Dozvuky (Z kuchyně. Taky.)

rubrika: Pel-mel


Jsme zvyklí na stránkách NČ potkávat malá dobrodružství nalézaná v každodenní, na pohled obyčejné cestě do práce nebo za kulturou (Lucifere…). Tak mě napadlo, že bych se svou troškou o kuchyňské všednosti mohla přispět i já. Pravda, bez té fantazie… Zato směs to bude určitě.

 

Stella


Před Vánocemi jsem se rozhodla, že přikoupím nějaké povlečení, vezmu také punčocháče, tyčinky Müsli, pastelky, utěrky, zařídím pojistku, spoření, přispěji na charitu, zkrátka, uhádli jste správně, že půjdu na poštu.

 

Jenomže hospodyním se často stává, že potkají jinou hospodyni (zůstaňme u tohoto shovívavého pojmenování), a všechno je jinak. Tak jsem se hned před domem poněkud zapovídala a pochopila jsem, že bude jednodušší si objednat nějaké zboží na internetu, než budit vedoucího pošty a dožadovat se služeb. Co bylo tématem onoho naléhavého rozhovoru? Kromě obvyklého Vy vůbec nestárnete, ještě – no, recepty. Paní prý má nejraději recepty hvězd a superhvězd z televize a z rádia. Já se přiznám, že jsem si oddychla, když se z rozhlasu přestala kutálet linecká kolečka, když dorachotily ořechy a já už nemusím šlapat po jediné správné majonéze vytékající ze všech stanic.

 

Rádio je totiž pro kuchařku věrný druh – nezřídka jediný. Občas se nepohodneme. To když za mnou třeba  chrochtne (odpusťte, ale jinak to nelze vyjádřit):  Halibuta stáhněte z kůže… Cvak!  A jak ráda si před svátky denně poslechnu, že celebrita bude na štědrovečerní tabuli mít – považte! - kapra a bramborový salát, zatímco druhá celebrita bramborový salát a kapra, ale třetí celebrita, konečně, bude mít klasiku. Na to slyším. Takové Temno v krustičce z Květů zla, pak sorbet z Rychlých šípů – to už zní jinak.

 

Velký Politik nás prostřednictvím rádia uklidňuje, že děti má pořešené. Myslí tím to, čemu jsme říkali jinak? A Star sděluje, že všem lidičkám chce ze srdíčka přinést trochu té lásečky do bytečků… Co všechno je schopno způsobit bolení zubů! Odnes si svou lásečku, do bytečku. Je to za námi, děkuji ti, Pane Bože, za ty dary, říká Péťa Bajza a já.

 

Co zůstalo?  Třeba recept z knihy, kterou jsem si na internetu neprozřetelně objednala.

 

Slyšte: „… nalijeme-li do nádoby trochu červené barvy a pak do stejné nádoby přilijeme podobné množství barvy modré a všechno důkladně zamícháme, výsledkem bude, že červené a modré části ztratí svoji individualitu a zakrátko bude mít celý obsah nádob uniformní fialovou barvu. Přestože individuální submikroskopické procesy míchání jsou časově reverzibilní, žádným dalším mícháním se nám už nemůže podařit z fialové nazpátek oddělit dvě oblasti původních čistých barev. Fialová barva by se po jisté době z červené a modré dokonce vytvořila sama i bez míchání…” (str. 22)

 

V tom je naděje. Nejen fyzikální. Či chemická.

 

 „Z úvah tohoto typu, zdá se, plyne, že například vajíčko se do stavu, kdy se kutálí po stole, dostane s největší pravděpodobností tak, že začne jako hromádka žloutku, bílku a částí skořápky na podlaze pod stolem, z níž se zázrakem poskládá nerozbité vajíčko, všechny kousky skořápky se uspořádají do neporušeného vejčitého tvaru, do něhož se přitom pěkně naskládá rozpláclý bílek a uvnitř něj žloutek, jež se potom vznese a vyskočí nahoru na stůl.“ (str. 47) Až sem tomu rozumím já.

 

Vás možná bude spíš zajímat, že „… při obecném gravitačním kolapsu nesmějí vznikat NAHÉ prostoročasové singularity, přičemž přívlastek NAHÁ znamená, že z takové singularity mohou vycházet kauzální křivky, jež dokážou uniknout až ke vzdálenému vnějšímu pozorovateli. Znamená to, že nahá singularita není zahalena horizontem událostí a může být z dálky pozorována.“ (str. 94) Autor slibuje, že ke kosmické cenzuře se vrátí. Také je zde schéma Hawkingova vypařování černé díry. Nejníže je čárkami znázorněna kolabující hmota. Kousek nad ní singularita. Zleva čárka s poznámkou Čas – velmi dlouhý. Nahoře je stromeček z čárek, s nápisem Prsk! A vpravo je z toho Hawkingovo záření. Není to radost?

 

A jestlipak víte, že Maxwellovy polní rovnice jsou v plném smyslu konformně invariantní? Technicky to znamená, že kdykoli nahradíme metriku g jinou metrikou, jež je s ní konformně svázána, tedy g – nějaká šipka – g s něčím nahoře, přičemž nová metrika je (obecně neuniformním způsobem) přeškálována g s něčím = omega na druhou g, kde omega je kladná hladká funkce v prostoročase, pak vždy můžeme najít vhodné konformní přeškálování elektromagnetického pole F i jeho zdroje J (což je čtyřvektor náboje a proudu), že platí stále stejné Maxwellovy rovnice.

 

No vidíte.

 

Dobrodružství se táhne celým obsahem. Vzrušující jsou i názvy kapitol: Druhý zákon a jeho hluboká záhada, Podivně speciální povaha velkého třesku, Konformní cyklická (ano, cyklická) kosmologie. Patrně nejzávažnější je otázka vyslovená na str. 208: „Jakou podmínku máme položit na metriku, abychom se zbavili přebytečných stupňů volnosti?“

 

No?

 

Pozor, povzdech: Je mi líto, že i kdybych si stoupla na všechny díly Britannicy, všelijaké Dideroty, Bolšije akaděmičeskije encyklopedii, nemůžu, nemůžu za vámi. Já v té knize hledám: Vezmou se, nevezmou se, čí je to dítě?  Inu, jakou lžíci máš…

 

Jo. Objednala jsem si taky parfém, vyzvedla jsem si ho druhého dne na té poště, zabalila do papíru s chaloupkami a stromečky, požádala jsem příslušné osoby, aby mi ho jako překvapení darovaly. To bylo radosti! Voní opravdu dobře! A zlevněný. Milá sousedko hospodyně, můžeš přijít, bude o čem mluvit.

 

Nevhodný dárek: Penrose, Roger: Cykly času. Nový pozoruhodný pohled na vesmír, Argo, Dokořán, Praha, 2013


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

13
vera (neregistrovaný) 11.01.2014, 20:52:11
Krásný povídání, že není nutné znát všechno, že je dobré když jeden zná fyziku, a druhý - tančí http://www.wimp.com/dancelight/ Usmívající se

h
12
h * 03.01.2014, 09:32:03
[2]takový ten bílý indián je obyčejný šoumen, který by v přírodě nepřežil ani měsíc. Jen si na něco hraje, přitom žije jako každý jiný a nakupuje v samoobsluze.
Singularity a horizonty událostí jsou pojmy a termíny staré mnoho tisíc let. A vůbec nejde o to, se v nich vyznat. Vyznat se můžete v přírodě, pokud ji podrobně zkoumáte. Ale vyznat se v termínech a pojmech, které jste si sám vytvořil? To nesedí.
Černé díry a horizonty událostí a nějaké Schwartzildovy poloměry jsou passé, byl to nástřel k tomu, uvažovati o světě jinak. Dnes to nemá žádnou váhu, vyskytuje se to jen v komiksech.
Svět nemá žádné předěly, hranice a poloměry. Kupodivu o něm víme docela dosti. Přestože se to většině vědců, politiků, kněžích a konsumuchtivého plebsu nezdá.
Hodně o světě vědí děti a sportovci.
A včíl mudrujte.

Stella
11
Stella 02.01.2014, 22:39:29
Astro, spolehlivě rozesměješ!! S vyplazeným jazykem Smějící se Ospalý Doufám, že v příštím životě nasaju aspoň trochu takového bystrého a pohotového něčeho. Ducha?
Vůbec se nedivím, že s tebou kamarádí L. V.

Astra
10
Astra * 02.01.2014, 19:45:32
Taky si říkám, že sem Eva dobře zapadne, až se zorientuje a nasaje zdejšího ducha. A ke Stelle - bývávalo, že jsem se vždycky lekla, když tu někdo zasvěceně a duchaplně vyprávěl třeba o nějaké knize, kterou neznám. Hned jsem si myslela, že jsem asi zanedbaná a hledala jsem informace, abych byla v obraze. Potom mi došlo, že každý máme jiné zájmy, a že není nutné, aby mě bavilo to, co baví někoho jiného. .... Překvapený ten třetí důvod jsem zapomněla též S vyplazeným jazykem Dneska mám děsnou skleněnku, budu si muset udělat šíleně hustou česnečku, to mi rovná paměť do figury. S vyplazeným jazykem

Stella
9
Stella 02.01.2014, 16:35:28
Dobrý podvečer, děkuji za všechny reakce. Děvčata, já se netrápím zase tak moc - jen tak trochu, když vidím, že podobné knížky vycházejí jako četba populárně naučná. Jinak některé z nich prostě čtu a kroutím u toho hlavou, tak, že mě z toho bolí krční páteř. Mám, bohužel, na to čas...
Důvody takové četby jsou dva. Jeden je to, co vy jistě pochopíte: Ponechme jim ten pocit, že atd. atd.. Viz též Astra č. 5, včetně toho, že vystupuje jako prostoduch - neboť to je rafinovaně stejné, jako když...
A ten druhý důvod jsem zapomněla.
Myslím, Evo, že do tohoto skromného neviditelného společenství - mnou kdysi nazvaného podpůrným sebevzdělávacím spolkem - dobře zapadnete. Mrkající

8
Eva (neregistrovaný) 02.01.2014, 13:32:07
Astra, ďakujem Usmívající se

Astra
7
Astra * 02.01.2014, 11:47:09
Evo, zdravím vás. Líbající

6
Eva (neregistrovaný) 02.01.2014, 11:02:50
Stella, vôbec, skutočne vôbec sa netrápte že -citujem: "Je mi líto, že i kdybych si stoupla na všechny díly Britannicy, všelijaké Dideroty, Bolšije akaděmičeskije encyklopedii, nemůžu, nemůžu za vámi."

Aj tak Vás obdivujem, že ste takú knihu vôbec dokázali dočítať. Ja by som ju už po niekoľkých stranách šmarila do kúta.

V reálnom živote vôbec nie je podstatné, či (ne)platí Maxwelova rovnica ..... v RL sú podstatné predovšetkým medziľudské vzťahy a na tie častokrát , či už vedome alebo nevedome zabúdame.
Ale to sa tu už tuším párkrát na iných miestach spomínalo Usmívající se

Takže hlavu hore, nikto učený z neba nespadol, a aj keby sa snažil akokoľvek, NIKDY nebude vedieť VŠETKO a NIKDY neporozumie všetkému.... (viem, objavila som Ameriku Rozpačitý


Astra
5
Astra * 02.01.2014, 09:40:38
Kdybys byla prostoduch, jako já, Stello, moc věcí by tě přestalo trápit. Nikdy si neříkám, že bych měla znát všechno, co třeba tady je předestíráno. Proč? Já přeci znám tolik jiných věcí, o kterých ostatní nemají šajna. Beru to tak, že každý jsme individualita a záleží pouze na našich ambicích, jak se chceme okolí představit. Protože se celý život zabývám tím, že méně je více, končím svoji drobnou úvahu někde uprostřed. Zbytek si domysli. S vyplazeným jazykem

Stella
4
Stella 02.01.2014, 09:07:33
Lucifere, Starý Kocoure, nejhorší je, že pointa toho povídání mě napadla až dnes ráno. :\'(
Nosíte oba dobrou náladu, jednou si vás odvezu domů. Usmívající se
Já asi pořád žiju v bludu, že člověk je nějak povinen všechno chápat. A že když to nejde, tak je tu něco hodně v nepořádku.
V komentářích se tu obvykle hezky potkává vytříbené ratio s vytříbenou moudrostí. Krásné pro rozklepané, nejisté dušičky.

Přeji veselá stříbrná kladiva v tomhle zamlženém ránu.

Lucifer
3
Lucifer * 02.01.2014, 02:01:56
Starý kocoure, vím, že Stella je hvězda, úžasná, ale snad si ji mohou tak trochu dobírat, no ne?

Dvě hodiny po půlnoci a já jdu dnes poprvé na své pracoviště. Tak už to balím.

Dobrou noc, dobré ráno a dobrý den.

Nevinný

2 Rozdělat oheň
Starý kocour (neregistrovaný) 02.01.2014, 01:56:51
Už jsem se smířil s tím, že umřu a některým věcem (spoustě) nebudu rozumět. A už mě to ani tak nemrzí - někdy je lepší si nechat místo na dohady. Na fantazie, jak to (možná) funguje. Nebo o tom raději nepřemýšlet.
Dnes po poledni jsem narazil ne YT na několik filmečků, kde takový "bílý Indián", divoch v maskáčích předváděl, že dokáže rozdělat oheň bez sirek a podobných zhůvěřilostí. Ba i bez čočky spojné. Vzal dřívko, malé polínko a chvíli dřívkem mezi dlaněmi vrtěl. Pak nasypal to žhavé co v důlku vzniklo na troud, jemně zafoukal - a už měl oheň. A to venku pršelo! Taky ukazoval, jak pomocí metače oštěpů trefí na desítky metrů věc, ne větší, než malý králík. Páni fyzici - tak tohle bych uměl raději, než se vyznat v singularitách a horizontech událostí. To by mi možná někdy zachránilo život. Dokonalé pochopení Schwarzschildova poloměru by mi asi v nějaké mezní situaci moc nepomohlo.
=================
Světlonoš promine, ale někdo se přece Stelly zastat musí! Mrkající Protože Stella je hvězda.

Lucifer
1
Lucifer * 02.01.2014, 01:03:37
No!

Radši nic. Mrkající

A k Maxwellovi pouze tohle

http://www.youtube.com/watch?v=-UsyGYnXgos

S vyplazeným jazykem

«     1     »