Jak jsem na Vyšehradě potkal Paula Daviese

rubrika: Povídání


První říjnový víkend jsem se kromě předpovídání budoucnosti rozhodl navštívit Vyšehrad. Je to moje nejkultovnější místo v pražských končinách, jemuž může tak trochu konkurovat už jenom Divoká Šárka nebo moje postel. Sebou jsem si vzal útlou knížečku od Paula Daviese Další velké otázky – Rozhovory s Phillipem Adamsem, o níž jsem se zmínil na konci úvodu ke knížce od Russela Targa o mimosmyslovém vnímání. Když jsem se blížil k rotundě sv. Martina (nejstarší zachovalé rotundě v našich luzích a hájích), potkal jsem anglicky mluvícího jedince mužského rodu, který se mě zeptal, kudy se může dotrmácet ke hradu. Řekl jsem mu, že tady žádný hrad není, může si však půjčit Šemíka, přeskočit Vltavu, a tam už nějaký ten hrad najde. Pokud ale chce dorazit k bazilice sv. Petra a Pavla, tak nechť se vydá po hradbách. V oné knížečce jsem našel velmi zajímavé myšlenky a úvahy, o některé z nich se s vámi časem podělím. Poděkoval, Šemíka zavrhl a začal skotačit ke svému cíli. Dnes bych se s vámi ale chtěl podělit s tím, jak jsem na Vyšehradě potkal Paula Daviese, což se stalo ve stejné restaurační zahrádce, kde jsem psal: Jak jsem pod Vyšehradem potkal medvěda.

 

Lucifer


Nejdříve vám stručně představím debatní duo zmíněné knížky, a pak to stejně tak stručně dorazím setkáním s Paulem Daviesem a manželkou Phillipa Adamse.

 

Paul Davies je anglický teoretický fyzik, kosmolog, astrobiolog a spisovatel. Po řadě akademických funkcí v Cambridgi, Londýně a Newcastlu se v roce 1990 přestěhoval do Austrálie, kde pomohl vytvořit Australské centrum pro astrobiologii. Získal celou řadu nejrůznějších ocenění, jako uznání za jeho práci o kosmu byl asteroid 1992 OG přejmenován na (6870) Pauldavies a v roce 2011 byl v časopise Nature vzhledem k svému provokujícímu přístupu k vědeckým otázkám označen jako „The Disruptor“ (Narušitel). Tohoto fyzikálního narušitele tady již zmiňoval kupříkladu v SETI a podivné ticho.

 

Phillip Adams je australský autor více než 20 knih, filmař, který se zasloužil o uvedení mnoha programů, a nejčastěji publikovaný novinový fejetonista v australské historii. Získal též celou řadu nejrůznějších ocenění, byl zvolen jedním ze sta Australských žijících národních pokladů a jedna planetka byla Mezinárodní astronomickou unií pojmenována podle něho Phillipadams.

 

Pokud jde o jména šutrů trmácejících se Sluneční soustavou, mohu se bez uzardění k oběma zmíněným velikánům přiřadit s asteroidem Lucifer. Pokud jde o knížku, tak se v ní debatně rozebírá celkem šest (Luciferovo magické číslo) velkých otázek nejen fyziky, ale třeba i ráje, Boha a kosmických motýlů, které jsem vtělil do Perexu poslední básně od Jiřího Ortena. Kosmičtí motýli jsou až na konci, šestí, a s nimi nejspíše začnu. Zpět ale k mému setkání s Paulem Daviesem na Vyšehradě.

 

Usadil jsem se na zahrádce maličké restaurace naproti Jedličkovu ústavu. Objednal si půllitr veltlínského vína, nadechl se nádherného ovzduší babího léta a po očku koukal sem a tam, občas i do té knížky. Abych vás i fotogenicky seznámil se zmíněným debatním duem, vyfotil jsem přední stranu knížky opřenou na zahradním restauračním stole o dvě nádoby oplývající vinným mokem:

 

 

Foťák jsem zmáčknul ještě jednou směrem k Jedličkovu ústavu:

 

 

Když srovnáte oba snímky, nemůže vám uniknout, že na druhém se Paul Davies přesunul zprava doleva, změnil barvu košile, kalhoty ponechal, oholil knírek, nechal si narůst lehké strniště, ale jinak je to evidentně zcela on. Vpravo proti němu však nesedí Phillip Adams, ale jeho manželka Phillipa Adamsová, což ve mně vyvolalo další velkou otázku, pro jistotu si ji však nechám pro sebe, jelikož je sedmá.


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Haaross
3
Haaross 07.10.2015, 17:39:30
Koukám krásná procházka, na Vyšehradě jsem byl naposled rok zpátky Usmívající se

Lucifer
2
Lucifer * 07.10.2015, 16:38:06
K vyšehradskému Daviesovi jsem zapomněl dodat, že si ještě sundal brýle. Asi proto, aby se mu jeho protějšek jevil ještě krásnější. Mrkající


«     1     »