné minimalistické hnutí a od dvacátých let minulého století se minimalismu věnovali umělci jako Malevich a Duchamp, např.

 

V USA je hnutí známo především díky americkým exponentům jako Dan Flavin, Carl André, Ellsworth Kelly a Donald Judd; ti reagovali na abstraktní expresionismus svými přísnými plátny, sochami a instalacemi. Minimalisté jsou spříznění s dalšími uměleckými hnutími, např. s konceptuálním: pro obě hnutí je důležitější myšlenka než umělecký objekt sám. S 'pop artem' má společnou fascinaci 'neosobním' a s 'land art' konstrukcí jednoduchých tvarů. Minimalismus měl obrovský úspěch a vliv na vývoj umění ve dvacátém století.

 

Hnutí Fluxus se objevilo v New Yorku v šedesátých letech a stěhovalo se do Evropy i do Japonska. Zahrnovalo novou estetiku, která se objevila na třech kontinentech. Tato estetika obsahovala částečně Dada hnutí, částečně Bauhaus a dílem taky Zen. Věří, že všechna média a všechny umělecké disciplíny je možno kombinovat a slučovat dohromady v neustálé změně - od toho název Fluxus. Objekty a performance jsou charakterizovány částečně minimalistickým přístupem, ale taky velkými gesty založenými na vědeckých, filozofických, sociologických a uměleckých myšlenkách, vše oživené burleskou.

 

V historii hnutí Fluxus bych uvedla jméno John Cage jako první - měl by mít však samostatnou 'kapitolu'.yokoonoyesinstallation.jpg

 

Nejznámější umělkyně spojená s tímto hnutím je zajisté Yoko Ono. Přidala se ale postupně celá řada známých umělců. V šedesátých letech, kdy bylo hnutí nejaktivnější, umělci z celého světa spolupracovali na koncertu s jeho networkem. Fluxus přežil ani ne tak jak hnutí, ale spíš jako 'senzibilita' - způsobem spojování radikálních sociálních přístupů se stále se rozvíjejícími estetickými cvičeními. Původně nebyl považován za víc, než za internacionální network recesistů. Umělci z tohoto hnutí však byli a zůstávají ve skutečnosti networkem radikálních vizionářů, usilujících o politické, sociální a taky estetické vnímání.

 

Odkazy:

 

Carl Andre, Dan Flavin, Ellsworth Kelly


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

12
Honza (neregistrovaný) 06.08.2010, 00:22:09
aha, rozumim, vlastně se tu zas vynořuje slepice a vejce, neřešitelný dilema. Třeba, když sem hrál pro vás a o vás a o sobě písničku, chtěl sem nejdřív něco vyjádřit (význam) a pak sem hledal slova (písmena), nebo to bylo naopak? A když to zpívam, mluvim vo písmenech nebo významech? Čteme řádky nebo mezi nimi? A jak je to vlastně, když ta věc spadla z nebes a teprv potom si to jeden čte a poslouchá a zjišťuje, co tam je vlastně za vyjádření a významy?
A nejni to tak i s obrázkama, pajdulákama a instalacema?

11
Zuzana (neregistrovaný) 05.08.2010, 19:03:04
To je jako mluvit o pismenech, ale nemluvit o vyznamu slov.

10
Honza (neregistrovaný) 05.08.2010, 17:54:47
o filosofii, postoj, poselství a srdce de až v první řadě. Takže ... například ... to mnou zmíněné je teda making co?

9 Dodatek Honza:
Zuzana (neregistrovaný) 05.08.2010, 15:34:40
Ten vas zpusob je ale taky urcity druh konceptu.

8
Zuzana (neregistrovaný) 05.08.2010, 15:32:39
Honzo - o materialy, techniky a procesy tady nejde, to je nedorozumeni - tohle je o filozifii a mysleni, nikoliv o 'making'. Na ceskych forech se s timto nedorozumenim potykam uz more let.

Nicmene k tomu, co pisete: jedna se asi o monotyp nebo monoprint.

7
Honza (neregistrovaný) 05.08.2010, 10:55:26
Zuzano, když už se tu rozproudila míííírně věcná, tedy umělecká debata (pro mne věcnost znamená výhradně emoce, tah na bránu a umění) ... jak posuzujete třeba tisk z plochy ... dejme tomu namrdam nějaký barvy, pastovitý materiály, cokoliv, někam a pak to přitlačením, válcováním nebo špachtlováním sejmu na libovolně velkej papír nebo plátno nebo pružnou desku z pilin, kouknu, co vzniklo a nějak to dotvořim malbou nebo kresbou ... technika je suchý z nosa, výsledek hezkej vždycky, duplikovatelný to nejni ... takže co kus to originál ... myslim, že to trochu souvisí s tim computer art, je to nějakej předchůdce ....taky sem dost dělal se zmychlanym papírem, tam taky nevíte, jaký prasklinky, trhlinky a struktury vzniknou ...

6
Zuzana (neregistrovaný) 05.08.2010, 09:35:46
A mimochodem - computer generated art jako umelecka 'kategorie' existuje uz dlouho, prece. Cast me prace do toho patri, tez..

5 Milos:
Zuzana (neregistrovaný) 05.08.2010, 00:09:29
Souhlas. Jenze je to vec napadu a ne hotoveho produktu, jak pisu v clancich. Nekdo to myslenku musi mit a to bude pravdepodobne zivy clovek. A to je v podstate o slo minimimalistum, konceptualistum, atd.. = ze umeni nespociva v provedeni, ale v napadu. Vy jste clanky, ktere 'ozivuji tento blog'(dekuji!) necetl? :)

4
Miloš (neregistrovaný) 04.08.2010, 18:36:07
U moderního umění po surrealismu mně připadá,že by se dalo vytvořit na počítači, geometrické obrazce Vasarelyho třeba v programu MATHEMATICA, Pollock v programu s generováním náhodných tahů. Omlouvám se za provokativní názor, myslím ale, že články o malířství jsou oživením tohoto blogu a díky autorce za ně.

3
Zuzana (neregistrovaný) 04.08.2010, 16:01:45
To s tim nema nic spolecneho, Honzo.

2
Honza (neregistrovaný) 04.08.2010, 08:07:25
nejni minimalismus vlastně moderní evropská verze starejch čínskejch nebo japonskejch reflexí všehomíra? Co takhle šmouhy popelem po hedvábí nebo kaligrafie nebo 1000 pérovek (tušovek) na téma mořská vlna nebo ikebana z jedný uschlý větve?

1
Zuzana (neregistrovaný) 04.08.2010, 01:22:54
Virtues, sorry.

«     1     »