Gympl

rubrika: Pel-mel


Včera dávali na české televizi film Gympl od Tomáše Vorla.

 

Lucifer


Podíval jsem se znovu, tedy podruhé, poprvé jsem ho viděl v kině, tuším před dvěma lety. Téma se mi nelíbilo ani trochu, takže když jsem si přečetl, o čem je, odmítl jsem na něj jít. Nakonec jsem se však nechal přemluvit. Hlavním důvodem byl režisér a řada herců, z nichž někteří mi připomněli divadlo Sklep.

 

O graffiti se nebudu rozepisovat, kvůli tomu jsem na to nešel, a když zazněl hip hop, tak jsem to filtroval. Gymplácká léta se pochopitelně do značné míry lišila i od mých, ale doba se mění a s ní i všechno. Pokud ta změna má rozumné jádro a tak nějak, třeba i skrytě, navazuje na kulturní odkaz minulosti, není se třeba ničeho obávat, ani páprdovsky rozrušovat. Po druhém zhlédnutí jsem našel několik zajímavých myšlenek v kontextu a myslím, že tam se skrývá, co nám chtěli autoři říci. Co mne však nejvíc uspokojilo, bylo jeho provedení a výkony většiny herců. Mnozí z nich přitom hráli postavy, které byly vzdálené jejich známým rolím. Pokud se člověk nadnese nad tím, co je hlavním tématem a že se mu tu a tam může otevírat kudla v kapse, tak si ho může vychutnat.

 

Chování studentů gymplu bylo bez výjimky dekadentní. Co jiného však od nich v revoltě proti předchozí generaci očekávat, když jejich učitelé byli rovněž dekadentní a nedokázali s nimi navázat rozumný kontakt, jen nad jejich poklesky dštít oheň a síru. Jediný, který se tomu vymykal, byl třídní učitel Tomáš v provedení Tomáše Matonohy.

 

Ještě bych poznamenal, že si ve filmu zahráli dva Vorlové, tedy synové režiséra Tomáše Vorla, a oba velmi dobře. Jeho jmenovec představoval jednoho ze dvou hlavních graffity rolí, druhým byl zhulenec Filip, který se moc neprojevoval, ale měl pár vtipných prohozů. Úžasně svou roli sehrála Zuzana Bydžovská, Eva Holubová a další. Jediný, kdo se neodklonil od svých běžných rolí, byl Jan Kraus, který tam hrál totálně zaneprázdněného a autoritativního, tedy hlavně napovrch, podnikatele a otce druhého graffity hrdiny, kterého hrál Jiří Mádl. Přizvukovala mu jako manželka Ivana Chýlková.

 

To je asi tak vše, co k tomu mohu říci. Jsem připravený na různé reakce a na to, že se mohou pohybovat od velkého mínusu do velkého plusu.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
I.P. (neregistrovaný) 13.09.2017, 13:18:02
Poznámka: Filip Vorel (ten, jenž hrál zhulence),
není syn Tomáše Vorla st., nýbrž synovec.

5
Miloš (neregistrovaný) 06.09.2010, 23:51:58
Myslím, že spíše než o socík jde o tržní hospodářství. Film se natočí tak, aby se na něj přišlo podívat x set tisíc (možná více než milion) lidí. A ty určitě hlubokomyslné umělecké výpovědi nepřitáhnou.

4
Anna Kopecký (neregistrovaný) 06.09.2010, 23:06:44
Pelíšky jsou příklad obrazu socíku v českém filmu. Umělecká výpověď je dobrá forma vyfakování minulosti. Posametová kinematografie... škoda mluvit... jeden by myslel, že se vyrojí kriticky reflektujících filmů a ono houby... samý selanky... neříkám, Pelíšky byly prča... ale o tý době byly jenom z malý části... možná to Hřebejk myslel tak, že smích osvobozuje... ale vyznělo to tak, že "laskavý humor" zahlazuje stopy a relativizuje každý zlo. Tristní socík se stal předlohou haha-komedií... Až v poslední době natočil film, kterej měl vzniknout minimálně před deseti spíš patnácti lety... Růže pro Kawasakiho... i když ho zase zakončil kýčem... anebo od jiných autorů Protektor a 3 sezóny v pekle.

3
linda (neregistrovaný) 06.09.2010, 20:23:26
Já si nemyslím,že 68 bylo to nejhorší co nás mohlo potkat,strašný podle mě bylo,jak rychle si lidi na tu nesvobodu zvykli a co je úplně nejhorší,že některým dokonce teď chybí.Snažím se to pochopit,a možná to i trochu chápu...žádná zhulená mládež,žádný graffiti(viz film Gympl)...věčný filosofický problém:je lepší džungle nebo zoo?Já hlasuju pro džungli i s rizikem,že budu sežrána.A s vědomím,že v momentě mého sežrávání jsem rozhodně pro zoo.

Lucifer
2
Lucifer 06.09.2010, 19:11:42
Asi je to tím...

1
Honza (neregistrovaný) 06.09.2010, 19:07:04
film byl fajn, ale celkem nestojí za řeč ... asi jako celá telka nebo většina filmů ...
mi by spíš zajímal názor či spíše pocity a emoce lidí v souvislosti s filmem Pelíšky ... přestože to je typická česká sračka (ale velmi hezky natočená) z devadesátejch let ... já sem se po příchodu z kina asi po deseti minutách zhroutil a brečel sem jak želva a nebyl k utišení ... nejni to tim, jaká hrůza se v 68 stala a jakou dardu všichni lidi dostali?

«     1     »