Evropská Unie nevznikla živelně, je výsledkem úsilí mnoha lidí. Motivováni byli především hrůzami první světové války. Milda
Bylo to období nenávisti mezi všemi aktéry, nikdo se s jejím výsledkem nechtěl smířit. V této atmosféře bylo velmi odvážné, propagovat smír mezi soupeřícími národy a snažit se zabránit už tehdy se rýsující válce. Jedním z nejúspěšnějších mužů, kteří propagovali sjednocení Evropy, je náš rodák, hrabě Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi. Jako občan Republiky Česko-Slovenské byl už svým původem zcela mimořádnou osobností. Jeho rodině patřil zámek v Poběžovicích, tehdy ještě Ronspergu u Domažlic. První hrabě Coudenhove získal titul jako odměnu za vítězství v křižáckých válkách v 11. století. Tatínek hraběte Richarda, Jindřich Coudenhove-Kalergi, byl vyslancem Rakousko-Uherska v Japonsku, tam se oženil s Mitsuko Aoyama, maminkou Richarda. Malý Richard vyrůstal na zámku Ronspergu, jeho tatínek mluvil 18. jazyky a tak malý Richard mluvil i rusky a maďarsky. Později studoval ve Vídni na Theresiánu, získal doktorát filosofie. Před nacionálními socialisty Richard Coudenhove-Kalergi uprchl do Švýcarska, později do USA. V létě 1972 zemřel v exilu v Rakousku. Už během studia dospěl k názoru, že je třeba zabránit válkám v Evropě. Křesťanství mu bylo nadřazeno nacionalitě, proto založil už ve svých 28 letech hnutí Paneuropa-Union. Členy tohoto významného sdružení byli např. Albert Einstein, Thomas Mann, Konrad Adenauer a syn posledního rakouského císaře, Otta Habsburský. K přátelům Richarda Coudenhove-Kalergi se počítal i Tomáš Masaryk, mnohdy spolu diskutovali o evropské budoucnosti. Zcela cílevědomě se oba zajímali o možnosti zamezit sporům Francie a Německa, tehdy hlavnímu nebezpečí pro mír. Richard se snažil působit na politiky obou stran, odložit sporné otázky a zabývat se raději společnými projekty. Doufal hlavně v podporu skandinávských zemí, ty už tehdy dokázaly národnostní spory potlačit. Toto úsilí však bylo převálcováno nacismem. Jako první Hitler zakázal Paneuropa-Union, Richard Coudenhove-Kalergi emigroval do USA. Tam byl nejdříve asistentem, v r. 1944 se stal profesorem.
Po druhé světové válce se mu podařilo získat pro svoji myšlenku Winstona Churchilla. Ten ve svém proslovu v Curychu 1946 navrhl založení „spojených států evropských“, čímž velmi podpořil hlavní myšlenku Paneuropy. Další významný krok k jednotné Evropě bylo založení EPU, evropské parlamentářské unie. Tato organizace se snažila, svést dohromady poslance jednotlivých evropských zemí na evropských shromážděních. 1952 se tato organizace připojila k již začínající evropské organizaci, jejím prvním úspěchem byla EHS(evropská hospodářská společnost). Coudenhove-Kalergi navrhl také první vlajku EU, ale proto, že tato vlajka měla ve svém středu křesťanský kříž, nebyla přijata, zvítězil jiný, podobný návrh bez kříže. Jeho další návrh byl však úspěšný, 1955 navrhl Beethovenovu Ódu na radost jako novou evropskou hymnu. 1972 se tato melodie stala hymnou Evropské Rady, od 1985 je hymnou EU. Zdá se, že Richard Coudenhove-Kalergi patřil pro komunisty k nepřátelským osobám, po převratu 1989 jsme měli jiné starosti. Pravidelně si připomínáme politiky daleko menšího významu, proto jsem na tuto výjimečnou osobnost chtěl upozornit.
01.10.2010, 17:53:00 Publikoval Luciferkomentářů: 7