Malá předvánoční

rubrika: Pel-mel


Tak, a je to zase tady. Co? No přece Vánoce. Dnes ještě samozřejmě ne, dokonce ani ne v pondělí, kdy nastane slunovrat. Až ve středu večer to vypukne. Konzumní trh to nacvičuje už někdy od konce srpna. Mně to začíná dnes, včetně Silvestra a Nového roku, jelikož jsem svůj pracovní rok zabalil včera. Na svém pracovišti se objevím až den před příchodem Kašpara, Melichara a Baltazara.

 

Lucifer


Jak se stalo, že jsem Vánoce a následující posvícení zahájil už dnes? Do konce roku mi zbývaly čtyři dovolenkové dny, které jsem byl povinen vybrat. Napsal jsem si je na nejbližší úterý a následující úterý, pondělí a středu. Ten poslední je na Silvestra. Jenže ouha. Náš hlavní šéf vyhlásil na nejbližší pondělí a úterý, jakož i na následující středu a pátek ředitelské volno, takže jsem schopen do konce roku vybrat pouze dva dovolenkové dny, což bylo nakonec přijato bez námitek. Celkový výsledek mých dvou dní dovolené jsem uvedl v perexu. Sakumprásk je to 16 dní uvolnění z mého pracoviště. Dva dny rozmnožit na šestnáct? No nekupte to!

 

Co po tak dlouhou dobu ve svém domácím vězení, z něhož je mi dovoleno vyrazit na vycházku prakticky kamkoli, kam mě nohu donesou či metro nebo nějaký jiný dopravní prostředek doveze, budu dělat? Jednoznačně je zamítnuto pouze jediné místo – moje pracoviště v instituci, jež mi ho poskytuje. Pracoviště si samozřejmě dokážu vytvořit kdekoli jinde, druhé nejdůležitější (občas mám pocit, že už první) je v mém domácím vězení.

 

Proč tomu domácímu prostoru říkám vězení? Rozhodně v tom nehledejte nic tristního. Občas se mi stává, že bych se ve svém kutlochu nejraději sám uvěznil. Někdy to prostě venku, za zdmi mého vězení, vypadá tak, že se cítím ve svém vlastním vězení lépe. Venku na každém rohu řádí šílenství doby a nad mým vězením jen tu a tam zaštěká šílený jezevčík. Nejhorší budou teď Vánoce až do Nového roku.

 

Bývaly doby, ještě ne tak vzdálené, když jsem se rád procházel po vánoční Praze, obzvláště pak v jejich historicky vyzrálých oblastech. Třeba takový Staromák. Všude kolem stánky s občerstvením, obrovský, rožnutými žárovkami hezky obsypaný vánoční stromek… Tu a tam jsem si dal kelímek svařáku či přímo medoviny, upíjel z něho a kochal se tím nádherným vánočním časem, přičemž mi hlavou běžely nejrůznější vznešené myšlenky. V posledních letech se můj pocit z tohoto svátečního rozpoložení začínal rozplývat. Zpočátku jsem to vytěsňoval. Během poslední vánoční procházky se mi to už nepodařilo.

 

Letos mě už ani náhodou nenapadne procházet se historickým centrem vánoční Prahy. Tomuto prostoru se v tomto čase budu vyhýbat, asi jako když se čert vyhýbá kropáči. Jenže v tomto případě je čert kladnou postavou a ti s těma kropáči jsou záporní. Konzumně zdegenerované a zdeprivované davy, které nesmyslným způsobem masturbují v zájmu oslavy jakýchsi vytunelovaných Vánoc, do toho ohromující randál pyrotechniky jako při dělostřelecké přípravě bitvy u Verdunu… Ani náhodou. Není mi to příjemné, ona místa mám rád, ale za těchto podmínek se jich radši až do Nového roku vzdám a zabedním se ve svém domácím vězení. Anebo vyrazím někam do míst, jež toho budou ušetřena.

 

Pokud si chcete udělat skutečné Vánoce, ať už si pod tím představujete cokoli, udělejte si je ve svém nitru, do něhož přizvěte své nejbližší. Jakékoli načančané konzumní pozlátko, natožpak to vánoční, vás zavede jenom před brány pekelné.

 


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
13
Stella 21.12.2014, 10:04:14
Právě že - postroj... Mrkající

Někde se mají.http://kamery.humlnet.cz/show_webcam.php?url=/images/webcams/zacler/2048x1536.jpg

Lucifer
12
Lucifer * 20.12.2014, 22:35:16
Stello, Stello, na svém postoji ve svém postroji trvám. Staromák mi může být v tomto čase ukradený. Dívám se teď na film Policajt nebo rošťák. Televizor nemám, ale u UPC jsem si objednal skoro 100 televizních kanálů, které mohu sledovat i na internetu. A to vše za stovku za měsíc. No nekupte to. S vyplazeným jazykem

Stella
11
Stella 20.12.2014, 22:26:22
Lucifere, Lucifere, v těch davech je spousta lidí, kteří to vše ještě vidí jinak. Jsou neopotřebovaní a je jim taková chvíle vzácná. Já se k tomu davu musím přihlásit, protože jsem se na Staroměstském jednou takhle ocitla a bylo to opravdu hezké.
Krásnou dovolenou!! (Na pracovištích se takto šetří topení.)

Stella
10
Stella 20.12.2014, 22:18:58
Děkujeme za dobré rady, Astro. Jenže někdy se to uklidit musí a hospodyně jsou různě schopné. Žel!
A svetr stoprocentně nebude. Tloušťka ovšem zůstane.

Za překlepy můžou Korejci.

A trochu mimo a trochu ne. Dnes na ČT 2 byl krásný dokument NG o DNA. Tak on má Čingischán prokazatelně 16 milionů potomků - mužů. A o chybějící nožičce taky byla hezká řeč, i když jinak. Ti mužové ji leckdy po nocích hledají... Nenajdou!!! S vyplazeným jazykem

astra2
9
astra2 20.12.2014, 21:15:09
Kdepak blejle. Já je mám. Nepomůžou. Za to můžou pstíčky, jsou leví. A dlohý nechtíčky...Jsu psát spát do postele, jsem zavená znemená znavená! S vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem

8
StK (neregistrovaný) 20.12.2014, 20:40:52
Překlepy, ty svině zákeřný... Možná bych měl psát s brýlemi.
Mrkající
Ale hlavně - dbejte na pohodu dušičky. Té své. Tohle zboží nekoupíte v žádném supermarketu. Nemají ho ani v žádném jiném obchodě. A je naprosto k nezaplacení.
Úžasný
A dárky? Kdo dává, mívá větší radost než ten, kdo dostává. Ale to tu nemusím nikomu vysvětlovat, že?
Ahoj

astra2
7
astra2 20.12.2014, 18:10:58
Víte co? Nebudeme se omlouvat za překlepy, nedoklepy a interpunkci a vůbec. Zamračený Ahoj

astra2
6
astra2 20.12.2014, 18:09:27
Děkuju, nezkontrolovala jsem to - a pravda, je, že při zadávání se to nechtělo chytit. Nerozhodnýastra2
3 Vánoce?
astra2 20.12.2014, 12:24:31
ZDRAVÍM JIŽ PŘEVÁNOČNĚ SEDŘENÉ HOSPODINKY, nejsem jednou z nich, naštěstí. V podstatě jsem nebývala nikdy, ani za velké slávy velké rodiny. Uklízím průběžně, vařím, peču, smažím též. Už nemám na starost nikoho, jen sebe. Takže pohoda, klídek, tabáček..., jak se zpívá v songu.

Vánoce mají být časem klidu a pokoje, ale vidíte, že to je pouhá fráze, kterou skoro nikdo nevnímá. Když jsem byla ještě v pracovním procesu, vždycky jsem štvala kolegyně, že už nemám co na práci, a na Ježíška odpoledne že sedávám v křesle, louskám oříšky a čekám v klidu na večer. Vše připraveno, já v gala, svíčky svítí, vzpomínky jedou hlavou. Takové já jsem měla a mám vánoce.

Takže - drhněte, šůrujte, dřete, milé ženy, stejně si toho nikdo nevšimne a po svátcích začněte znovu. Všude samé drobky, fleky od vína a kafe, stromeček začíná opadávat a svetr, co jste dostaly od Ježíška, je vám fest. Trapně tak připomíná, že byste měly zhubnout. To je na tom to nejsmutnější. S vyplazeným jazykem


2
Starý kocour (neregistrovaný) 20.12.2014, 10:48:00
Já se na to vykašlu. Mi tam ty překlepy snad někdo dělá. Dvakrát jsem to po sobě četl, něco opravil - a potom TOHLE.

A moc pěkná balada. Možná je tím, co v dnešní době potřebujeme pro očištění... ...duše?


1
Starý kocour (neregistrovaný) 20.12.2014, 10:28:52
Mám toho s Luciferem společného víc, než by se mohlo zdát. Třeba pracoviště doma. Na rozdíl od Ústavu mě tyu může vyroúsšit od práce leda hovor z mobilu - který ovšem dokážu (trvalo mi léta, než jsem si troufl) \"odmítnout\". Nikdo neklepe na dveře, nikdo nevolá rozhlasem že se někdo má dostavit někam a to hned! I výhled mám lepší.
A venku? Když jdu do Ústavu, musím projít \"Zábavním centrem Nová Karolína\" - všimněte si, že obchodníci asi považují nakupování za bezva zábavu. (Kuš!! Možná pro ně.) V tutop dobu tam spítí snad milionu světýlek, hrají americké vánoční písně a hůř - někdy i českém koledy, které se tak pro většinu lidí stávají odpornými odrhovačkami. Nežiji ani ze vzduchu ani z duševních statků, ale tahle koncentrace konzumu se mi jeví prostě strašná. Když po pěti minutách vyjdu nejkratší cestou zase ven, zřetelně se mi uleví. Ale to vše by se dalo pominout (byl bych proto pominutý?), kdyby ta sestava obrovských světlešedých kostek, pokaňkaných svítícími koulemi a kruhy nebyla až po vrch naplněna lidn=mi, kteří s tom (cenzurováno) chodí s rozzářenýma očima a hledí na lesklé a barevné věci, na které nemají dost peněz. To jejich vytržení je až náboženské.
Nejstrašnější jsou mladé dívky a (snad) těhotné ženy, které si táhnou svou \"peněženku v kalhotách\" (často už s bříškem a počínající pleší) a prstem ukazuji, co všechno by chtěly. Slova pochopitelně slyšet nejsou, ale to vůbec nevadí. Už tak je ten němý film s hudebním doprovodem dost deprimující. Nerozhodný

Takže tomu \"doma\" neříkám, na rozdíl od Světlonoše vězení, ale útulek čili úkryt. Úžasný

Letos jsme se se ženou dohodli, že uděláme ještě obyčejnější Vánoce než jindy. Pustíme si (snad, teď jsem s ní několik dní pracoval, takže doufám, že to nebudou moje uši považovat za schválnost) Orffovu Carminu Buranu, sníme tradiční telecí řízek (nemá totiž kosti) s bramborovým salátem, který nám tradičně a neodvolatelně dodá naše bývalá sousedka (dělá ho na světové úrovni, odmítnout se to nehodí, takový nikde nekoupíte a ji by to mrzelo) a potom rozbalíme knížky a bude se číst, prostě \"radost až do rána\". Nebo až do doby, kdy k nám přijde na návštěvu Spánek. Ospalý

A budeme se těšit, že k nám po Novém roce přijedou \"mladí\", kteří se drží na Vánoce taky doma, protože mezi tím trajdají na střídačku po světě a jsou si tak vzácní. Mrkající

Vánoce jsem měl rád jako malé dítě, pak když byl syn malý a potom - potom až teď. Ahoj

«     1     »