Poučte se a zapomeňte

rubrika: Pel-mel


Často nevědomky děláme pravý opak toho, co bychom měli dělat, a současně zapomínáme na důležité věci. Vytváříme si tak návyky, které nám neslouží. Mezi jedny z nejhorších lidských návyků patří: bagatelizování cizích i vlastních úspěchů (sklon vysvětlovat je jako náhodu, štěstí atd.); orientace na to, co se kde komu nepovedlo (vlastní osobu nevyjímaje).

 

Lucifer


Výklad neúspěchu v sobě nezřídka nese negativní náboj. Neúspěch lze však považovat i za součást procesu směřujícího k úspěchu. Předtím než Thomas Alva Edison sestrojil funkční žárovku, provedl přibližně deset tisíc neúspěšných pokusů. Na názor jednoho novináře, že deset tisíckrát neuspěl, zareagoval údajně Edison následující větou: „Vynalezení žárovky byl úspěch o deseti tisíci krocích.“ Proslul též tímto výrokem: „Nenechám se odradit, protože každý špatný pokus, který mám za sebou, je dalším krokem vpřed.“ Henry Ford řekl: „Ten, kdo se nikdy nedopustil chyby, se nikdy nepokusil o něco nového.“ I neúspěch nám může pomoci posunout se kupředu, uspět, ale pouze v případě, když k němu přistoupíme správným způsobem a nenecháme se odradit.

 

Jedním z velmi důležitých nástrojů k dosažení svého úspěchu, svého cíle, je analýza předchozích neúspěchů na této cestě a schopnost porozumět jejich příčinám. Je třeba, abyste odhalili skutečné jádro svého problému, tedy podstatu toho, proč jste v jeho řešení až dosud neuspěli. Rozebrat do posledního šroubku všechny přípustné důvody a vylučovací metodou dospět k těm, které nelze vyloučit.

 

Pokud se vám řešení nějakého problému zacyklí do neustálých neúspěchů, zařaďte emoční odstup. Je přirozené, když se nám zhroutí něco, do čeho jsme investovali hodně energie, psychického i fyzického úsilí, času, citů a mnohdy i peněz, nebude nám to příjemné. Lidé mají tendence vkládat do svých problémů mnoho emoce. Emoční náboj při řešení nějakého problému jistě není od věci a často může být velmi dobrým pohonem, ale když to nikam nevede, zastavte se a přespříliš nahromaděné emoce zablokujte. Jste v situaci, kdy už vám nejen nemohou pomoci, ale naopak začínají být čím dál tím větší a nakonec nepřekonatelnou bariérou k dosažení vašeho cíle. Všechny nástroje mají své limity. I třeba kladívko může být velmi užitečné, ale za jistých okolností už s ním nic nepřitlučete, jen to, co jste chtěli dát dohromady, roztlučete.

 

Snažte se řešit jen to, co můžete hned teď ovlivnit. Ostatní věci vám pouze zaplní hlavu zmatkem. Změna myšlenek spočívá ve vytěsnění. Ostatní věci musíte prozatím nechat plavat a zaměstnat se řešením řešitelného nebo něčím jiným, nejlépe příjemným. To, co je potřeba vyřešit, ale hned teď to nejde, odložte stranou a nezabývejte se tím. V daném okamžiku to prostě zcela vytěsněte z hlavy. Nic se nejí tak horké a existuje jen velmi málo problémů, s jejichž řešením nelze vyčkat až na vhodný okamžik. A ten jistě přijde – skoro nic vám neuteče. Jsou lidé, kteří se utápějí v zoufalství, beznaději a sebelítosti. Nejen z pohledu psychologie je takové rozpoložení v naprostém rozporu s nalezením konstruktivního východiska.

 

Pokud se vám v něčem nezadaří, berte tento nezdar pouze jako součást procesu směřujícího k vašemu celkovému růstu. Je dobré se od této záležitosti co nejrychleji citově odpoutat, tedy získat jakýsi emoční odstup, bez ohledu na to, jak je nezdar velký. Neduste emoce pod pokličkou, klidně se do sytosti vyplačte, když se vám uleví. Vykřičte se, vybijte se (nejlépe o samotě), vyrazte na náročnou túru a nechejte nahromaděnou energii, ať se uvolní a rozpustí jednou provždy někde mimo vás. Ale ještě předtím najděte skutečnou příčinu tohoto neúspěchu, vezměte se si z toho trvalé ponaučení a následně celou věc vypusťte z hlavy, jelikož by vám tam už jenom překážela, a už se k ní pokud možno nikdy nevracejte.

 

Zdroj: Jiří Zábranský, Co byste o sobě měli vědět aneb Koncept efektivního života

 

Luciferovy poznámky:

 

Téma k dnešnímu prvnímu zářijovému pátečnímu zamyšlení jsem převzal z knížky, kterou jsem zakoupil už více než před jedním rokem. Tehdy mě velice zaujala, takže jsem měl v plánu z ní něco na NČ vyextrahovat, ale postupem času jsem dospěl k závěru, že něco podobného se zde již v různých podobách a z různých zdrojů několikrát objevilo. Knížka zmizela ve sloupci jiných knížek, ale včera jsem do toho sloupce nahlédl a zase mi padla do oka. Našel jsem v ní papírek, na němž bylo napsáno, že bych zde chtěl zreprodukovat obsah a základní myšlenku patnácté a velmi krátké kapitoly této knížky, jelikož s tím mám dobrou zkušenost.

 

Reprodukci z oné kapitoly, kterou jste si právě přečetli, jsem poměrně dost přeformuloval, aniž bych podstatu změnil, přičemž jsem zařadil nezanedbatelnou příměs mých vlastních formulací, takže v tom nějakou mechanickou, i když tu a tam redakčně zkrácenou a upravenou, kopii té kapitoly ani náhodou nehledejte.

 

Když tady předkládám výňatky z knížek, na které jsem narazil až tak, že mě příznačně zaujaly, tak povětšinou se jedná o něco, k čemu jsem více či méně dorazil zcela nezávisle v důsledku svých vlastních zkušeností a jejich analýz. V tomto případě je to takříkajíc doslova a do puntíku. Mohl jsem o tom asi napsat vlastní a žádným zdrojem neovlivněné pojednání, a asi jsem tu a tam něco na ten způsob už tady naznačil. Poznání, že ze všech svých neúspěchů se mám nejprve náležitě poučit, vydolovat z nich to podstatné, co mi může být k užitku, a pak ten zbytek, odpad, něco jako kůži svlečenou z hada, ze svého mozku bez jakýchkoli návratů zpět vytěsnit až někam do septiku, už v sobě pěstuji pěknou řádku let. Svým způsobem možná od narození. Je to nádherný dar, jehož si vážím čím dál tím víc.

 

Písnička na konci tohoto poučení a následného zapomenutí všeho nepotřebného není o ničem jiném než o tom, že když chcete mít vanu, kterou nemáte, plnou fialek, nic vám v tom nebrání. A dokonce ty fialky můžete ze své neexistující vany rozdávat všem kolem sebe – tedy pokud jsou jejich vůni schopni vnímat.

 

 

angel


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

h
5
h * 09.10.2014, 23:58:44
Personal Jezus jest skladba DM, text M. Gore. Poprvé jsem ji slyšel naživo v Praze koncem osmdesátých let. Cash si ji jen zkusil, nikoliv špatně.

4
xxx (neregistrovaný) 04.10.2014, 09:01:09
Ah, so.

3 Kommienezuspadt - Tom Waits
mefi (neregistrovaný) 04.10.2014, 00:25:41

Kommienezuspadt

...

http://youtu.be/Jp-gX5C3vZI

...

And we can't be late
kommienezuspadt
Sei punktlich
Kommienezuspadt
Ha, ha, ha, ha
And we can't be late
Sei punktlich
Kommienezuspadt
Kommiene, kommiene, kommiene, kommiene
Kommienezuspadt

S vyplazeným jazykem

Stella
2
Stella 03.10.2014, 21:06:27
Je velká škoda, že se takové věci nevštěpují už v útlém mládí. Člověk by si ušetřil mnoho a mnoho trápení při zpracovávání vlastních zkušeností.
Platí jak pro práci, tak pro vztahy. Přijít na takové podstatné věci, když už pomalu nebude čas je uplatnit - to pak zbývá jenom vana plná fialek. Taky dobrý. Úžasný

1 Personal Jesus
mefi (neregistrovaný) 03.10.2014, 00:56:22

Johnny cash - Personal Jesus

http://youtu.be/jQcNiD0Z3MU?list=RDSmVAWKfJ4Go

Překvapený

«     1     »