Granadské postřehy

rubrika: Pel-mel


Přicházím s několika více či méně chaotickými postřehy ze svého pobytu v Granadě. Něco jsem zde už utrousil v poznámkách, takže kdybych se trochu opakoval, slitujte se nade mnou. Ze závěru předchozí věty jste jistě pochopili, že ta snůška postřehů bude rozverně veselá, a kromě toho písmenkově poměrně stručná, obrázky však oplývající.

 

Lucifer


Vezměme to tedy od začátku. Hotel Dauro, v němž jsem měl tu čest trávit pozdně odpolední siestu a hlavně noci, se nachází na rušné ulici. Když se však hned za rohem projde krátkou uličkou, objeví se poměrně široká ulice, něco jako bulvár, jehož středem se vine stromová alej. Tam je už poměrně klidněji. První, co jsem si v té aleji vyfotil, byl takový roztomilý kostelík. Bylo to v neděli a i na té rušné ulici bylo poměrně klidno. Granadští obyvatelé totiž striktně dodržovali křesťanskou neděli (turisti se vyskytovali převážně jinde, ještě o tom bude řeč).

 

V pondělí se však provoz na těch rušných ulicích rozjel na plné obrátky, a co mě v této souvislosti nejdříve zaujalo, byly semafory obdařené pěší přechody. Ty semafory byly takové roztomilé, i když na nich svítila červená hodně dlouho. Roztomilé byly v tom, že když se na nich rozsvítila zelená, objevil se panáček, který pohyboval nohama. I když člověk začal okamžitě přecházet, ještě než dorazil na druhou stranu, panáček už těma nohama kmital dost intenzivně a nad ním se odpočítávaly poslední sekundy. Na druhé straně stromového bulváru jsem uviděl téměř pusté úzké uličky. Tohle ještě nebyla turistická zóna.

 

V Granadě je spousta fontán a vodotrysků, které jsou však během dne povětšinou téměř bez vody. Voda se šetří až na pozdní večer, kdy granadské ulice začnou oživovat pěšími chodci, rodinkami, turisty atd. Po deváté hodině se začne ochlazovat, po desáté i stmívat a kolem jedenácté se začne žít na plné pecky.

 

Jedna z turistických oblastí se nachází v okolí hlavní granadské katedrály (la Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Anunciación de Granada). Je plná úzkých uliček a nedaleko katedrály je obdélníkové náměstí (la plaza Bib-Rambla), jež je celé lemováno restauračními zahrádkami. Vyzkoušeli jsme skoro všechny. K jídlu si můžete objednat leccos, anebo také nic, ale nejpozději u druhé sklenky moku, piva či vína, se vám na stole objeví základní tapas (Tapas: lahůdka na jedno sousto), jenž je v podobě půlky drobně ozdobeného sendviče plus hrstky oliv něco jako pozornost podniku k pití. Ne že bychom chtěli nějak význačně ušetřit, ale jednou či dvakrát jsme zůstali pouze u tapas, bohatě to stačilo. Jednou jsem si dal pizzu s kozím sýrem a špenátem, další ingredience jsem už zapomněl, neobsahovaly však maso či rybu, a k tomu červené španělské víno, které sice bylo dost těžké, ale ke strávení pizzy dostatečně efektivní.

 

Na plaza Bib-Rambla jsme nejednou narazili na partu zřejmě bezdomovců s několika psy. V jednom případě se nacházeli kousek od našeho stolu, jeden nebo dva psi uvázáni, další kolem pobíhali a ňuchali po nějakém pamlsku. Někde uprostřed náměstí u kašny jsem zpozoroval, jak si malé děti hrají s nějakými bublifuky, z nich vylétaly obrovské bubliny. Jeden z těch bezdomovců se po nějakém čase zvedl a šel uklidit ten bublinový vercajk, přičemž se vrátil s kloboukem s nějakými drobnými, které si mezi sebou ta parta bezdomovců začala rozdělovat. Oni tam tedy jenom tak nečuměli, ale pracovali. Jindy poblíž jiné z těch restauračních zahrádek se zase objevil jakýsi týpek s kloboukem a deštníkem a natáhl si mezi jedním sloupem s osvětlením a tyčí vedlejší zahrádky poměrně povislé lano, načež pak začal za doprovodu jisté hudby předvádět provazochodecké kousky, za něž by se nestyděl ani věhlasný cirkusový profesionál. Nemusím snad dodávat, že i on za mrzký peníz pracoval.

 

Další z turistických oblastí je El Albayzín (také Albaicín či El Albaicín), stará čtvrt na kopci naproti kopce s Alhambrou. Trochu mi to se svými úzkými křivolakými uličkami připomnělo Malou Stranu. Z Albaicínu jsem pak poprvé koukal na Alhambru, abych se tam následujícího dne vypravil. O Alhambře vám v tuto chvíli moc nepovím. Chtělo by to nějaké širší pojednání, ale nevím, jestli se k tomu ještě dostanu. Informací o Alhambře na internetu jsou mraky, včetně hezkých obrázků. Přidávám zde pouze pár mých vlastních. Je ze zahrad Alhambry, které jsou úžasné a plné nejrůznější květeny a fontán, bazénů a vodotrysků.

 

Dost chaoticky utříděných písmenkových postřehů, na řadě jsou obrázky. Co který obrázek zhruba zobrazuje, naleznete po najetí na něj myší, no a pak nezapomeňte kliknout.

 

          

 

          

 

          

 

          

 

          


komentářů: 21         Komentáře (21)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
22
Lucifer * 25.07.2013, 19:32:14
Ilono, dobrý, toho vzteklého ješitu jsem jakoby přehlédl. Mrkající Zítra tady vyjde pojednání na toto téma, a tím se celá tahle absurdní záležitost uzavře.

21
ilona (neregistrovaný) 25.07.2013, 18:54:31
Bože,Zuzko.Vy jste tak politováníhodná.Chtěla jsem napsat ubohá,ale první slovo je výstižnější.
Lucifer je vzteklý a ješitný.Jak tak muži občas bývají.Myslíte,že proto ho mám nenávidět do smrti?Psát o něm hanlivé články?Obtěžovat jeho rodinu?Pomlouvat ho před kamarády?Prostě být tak trochu jako Vy.To bych opravdu nerada.Je mi Vás fakt líto.Ten Váš svět musí být strašný a žít v něm je pro Vás asi nejtěžší trest.Proto ode mně nečekejte nenávist,ale soucit.Ale léčit byste se asi fakt měla.A neškrabat to. Mrkající

Lucifer
20
Lucifer * 25.07.2013, 12:40:36
rezy, mě ta Sahara taky dost překvapila, obzvláště pak fakt, že lidé, co tam před vznikem Sahary žili, potom zřejmě doputovali do Egypta, kde ještě stále tekl Nil, a tam založili jednu z nejstarších a nejvýznamnějších starověkých civilizací. Jinak s tím škrabáním je to pravda. Úžasný

19
jojo (neregistrovaný) 25.07.2013, 10:53:42
Mimochodem, ze tady mizi prispevky jen ojedinele je lez, to podotykam v souvislosti s dlouhodobym banem napriklad Ilonky, ze, ktera, tehdy Liciferem zvana "krava", byla zabanovana kvuli kritice Luciperka. Honza byl zabanovan nekolikrat a nekdy dost dlouho, ban taky mela Anna ( rovnez nekolikrat ) a par dalsich - tedy tvrzeni o vyjimecnosti banovani prispevku na tomto blogu je lez.
Kam chcete s timto pokrytectvim a korouhvickovanim dojit? :) Divite se pak, ze to v kocourkove vypada jak to vypada?

18
jojo (neregistrovaný) 25.07.2013, 10:23:19
Je to lehky, Ilonko, prijit se pomstit za kritiku v teto situaci, onvykle to delavaji pavlacove duvernice. Jenze tu mam od Lucifera, abych tu "kravu" Ilonu, ktera se mu prisla mstit pod anonymem, vubec nebrala vazne.
A ani se neptejte, co jste mu napsala vy, za to by se tento uctyhodny blog vyslovene cervenal. V kazdem pripade Luciperek presposlal vse. Jestli je Hepner tezko rict, ale verit se mu neda ani slovo. A taky a jste se nepochlubila, jak dlouho jste tu mela zakaz prispevku.

rezy
17
rezy 25.07.2013, 09:29:45
dík Lucifere za to doplnění a fotky z Albazínu, tuhle čtvrt jsem prošmějdil s googleEarth když jsem pátral co vlasntě je Alhambra.
Na tu Saharu jsem mrknul a opravdu překvapující, jsem zvedav, jesli tam za patnáct tisíc let budou zase jezera.
K těm Vašim problémům můžu říct jen jednu radu paní Kosmopilíkové (samozřejmě Prachet)Neškrab se, stejně to nepomůže...

16
Ilona (neregistrovaný) 25.07.2013, 06:19:45
Teď jsem četla hodně v novinách o Olze Hepnerové.
To je ta dáma,co vjela před 30lety náklaďákem do lidí.Před tím, než se to stalo, vykazovala úplně stejné symptomy jako "Zuzana".Bezdůvodná nenávist vůči všem,chorobná paranoia,pocit oběti....nechci tvrdit,že dáma zde na blogu je Hepnerová,ale rozhodně jí Americe nezávidím.Někdy tam posíláme pěkné kousky.No aspoň je tady o jednoho blázna méně.Pořád jich tady zbývá ještě dost.Jinak přeji hezký den.

Lucifer
15
Lucifer * 25.07.2013, 01:30:38
Tak to už je teroristický útok jako z praku. Pokračuj, jedeš čím dál tím líp. Úžasný

14
jojo (neregistrovaný) 25.07.2013, 01:28:24
Tady to mate od svoji spolupracovnice:

Axina http://www.neviditelnycert.cz/certi-poklaboseni.html#cnt_6820

"Lucifere, jestli si myslíš, že jsi těmi svými poslednímu provokujícími komentáři něco dokázal, tak se hluboce mýlíš. Jen přede všemi, co blog čtou, dokazuješ, jak daleko jsou vznešené myšlenky, které tlumočíš ve svých článcích, od tvého vlastního myšlení. Není v tobě kousek tolerance, kousek úcty k práci a názorům jiných."

Tady se nahodou ta zena nemyli. Tvrde to klidne byt muze, pak bude nasledovat tri sta zcela autentickych 3dopisu vasi zeny a deti. Asi potrebujete nahonit sledovanost.

Lucifer
13
Lucifer * 25.07.2013, 01:14:26
Dík za další urážku. Jen tak dál. Mimochodem, Zuzano, teroristou jsi ty, já se budu jenom bránit, a věř tomu, že to bude tvrdé. Úžasný

12
jojo (neregistrovaný) 25.07.2013, 01:11:31
Revolvermaps muze hovorit treba za svateho Frantiska. Situaci jste zpusobil sam okradanim lidi. Ti vam coby okradeni uz nikdy verit nebudou a budte ujisteni: jediny pokus kterym vyhrozujete a jste tam, kde jste nikdy ani v nejhlubsim snu nechteli byt. A je to opravdu dost lidi, kteri na tom maji zajem. Jste bezcharakterni prase, pane, varovali jsme Zuzanu a jedine jeji duvera v lidi zpusobila tuto situaci.

Lucifer
11
Lucifer * 25.07.2013, 01:09:31
Mimochodem, Zuzano, nemusíš nic stahovat, správce tohoto blogu může dohledat všechny smazané příspěvky. Miloš z nich určitě bude mít nepřebernou radost.

Uvědom si, že teď už se hraje naostro. S vyplazeným jazykem

Lucifer
10
Lucifer * 25.07.2013, 01:07:04
Ano, tvoje nenávist k člověku je neuvěřitelná. Jenže teď se mazat nebude, tak pokračuj, čím dál tím líp. Úžasný

9
jojo (neregistrovaný) 25.07.2013, 01:04:26
Krom toho vcera - a i kdyz nejsem Zuzana a stezi to tady muzete tvrdit, dalsi potvrzeni vaseho ulhaneho systemu - byl zde urazen pouze muj nick -ode mne zadne urazky nepadly. Nekolik lidi nastesti zavcas celou vymenu stahlo a dukazy tu jsou. Vy vzdycky smazete co se vam nehodi a pak stavite svoje demagogie a vyslovene lzi na neinformovanosti lidi, kteri to zde ctou jen namatkove.
Co s tim ma co delat Milos a jeho blog nechape opravdu nikdo! Vase nenavist k cloveku, ktery vam nezistne pomohl k podstatne vetsi navstevnosti tim, ze vymohl na rtf odkaz na vas blog, a nikdy vam v nejmensim neublizil, je zcela iracionalni.

Lucifer
8
Lucifer * 25.07.2013, 01:03:40
Pro informaci ostatním nezasvěceným: Zuzana zřejmě trpí vícenásobnou schizofrenií. Nejdříve mi tyká, pak zase vyká a tváří se, jako že je úplně odněkud odjinud. Jenže Revolvermaps hovoří jasně. Hlásí se ze stejného bodu z USA. No, bude ještě sranda. Miloš se bude popadat za břicho. Úžasný

«     1    2   »