Lidé a manipulace III – Hodnocení versus názor a asertivita

rubrika: Pel-mel


Jak jste si jistě všimli, ponechal jsem oslavu prvního májového dne Stelle a jejímu pojednání o nejrůznějších zástupcích početných a velmi členitých rodin Hmyzových. Astře se z toho výčtu nejvíce zalíbili mravenci, a tak přispěchala s dodatečným videem o vybetonovaném mraveništi. Jak jsem si ve Věštecké středě posledního dne v dubnu postěžoval, že když už je první májový den zcela nesmyslně označen za Svátek práce, proč se tedy neslaví prací, ale neumětelským poflakováním, tak ti mravenci s pomocí Stelly a Astry vlastně dorazili jako na zavolání, jelikož reprezentují jednu z nejpracovitějších rodin Hmyzových. Ani dnes či zítra se k májovým oslavám nepřipojím, dostatečně vyčerpávajícím způsobem jsem si to odbyl už v Sobotní předmájové. Dnešní příspěvek z úplně jiného soudku je tento týden mým posledním, jelikož víkend jsem galantně přenechal Astře; za ty prvomájové mravence si to bezpochyby zaslouží. Vracím se ke knížce o manipulantech od Jana Jílka v návaznosti na její zde druhý vstup Lidé a manipulace II, přičemž ten třetí bude kromě rozdílu mezi hodnocením a názorem věnován asertivitě.

 

Lucifer


Jedním z častých omylů při pochopení rozdílu mezi hodnocením a názorem (kritikou) je přesvědčení, že vyslovením nějakého tvrzení o tom, jaký někdo je, vyjadřuji názor. Říci o někom, že je takový, nebo makový, vždy znamená, že jej hodnotím. Bez ohledu na to, jestli pozitivně, nebo negativně. Problém je v tom, že hodnocením se každý staví do role soudce, který ví, jak je to správně. Popis chování a emočního stavu toho či onoho jedince, popřípadě upozornění na důsledky tahového chování není hodnocením toho či onoho jedince, ale názorem, jak jeho projevy vnímáme.

 

Opíjí-li se někdo do němoty, jistě má pro své jednání důvod, nebo jej alespoň předstírá. Nemusí se nám jeho chování líbit a nemusíme ho napodobovat. Dokonce si můžeme myslet, že opíjet se do němoty není výhodné ani pro něj, ani pro jeho okolí. Nemusíme si však přitom myslet, že ten člověk je špatný. Prostě jen něco nezvládá. Svoje vztahy, vášně atd. Problém začíná tehdy, když se vás ten člověk pokusí dostat do situace, v níž vás žádá o solidaritu a zkouší od vás dostat na své pití peníze. Stejně tak žena či muž, kteří se chtějí zcela na základě přirozeného chování seznámit s mužem nebo ženou, a při odmítnutí začnou negativně hodnotit toho, který je odmítne.

 

Když odmítnete setrvat v něčí společnosti, přispět na alkohol, podpořit čin, který z vašeho hlediska není košer, můžete se dozvědět, že jste idiot, sobec, sebestředný atp. Nebo když odmítnete akceptovat něčí pohled na svět, můžete se dozvědět, že považujete svůj názor za jediný správný; tedy že jste sebestředný egoista, co nebere ohled na druhé, především pak ne jejich potřeby. Což je v očích manipulantů tím největším zločinem.

 

V tréninku asertivity jsou lidé připravováni právě na to, jak zvládnout tlak okolí, který je obrovský, jak uhájit svou samostatnost a rozhodnutí dělat jen to, co uznají za vhodné. Odmítnout požadavek znamená odmítnout požadavek, nikoliv člověka. V asertivitě vycvičený člověk chápe tento rozdíl, který odmítají manipulanti připustit. Asertivní člověk ví, že odmítnout například návštěvu kina neznamená nedostatek lásky, ale pouze nechuť jít do kina. Manipulant bude tvrdit, že v takovém případě, i když padáte na hubu, máte se přemoci a projevit svou lásku tím, že jdete do kina s milovanou osobou. Vůbec si nepoloží otázku, jestli by projevem lásky nebylo, že se třeba vzdá svého požadavku a tomu unavenému třeba uvaří kafe a řekne: „Vím, že toho máš dost, tak se zabavím, pro tuhle chvíli si najdu jinou zábavu a tebe nechám odpočívat.“ Manipulant, který ví, co je správný odpočinek, správný názor, správný cíl, nikdy nepřipustí takovou situaci a vždy se pod záminkou dobra pro toho druhého pokusí prosadit svoje potřeby.

 

Odmítnutý manipulant vždycky nasadí všechny síly, které má, aby druhého dostal pod svou kontrolu, pod svou vládu, a žádná sebemenší příležitost mu není dost malá, aby ji nevyužil. Povede spor (a je zásadní rozdíl mezi sporem a konfliktem) až do úplného vítězství a zdeptání protivníka. Spor, který nikdy nezastaví, dokud není poražen protivník, anebo dokud sám neleží v krvi. Je lhostejné, jestli se jedná o spor, jak se správně míchá omáčka, smaží vánoční kapr či jestli je správné, když spolu souloží dva muži, nebo dvě ženy.

 

Pro manipulanta není ve sporu oddechu, není tam místa pro dohodu. Manipulant nezná kompromis, který by byl výhodný pro obě strany, nezná dohodu, jež je výhodná pro všechny. Manipulant zná jen porážku nebo vítězství.

 

Mezi způsoby manipulace patří i záměrné zamlžování, nedoříkávání vět, četní myšlenek, podsouvání úmyslů, které by ten druhý mohl mít. Opakování tvrzení o skutečnostech, jež nejsou potvrzené. To vše slouží ke znejistění druhé strany. Oblíbeným manipulačním trikem, který neasertivní jedinci používají, je požadavek, aby ten druhý byl bez emocí a projevů. Vyžadují na něm naprostý nadhled, emoční plochost, schopnost diskutovat bez omezení až do naprostého vyčerpání. Nejste-li takoví a dokážete-li projevit své emoce či nedáte-li si vzít na ně právo, zjistíte, že se manipulátoři cítí ve vaší přítomnosti minimálně stejně nepříjemně, jak se snaží dostat do emoční nepohody vás. Manipulant, který zjistí, že mu asertivitu používající jedinec bez jakýchkoliv vytáček oznámí, že už nevidí důvod k jakékoli další diskusi, se přestane cítit v pohodě.

 

Jedním důvodem, proč začátečníci opouštějí asertivní chování, které se naučili v kurzu, je strach z toho, že je druzí přestanou milovat. Obávají se, že ztratí svou cenu. Podlehnou strachu, že se bez těch druhých neobejdou. Uvěří, že druzí mají větší cenu než oni sami. Vůbec si neuvědomí, že tím, jak jsou tlačeni do jiných pozic, jsou tím tlakem vlastně oceňováni. Starý trik: „Dám najevo, že nemáš pro mne cenu, a pak od tebe lacino dostanu, co potřebuji.“ Dokáže-li začátečník nepodlehnout tomu tlaku, s údivem zjistí, že svým asertivním postojem nutí ty druhé, neasertivní, aby ho respektovali; má pro ně totiž větší cenu; najednou se ti druzí od něj nevzdalují, ale stále se drží v jeho blízkosti a snaží se změnit jeho rozhodnutí žít podle svých představ.

 

Zdroj: Jan Jílek, Lidé a manipulace


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
17
Stella 04.05.2014, 20:52:36
St. Kocoure, nějak předjímáte, co právě opisuju. Možná dopředu odpovídáte...

16 Ta poslední věta?
St.Kocour (neregistrovaný) 04.05.2014, 11:02:25
Naděje, že to bude fungovat i tam. Funguje to u socialistů, komunistů, křesťanů i židů - proč by to nemělo fungovat i u jiných, sprostě řečeno ideologií?
Na bohaté se přece Alláh nedívá tak přísně. Vždyť třeba přispěli nějakým větším penízkem na novou mešitu. Něco jako odpustky u křesťanů. Snad to bude fungovat.
===
Jestli ne, nečekají naše potomky dobré časy. A Země je kulatá - není kam utéct. Pokud zvítězí tahle primitivní ideologie (islám je víra pro chudé a nemyslící stejně jako komunismus!) bude se to muset nechat vyhnít. Sebelikvidace za obrovských lidských i kulturních ztrát a naprosté devastace duševní integrity populace. Na povrchu soudržnost a pevná víra, pod ním duševní lenost, tupost, využívána chytřejšími.

P.S.: S technickým vzděláním to příliš nesouvisí.

Stella
15
Stella 04.05.2014, 09:49:55
Jo, máte oba pravdu, ač muži. Neotvírám nikomu, po mnoha zkušenostech. Už vůbec ne někomu s deskami v rukou.
St. Kocoure, je to tou dřívější výchovou, skutečně. Cenila se skromnost, vstřícnost, snaha vyhovět.
Jen tím posledním tvrzením si nejsem úplně jistá - 14. To je spíš naše přání?

Krásnou neděli, pro Astru spisovatelku vzpomínkovou a bez horeček, pro ostatní procházkovou.
Kam se poděl mefi?

14 Jistě Lucifere,
St.Kocour (neregistrovaný) 03.05.2014, 15:30:02
problém je v tom, že ač to kde kdo ví, není s tím schopen nic udělat. Nanejvýš si pro sebe si může stanovit "filtry".
===
Ale je málo těch, kteří se nedají ohnout, oblbnout. On ten nátlak u mnohých lidí (u mě taky a u Lucifera asi rovněž) vzbuzuje vztek - a problém pak není odmítnout, problém je odmítnout klidně, slušně.
===
K nám do věžáku chodí pravidelně náhončí dodavatelů plynu, elektřiny, internetu, kabelové televize a mobilních operátorů. Na ně jsem už dopředu "vysazený", jakmile někdo zazvoní a zeptá se, u kterého operátora mám mobil, většinou odpovídám, že mu to nemohu říct, u proudu a plynu odpovídám, že mu po tom nic není, lepší internet nepotřebuji a na TV se stejně nedívám. Pak mu popřeji hezký den, usměji se na něj a tiše zavřu dveře. Ale je tu 64 bytů (ne Byte) s většinou staršími lidmi. A kolem našeho stojím šest podobných. Menší vesnice. Takže sousedka už má za necelé dva roky třetího "dodavatele" mobilních služeb. (Ing. ekonomka v důchodu!) Na každé změně vlastně trochu prodělala,ale až zase někdo u ní zavoní, vím že opět podlehne. Vysvětlovat jí, že co ušetří, bude někde muset jinde nebo jindy zaplatit je marné.
===
Prostě je tady na světě příliš mnoho mobilů, zkrášlovacích krémů, chipsů, limonád, hamburgerů, počítačů, aut atd. atp. Není to komu prodat. Stav stabilní saturace, soudruzi.
===
Když si vzpomenu na země, kde chybí i ty nejzákladnější věci věci, nevím, co si mám o lidstvu vlastně myslet. Ale je známá věc - když na taková místa nedostatku nahrnete zboží, ti dřívější chudáci se vzápětí začnou chovat stejně, jako my, žijící v přebytku.
===
(Ale jejich víra v Alláha začne s jejich rostoucí mohovitostí (naštěstí) poněkud slábnout.) Mrkající

Lucifer
13
Lucifer * 03.05.2014, 13:43:35
Kdyby jenom "šmejdi", na téhle manipulaci funguje celý konzumní průmysl. To jsme už tady ale mnohokráte probírali.

12 přízemně:
Starý Kocour (neregistrovaný) 03.05.2014, 11:47:46
Kdyby tu sílu říct klidně - a možná i s úsměvem - NE! měli i staří lidé, které lámou k nákupu nesmyslů známí "šmejdi", problém by vůbec neexistoval.
Jenomže: Nevím jak vy, ale já žil přes čtyři desítky let ve společnosti, kde v zájmu svém a pak v zájmu svých dětí často nebylo možno říct rovně NE.
Jenom uhnout, mlčet, tvářit se neutrálně nebo, bylo-li možno, švejkovat...
Zamračený
A proto mají dnešní šmejdi takový úspěch. A nejen ti, kteří prodávají hrnce, vysavače a zdravotní deky. A nejen u důchodců.
Křičící

Stella
11
Stella 03.05.2014, 10:23:24
Strašné je, když vám někdo jako největší argument při setrvalé letité devastaci vaší osoby argumentuje třeba: Jsem tvoje matka! Nebo: Co všechno jsem za tebe v životě platil!
Proto myslím, že je dobré tyto věci vědět i teoreticky. Že nejsem lump, když chci žít po svém, že je to přímo povinnost. A to by se mělo hodně brzy učit.
Proto vítám upozornění na podobné knihy.
Jsme pořád u toho: vážit, kam až můžu zajít, rozlišovat - pěstovat v sobě právě toto umění místo jiných...

Lucifer
10
Lucifer * 02.05.2014, 22:23:02
Je to tak St. Kocoure. Taky jsem se tomu učil, aniž bych o nějaké asertivitě věděl. Něco z mého nitra mě k tomu ponoukalo. Částečně to asi bylo v genech, mnohé však přišlo z lidí, které jsem potkal a knížek, které jsem přečetl. Když jsem den před svým Velikonočním výletem narazil na Jílkovu knížku, po zevrubném prolistování jsem pochopil, že je to můj šálek čaje. Můj pohled není samozřejmě stejný, i když dost příbuzný. Něco v tomto smyslu jsem tady už psal dávno před seznámením s touto knížkou, něco dalšího zde ještě možná napíšu. Úžasný

9 Manipulace
St. Kocour (neregistrovaný) 02.05.2014, 22:02:43
Bezbřehé téma, natahovací a nekonečné - v čase i v prostoru. A hlavně - tohle zažívá každý a denně. Už jsme si zvykli na ten nátlak a někdy (pokud si to přiznáme i nějakou tu mírnější manipulacíčku použijeme. I na děti. Protože nemají rozum a neví, co je pro ně dobré. Co je pro ně nejlepší.
"Poslechni, jinak bude maminka plakat!"
===
K asertivitě: česky a jednoduše je to umění (schopnost) v klidu říct tomu druhému NE.
Učil jsem se to dlouho - a pořád to ještě neumím dokonale. Mívám občas pocit, že jsem přece jen měl podlehnout. Aspoň na oko. Mrkající

Stella
8
Stella 02.05.2014, 12:24:47
Astro, dobré slovo dělá zázraky! Pejsek taky není jen pejsek...
Dobré uzdravování! Usmívající se

Astra
7
Astra 02.05.2014, 12:20:43
"Pojďte ke mně, vy malá chudinko, já si vás uzdravím!" Tak pravila moje plicní lékařka, nejhodnější doktorka pod sluncem. Hned jsem měla pocit, že se rozsvítilo slunce a že den je krásný. Tohleto je velice kladná manipulace, proto to tady uvádím. Předem se omlouvám za zmatek, ale mluví ze mě horečka a únava kompletního materiálu. Vůbec mám dneska divný den, ale asi to dělá chřipajzna.

Když jsem se ráno chystala k odchodu, šla jsem ještě zkouknout do arkýře teploměr a kytky a hážu vždycky pohled na divadlo života na náměstíčku pod okny. Občas se tam ledacos uděje, co stojí za pozornost. Jednou tam běžel úplně nahatej chlap.Pak bylo v novinách, že ho odchytili až někde na Tyláku a už je u Chocholouška. Chudinka.A tak dneska jsem zahlídla toto: (Musím předeslat, že chodníky a ulice jsou tady teď úplně rozebrané na prvočinitele - je pracné přejít na druhou stranu pro kohokoliv). Viděla, jsem, jak se blíží slepec s vodicím pejskem. Málem jsem vyběhla na ulici, abych mu pomohla přejít - ale čtěte, jak se choval ten pejsek. Na kraji chodníku se zastavil, zvedl hlavu a rozhlížel se - když našel jedinou správnou možnost, udělal pár kroků, zastavil se, udělal dalších pár kroků, přičemž musel přecházet výkopy po železných přechodech, chvíli vlevo, chvíli vpravo, chvíli rovně. Úžasná etýda. Když přešli na druhou stranu, slepec se zastavil, pohladil psa a dal mu nějaký psí pamlsek a pomalu šli dál. To mi přišlo tak nádherné a dojemné, že na to nezapomenu. Vím, že to s manipulací nemá až tak co dělat, ale chtěla jsem vám to napsat. No, asi bude nejlepší, když si půjdu lehnout,abych tady dneska třeba nenapsala něco, co by se lautr nehodilo. Tohleto nahoře stačí S vyplazeným jazykem Omlouvám se! Rozpačitý

Stella
2
Stella 02.05.2014, 08:57:06
Slovo od slova by měli všichni umět zpaměti a něco z toho pro své chování vyvodit. Zažila jsem tu mnohaletou totální beznaděj - už nechci. Lidi se sklonem k manipulaci by se měli cvičit v sebekázni.
Ale oni: všechno myslí v dobrém... Hrůza!
A - sebeobrana?

Astro, pokud naříkáš tímto způsobem, ještě není zle. Usmívající se

Astra
1
Astra 02.05.2014, 06:18:30
Knihu Jana Jílka O lidech a manipulacích jsem si již zakoupila a včera aspoň rychločtením proběhla. Protože teď rychloběhem drandím k doktorce pro drogy proti chřipce, dostanu se k nějakému vyjádření až přes den, snad, pokud nepadnu bacená bacilem jako bezcenný cár člověka...echachich, je mi strááášně Plačící S vyplazeným jazykem

«     1     »