Nejde mi to na rozum (Sídliště v zajetí hluku)

rubrika: Pel-mel


Odpoledne před bouřkou mě rozbolela hlava. Pod okny se ozýval křik dětí, které prováděly svá každodenní alotria. Protože děti dávno vnímám jako přírodní živel, klidně ulehnu na gauč. Ale najednou jsem vyskočila tak rychle, jak bych to od sebe nikdy nečekala. Moje zlenivělá kostra přece dávno zapomněla, že něco podobného dokáže! Omyl. Když pár centimetrů od mého ucha spustí za zdí vrtačka, dějí se věci. Kam před tím ostrým, bolest vyvolávajícím rachotem utéct? To je ten problém – není kam!

 

Stella


Jen se ukázala travička zelená, už přihrčely sekačky a spásly ji. A protože se letos rozbláznily bílé i růžové sedmikrásky, rychle s nimi pryč, abychom si náhodou nezvykli! Na co? Na přirozenou tichou krásu, na vlezlost přírody, která je zadarmo, tím pádem podezřelá. Těm likvidačním mašinám to na zeleném palouku sluší víc než kytkám. Jsou lesklé a žluté. Každý musí uznat, že barevně ladí s auty, která parkují tam, kde ještě v zimě rostly zdravé borovice. Stromy na sídlištích jsou totiž přidrzlé a klidně shazují listí na asfalt, na beton, ba i na kapoty, a kromě toho na nich řvou ptáci. Který strom listí nemá, ten potměšile upouští jehličí. Kdo to jako má furt smetat a zametat?

 

Stromy, trávy a kytičky jsou zdrojem pylů a pyly působí potíže čím dál většímu počtu lidí. Nezřídka je tomu tak proto, že jsme si na pyl od dětství nezvykli, naopak jsme přijali za své nepřirozené pachy a výpary chemikálií. K tomu místo silic vdechujeme prach, a důsledkem je potácení v bludném kruhu oslabené imunity.

 

A ti ptáci? Opravdu řvou. Dříve takový výraz v souvislosti s malými opeřenci nikoho nenapadl. (Vsadím se, že za to může Ivan Mládek.) Zatímco pro někoho jejich ranní zpívání znamená úlevu po probdělé noci, pro jiného už je to tak nezvyklá věc, že ji odmítá přijmout jako normální. Jako běžnou součást našeho spolužití s jinými tvory. Neboť my se sbližujeme se stroji.

 

V zimě ptáci mlčí. Ale tichá zima? Jakmile v prosinci spadne první dlouho očekávaná vločka, už startují frézy a sypače. Berou to po sídlištích kolem dokola a starají se, abychom neuklouzli. Samo o sobě je to chvályhodné, ale – znáte ještě, jak vrže sníh pod nohama? Do školy a do práce jsme kdysi chodili bez úrazu ve sněhu a v mrazech Sníh obvykle za pár hodin roztaje, ale sůl působí dál. Kde zůstali hledači zaměstnání s hrably a lopatami? Kolik pohonných hmot by se ušetřilo jen na úklidu chodníků! Také by ubylo zbytečného hluku. Dnes přece není problém svolat mobilem příslušné uchazeče o sezónní práce. Pro některé městské části by mohli trvale zajišťovat úklid právě zdraví nezaměstnaní. Lidskou fyzickou silou. Od půlnoci by nás nebudil hluk motorů. Vždyť motory nás provázejí od rána do večera, ve svátek, jako v pátek.

 

Předcházející text jsem psala včera, kdy kolem domů rejdily dvě velké sekačky. Dnešního rána jsem nevěřila vlastním očím ani vlastním brýlím. Z kuchyňského okna vidím, že se chystá řádit bojůvka osmi mladých mužů s menšími sekačkami, s „vysavačem exkrementů a drobného odpadu,“ se „strojem na odstranění plevele.“ Ještě mají takové odfukovadlo, kterým posečenou trávu nasměrovávají na jednu hromadu. (Na podzim se tímto obráceným „vysavačem“ uklízí listí i z trávníků. Kdepak hrábě.) Čím menší mašina, tím hrozivější pazvuky.

 

Další chlapec už chemikálií postřikuje okraje chodníků, aby se tráva nešířila, kam nemá. Také tu stojí auto, které odveze nashromážděný odpad. Opět – před hlukem není úniku po celé dlouhé hodiny. Jsou vůbec takto prováděné práce ekonomicky únosné? (Když si pražská čtvrť stěžuje, že na úklid po psech dá ročně víc než 3 miliony – neděje se někde velká chyba?)

 

K tomu připočtěme, že se zateplují paneláky. Jistěže ne najednou. Takže už několikátým rokem po našem sídlišti hučí a vyje míchačka, vrtačky – no, ani ty zrovna nezpívají. Vyměňují se okna, předělávají se balkony, pokládá se zámková dlažba (existuje nějaká s menší trvanlivostí?). Nic z toho není žádný tichoučký proces. Opravují se vchody, rozšiřuje se parkoviště, prořezávají se keře. Před rachotem a kvílením není úniku.

 

Až bude globální oteplení vystřídáno globálním ochlazením, ochlazení nás zastihne připravené. Škoda, že poté, kdy celou republiku (Czechia) olepíme, natřeme a pomalujeme, kompletně odizolujeme, nějací vrabci, žluny a strakapoudi vyďobou ten nesmyslný polystyrén, ten datlí popcorn. (Který navíc kondenzuje páru ve stěně.) Ale i na vyřešení ptačího problému už je na internetu návod. Nabízí několik způsobů ochrany našich oplácaných chaloupek. Nejvíc se mi líbí, že doporučuje také střílení. Je takové víceúčelové. Škoda, že tou dobou už majitelé stavebních a strojírenských firem budou trvale usídleni na vzdálených prosluněných ostrovech.

 

Leccos v těch krásných časech ještě uvidíme, ale neuslyšíme nic. Možná by se nabízelo řešení, jak se bránit před dnešním všudypřítomným hlukem: kdeco betonujeme, mohli bychom si zabetonovat také uši. Hluk totiž prokazatelně působí zvýšení tlaku, stahování cév, zvyšuje adrenalin. Vyvolává deprese, agresivitu, únavu. Kdysi proklamované „Ticho léčí“ nám už nic neříká.

 

Hodně se staráme o to, co je vidět, málo o to, co je slyšet. Deprimující je i samotné bydlení v panelákovém bytě bez zvukové izolace, zvlášť při soudobé rekonstrukční mánii.

 

Sluch je prý poslední fungující smysl člověka odcházejícího z tohoto světa. Ale nějaký podstatnější smysl jsme vytrousili uprostřed života. Možná jsme ani nepostřehli, že ho vzal s sebou „samosběrný zametací a mycí vůz“.


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
11
Stella 12.05.2016, 22:27:10
Tak mi tento týden vyprávěla jedna paní, jak jim na Zbraslavi lezou po zateplených zdech veverky a jak se jim to velice zamlouvá!
V tom je naděje!

10 To Lucifer
Starý kocour (neregistrovaný) 24.04.2016, 14:15:17
No o to Stelle šlo a mi taky. To, co se dá vyřešit jednoduše se řeší za pomocí (hlučné a páchnoucí) techniky a zcela nadbytečně - protože tak zní smlouva a smlouvu uzavřel někdo (a bojím se, že mám často pravdu) s tím, že od dodavatele dostal "do kapsičky".
Zaplatíme to my nebo EU a to (prý) jsme taky my. Jinak si to vysvětlit nedovedu.
Popsaná pražské problémy přesně připomínají ty naše, ostravské.

Lucifer
9 Zum zum zum
Lucifer * 22.04.2016, 02:08:25
https://www.youtube.com/watch?v=OlIRMd4aDNw

nejde mi to na rozum Mrkající

Stella
8
Stella 21.04.2016, 12:46:42
5, 6. Přesně. Usmívající se

Lucifer
7 Oprava
Lucifer * 21.04.2016, 12:38:25
oteplení = zateplení. Úžasný

Lucifer
6
Lucifer * 21.04.2016, 12:35:22
Výroba spotřebních statků se bez jakéhosi hluku samozřejmě neobejde. Stella však neupozorňuje na přiměřeně potřebný hluk, ale na hluk nadbytečně nepotřebný, který je obvykle důsledkem konzumních orgií. Jde samozřejmě o byznys. Produkuje se obrovské množství potravin, běžný konzument je masivním způsobem tlačen k jakémusi přežírání a značné množství toho, co nestihne pozřít, končí v odpadcích.

Totéž se týká i většiny dalších spotřebních statků. Pro běžného spotřebitele jsou určeny výrobky s poměrně omezenou dobou trvanlivosti. Do leckterých konzumních přístrojů či nástrojů se nenápadně vmontuje tzv. „kurvítko“, a to i v přeneseném slova smyslu. S tím běží i ponoukání spotřebitelů k neustálé aktualizaci či zakoupení nových verzí. Někdy tím, že starší verze přestanou splňovat aktualizované normy. Kupříkladu nedaleko mého pracoviště se nachází obytný blok, který byl během dvou let oteplován dvakrát. První oteplení ještě začerstva přestalo splňovat aktualizovanou normu.

Anebo armády sekaček neustále kroužících po trávnících. Kupříkladu v areálu, kde se nachází mé pracoviště, jsem už několikrát spatřil sekat trávu, která sotva prodrala na povrch. Zrovna před pár dny, kdy byla půda po dešti ještě rozmáčená. Sekačka kroužila, vydávala hrozný rachot, za ní téměř žádný výsledek vidět nebyl, ale trávník prodělával něco jako orbu. Anebo dnes dopoledne. Když jsem opustil dům směrem ke stanici metra, byl jsem vystaven nadměrnému hluku, který produkovala četa maníků s motorovými kosami při likvidaci drobné travičky u okrajů chodníků. Nejen kousky trávy, ale spousta prachu a jiného bordelu kolem poletovala v mracích, takže jsem měl problém dotlouct se na metro bez poskvrny (kličkoval jsem jako králík).

Lucifer
5
Lucifer * 21.04.2016, 12:34:21
Samozřejmě h, skoro všechny důležité spotřební statky se už dnes vyrábějí na venkově nebo alespoň na okrajích měst, což je prakticky též venkov. Drtivou většinu této výroby však neobstarávají drobní venkovští řemeslníci či farmáři, ale mohutné firmy, nadnárodní korporace atd. Mohutné výrobní komplexy se do měst nevměstnají. Ve městech se vyrábí už jenom nějaké drobné doplňky, cetky atp.

Třeba hangár na urychlenou výrobu kuřat o ploše fotbalového hřiště by asi bylo hodně problematické umístit na Václavák. Nejen spotřební zboží, ale i taková elektřina. Ta se ovšem vyrábí na venkově už delší dobu. Postavit jadernou elektrárnu na Staromáku by bezpochyby silně omezilo tamější turistický ruch. Ačkoli není vyloučeno, že by se turisté přeorientovali z Pražského staroměstského orloje na Pražskou staroměstskou elektrárnu. Dostatečně masivní reklama, oslavné výstupy celebrit ve sdělovacích prostředcích atd. Pustit se do tak riskantního podniku se však evidentně nikomu nechce. Ve hře ukájení našich městských floutků však není jen český venkov, ale i řada venkovů zahraničních.

Mrkající S vyplazeným jazykem

Stella
4
Stella 21.04.2016, 09:13:30
h, posílám sobecký pozdrav z docela malého parazitujícího vředu!
Nevím, jak je tomu kde, ale přece jen jsem nějaký venkov už taky viděla. A lidi tam - a to píšu úplně vážně - bydleli v domech, které připomínají městské. A docela tam i mají silnice (musí se udržovat), mají i auta a na zahradách bzučí sekačky a ze dvorů bývá slyšet cirkulárka. To se neděje ve prospěch neudržitelných měst.
Že by se právě stavební materiál a nábytek vyráběl právě na venkově a za účelem udržení měst v chodu, je pro mne novum. Právě tak jako pronikání strojů z venkova do měst...

Venkov nám tedy zajišťuje úplně veškerou existenci, a města jsou zde čistě pro konzum? Usmívající se

Souhlasím s tvrzením o adaptaci na zvýšený hluk.
Fysikální záležitost je původem mnohem více sociologická! A historicky podmíněná a vývojem daná. Tržiště a obrana na počátku!

Stella
3
Stella 21.04.2016, 08:55:33
Starý Kocoure, je to tak. Asi něco potřebujeme přehlušit. A konverzace nebývá snadná. Také ztrácíme smysl pro odstín.
Nechodím do kina jak kvůli ceně za vstupné, tak především kvůli řevu. Jako by reprodukovaný zvuk automaticky musel být hlučný.

Fascinuje mě, že malé město potřebuje několik desítek strojů pro běžnou údržbu.

Líbilo by se mi, kdyby třeba vysavač - hrozný zvuk!- měl v sobě zařízení, které by převádělo hukot aspoň na melodii. Nebylo by ticho, ale bylo by to přijatelnější. A fén a šlehač.. Mrkající

h
2
h * 21.04.2016, 08:11:29
Nu, zazněl stesk člověka, který zcela nepřizpůsobivě a sobecky žije ve městě, tedy v organismu, v systému, který není trvale udržitelný a je, pokud to přeženeme, vředem na krajině i na lidském společenství. To, co se děje tam, mne tak úplně nezajímá, jen upozorňuji na (zřejmě ne zcela samozřejmou věc) skutečnost, že abchom my na vsi města vůbec dokázali udržet v chodu, děláme vše, doslova vše, jak to jen lze, pomocí strojů. Strojně vyrábíme předměty, které používáte - nábytek, vybavení bytu, to, z čeho je byt a dům postaven, to, z čeho se skládají chrámy konzumu, které ve městech máte, veškeré potrafiny, které jíte. Používáme smradlavé a hlučné stroje, všude a pořád, jak to jen lze. Jinak bychom vás neuživili a města by se vám zcela rozpadla. Nedivte se tedy, že část těchto strojů se ocitne i ve městě a zlozvyk jejich používání se přenese i do práce, kterou, jak píšete, je možno dělat rychle a levně ručně.
Ještě jiná stránka věci je to, že město je koncentrát. Pokud je v domě pět, ale i také padesát, bytových jednotek, je vysoká pravděpodobnost toho, že se každý den v nějaké části domu bude něco vrtat, sekat, šroubovat, uklízet, hrabat, dupat atd. Na ulici to samé. Neskutečný a všudypřítomný hluk je logickým důsledkem koncentrace budov, bytů, obchodů ... a hlavně lidí. Množství podnětů (též všudypřítomné) pak vede k adaptaci zde žijících tvorů, bohužel i v takové formě, že mají zvýšenou potřebu silných podnětů, neboť na slabší si odvykli reagovat (tělo je prostě z pudu sebezáchovy filtruje). Vy, lidé žijící ve městech, si za to můžete sami. Jde o zcela fysikální záležitosti.

1 Naprostý souhlas.
Starý kocour (neregistrovaný) 21.04.2016, 00:46:20
Mechanizace za každou cenu. Na jedné straně se lidé rozčilují nad hlukem projíždějících aut a radnice proto staví protihlukové stěny, na druhé straně tohle.
Je prý spousta nezaměstnaných (ale asi ne v Praze) kteří by mohli vykonávat "obecně prospěšné práce" pomocí běžného nářadí. Ale lepší je si za veřejné peníze najmout firmu, která to bere "vědecky". Objednavatel asi nepřijde zkrátka. Nerozhodný
Jenom uši dostávají zabrat. Ovšem na druhé straně: Polovina mladších lidí pobíhá po ulicích, jezdí v tramvajích a má v uších sluchátka "špunty", které já slyším třeba i v nepříliš tiché tramvaji na několik metrů. Ti si ničí uši daleko víc - a to dobrovolně, za své. Nebo projíždí auto, motor neslyšíš, ale "tuc-tuc" z UZAVŘENÉHO auta doléhá i přes okno do šestého patra. Jaká je úroveň zvuku přímo v autě si raději ani nepředstavuji.
Takoví pak mohou do divadla jenom na muzikál - obyčejné, neozvučované představení jim nic neříká. Nedoslýchají. Možná je to tak lepší. Já na muzikálu trpím a tak ho navštěvuji jen v případě nutnosti. S vyplazeným jazykem
A už se nedivím, proč na sebe mladí lidé tak nahlas hulákají. Úžasný¨
¨
Hodně jsme se vzdálili přírodě, přirozenosti. Ono se nám to časem vymstí.

«     1     »