Pavlovovi psi, mytí a ekologické myšlení

rubrika: Pel-mel


Tento prodloužený víkend jsem měl v úmyslu věnovat údernému příspěvku z knihy Lži století… na téma dělání peněz z ničeho. Usoudil jsem však, že víkendové příspěvky na NČ by neměly být tak uřvané. Je třeba se trochu usadit, uklidnit a uklidit ve své mysli veškerý ten bordel shromážděný od pondělka do pátku. V případě prodlouženého víkendu vlastně do čtvrtku. A tak jsem se rozhodl, že zde vypustím tři krátké úvahy z knížky plné psychologických studií, kterou jsem zakoupil minulý víkend. Mé připojené poznámky berte jako tři třešničky na bezpochyby sladce stravitelném víkendovém dortíku.

 

Lucifer


Jako Pavlovovi psi

 

Pod pojmem halucinace si jistě mnozí z nás okamžitě vybaví vizuální účinky LSD a jiných drog. Zcela bez omamných prostředků se obejde jiná halucinace, kterou už někdy zažil každý z nás. Je to poměrně mladý fenomén v psychologii vnímání, tzv. „fantomová vibrace“. V první řadě se jedná o chybnou interpretaci skutečného senzorického podnětu (např. otírání oděvu o kůži nebo svalové záškuby). Domnělou vibraci však můžeme vnímat i bez fyzického podnětu. V tomto případě se jedná o taktilní halucinaci.

 

Stejně jako Pavlovovi psi si lidé na základě principu podmiňování vytvářejí asociace vibračního vyzvánění se sociální komunikací. Dochází tak ke zvýšené citlivosti vůči podnětům, které se podobají vibracím. Tato hypersenzitivita nakonec vede ke zvýšenému počtu omylů při interpretaci takových podnětů. Délka procesu učení se přitom enormně liší, jak vyplynulo z jedné studie, v jejímž rámci dotázání studenti a studentky uvedli, že se občas mylně domnívají, že cítili vibrační vyzvánění svého mobilního telefonu. 17 % dotázaných uvedlo, že fantomovou vibraci pocítili již jeden měsíc poté, co začali používat mobilní telefon s vibračním vyzváněním. U 23 % to trvalo více než jeden rok.

 

Také četnost, s jakou se fantomové vibrace vyskytují, je velmi různá. 33 % dotázaných postihuje fantomová vibrace průměrně jednou měsíčně, u 2 % se vyskytuje až několikrát denně. Četnost tohoto efektu závisí mimo jiné na míře používání příslušného mobilního telefonu. Čím častěji vibrační vyzvánění opravdu cítíte, tím pravděpodobnější je, že budete podněty podobné vibracím interpretovat mylně. Osoby s nižší svědomitostí navíc pociťují fantomové vibrace častěji než velmi svědomití lidé. Jedinci obdařeni dostatečnou mírou sebediscipliny a cílevědomosti totiž mají nižší sklony k tomu, aby se nechali rozptylovat irelevantními podněty.

 

Luciferova poznámka: Někteří jedinci, kterých valem přibývá, svůj mobil z ruky nedají, možná ani ve spánku. Byly doby, kdy jsem v metru občas viděl jedince, který chvíli zápasil s čudlíky na mobilu, a pak ho uschoval do kapsy či tašky. Netrvalo dlouho, když mu začaly vibrovat ruce a v jedné z nich se opět objevil mobil, a tak furt dokola. Dnes tito jedinci se svým mobilem vibrují téměř nepřetržitě. V noci i s postelí.

 

Efekt lady Macbethové

 

Poté, co lady Macbethová úspěšně navedla svého manžela k vraždě krále Duncana, ji pronásleduje klamná představa, že ze svých rukou už nikdy nesmyje stopy krve. Ať se myje sebečastěji, vina se na ni doslova lepí. Je to skutečně jen Shakespearova dramatika? Nebo snad přání morální čistoty skutečně nutí člověka k tomu, aby se myl?

 

Souvislost tělesné očisty a morálního cítění zkoumala dvojice jistých psychologů. Při cvičení s dokončováním slov se ukázalo, že účastníci studie, kteří mysleli na nějaké nemorální jednání ze své minulosti, slova dokončovali spíše tak, aby měla co dělat s mytím. „Mý…“ vyvolávalo například asociaci se slovem „mýdlo“, zatímco u osob, které vzpomínaly na nějaký morální čin, tomu tak často nebylo. Navíc osoby, které se upamatovaly na nemorální chování, upřednostňovaly jako pozornost za účast na studii spíše dezinfekční ubrousek než propisku. Dotyčný tandem psychologů dospěl k závěru, že pokud není k dispozici žádná jiná možnost nápravy, může mytí přispět k obnově morálního já.

 

Luciferova poznámka: Tenhle trik mycího morálního očistce ovládal kupříkladu Pilát Pontský. Napadá mě, že lidé, kteří často jednají amorálně, ačkoli se za to okamžitě stydí, budou zřejmě patřit mezi ty nejčistotnější. Mezi úplnými špinavci je tedy třeba hledat nenapravitelné (nestoudné) amorální notoriky, a mezi těmi, kteří se sprchují několikrát denně, pak napravitelné (stydlivé) amorální notoriky. Nenapravitelní jsou samozřejmě členové obou skupin. Rozdíl mezi nimi je pouze v tom, že amorální notorici z první skupiny smrdí, zatímco amorální notorici z druhé skupiny voní. Pokud bych se měl setkat s amorálním notorikem, dám přednost členovi první skupiny. U něho totiž bude zjevné, co mohu očekávat. Nos si mohu ucpat nějakými voňavými tampony (upřednostňuji levanduli).

 

Nevěřte těm, kdo myslí ekologicky

 

Jiný tandem psychologů zkoumal, do jaké míry můžeme věřit těm, kdo myslí ekologicky, a zda je ta míra, jak by jeden zcela logicky předpokládal, větší než u těch, co myslí neekologicky. Výsledek jejich pozoruhodné studie poněkud překvapivý.

 

Nechali účastníky studie, aby si vybrali produkty z online nákupního seznamu. Jedna skupina mohla svůj nákup sestavit z řady převážně ekologických produktů, druhá skupina většinou na výběr dostala konvenční výrobky. V následujícím úkolu měli účastníci rozdělit malou sumu peněz mezi sebe a jinou osobu. Ukázalo se, že skupina, která vybírala z ekologických produktů, si pro sebe ponechala více peněz než lidé ze skupiny s běžnými výrobky.

 

V další studii se navíc ukázalo, že skupina vybírající z ekologických výrobků nejenže jednala egoisticky, ale měla i větší tendenci ke lhaní a krádeži menších peněžních částek. Zajímavé však bylo, že účastníci toto pochybné chování vykazovali jen tehdy, když z ekologických produktů přímo vybírali – když si je opatřovali – ale ne tehdy, když viděli jen seznam. Když měli jenom posoudit design výrobků, jednali pak dokonce morálněji než ti účastníci, kteří posuzovali běžné produkty.

 

Tento fenomén lze vysvětlit tím, že kontakt s ekologickými výrobky u nás aktivuje morální cítění, čemuž pak odpovídá naše jednání. Když však tyto produkty kupujeme, získáváme určitý druh „morálního kreditu“. Naší volbou ekologického zboží jsme své morálce učinili zadost a následně se chováme méně morálně.

 

Luciferova poznámka: To samozřejmě platí jenom pro ty, kteří k tomu přistupují z čistě ekonomického hlediska a konto ve své morální bance hodlají udržovat ve vyrovnaném rozpočtu. Je zde rovněž vidět jistá souvislost s výše zmíněným mytím.

 

Zdroj: Jana Nikitin, Marie Hennecke a kol.: Nevěřte tvořivým a dalších 99 psychologických výzkumů, Portál, Praha 2017

 


komentářů: 16         Komentáře (16)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

16
Zuzana (neregistrovaný) 20.08.2017, 22:52:42
"King James Version (KJV) Bible Verses About Conscience. Bible verses related to Conscience from the King James Version (KJV) by Relevance. Isaiah 30:21 - And thine ears shall hear a word behind thee, saying, This [is] the way, walk ye in it, when ye turn to the right hand, and when ye turn to the left."

Mate podle me pravdu pravdouci, Stello. Beru to vazne! Tak to je I podle meho nazoru. Vsechny vyjmenovane!

Stella
15
Stella 20.08.2017, 22:08:36
Svědomí.
Potvora - podvedla podrazácky blízkého. Šeredně.
On hned nato zemřel. Debatovali jsme o tom, jestli se v ní ozývá svědomí, nebo ne. Mně jde o toto: myslím, že svědomí je do značné míry pěstováno výchovou, vštípením odpovědnosti i ochoty přiznat vinu. Obzvlášť silná je v tomto duchu výchova náboženská. A u někoho prostě tohle všechno chybí.

Lucifer
14
Lucifer * 20.08.2017, 21:58:02
Vzhledem k tomu, co se kolem děje a jaký to má na mě vliv, jsem dospěl k závěru, že bych už konečně měl navštívit psychiatra. Když jsem se nad tím hlouběji zamyslel, uvědomil jsem si, že tím nejlepším psychiatrem jsem já sám. A tak jsem se rozhodl navštívit sebe samého. Skotské střiky jsou hned první na seznamu léčebných procedur. Mrkající


12
Zuzana (neregistrovaný) 20.08.2017, 16:26:59
(10) Netusim o jakou potvoru jde a tudiz ani se nebudu dohadovat ma-li svedomi nebo nema, zvlast neznam-li ji a ani nejsem k tomu to posuzovat.

Existuje ale zahaneni svedomi prenesenim viny na druheho. Pomluva sirena mezi senzacechtivymi je asi velmi dobry nastroj ( po staleti). Znam cloveka, ktery ma na to dokonce metodu:

Ta je nasledujici: nesmim pomluvit nekolik naraz, vzdycky jenom jednoho. ;) abych nevzbudil podezreni, ze jsem jen pomlouvac z podstaty. Pomluva jednoho dokud ostatni nepresvedci, ze dotycny je potvora(k). ;)

Jak tady psal St. Kocour, vetsina zen a muzu nejsou moc chytri, pomlouvac snadno dosahne ceho chtel. Je to asi snaha ocistit svoje svedomi obetovanim druheho. Ale kazdej jsme nejakej, U toho, kdo to vi a vidi si na spicku nosu, pomluva nezabere. Ale na jedno se da spolehnout. Naprosta vetsina vasich znamych vam o pomluve nerekne ani slovo. Necha ji sirit a myje si ruce ;)Leda by vyjevenim sledovali vlastni prospech.;)

Sebereklama na vlastni cistotu a dokonalost. schopnosti a dovednosti, vernosti a pravdomluvnosti,,,;) Pokrytectvi s pudem vlastni sebezachovy.

Jsem si jista, ze jakakoliv 'Potvora' svedomi ma. Jen ji dejte cas. ;)Nebo dejte cas casu ;)
11
Zuzana (neregistrovaný) 19.08.2017, 23:48:02
O svedomi jsme psali pod clankem 'Vina".

http://www.neviditelnycert.cz/blog/pel-mel/2400-vina.html


Stella
10
Stella 19.08.2017, 22:35:06
O svědomí jsme vedli doma spor. O jedné potvoře.
Prý ji bude trápit svědomí. Já tvrdím, že ho někdo nemá zabudované vůbec, že se mu člověk učí.

9
Zuzana (neregistrovaný) 19.08.2017, 22:03:49
Konkretne u divky, ktera jela bez ridicaku, = nejspis neumela ridit, nezodpovedne zpusobila tezke zdravotni skody, prosla peklem..atd..Nejde vytesnit, divka v panice a snaze to umyt, ocistit.

8
Zuzana (neregistrovaný) 19.08.2017, 21:51:49
Je to vec svedomi.

Lucifer
7
Lucifer * 19.08.2017, 21:28:49
Říká se: V zdravém těle zdravý duch. Domnívám se, že to platí i naopak. Napadá mě, že když člověk cítí nějakou čmouhu na kráse své duše, nějakou špínu, a nedokáže ji psychicky nijak odstranit, "umýt", tak alespoň umyje své tělo, které se tak ozdraví, že pak cítí i zdravého ducha. Mrkající

Lucifer
6
Lucifer * 19.08.2017, 21:13:16
Obsedantně-kompulzivního porucha se vyskytla kupříkladu zde na konci sedmého odstavce pod perexem:

http://www.neviditelnycert.cz/blog/pel-mel/1635-exorcismus-skeptici-a-cvokari-ii.html

Úžasný

5
Zuzana (neregistrovaný) 19.08.2017, 17:59:57
I to asi patrilo do obsedantne kompulzivnich poruch, u niz asi zpusobenych katastrofou a vlastnim zavinenim. To by byla ta obsedantni porucha.
Obsedanti byvaji posedli preciznosti a symetrii, taky. Existuje I nabozenska obsese (jak vidime denne, dneska), agresivni sexualni poruchy, obsese zdravotni(tu me picha tam mne boli, tedy hypochondrie), Zabyvani se dobrem a zlem (nemusime chodit daleko ;). A taky zaliba v planem filozofovani ( to uz vubec nemusime chodit daleko ;))

Ty kompulzivni poruchy jsou prave umybani a cisteni v jednom zatahu, Jedna z mych znamych upusti-li na zem papir, z nehoz ma cist na konferenci, nemuze ten papir ze zeme zvednout, je prilis spinavy a plny bakterii.
Patri k tomu i prlisne organiovani vseho, hromadeni a taky mluveni! ( uz koncim ;))

Stella
4
Stella 18.08.2017, 20:32:44
Jo, tak to je. Obrtlíci se vůbec nestydí, pro ně je to styl života. Nespatřují v tom nic divného.

Ta dívka řídila bez řidičáku, způsobila těžkou havárii. Ublížila snad jen sobě.
V tváři byla pěkná (předtím jsem ji neznala), ale prý úplně jiná. Prodělala velkou plastickou operaci. Vyprávěla mi o tom. Byla kliďas, rozumná, ale co chvíli běžela do koupelny. Aspoň tu hlavu rychle celou namočit. Strávila jsem s ní pár dní, byla jsem svědkem těch úniků. Nevím, jak žije teď.


3
Zuzana (neregistrovaný) 18.08.2017, 18:41:46
Zalezi na tom, co divka prodelala. Jestli to ovsem nebylo mineno prenesene ve smyslu 'myje si hlavu' z pocitu viny. ze snad svuj uraz sama zpusobila?
Nemam ani paru, kdo a jak casto si myje hlavu. Ale sverila-li se vam, jiste jste ji rekla, ze ji obsese prejde.

Nahly priklon k vire byla sranda: byly ti, kteri meli s byvalym rezimem vztahy vic nez dobre a jim zajiste prospesne. Po vraceni rude knizky se ubrali do kostela, aby se tam znovu okazale oddali/y, tentokrat cirkevne. ;)

Kdyby to nebylo k placi, to otaceni na obrtliku je vzdycky srandovni...Lidi o tom casto nejen presvedcuji sami sebe, ale ani sami neveri, ze se jeste predevcirem chovali uplne jinak. Tomu uz se neda rict pokrytectvi, to je sebeklam. A netyka se to jen otaceni se v menicich se rezimech. Je to videt kolem vsude...V lidskych 'vztazich'..

Co bolo, to bolo, terazko som majorom ;))


2
Zuzana (neregistrovaný) 18.08.2017, 12:01:27
Nad tim si myju ruce.

«     1    2   »