Nedělníček

rubrika: Pel-mel


Rozhodl jsem se napsat esej o Nietzschem.

 

Lucifer


Bude to pokus naznačit, o čem Nietzsche je a o čem není. Pokus, který se na první pohled zdá předem odsouzený k nezdaru. Už jenom kolik filosofů, univerzitních profesorů, lidových mudrců a kavárenských rozumprdů si na tom lámalo zuby. A výsledek? Ani Nietzsche možná netušil, která mu v hlavě bije.

 

Vyprovokovaly mne poznámky diskutérů pod mým nedávným příspěvkem o Nietzschem na Psím podrbání. Jedna z nich pravila, že Nietzsche byl provokatér, a jiná kategoricky zařadila Nietzscheho k zakladatelům německého nacionalismu, nadčlověkismu, a tudíž k filosofickému konceptu, z něhož vycházel Hitler. Nietzsche byl možná provokatérem, ale dle mého soudu ne větším, než každý poctivý myslitel, který se neschovává za bezobsažné ozdobné floskulace. Ten druhý názor, mezi lidem stále obecně rozšířený a minulým režimem nezištně živený, byl už dávno mnohými zasvěcenci vyvrácen. Proč, napíšu v eseji.

 

I nezasvěcenec schopný svobodného uvažování, si nemůže po přečtení jeho díla nevšimnout, že, až na Zarathustru, jsou osvícenecké, antinacionalistické a protiideologické tendence v Nietzscheho myšlení zcela zjevné. Zarathustra je ovšem trošku jiný oříšek, a proto se v eseji soustředím hlavně na něho.

 

Všechny dosud uvedené příspěvky na Čertovi byly psány takříkajíc na jedno nadechnutí. Je to, jako když se vám v hlavě náhle rozsvítí nějaká vize a pak už to shora padá jako lavina. Je to, jako se napojit na nějaký vesmírný kanál, ze kterého něco proudí a jeden nemá jinou možnost, než to okamžitě hodit na papír, v našem případě do klábosnice. Jen na chvíli zaváháte, je to pryč. Je to písmenkový vizážismus v tom nejlepším slova smyslu, který se na první pohled může zdát jako slovní ekvilibristika, ovšem na druhý či třetí možná naleznete hlubší myšlenku. Je to verbální impresionismus.

 

Esej o Nietzschem bude z jiného soudku. Za tím účelem jsem vyhrabal z knihovny Zarathustru a jal se ho podrobně studovat. Zajímavé je, že vydání, které mám v ruce, je svázáno nebo lépe řečeno slepeno tak nešťastně, že se mi v průběhu četby rozpadá pod rukama. Až ho dočtu, budu obklopen mrakem chaoticky roztroušených stránek a jen Nýče ví, zda se mi vůbec podaří dobrat se nějakého smysluplného závěru.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2
Lucifer 25.01.2010, 19:05:44
Mám už to víceméně v hlavě, ale nemůžu to tady naplácat jako ty intuitivní písmenkové vizáže. Pokud to nezplodím do konce týdne, nechám to na inda ]Mrkající

1
Zuzana (neregistrovaný) 24.01.2010, 22:25:00
Beres si na svuj unaveny hrbet prilis velke brime, bratre. :)

«     1     »