Máme problém?

rubrika: Pel-mel


Na úsvitu Neviditelného čerta jsem zde vypustil krátkou úvahu na téma, jestli máme problém. Už tehdy jsem se setkal s frází, jež se postupně stala univerzální reakcí na upozornění lidí s narůstajícími deprivantskými sklony, že by mohli alespoň trošičku své bezbřehé pohrdání jakéhokoli respektu k elementárním pravidlům slušnosti umírnit. Ta fráze zní: „Máš problém?“, či malounko rezervovaněji: „Máte problém?“. Bezpochyby máme. A nejen ti, kteří tomu zdegenerovanému deprivantnímu trendu ještě nepodlehli. Dřív či později na ten problém narazí i momentálně suverénní jedinci, kteří si myslí, že každého, kdo narušuje jejich deprivantské kruhy, lehce smetou jedinou stupidní frází.

 

Lucifer


Na počátku tohoto týdne jsem na internetu narazil na zprávu, že si tuto univerzální reakci deprivantů osvojil jeden ukrajinský mladík s důrazným doprovodem plynové bouchačky (viz Chodec upozornil řidiče, že vjel do zákazu. Ten na něj vytáhl pistoli). Vcelku se tomu mladíkovi nedivím. Na Ukrajině či v Rusku je tento způsob udržování mezilidských vztahů naprosto samozřejmý. Nepříjemné pouze je, že to někdy od devadesátých let minulého století doputovalo k nám, zakořenilo a bují čím dál tím proklamativněji. Zajímavé by bylo zjistit, jestli onen ukrajinský mladík nebyl náhodou ubohým migrantem z válkou a chudobou oplývající země.

 

Zameťme si ale i před svým prahem. Tento dekadentní import ze zemí bývalého Sovětského svazu, jemuž jádru nyní dominuje bezskrupulózní diktátor stalinského střihu, má jistě na naši kulturu nemalý vliv. Jenže takové kořeny se dají zapustit pouze do půdy, která je k tomu připravena, která je k tomu náchylná. Takže si nestěžujme. Máme pouze to, co si nejspíš přejeme. A ti, kdo si to nepřejí, strkají hlavu do písku a tváří se, že problém mají pouze ti, kdo ji tam nestrkají.

 

Když jsem následujícího dne nastupoval do vlaku metra, abych se dopravil zpět do své ubikace, prožil jsem si demonstraci univerzální reakce deprivantů v podání čistého Čecha a naštěstí bez plynové bouchačky. To už z oblohy padal ničím nepřerušovaný déšť a bláto se lepilo lidem na boty. K mému úžasu jsem spatřil týpka mladšího, ale už středního věku, který měl své blátivé škrpály nataženy na protějším sedadle. Velice mile jsem se usmál a řekl jsem mu, že kdyby na chvíli povstal, mohl bych takto obhospodařit i jeho sedadlo. Jeho reakce zněla: „Máte problém?“. Řekl jsem mu, že já ne, ale problém bude mít člověk, který si bude chtít na to zasviněné sedadlo sednout. Zásoba jeho kultivovaných reakcí byla vyčerpána. Bouchačku neměl po ruce, takže jenom čuměl jako puk, ale ty hnáty z protější židle nesundal. Jelikož jsem ani já neměl bouchačku, tak dospěl k závěru, že až takového ponížení mu není třeba.

 

A měl pravdu. Odkýbloval jsem se do jiné části vozu. Na každého deprivanta se však vaří voda a i tenhle se ve svém kýblu „pravdy“ jednoho dne uvaří.

 

Mimochodem: Do své zatím dost chudobné databáze deprivantních frází jsem nedávno zařadil ještě jednu. Též v metru. Nastupoval jsem do úplně jiného vagónu a spatřil páreček, který do sebe cpal jakousi jistě velmi chutnou krmi. Řekl jsem té roztomilé dvojici, že se mi to nesmírně líbí, fandím jim a do zbytečků jejich krmě si bezpochyby rád sednu. Reakce mužského člena onoho páru zněla: „Co to meleš, vole?“

 

Dobrý, ne?

 

Též si myslím. Na problémy házím onuci a s voly se mlít nechystám.devil


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Haaross
14
Haaross 25.08.2015, 10:10:15
Koukám, že se to tu pěkně rozjelo Usmívající se

Lucifer
12
Lucifer * 22.08.2015, 00:24:40
Asi jsem to až tak dobře neformuloval, ale podstata je snad jasná. Blíží se mi vyhnanství do Brixenu, viz následující pondělní příspěvek, a jsem tak trochu v časové tísni. Nevinný

Lucifer
11
Lucifer * 22.08.2015, 00:15:18
Starý kocoure, napsal jsi to dobře, mám ale jednu výhradu. K ničemu z toho nepociťuji žádnou iritaci. Tenhle pocit už dávno neznám. Upozorňuji tady pouze na jakési formy stupidity, z nichž některé mohou být samozřejmě dotěrné, anebo úplně nebezpečné. Jsem pozorovatelem, ne moralizátorem. Tlusté hadry kolem krku v tropických vedrech jsou směšné, v zásadě nijak nebezpečné či obtěžující, obtěžují pouze ty dementy, kteří si je uprostřed léta vehementně vážou kolem krku. Zároveň to ale signalizuje, že s těmi lidmi není něco v pořádku, že jsou přinejmenším odpojení od reality. S tím souvisí zcela nevyvratitelný fakt, že se od nich dá očekávat i mnohá další stupidita, která už tak srandovní nemusí být. Na něco takového budu vždy upozorňovat, protože jsem profesionální pozorovatel, a nějaké problémy těch či oněch zoufalců, kteří budou snažit přišít na triko mé jakési iritace Gottem či tak nějak, mě ponechávají zcela neiritovaného, ani tak jejich stupidní osočování, že jsem blbec non plus ultra, za což se ani náhodou nehodlají omlouvat. S těmihle deprivanty fakt nechci mít nic společného.

To se samozřejmě netýká tebe. Už mnohokráte jsme si tady oponovali. Ale vždycky šlo o téma, nikdy jsme se nezvrhli k tomu, abychom to zaměnili za vzájemnou stupidní dehonestaci.

Nevinný

10 Nejsem pozván do debaty, ale
Starý kocour (neregistrovaný) 21.08.2015, 02:11:39
...malinko se vmísím. Celá tahle taškařice, blogování, je vlastně nezávazné plkání pomocí elektronických prostředků. Kdykoliv lze z diskuze vystoupit a odmlčet se. Už jsem to párkrát udělal a nic se nestalo. Taky - proč by mělo. Nemám patent na pravdu.

Nicméně pár věcí:
* Toto je Luciferův blog a on tu rozhoduje. Pokud se to někomu nelíbí, může jeho blog bojkotovat.
* Lidé mají nastavenou různou citlivost na různé podněty. Většinou každý na jiné. Mě třeba neiritují dámy se "svetry kolem krku" - je to jejich věc a pokud se potí a páchnou tak také. Postavím se na návětrnou stranu. Světlonoše to irituje. No a co má být?
* Mě zase irituje vášnivé líbání a osahávání na veřejnosti. A je mi jedno, jestli hetero nebo homo. Jsou věci, kterém podle mne na veřejnost nepatří. Ale zase - otočím se já, když ti dva nemají dost studu a odejdu. Pokud to jde. Nehodlám je nějak napravovat, mioralizovat. Nejsem arbitr etikety.
* Různých "nepravostí\" vidíme kolem sebe spoustu. Pro mě to třeba byla "Výzva akademiků". Prázdný, tezovitý text, neodpovídající skutečnosti, jednak jakási "meziřádková" nadutost v textu.
Ovšem: šikovnost (chce se napsat vychcanost) v textech je přece doménou politiků. "Diplomatů". Vědci by měli raději bádat a dotáhnout do použitelného stavu třeba jadernou syntézu a ne se tak odkopávat, aby si každý, byť jen průměrně citlivý člověk uvědomil, že zbytek národa je pro akademiky nepodstatný plebs, protože jen oni jsou "nositeli jediné a nezpochybnitelné pravdy". Ale zase - i když jsem o tom problému na svém blogu psal, játra mi to netrhá.

Myslím, že trocha pochopení pro jiné názory druhých je docela dobrý vklad pro soužití bez stresu. Úžasný

Dobrou noc! Mrkající

Lucifer
9
Lucifer * 20.08.2015, 19:54:44
Zase jsi mimo mísu. Žádné komentátory osobně nenapadám, reaguji na jejich komentáře, a pokud je mířen osobně na mne místo na téma, což jsi zase předvedla, tak se začnu bránit. To snad mohu. Anebo je v tom nějaký problém? Používej si nadávky, jaké chceš, zatím se tím bavím, ale očekávej, že udělám to, co snad mohu. Mé vlastní příspěvky na NČ nejsou určeny k tomu, abych zde ventiloval nějaké své problémy, natožpak jakési mindráky. Některé z nich představují výsledky mého pozorování okolního světa, jsou založeny na zcela pravdivých faktech a určeny k tomu, abychom se nad tím zamysleli. Ne nade mnou, ale nad tím. Povětšinou jsou formulovány s nepřehlédnutelnou humornou nadsázkou, a tak je občas dost tristní sledovat, že se to zvrhne v pranýřování mé "ubohé" osoby. Proč? Tuším. Vlastně vím. Dotyční mají nějaký problém. Úžasný

Axina
7
Axina 20.08.2015, 19:38:24
Lucifere, já jsem to tady chtěla odlehčit.
Ty však moji snahu každým dalším komentářem víc a víc zazdíváš. Takže vážněji:

Lidé, kteří tu příspívají, nejsou malé děti. Jde o (v tom nejlepším slova smyslu) vážené lidi. Většinou předdůchodového nebo již důchodového věku. Za svůj život něco dokázali a zaslouží si minimálně zdvořilost. Ženy navíc také galantnost. Ty však s nimi (s námi) jednáš nevybíravě, jak s malými dětmi. Osobuješ si právo být arbitrem a rozhodovat, kdo tě pochopil a kdo ne. Tak složitý zas nejsi, nefandi si. Všichni zde přispívající (minulí i současní) se snažili přispívat něčím zajímavým. Ohnout diskusi i s akcentem na nějaké vedlejší téma. Vysloužili si často jen sepsutí.
Chtěl bys snad, aby každý diskutér zde jen velebil Lucifera a konstatoval, že jeho články jsou bezvýhradně úžasné a geniální?

A ještě k tomu mému komentáři [9715] v Čertím poklábosení. Jsem si vědoma, že na jedné straně požaduji pro komentátory a jejich názory trochu úcty a tolerance a přitom sama jsem tě označila nevybíravě. Nebudu se za to omlouvat. Používám nadávku jen naprosto výjimečně. Někdy je prostě na místě. Stejně jako je lepší u vztekajícího se děcka jedno pořádné plácnutí přes zadek, než spousty domluv, kterým nechce rozumět.
Ostatně - jadrnější výraz je mezi kamarády celkem běžný. Nevadí mi, pokud mi ho výjimečně vrátíš. Mnohem víc mne urazí, když zdvořilými větami zkonstatuješ, že jsem zase nic nepochopila, že jsem mimo mísu a píšu samé nesmysly.

Dej si načas, než napíšeš další komentář.


Lucifer
5 Do you have a problem?

Lucifer
4
Lucifer * 20.08.2015, 19:02:36
Kupříkladu Axina má poměrně dost často problém pochopit, co chci svými příspěvky říci. Takže má problém vlastně se mnou. Já ho s ní nemám. Pouze se jí snažím velmi trpělivě vysvětlit, že sice pláče hezky, i když povětšinou ani to, ale na nesprávném hrobě. Poslední útěk Stelly, asi už třetí a nejspíš fakt poslední, nebyl způsoben mým problémem s ní, ale naopak a přesně ve výše zmíněném duchu. Snažil jsem se jí velmi trpělivě vysvětlit, že poznámka, abych se raději nasáčkoval do tramvaje a přes její okénko čuměl do blba, nemá s mým zamyšlením nic společného. Marnost nad marnost. Problém svého nepochopení vcelku prostě napsaného textu neunesla a odsáčkovala se do nikam. Úžasný

Lucifer
3
Lucifer * 20.08.2015, 18:36:52
Nemám problém s ukrajinskými turisty, ani s ukrajinskými prodavačkami - správně mělo být pokladními, v butovické Galerii je jedna taková mou osobní pokladní a za chvíli sem dorazí ukrajinská uklízečka, se kterou skoro vždycky tak trochu koketuji - a další část seznamu bych už radši nerozebíral, protože jsou to úplně nesmysly. Problém není na mé straně, viz pozorné přečtení příspěvku a jeho závěru. S tebou též nemám problém. Proč bych měl mít problém s někým, kdo mě tady zcela nesmyslně označil za blbce non plus ultra. Ani v tomto případě není problém na mé straně. S vyplazeným jazykem

Axina
2
Axina 20.08.2015, 18:24:31
Onehdy se Lucifer téměř urazil, když zjistil, že mi připomněl pana Monka. Ten má problém s výškami, s mlékem, s bakteriemi... Celkem 132 fóbií.
Ale já mám pana Monka ráda. Je k sežrání Usmívající se

Lucifer má problém např.
- s Ukrajinskými turisty (nechápu)
- s Ukrajinskými prodavačkami (nechápu)
- se psy, co štěkají v bytě (chápu)
- s nositeli módních šál za teplého počasí (chápu)
- s TV reklamou (chápu)
- s posloucháním televize (nechápu)
- s lidmi, co pijí či jedí v metru (chápu částečně)
- s lidmi, co jsou schopni si dát zablácené boty na sedadlo v MHD (chápu)
- s lidmi, co se líbají na veřejnosti (nechápu)
- s Klausem, Zemanem ... (chápu částečně)
- s Gottem, Vondráčkovou, Bílou, ... (nechápu)
- s celým klubem Sisyfos (nechápu)
- se Zuzanou, Stellou, Annou,... (chápu)
- s Axinou (nechápu Usmívající se )

Haaross
1
Haaross 20.08.2015, 17:28:52
Zase problémy v metru. To je u Lucifera pořád. A když né v metru tak v tramvaji nebo hospodě Usmívající se

«     1     »