Veřejné psí záchodky a mimikry

rubrika: Pel-mel


Tento víkendový příspěvek je klasickou luciferovinou, jako třeba ten těsně před mým metrovým pádem, který se zabýval Islámem. Při jeho četbě si jistě velmi odpočinete, jelikož o víkendu nemá smysl nic lepšího než třeba rekreovat se na psích záchodcích dělat. Komu typické luciferoviny způsobují záchvaty žaludečních vředů, takže si moc neodpočine, ať to radši nečte a na psí záchodky se odebere s nějakou mnohem libější tiskovinou ihned.

 

Lucifer


Mezi mou ubikací a nedalekou stanicí metra, kam se v dopoledních hodinách pracovního týdne přesouvám, abych byl podzemními prostorami dovezen až k areálu, v němž se nachází mé pracoviště, je kulaté náměstí zasvěcené slunci, z pohledu mého dopoledního přesunu je vpravo novodobý kostelíček sv. Prokopa a vlevo poměrně velká a prázdná louka. Přes tu louku vede šikmo chodníček (už jsem tady na něj vzpomínal) přímo ke vstupu do stanice metra.

 

Nyní musím vložit jedno malé vysvětlení:

 

Pro své bydliště, domov, v němž nacházím své niterné zázemí, azylový prostor, léčivou oázu v nevlídné poušti atd., jsem už zde několikrát použil slovo „ubikace“. Možná vám toto označení domova může připadat příliš syrové, neútulné a pohrdlivé. Nepoužívám ho proto, že bych se ve své domovské oáze necítil útulně, ale z poněkud jiného důvodu. Tenhle pro domov citem příliš neoplývající výraz mě poprvé zaujal při četbě sci-fi románu Non-Stop od Briana W. Aldisse, na který jsem tady upozornil v příspěvku Non-Stop. V druhé citaci tam (z úvodu knížky) je řečeno, proč mě tento termín tak zaujal. Ano, v přeneseném slova smyslu si někdy připadám jako ve zbloudilém projektu, jako na kosmické lodi, jejíž posádka se transformovala do stavu, s kterým se v tomto projektu založeném na jistě velmi úžasné a přínosné myšlence nepočítalo. Teď je tato loď, v níž žijeme, zakotvená na jakési „oběžné dráze“ a původní autoři onoho projektu nás nenápadně a zpovzdálí udržují při životě, přičemž stále netuší, co s našimi zkomoleninami mají vlastně dělat. My jsme ta posádka a nežijeme ve skutečných domovech, ale v umělých ubikacích.

 

A teď zpět k načatému tématu.

 

Ta louka je zajímavá pouze jenom tím, že kromě nepříliš bujného travního porostu a čtyřdlaždičkového šikmého chodníčku na ní nic není. Proč? Tahle otázka mě zaujala už před řadou let, jelikož v tom prázdném, pustém prostoru občas fouká silný vítr, jemuž v jeho řádění nic nebrání a cesta do stanice metra začíná být tak trochu obtížná. Jednou mi to nedalo a položil jsem dotaz na radnici, která se u onoho náměstí a nedaleko té louky rovněž nachází. Odpověď zněla, že je to chráněná krajinná oblast. Zajímavé.

 

Nedaleko odtud protéká Prokopský potok, jehož horní, ještě mělká část je proměněna v místní Centrální park, zatímco dolní, již hluboká část, která začíná asi kilometr od sluneční louky, je chráněná krajinná oblast nazývaná Prokopské údolí. Možná je chráněný i Centrální park, nevím, ale proč má být tato část chráněné krajinné oblasti tak neútěšně pustá? Budovy by se na ní asi stavět neměly, ale proč tam nejsou stromy a křoviny udržované stejně jako v Centrálním Parku? Ale ani kdyby tam postavili jeden nebo dva obytné či jinak zaměřené objekty a celé to obsypali stromovím, křovím a nejrůznějšími květinovými ostrůvky, bylo by to z hlediska chránění krajiny mnohem užitečnější než tato nevlídná pustina.

 

Na skutečný důvod, o němž jsem sice už nějaký čas uvažoval, jsem narazil nedávno v jiném městě, kde jsem si všiml, že nějaká taková louka je označena jako psí záchodek. Evidentně tomu slouží i ta naše, jelikož se na ní často prohání několik psů, kteří přitom ze sebe zcela volně a svobodně uvolňují finální výsledky svého trávicího procesu. Z času na čas se na louce objeví takové zařízení, které ty psí exkrementy vyluxuje. Kdyby tam byly nějaké objekty, stromy, křoviny atd., tak by úklid tohoto psího záchodku byl mnohem složitější. Takhle to prostě řidič toho exkrementního vysavače sjede jako kombajn na poli, a je hotovo. Tedy hotovo je jen jednou za čas, jinak je to skladiště psích exkrementů.

 

Na co si tu vlastně hrajeme? Proč tam není tabule s jasným sdělením, že kolem šikmého chodníčku na metro se nachází veřejný psí záchodek? Proč mi na radnici nakukali, že je to chráněná krajinná oblast? Jistě, i psí záchodek můžeme s jistým nadhledem považovat za jakousi chráněnou krajinnou oblast, tedy pokud ten neduživý travní porost posypaný psími exkrementy, což je bezpochyby obojí zcela přírodní, považujeme za jakousi krajinu. To bychom ale mohli i veřejné lidské záchodky považovat za krajinu, a vlastně i chráněnou, že?

 

Před pár dny, již takto poučen, jsem kráčel šikmých chodníčkem přes krajinu veřejných psích záchodků, a co nevidím: v trávě kousek od chodníčku polehával nějaký týpek, kousek dál si hrály děti a na jednom konci byl vybudován menší areál letního kina. Ano, tímto a jistě i mnohým jiným způsobem mohou lidé trávit volný čas na veřejných psích záchodcích. Možná ale netuší, že zrovna tam ho tráví.

 

A tak jsem v zadumání dorazil do nástupní metrové stanice, abych se přepravil z mé ubikace na mé pracoviště, přičemž jsem v pozdních večerních či spíše nočních hodinách nesepsal nejprve to, co jste si právě přečetli, ale něco jiného, což s tím ale souvisí. Asi to není tak šikovně napsáno, ale bez jakýchkoli dodatečných úprav vám ten filosoficky obecně pojatý dodatek k předchozímu textu předkládám:

 

Elementární pravidla slušnosti a vzájemného respektu sepisujeme jako mimikry. Něco jako Putinovo Rusko, které se tváří, že jihovýchodní Ukrajinu nedobývá, stejně jako předtím Krym, aby své okolí nepopudilo až tak, že by mu v dobytí jihovýchodní Ukrajiny zabránilo. Je to taková zajímavá deprivantní úchylka, kdy jedinec, popřípadě celé stádo jedinců, se tváří, naprosto svobodně, ne už pod knutou totalitního režimu, jako že to samozřejmě ANO, ale na to samozřejmé ANO kašle či kašlou nejen zcela zvysoka, ale s patologickým nadšením to, co navenek prohlašují, popírají a znásilňují v pravý opak.

 

Obyvatelé této zemičky si ale povětšinou nejspíš neuvědomují, že se chovají jako naprostí schizofrenici. Anebo ano? Protože chápou, že by si bez těch patologických mimiker v okolním světě neškrtli? Anebo jsou jen tak sami od sebe vygumovaní?

 

Vždyť stačí tak málo. Domluvit se na základních pravidlech našeho soužití, napsat je zcela zřetelně na tabuli, a bez jakéhokoli úbytku své suverenity těch pár pravidel ctít v zájmu všech. Ne. Na tabuli napíšeme, naprosto svobodně a bez totalitního tlaku, že třeba v metru se nežere, a pak tam žereme s pocitem, že jsme si tak nějak svobodně a bez respektu k nějakým kecům (de facto našim vlastním) to žrádlo narvali do čumáku.

 

Když chceme v tom metru žrát, tak to sakra napišme na svou vlastní svobodnou tabuli. Tváříme se jako borci, kteří mohou vše, co se jim v mozku vylíhne, ale přitom žvaníme, že ne? No to snad NE!!!

 

Nikdo nám neporoučí, co si na svou tabuli máme napsat, a když se naprudí týpci v Bruselu, můžeme je poslat do putinovské zadele. Na Hradě máme prezidenta, který s tím nebude mít žádný problém. Tak proč tak stupidním způsobem masturbujeme do vlastní kapsy? Myslíme si, že svými mimikry lžeme a exkrementálně si ulevujeme do cizích, okolních kapes, ale ten psí záchodek smrdí v naší kapse. Nejenže smrdí, ale my se v tom námi tak nadšeně s pocitem naprosté totalitní svobody vybudovaném septiku válíme a topíme jako pátá cenová na Titaniku. Proč? Nevím. Vlastně vím, ale má pozorování a z nich učiněné závěry v tom septiku mizí zcela spolehlivě jako ty načinčané mimikry.


komentářů: 45         Komentáře (45)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
47
Lucifer * 14.09.2014, 20:08:43
Tak to se mi fakt ulevilo. Mrkající

Stella
45
Stella 14.09.2014, 19:52:50
Ale stejně...

Po přečtení pohádky (stojí za to) jsem si vzpomněla na Orwella, 1984, a trochu se mi to propojilo - myslím, že už Luciferovi rozumím víc.
I tak ale - život máme jeden. A patří do něj i mefistofelské melodie.

astra2
44
astra2 14.09.2014, 13:52:34
Ad 30

Mefi, až dnes jsem si pustila Horáčka. Nádherná symbióza textu, hudby a hlasů. Ty holky to nazpívaly skvostně. Nemám slov! Díky za připomenutí
Ahoj

Stella
43
Stella 14.09.2014, 10:10:03
Řeší se neřešitelné, tyto věci jsou jen konstatovatelné. A pravdu máte všichni, zdepřítomní kocouři. Jen některým chybí blízký kontakt s každodenní, všední realitou obyčejného dne, aby se posunulo přemýšlení k něčemu jinému. Nebo? Mrkající
Krásnou neděli a vyzývám Astru - básnířku a Lucifera - poetu.
Konec s tím. Úžasný

Lucifer
42
Lucifer * 14.09.2014, 00:42:03
mefi, třeba po nás přijdou trifidi. Starý kocoure, dobrou.

Na spaní jsem si teď pustil film Den trifidů. Hned na úvod pronáší hlavní hrdina tohle:

Jak se to stalo? Jak mohli tak rychle pohltit celý náš svět? To proto, že jsme měli zavřené oči, i když jsme viděli. Nechali jsme je, aby se přiblížili.

Tož tak, a já se jdu teď tím filmem uspat. Ospalý

41 To mefi:
Starý kocour (neregistrovaný) 14.09.2014, 00:42:00
Ano, o planetce cca 30 km v průměru taky uvažuji jako o nejčistším řešení. Navíc - ti "pavouci", co nahradí lidi - bude to lepší systém? (Pochopitelně pro pavouky.)
Není to ale ten pravý nihilismus? Mrkající
Ééééch, dubínuška...

40 To je na dost dlouhou debatu,
StK (neregistrovaný) 14.09.2014, 00:34:53
Světlonoši, kde se bude licitovat, co je důležité a co není, co by mělo být a co ne. Není jeden, univerzální princip soužití lidí.
A když se bude soudit / posuzovat dnešní status světa: hned se začneme hádat, co bylo napřed a co potom - a každý bude klást onu známou "tlustou čáru", kam se je třeba vrátit, jinam. Dostali bychom se až kamsi k pračlověku Janečkovi.

Jistěže velkém problémy začínají drobnostmi, kde se zkouší, kolik toho ta druhá strana snese bez adekvátní reakce. Jsem rád, že tady "v pekle" se politika a mediální manipulace nevyskytují a snad by bylo lepší to nechat tak. Ony ty manipulace (manipulují všichni, jen na různých levelech, podle předpokládaného publika) byly vlastně příčinou vzniku mého blogu. A už mě to nebaví ani tam. Je to pořád stejné - a nesnášenlivost je matkou sporů. Já na ty šimpanze v ZOO koukal desítky hodin a paralela s lidmi je velmi důkladná. Trochu člověka zamrazí. Jak dlouhou cestu jsme urazili, my, LIDÉ...

Táta odpustil Němcům i když v KL málem umřel - a jeho sestra si vzala německého vojáka (po II. WW!), já jsem přestal házet do jednoho pytle Rusy - i když jsem okupaci v 68´ zažil natvrdo, uniformě. Nejhůř se k Rusům chovali ti, kteří v roce 1968 ještě nežili.
Ale je pravda, že je čas se začít ohrazovat proti "zkušebním balónkům".
Jenže: pumpičkáři nejsou pro mě aktuálním nebezpečím. Import islámu ano. Té agrese je v islámu řádově víc. A komunismus? Ten vnímám jako ideu, která dneska přichází ze Západu: centralizace, dirigismus, protekcionářství.

Nicméně nechci dopadnout jak většina lidí na Defensově blogu. Nadáváním na všechno. To sice možná někomu uleví, někdo si vyzkouší, jak mu péruje triko nebo péro, ale s neblahou situací to nepohne ani o milimetr.
Opravdu Lucifere, strašně moc věcí jsem musel odsunout z hlavy, abych se dostal k pochopení.
(Jo - jezdím taky na kole. Na motokole. Po silnici, kde asi lezu na nervy "autařům". Ale nelezu na cyklostezky - "bo mám motor". To je otázka priorit. Jak velkého se vidím sám. Kolik sobě, kolik přátelům, kolik společnosti, kolik nepřátelům. Případně - kolik Bohu.

Ale už čušám, tady ať je raději ta poesie. Politiky je jinde až až. Nenávisti ještě víc.

P.S.: Komu lezu na nervy, může mi přijít vynadat na můj blog. Je v seznamu. Tady přece nebudeme svinit. Dobrou! Úžasný

39 erratum #38 - 17. řádek
mefi (neregistrovaný) 14.09.2014, 00:28:46

nažívá život / nazývá život

Ospalý

38 Každá hra má svá pravidla
mefi (neregistrovaný) 14.09.2014, 00:14:13

Ale v čem je nejen můj problém, že nevím, a to každou chvilku, jaká hra se vlastně to hraje a zda jsme ještě vůbec na hřišti (nebo spíše na jatkách).

Během svého relativně krátkého života jsem zažil více reforem než mám prstů na rukách, a o žádné hře gentlemanů se nedá hovořit.

Že se mřenka asi nedohodne se žralokem Putinem je nabíledni. Spravedlnost a potažmo právo je jen bič na slabé a chudé, stát je legitimizované násilí.

Pozoruji jenom to, že lháře nahradili zloději a ty postupně nahrazují vrazi.

Já vím, že podle Platóna má odpovědnost každý sám za sebe, a začít je třeba s ohleduplností, ale znáte někoho, může to třeba být i Ghándí, kdo by unesl bohatství a moc? Já ne!

Všichni mě známí proroci si naplnili kapsy zlatem a drahým kamením a posléze utonuli, když se pokusili přejít Rudé moře suchou nohou (včetně Václava Havla).

Přestože existuje jakýsi kánon chování (desatero, kodex budovatele komunismu, ..., atd.), elementární pravidla jednání jsou jen cárem hadru.

Tak mi naznačte, jak začít. Když sedám za volant, znám pravidla i trest za jejich porušení, ikdyž by stačila ta ohleduplnost (někdy)...

Odtud je už blízko k odpovědi na otázku, zda by nebyl lepší nejaký ten restart systému, který se nažívá život, a to třeba v podobě nějakého nenáhodně zbloudilého asteroidu.

Dinosauři se také neosvědčili a možná se blíží okamžik, kdy lidé se vyčerpají.

Možná, že se mýlím, ale o tom tato provokace složená z písmenek přeci je!

S vyplazeným jazykem

Lucifer
36
Lucifer * 13.09.2014, 23:53:16
Jen tak mimochodem k těm komunistům. Narůstají jim preference i mezi voliči. V internetových diskuzích se ozývají čím dál tím hlasitěji a píšou něco, co by si tak ještě třeba před deseti lety nedovolili psát, protože by okamžitě dostali po čumáku. Jenže dnes se s nimi dá polemizovat už jen velmi těžce, protože předkládají téměř nevyvratitelná fakta o tom, co se dnes tady děje. Děje se to však na všech úrovních. Odspoda až nahoru. Ti nahoře mají zdánlivě větší moc, ale kdyby to nepřijali ti dole, tak by si nemohli ti nahoře takhle zahrávat. Jenže ti dole dělají v menším de facto totéž, a z malých kamínků pak mohou vyrůstat velké pyramidy. Co je dole, to je i nahoře, jak už věděli staří alchymisté. Úžasný

Lucifer
35
Lucifer * 13.09.2014, 23:39:35
Starý kocoure, s tím iritováním jsi nějak posedlý. Mít názor na nějakou špatnost, a pokud to jde, tak se tomu postavit, není důsledek iritace, ale obrany rozumné lidské kultury. A že to není nejdůležitější na světě? A co potom? Někdo je takový, jiný onaký? Ano, samozřejmě. Všichni jsem jinaký. Ale to přece neznamená, že se nemůžeme dohodnout na elementárních pravidlech slušnosti. V ČR jsem kupříkladu snad ještě nikdy nebyl nijak omezován, obtěžován či jakkoli ohrožován příslušníkem početné skupinou Asiatů, Číňanů a Vietnamců. A ti jsou přitom hodně jinací, a to nemyslím fyzicky, ale psychicky, kulturně. V tom to přece není...

Ztráta času? Ani bych tak moc neřekl. V některých případech jistě, ale když se nám tady bude klubat nová totalita, což obvykle začíná ve zdánlivých malichernostech, tak bychom ten čas pokojným nezaobíráním mohli skutečně promarnit. Naše společnost se z těch zdánlivých malicherností zvolna dostává do jakési z řetězu utržené anarchie. Výsledkem zcela zákonitě bude opačná reakce, což je známo už z klasické fyziky.

Kupříkladu v Rusku už to tam skoro dospělo. Postbolševická anarchie, nenažranost "nových Rusů", oligarchů atd. přivedla na trůn diktátora Putina, k němuž drtivá většina Rusů vzhlíží jako k Bohovi, který znovu zavede pořádek. Tak to chodí, což jsem trochu jiným způsobem naznačil už v onom zde zmiňovaném příspěvku Islám. Putinovi fandí čím dál tím víc lidí i u nás a na Západě. Stačí si projít různé stránky na Internetu. Islámský stát má po světě též poměrně velkou podporu. Narůstá i podpora nacistů, fašistů a komunistů. Odrážíme se od jedné zdi zpět ke druhé, kterou jsme už jednou prožili. A vše začíná od zdánlivě malicherných špinavostí.

33 Errata: ...oba jsme...
Starý kocour (neregistrovaný) 13.09.2014, 23:24:05
P.S.: A víte, že můj strýc, (ten \"Šlonzak\", co musel narukovat a sloužil pak pod Rommelem v Africe) viděl Halleyovu kometu DVAKRÁT za život? Smějící se

32 Dance Me To The End Of Love
mefi (neregistrovaný) 13.09.2014, 23:05:37

Leonard Cohen - Dance Me To The End Of Love

http://youtu.be/IEVow6kr5nI?list=RDbmMGPkNbE5c

Ospalý


31 Pro Stellu:
Starý kocour (neregistrovaný) 13.09.2014, 22:54:51
Nohanvica i já jsme \"z kraju razovitego\" dokonce i rodem. A oba jsem už poněkud \"přešlí mrazem\", takže mnohé věci, které jiné iritují sice registrujeme, ale nepovažujeme je za to nejdůležitější na světě. Ale tady, mezi \"intoši\" jsem provedl autocenzuru. Nicméně zkuste pochopit tohle.

https://www.youtube.com/watch?v=eIct9dw65cY

Když před časem po Nohavicovi \"vyjel\" Jarda Hutka (protože nemohl prodat ani malé koncerty a Nohavica naopak nestíhal), že byl \"spolupracovník\" STB, napsal jsem Jarkovi SMS, abych ho potěšil. Odpověděl mi taky SMS: \"On (Hutka)je už prostě takový\". Vědět proč je někdo takový a někdo onaký - to mnohdy vysvětlí spory, které ani spory nejsou. Nebo nevysvětlí, ale člověk najednou zjistí, že nestojí za hádku.

Jak se (doufám, že pomalu) blíží \"konec mých dní\", jsem stále víc \"nad věcí\" - nebo spíš \"mimo ni\". Takový \"mimoň\". Mrkající
Co se mi nelíbí, ale nemohu to změnit sice okomentuji, ale pak stejně hodím za hlavu.
Kdybych měl žít tisíc let, asi bych se choval, musel chovat jinak. Ale jak to bylo na takovém mravoučném obrázku v předsíni u vdovy (jak jinak) Anny Gross, která nám v mých milovaných Sudetech dodávala mléko, máslo a vajíčka, čerstvá, domácí a levnější, než v \"Smíšeném zboží\" dole ve vesnici. Stálo tam (německy) asi toto: \"...kdo je zdravý, dožije se sedmdesáti let, když je silnější letory, tak osmdesáti, ale v devadesáti je už čas zemřít\".
K tomu byly barevné perokresby, obrázky, jak vypadá muž v deseti, dvaceti - až sto letech. Vlastně to bylo konstatování, ne imperativ.
Některé věci je třeba vzít na vědomí - a dále se jimi nezaobírat. Ztráta času. Úžasný
Kolem je přece tolik krásných a zajímavých věcí.

«     1    2  3   »