Big Brother Is Watching You

rubrika: Pel-mel


Minulý týden byl ve Wall Street Journal zveřejněn výborný seriál článků, nazvaný "What They Know". Hlavní předmět článků je lidské soukromí - nebo jeho nedostatek - v digitálním světě.

 

Zuzana


První článek v sérii vysvětluje, jak webové stránky pravidelně sledují váš pohyb na webu a sbírají neuvěřitelné množství personálních informací. Journal vyzkoušel 50 webových stránek za použití testovacího počítače a objevil, že tyto stránky společně instalovaly dohromady 3,180 sledovacích souborů. Wall Street Journal zjistil, že webová technika je stále dotěrnější. Některé sledovací soubory zaznamenávají psaní na klávesnici (každý hit) a mohou text předat firmě, která shromažďuje údaje a analyzuje jejich obsah i tón a klíč k osobním sociálním spojením.. Shromážděná data jsou neuvěřitelně detailní. Obsahují vás věk, sex, rasu, poštovní číslo, příjem, manželský status a zdravotní záležitosti - a taky vaše nákupy v poslední době i vaše oblíbené TV shows a filmy.

 

Celý seznam těchto stránek je zde. Nejdotěrnější jsou dictionary.com. a msn.com, které instalovaly přes 200 sledovacích souboru každá. Nejmíň dotěrné jsou údajně craiglist.org a wikipedia.org.

 

Co s tím dělat? Evropa, která má všeobecně lepší pravidla než U.S, pokud jde o sbírání a používání osobních údajů, má ale na druhé straně taky silné regulace na to, jak dlouho mohou být webové údaje skladovány. Nakonec, místní police to může někdy použít. Po celé Evropě odpor proti skladování osobních údajů narůstá. Občanská hnutí jako "Europian Federation of Journalists" tyto sledovací praktiky kritizuje a v Německu asi 35,000 lidí, včetně Justice Minister Sabině Leutheusser-Schnarrenberger, soudí německou vládu právě v této záležitosti. Christian Engstrom, člen evropského parlamentu za stranu digitálních práv, řekl následující: "Je to v Evropě skutečný problém. Jedná se o porušení European Convention of Human Rights, které říká, že každý má právo na soukromý život. Toto elementární právo se musí dostat i do digitálního života. Napětí znamená, že vlády nejsou vždycky k restrikcím shromaždovaní personálních údajů moc ochotné. Navíc pro ty, kteří chtějí zamezit těmto praktikám, vznikají velké technické problémy.

 

Když v r. 2003 Congressem prošel zákon "Do Not Call", jejich práce byla snadná: každý máme telefonní číslo, vy dáte číslo do databáze a řeknete solicitorům, aby vám nevolali. Ale v digitálním světě neexistuje ekvivalent telefonního čísla: ID vašeho počítače je jeho IP adresa, ale většina IP se pravidelně mění. Není možné vyrobit "Do not track" databázi a říct obtežovatelům na internetu, aby neobtěžovali svými sledovacími soubory každého, kdo podepíše úmluvu. Alternativně můžeme adoptovat opačný přístup; místo aby se uživatelé registrovali, můžeme požadovat na solicitorech, aby se zaregistrovali a pak používat prohlížeč, který by preventoval vaši doménu před instalováním sledovacích souborů. Naneštěstí to má taky technické zádrhely, takže padl návrh, aby prohlížeč upozorňoval každou webovou stránku, kterou navštívíte, že si nepřejete být sledován. Prohlížeč by umožňoval 'x-notrack' pro každé HTTP spojení. Na obdržení signálů 'not to track' by webová stránka pomoci FTC regulace preventovala od nastavení perzistentního identifikátora na uživatelově počítači, nebo užívání kterékoliv dalšího mechanismu, který může identifikovat prohlížeč a sledovat interakci.

 

To by, samozřejmě, vyžadovalo legislativu, která bude žádat, aby webové stránky uznaly požadavek "x notracku". To je špatná zpráva. Dobrá zpráva však je ta, že ať je eventuální řešení jakékoliv, problému samotnému se konečně dostává pozornosti na Capitol Hill, kde sen. Mark Pryor (D-AR) píše návrh zákona, mířící k tomu, aby zákazníci měli větší kontrolu nad internetovými údaji. Zaměření návrhu, který je zatím pořád v hrubé formě, dá konzumentům možnost si vybrat, zda chtějí nebo nechtějí být sledováni na webu.

 

Zatímco se věci dávají do pohybu, Journal plný výše zmíněných článků je tu a stojí za to si je prohlédnout. Články zahrnují části, které vysvětlují 'web tracking', monitorování mobilních telefonů, co o vás sledovací služby ví, jaká je role velkých firem jako Google a Microsoft, a dokonce i rady, jak se sledování vyvarovat. Nemůžete se vyhnout úplně všemu, ale jsou způsoby, které mohou "tracking" značně omezovat.

 

The Wall Street Journal


komentářů: 16         Komentáře (16)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

16
Honza (neregistrovaný) 14.08.2010, 23:55:34
[15] ouplně naprd ... pokud se maj lidi bavit a něco hezkýho vzniknout ...
Se nějak, Zuzano, lišíme postojema ... lidi se nemaj bavit k tématu, lidi se maj bavit spolu ...

15
Zuzana (neregistrovaný) 14.08.2010, 23:41:51
'Chci vedet' se tyka mne, to Lucifer pochopil dobre, jeho vzkaz je naprosto srozumitelny. Jestli se vam vsichni 'prihlasili', (dovolte, abych se zasmala), pak je to jejich vec. Ja se nikomu nehlasim, nevim o jedinem duvodu, proc bych to mela delat.
Ale dalsi zajimave vec: jestli znate krestni jmeno kazdeho na tomto blogu, taky znate Lindino, ze. Cim dal zajimavejsi. :) Zejmena kdyz se podivate na prvni Lindiny vstupy po znovuotevreni blogu. Patrne budete znat i prave jmeno 'broucka s utrzenou nozickou'. ;)
S 'ja a moji kamosi' projektujete sam sebe - rada diskutuju s kymkoliv, kdo diskutuje k tematu. A pisu na rovinu jak kamaradum, tak i lidem, s nimiz se nekamaradim. Do meho soukromi vam neni naprosto nic.
Dobrou.

14
Honza (neregistrovaný) 14.08.2010, 23:11:17
moje hláška "chci vědět ..." se tě, Luci, netýká ani v nejmenším ... naprdnul je kravina ...

Lucifer
13 a teď pardon
Lucifer 14.08.2010, 23:03:36
Úvodník je velmi zajímavý a chtěl jsem k tomu ještě něco poznamenat, ale Honza mě naprdnul a tak se poroučím do stavu, který jsem si poslední dobou oblíbil, to jest do bezvědomí s podivuhodnými sny.

Dobrou ]Mrkající

Lucifer
12 Honzo
Lucifer 14.08.2010, 22:57:33
Tak to je skvělej nápad. Chtějí nás sledovat, tak proč jim nepomoci, že jó, tož začněme se sledovat vzájemně, ať s tím nemají tak velkou práci. Na Internetu bylo původně zvykem komunikovat jako nick a kdo a jakej se za tím skrývá, kolik má dětí, kde spí nebylo podstatné. Podstatná byla výměna názorů. Pokud se chtěli někteří osobně seznámit, tak si mohli vyměnit emaily. Já vím, kdo je Zuzana, přes emaily, ale ani náhodou by mě nenapadlo to zde na place zveřejňovat. Je to naše osobní záležitost a zde na veřejnosti uvádíme pouze naše názory. Blog je sice můj, ale viditelný z celýho světa a kýmkoli. Soukromí patří do soukromí. Verstehen sie bitte? ]Mrkající

11
Honza (neregistrovaný) 14.08.2010, 22:39:16
chci vědět, jak se menuje přizpěváček "Zuzana". Stačí křestní jméno, férově.
Je to jedinej člověk ze všech přízpěvků na tomhle blogu, vo kerym to nevim. Je to tim, že to sám nevyhledávam a nezjišťuju.
Tim pádem je to dvojtrojnásob nepříjemný. Všichni vostatní se mi sami přihlásili.
Hodně nelíbit je kravina ... tady sou lidi ...
Nebo tu nemaj bejt?
Zuzano, mimo mne a mejch kámošů tu nikdo nejni ... chcete to tak?
Přehánim, schválně, jasný ... ale dneska nebo zejtra, možná před měsícem, se lámal ztvrdlej chleba ...

10 Mam nekolik proc:
Zuzana (neregistrovaný) 14.08.2010, 22:15:36
Proc to melo byt v mailu, Honzo? Jedna se o beznou debatu kolem jednoho clanku. Lucifer nenapsal nic ani urazliveho, dokonce ani provokativniho ne, napsal neco ze svych zkusenosti a nazoru. Prece jen preferujete radsi soukromi? Oponovat se na verejnosti nema?
Proc naprosto neurazlivy bezny text by mel L. nechavat do privatnich e-mails? To by me opravdu velice zajimalo.

Zacina se mi to cele hodne nelibit. :(

Lucifer
9 nelidskej?
Lucifer 14.08.2010, 22:08:09
No já se právě snažím bejt lidskej. Když to vobrátíme, tak mi může bejt, safra, totálně šumafuk, kdo vás sleduje a co s tím udělá. Čím víc, tím líp. Když se tedy vobrátím, a s tím fakt nemám problém, tak se na tu srandu docela těším. Takže do toho a moc se s tím nemastěte. Lidi jsou jenom použitelnej materiál...

Seš ouplně mimo, kámo ]Mrkající

8
Honza (neregistrovaný) 14.08.2010, 22:00:22
to, že to, kámo, píšeš zde (mohlo to bejt v mejlu) ... je ... krásný ... takže pro lidi. Takže odpověď je tu taky, veřejně ...
Internet, resp. jeho začátky či nápodobu či varianty sem programoval. Takže sem si i prožil ty věci (pocity) vokolo. Ty souvislosti. Lidský. To dojde každýmu, ne?
Zmínil si roztodivný věci. Většina je nedůležitá. Jestliže se vymezuješ vůči reklamě nebo možnosti sledování či manipulace, znamená to, že si pyšnej. Tedy nelidskej, neužitečnej.
Telka i reklamy v běžný podobě mi nezajímá. Za 19 let sem vodvyk, sem jinde.
Nejdůležitější je věta "vono to fakt nemusí bejt sranda". To je postoj, projekce, něco nekomunikativního, něco naprd.
Zrcadlo nám řekne, jak moc důležitý sou naše vjety (sic).

Lucifer
7 Honzo
Lucifer 14.08.2010, 21:22:22
Zuzana má pravdu. Pokud tobě nezáleží na tom kdo, jak a proč sbírá informace o tobě, tak to beru. Konečně mě na tom také nijak zvlášť nezáleží, alespoň zatím jsem se tím tady na Internetu nezabýval. Nicméně brzy po zpřístupnění Internetu veřejnosti jsem na bulváru nepoužíval své skutečné jméno. Těžko říct proč.

Začnu však od počátku. Na počátku u nás - na Západě už to bylo dál - krátce po pádu železné opony se v našem ústavu objevil server napojený na mezinárodní počítačovou síť, kterou jsem v té době chápal jako vědecký nástroj. Připojovalo se přes unix k nejrůznějším zdrojům vědeckotechnických informací a připadalo mi to fantastické. K dispozici nebyl žádný browser, jen protokoly typu ftp, gopher a ještě pár dalších. Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že se to časem změní na šíleně manipulativní bulvár, něco jako televize, ze kterého se budou sypat teroristické útoky. Na našem ústavním serveru dnes máme poměrně drsný filtr na spamy, ale i přesto většina toho hnoje tvoří základ toho, co mi do ústavního mailu spadne. To je samozřejmě sranda, článek se zabývá něčím mnohem důležitějším, ale patří to k tomu.

Někdy na počátku, když jsem komunikoval s odbornými weby, mě ani ve snu nenapadlo, že neuvedu svoje jméno a email. Na počátku Psa, když jsem se připojil k debatě, jsem přece jenom zauvažoval, že bych se neměl podepisovat, a tak jsem si vytvořil nick. Nebyl to ještě Lucifer, to přišlo později. Nicméně ještě tehdy bylo i na Psu běžné, že jsme v diskuzi uváděli email a já ho tam dával přímo do ústavu.

Dnes uvádím svojí identitu pouze ve styku s odbornou veřejností. Když komunikuju s vědeckými institucemi a publikuju odborné články. Ale to ještě pořád není podstatné k tématu, o němž je řeč.

Internet funguje jako třeba televize. Jsou tam nasáčkovaní mraky lidí, z nichž drtivá většina nemá ani šajnu o tom, jak to vzniklo, k čemu to původně bylo, ale zkrátka to mají jako běžný bulvár. Mohou si tam zagdákat, mohou se tam zviditelňovat, zkrátka jako v hospodě nebo na ulici. A to by ještě nebylo tak zlé, i když se mi z toho dělá šoufl. Důležité totiž je, že tahle úžasná technika dává neuvěřitelné možnosti těm, kteří s těmi lidmi chtějí manipulovat, bez ohledu zda se jedná o ideologii, fantasmagorii nebo jenom prachy. Televize už proti tomu začíná být ubohým pšoukem.

Když už jsme u té televize. Většina programů je odporně zasviněná stupidními reklamami. Chápu, že řekneš, že se na televizi nedíváš a kdyby ses díval, tak by s tebou ty reklamy nezacvičily. Jenže ony zacvičí s mraky lidí, jinak by do toho necpali tolik peněz. A ti lidi žijí kolem nás a pokud jsou jen strastiplně zblnutí konsumerismem a nevopruzují, tak neva, ale oni želbohu ne.

Ale to ještě pořád není podstata článku. Chápu, že ti nevadí, že o tobě někdo, aniž bys vůbec tušil kdo a proč, sbírá informace. Tož ať se o mně přečtou. Jenže vono to fakt nemusí být sranda.

Tož zatím tak. Trošku jsem to zmastil, ale doufám, že mi bude rozuměno ]Mrkající

6
Zuzana (neregistrovaný) 14.08.2010, 19:26:22
"There was of course no way of knowing whether you were being watched at any given moment. How often, or on what system, the Thought Police plugged in on any individual wire was guesswork. It was even conceivable that they watched everybody all the time. But at any rate they could plug in your wire whenever they wanted to. You had to live?did live, from habit that became instinct?in the assumption that every sound you made was overheard, and, except in darkness, every movement scrutinized."

5 Honza
Zuzana (neregistrovaný) 14.08.2010, 19:14:23
Argumentace v detailech imho neni licha. Ze zminena slova nepouzivate je vase vec, jsou to slova a maji vyznam. Skutecnost, ze pokud se nebudou lidi branit proti zneuzivani, bude hur, je mockrat empiricky vyzkousena a overena. A s vami uvedenym srovnanim, ze je 'lepsi nekoho prastit nez on prasti vas', (nejsem vubec zastancem vami uvedeneho pristupu, tudiz uz z toho duvodu vase srovnani kulha), s tim nema naprosto nic spolecneho.
Zatim jste zadny argument neuvedl, co uvadite jsou vase osobni pocity a viry, ktere se ani nepokousite racionalne podlozit a specifikovat. Jestli to nevadi vam, fajn, ale pokud nepresvedcite ostatni racionalnimi argumenty, ze jim to taky nema vadit a proc, pak ciste vase vec a marna snaha.

Vam zasahy do vaseho soukromi nevadi,spouste lidi vadi. A coz teprve tem, kteri maji ze zkusenosti tvrde a tezce overeno na vlastni kuzi, kam az takove zasahy muzou vest, pokud svoje prava nebrani a neprosazuji. Vidite to jiste i u vas doma kolem sebe, i kdyz se ted i tam lidi brani vic nez v minulosti. Not enough, though.

No a totalita, v niz jsme oba zili, budiz nam odstrasujicim prikladem na prvnim miste.

4 Zuzana
Honza (neregistrovaný) 14.08.2010, 18:19:59
Netřeba zacházet do podrobností, argumentace v detailech je naprosto lichá .... rozdíl je v postoji. Já slova jako "fízlování", "zneužívání", "bránit", "hůř", "právo na soukromí" vůbec nepoužívám .... přijde mi to nanic. Nejenže nanic, dokonce mi to přijde jako silně zamořující právě to soukromí. Nehledě k tomu, že vypuštěno do éteru (a udělali jsme to společně v součtu dvakrát) to nevratně kontaminuje svět, ve kterym žijem.
Zuzano, to že mluvíte vo tom, že pokud se nebudete bránit, tak bude mnohem hůř, je tak hrozný, tak kvalitativně jinde, že je snad lepší, když někoho praštíte nebo někdo praští vás.
Já vám tohle jinejma slovama budu vopakovat až do smrti, protože to považuju za jedinou důležitou věc mezi lidma.
Konečně se bavíme vážně.

3 Honza
Zuzana (neregistrovaný) 14.08.2010, 17:50:53
Jak vysvetlit samozrejmou vec jako je pravo na soukromi zrovna vam? To bude tezke. ;)
Vetsina lidi si svoje soukromi ma zajem chranit, jak ctete i v clanku. Tento zpusob obtezovani, nebo rovnou 'fizlovani', nechteji prijmout. Od toho titul clanku. Jestli se rad sirite o svem soukromi a nevadi vam, ze toho muze mnoho lidi i instituci zneuzit, je to vase vec. Nebo jestli je vam jedno, ze budou zneuzivat i vasi zdravotni situace (ktera nemusi ani existovat, staci vam kliknou na medicinsky web a uz mate nemoc tam diskutovanou prisitou). Nemluve o takove 'prkotine' ze vas cim dal obtezuji s nejruznejsimi nabidkami toho ci onoho. A hlavne - jestli se nebudete branit, bude mnohem hur.

2 Tech. poznamka:
Zuzana (neregistrovaný) 14.08.2010, 14:59:19
V poslednim odstavci clanku je buhviproc slovo 'stofji' namisto 'stoji za to si je prohlednout'. V mem uvodniku, ktery jsem poslala, tato chybka nebyla - octla se tam nejakym nedopatrenim. :)

«     1    2   »