Tajemství inkvizitora Eymerika

rubrika: Pel-mel


Asi před třemi léty jsem si koupil náhodou v levných knihách za 29 korun knihu od Valeria Evangelisti Tajemství inkvizitora Eymerika.

 

Lucifer


Autora jsem doposud neznal a o to víc mne překvapilo, jak dobře je ta kniha napsaná. Děj se odehrává ve třech rovinách: čtrnácté století s hlavní postavou inkvizitorem Nicolasem Eymerikem - dvacáté století s velkým, avšak kontroverzním rakouským psychologem Wilhelmem Reichem - blíže neurčená a katastrofická budoucnost s trojicí dospívajících chlapců ze třech různých států, vzniklých po rozpadu USA.

 

Včechny tři roviny se náležitě prolínají a proplétají, hlavní postavy se mimoběžně střetávají - nad tím vším se klene střet mysteriózního tajemství přírody, pradávných pohanských kultů a křesťanské víry - a vše se točí kolem prokletého ostrova Sardinie.

 

Nicolas Eymerik a Wilhelm Reich jsou historické postavy a informaci o nich lze najít na Internetu. Životopis Wilhelma Reicha je kromobyčejně pozoruhodný, včetně jeho orgonové teorie a příslušných akumulátorů. Nejspíš se kromě jiného dočtete, že Reich laškoval s marxismem či komunismem, což bych komentoval citací ze zmíněné knihy, která samozřejmě nemusí vyjadřovat Reichův autentický názor. Je to část dialogu mezi Eymerikem a Reichem, ačkoli se svým způsobem jedná o jednu osobu.

 

První Eymerikova otázka zazněla jako cvaknutí uzávěru právě nabíjené pušky. "Jaké bylo v mládí tvoje největší myšlenkové poblouznění?" - "Psychoanalýza... Vlastně ne, komunistická strana." - "A co jsi ve stáří nejvíce nenáviděl?" - "Komunistickou stranu." - "Proč?" - "Kvůli jejímu stádnímu smýšlení. Kvůli její averzi k rozvoji jednotlivce ve jménu jakési domnělé, výhradně kolektivní svobody. Kvůli jejímu nepřátelskému postoji k sexualitě a jakémukoliv odhalování života jednotlivce. Vlastně bych tak mohl mluvit i o jakékoliv církvi."

 

Mimochodem, krabice na trvanlivé mléko jsou vlastně taky orgonové akumulátory ];-)


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_