Mentální síla

rubrika: Pel-mel


V zájmu dosažení hlavního cíle své celoměsíční prosincové dovolené, tj. kompletního vyluxování vědomé duševní kapacity, jsem se rozhodl revitalizovat svoji mentální sílu. Navigovala mě k tomu knížka 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají od Amy Morinové, kterou jsem před pár dny ze zcela nevyjasněných příčin zakoupil v prodejně knihkupectví Neoluxor umístěné v nákupním centru Nový Smíchov. Když píšu zcela nevyjasněné okolnosti, trochu přeháním. Faktem ale je, že když jsem vyrazil na jednu z dalších předvánočních procházek, neměl jsem vůbec žádnou představu, kudy ji budu realizovat, kam průběžně dorazím – jediný cíl, který jsem měl zcela vyjasněný, byl ten poslední, moje ubikace. Motal jsem se vůkol jako nudle v bandasce, měnil jsem směry podle větru a momentální mentální jurodivosti, když tu najednou jsem postával před Novým Smíchovem a do oka mi padl Neoluxor. Když luxovat, tak luxovat, řekl jsem si a po vejíti do Neoluxoru mi do ruky jako rybička okamžitě skočila výše zmíněná knížečka.

 

Lucifer


V hlavě už mám poměrně dost vyluxováno, do Vánoc zbývá jen pár dní, takže je jasné, že je třeba započít její revitalizaci. Knížka od Amy Morinové obsahuje třináct kapitol, jejichž názvy nám ve zkratce říkají, které věci psychicky silní lidé nedělají: Nemarní čas sebelítostí; Nevzdávají se svých schopností; Neodmítají změnu; Nezabývají se tím, na co nemají vliv; Nesnaží se každého potěšit; Nebojí se vědomě riskovat; Nezabývají se minulostí; Neopakují stále stejné chyby; Nevadí jim úspěch někoho jiného; Po prvním nezdaru se nevzdávají; Nebojí se samoty; Nemají pocit, že jim svět něco dluží; Neočekávají okamžité výsledky.

 

Okamžitě jsem pochopil, že to je přesně, čeho je mi v této fázi prosincového ozdravění duše zapotřebí, takže jsem tu knížku uchopil a odvlekl do své ubikace. Z těch třinácti kapitol jsem si ještě ani jednu nepřečetl, jelikož si myslím, že vím, čeho se tam dočtu. Někdy do ni nakouknu, důležité pro mě však je ta navigace. Díky této do značné míry chaotické náhodě jsem pochopil, že to, čemu se budu v závěrečné fázi prosince věnovat, je revitalizace mé mentální síly.

 

Ačkoli jsem knížku v podstatě ještě nečetl, mohu zde reprodukovat část nulté kapitoly Co je to mentální síla?, kterou jsem četl ještě v Neoluxoru:

 

Existuje mnoho dezinformací a chybných představ o tom, co znamená být psychicky silný. Nabízím vám několik pravd o mentální síle:

  • Být psychicky silný neznamená chovat se drsně. Kdo je mentálně silný, nemusí se stát robotem nebo vypadat tvrdě. Podstatné je chovat se podle svých hodnot.
  • Mentální síla nevyžaduje ignorovat své emoce. Ke zvyšování mentální síly není nutno potlačovat emoce. Je třeba umět je pozorně vnímat. Je třeba umět je interpretovat a chápat, jak emoce mohou ovlivňovat vaše myšlenky a chování.
  • Abyste byli psychicky silní, nemusíte považovat své tělo za stroj. Duševní síla neznamená hnát své tělo na jeho fyzické hranice jen proto, abyste si dokázali, že umíte nevnímat bolest. Jde o to, abyste si dokázali uvědomit své myšlenky a pocity a abyste věděli, kdy se chovat jinak, než vám radí, a kdy je naopak poslechnout.
  • Být psychicky silný neznamená, že musíte být zcela soběstačný. Ten, kdo je mentálně silný, nemusí neustále prohlašovat, že nepotřebuje ničí pomoc nebo zásah nějaké vyšší moci. Schopnost přiznat si, že neznáte na všechno odpověď, že můžete požádat o pomoc, když ji potřebujete, a uvědomit si, že můžete získat sílu z nějaké vyšší moci, je příznakem touhy být silnější.
  • Být psychicky silný neznamená jen pozitivně uvažovat. Přehnaně pozitivní uvažování může být stejně zhoubné jako přehnaně negativní uvažování. Základem mentální síly je uvažování realistické a racionální.
  • Rozvoj psychické síly není jen touha po štěstí. Mentální síla vám pomůže být v životě spokojenější, ale neznamená to se každý den po probuzení nutit, abyste se cítili šťastní. Důležité je činit taková rozhodnutí, která vám umožní plně využít váš potenciál.
  • Mentální síla není jen nejnovější trend v populární psychologii. Stejně jako je svět tělesné zdatnosti plný bláznivých diet a cvičebních trendů, je svět psychologie často plný pomíjivých nápadů o tom, jak se stát lepším a ještě lepším. Mentální síla však není žádný trend. Jedno odvětví psychologie už od šedesátých let 20. století učí lidi, jam změnit myšlení, pocity a chování.
  • Mentální síla není synonymem pro duševní zdraví. Zatímco průmysl zdravotní péče často staví duševní zdraví do protikladu s duševními chorobami, mentální síla je něco jiného. Stejně jako lidé mohou být fyzicky silní, přestože trpí nemocemi těla, například cukrovkou, můžete být duševně silní, i když máte deprese, úzkosti nebo jiné potíže s duševním zdravím. Být duševně nemocný neznamená být odsouzený ke zlozvykům. Můžete rozvíjet pozitivní zvyky. Možná to bude vyžadovat větší úsilí, větší soustředění a větší dřinu, ale možné to je.

 

Tolik Amy Morinová ze své nulté kapitoly podnětné knížky o tom, jak zrevitalizovat či zreprodukovat svou mentální sílu.

 

Zatím k tomu nemám, co bych ještě dodal, jelikož včera jsem revitalizoval svoji tělesnou sílu. Už evidentně chřadla. A tak jsem se vydal na obrovskou výpravu ze své ubikace až někam na Malostranské náměstí. Pěšky samozřejmě. Nepotřeboval jsem žádný povoz, nic, jen svoje nohy, a těm se to velmi líbilo. Zpětně mě pak oblažily nesmírným nakupením mé mentální síly.

 

Mému mladšímu synovi často říkám, aby šel se mnou na procházku. Odmítá a tvrdí, že je to ztráta času. Zatím mu nedokážu vysvětlit, že je to přesně naopak. Šlapal jsem a šlapal přes asi půlku Prahy a přemýšlel. Někde na počátku Smíchova mě pozdravil jakýsi pán s úsměvem, který naznačoval, že mě považuje za nějakou velmi známou osobnost. Netuším, s kým si mě spletl, pozdrav jsem samozřejmě vrátil, a jak jsem se tak klátil, tu a tam, s jednoznačným cílem vyklátit si své nohy a celé fyzické tělo, bylo mi fajn. To bezpochyby nebyla ztráta času. I duše došla svého uspokojení.


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
4
Lucifer * 20.12.2015, 23:10:22
Či přímo hudbu nebeských sfér

https://www.youtube.com/watch?v=neJ9qViszVs


Lucifer
2
Lucifer * 20.12.2015, 23:01:55
Skvělé, a co třeba tohle

https://www.youtube.com/watch?v=5k2w6nA4stE&list=PL7C06BCCBF0BDFD5A

mefi
1 Chants of Love & Light
mefi * 20.12.2015, 22:33:37
.
https://youtu.be/sH5HPh2Zci8
.
Usmívající se

«     1     »