Kdo nakonec vyhrál studenou válku

rubrika: Pel-mel


Někdy v září roku 2009 jsem vyplodil krátkou úvahu podnícenou vývojem mafiánského kapitalismu nejen u nás, ale v podstatě ve všech zemích bývalého socialistického bloku, obzvláště pak v Rusku. V ní jsem se pokusil velmi letmých způsobem zrekapitulovat, co se nám zde podařilo po pádu totalitního režimu vybudovat a hlavně, kdo z toho nejvíc vytěžil, kdo nakonec vyhrál studenou válku. S blížícím se koncem roku, kdy narůstá rekapitulační průjem, jsem se rozhodl tuto již více jak čtyři roky starou úvahu oprášit na Neviditelném čertovi. Kromě pravopisných oprav a drobných stylistických úprav jsem na ní nezměnil vůbec nic. Jak jsem ji tenkrát napsal, tak ji zde dnes předkládám. Možná jí budete v některých směrech oponovat, možná bych se k té oponentuře tak trochu přidal sám, domnívám se však, že nic podstatného bych na ní neměnil. V každém případě ji můžete brát jenom jako takový střípek do mozaiky, jenž můžete dle svého naturelu náležitě rozvinout.   

 

Lucifer


Nejspíš to nebylo vymyšleno od samotného počátku, ale celý proces od VŘSR po mafiánsky kapitalismus se může jevit jako velmi účinný způsob, kterak se s holým zadkem a prakticky beze ztrát dostat k téměř absolutní moci. Začne se tím, že v nějaké velké zemi se zbídačelým lidem a obrovským nerostným bohatstvím a hospodářským potenciálem vyvolá partička gaunerů revoluci s deklarovaným cílem osvobodit ujařmené obyvatelstvo a vybudovat spravedlivé společenské zřízení. Výsledkem je, že se partička gaunerů dostane k absolutní moci a veškerému potenciálu země.

 

Lidu se naordinuje už od kolébky ideologie, jejímž podkladem jsou utopické myšlenky naivních snílků, které se lehce upraví tak, aby se naše partička stala jediným a nenahraditelným supervizorem nad uskutečňováním těchto smělých myšlenek. Pak se začne budovat. Zpočátku to jde dobře. Na jedné straně je tady armáda otroků tvořených příslušníky třídního nepřítele, na druhé straně absolutní poslušnost a nadšení ujařmeného lidu. Tu a tam se sice vyskytne zádrhel s hladomorem apod., ale v principu se daří a země se ekonomicky dostane na úroveň, o jaké se ujařmenému lidu za předchozích feudálních vládců ani nesnilo.

 

Konečně proč ne. Centrální moc má ve skutečnosti k dispozici největší firmu na světě, ohromný kapitál a poslušný pracující lid plus inteligenci. Ke slovu mohou přijít smělé vědeckotechnické projekty, jakých si žádná demokratická vláda nemůže dovolit ani ve snu. Jenže systém je ze své podstaty nemocný a neefektivní a dřív či později to začne v totalitním soukolí skřípat. Projekty jsou sice mohutné, ale kvalita má své meze. Co jiného také čekat od lidu, ať už dělnického či akademického, když tento je řízen neschopnými aparátčíky a jejich svoboda je omezena na svobodné tajtrlíkování podle toho, jak aparátčíci pískají. Takže jdeme do druhého kola.

 

Lid produkuje zmetky a začíná reptat a aparátčíky to přestane bavit. Za velkého jásotu se udělá další revoluce, tedy vůči té první vlastně kontrarevoluce, a téměř ti samí se nyní směle přestrojí za kapitalisty. Získají tím hned několik výhod najednou. Nadšený a vděčný Západ strhne železnou oponu, zruší embargo na kvalitní technologie a spotřební šidítka a nabídne hospodářskou a logistickou pomoc. Naši aparátčíci zprivatizují to, co předtím ukradli či v potu tváře jim vydobyl ujařmený lid, a rázem jsou z nich největší kapitalisti na světě. Co třeba takový Ford budoval desetiletí, oligarchové mají škrtnutím pera takřka za pár hodin. A jedeme dál.

 

Místo ideologie přichází na řadu zbraň nepřítele. Peníze, kapitál, plus organizovaný zločin… a už mi dochází dech, takže to uzavřeme.

 

Možná se zeptáte: Proč by to venkoncem mělo být špatně? Komunismus byl zničen a byznys vzkvétá. Jaký je rozdíl mezi úspěšným kapitalistou ze Západu a z Východu? Když to šlape, tak to šlape a peníze jsou jenom jedny, bez ohledu na to, jaký je jejich původ. Jistě, dokud ten proces opět nenarazí na své zákonité meze. Špína je špína a vzhledem k tomu, že "šťastnou" shodou okolností opět získala výhodu, může to trvat ještě dlouho. Ještě dlouho mohou gauneři prostřednictvím svých peněz využívat potenciál, který v době, kdy prováděli svůj stupidní komunistický experiment, vznikl u druhdy třídního nepřítele.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
6
Lucifer * 29.12.2013, 17:58:13
Starý a z toulek unavený Kocoure, prosincovým povídáním, básněním a éterickými úvahami o životě jsem se už prakticky vyčerpal. Ten vánoční vrchol je za námi a již nás čeká jen narůstání hlomozu retardovaných petard, které bude zakončeno petardovými silvestrovskými orgiemi. Z mého pohledu jsem Prosincové čertí hrátky takřka odpískal. Třeba se ještě vzmůžu na nějaký novoroční projev, ale zaručit to nemohu. V mých končinách je silvestrovská půlnoc nácvikem na třetí světovou válku. Už asi dvakrát jsem se to snažil přežít ve vaně chráněný šuměním vodovodního kohoutku. Mrkající

Stella
5
Stella 29.12.2013, 17:13:30
Konečně návrat z Kocouřích toulek! Však byly daleké! Usmívající se
A to depresivním příspěvkům ještě není konec...

4 A ty šotku Překlepáčku čuš!!
StK (neregistrovaný) 29.12.2013, 16:48:07
A ty šotku Překlepáčku čuš!!

3 PF 2014
Starý, unavený kocour (neregistrovaný) 29.12.2013, 16:46:08
Tady čekám básničky, povídečky, rozkošné fejetonky a éterické úvahy o životě. Mrkající

O nevyhovujívím režimu je 95% ostatnívh blogů.
(Kdy byl vlastně režim vyhovující a přátelský - ke všem?) Dokáže někdo odpovědět? A kdy bude? A kdy se přestanema vzájemně podvádět a okrádat a nenávidět a podrážet a zabíjet a zotročovat a ...
=========
VŠECHNO DOBRÉ DO ROKU 1014 - A NEWJEN DO NĚJ, ALE STÁLE - ČILI FURT.

Úžasný StK

2
Anna Kopecký (neregistrovaný) 29.12.2013, 09:56:00
Nojo, nový rok za dveřmi, taky jsem rekapitulovala.
http://cafecremaambienteecafe.blogspot.cz/2013/12/krestanske-orgie-lasky-jsou-tedy-za.html?showComment=1388305667043#c6332145501313296962
Nic moc pěkného. Ještě že existuje muzika, blízcí lidé, milí přátelé, dobré jídlo, knížky, moky, příroda... salve!

Stella
1
Stella 29.12.2013, 09:39:12
Totalitní režim v instantní podobě. Jenom dodám, že vliv zahraničí tady nebyl vůbec zanedbatelný - v té druhé etapě už velmi, do posledního detailu sofistikovaný. To první se rodilo z totální deprese a z chaosu. To druhé už spíš z touhy mít víc.
Sotvakde byly tak neuvěřitelně pasivní masy, které braly jako fakt, že jsou tady páni - a pány zůstali i v době budování. Strach před nimi byl ještě před perestrojkou v R. tak hmatatelný
(a pochopitelný), jak si u nás neumíme představit.
Kam jsme se to na NČ dostali? Mrkající


«     1     »