Vítejte do Nových časů

rubrika: Pel-mel


Stejně jako v případě předchozího příspěvku Solipsismus s humorem jsem i pro tento případ zahrabal ve svém elektronickém archivu a narazil na vlastní text s názvem Welcome to the New Age, který je datován do poloviny listopadu roku 2008. Předkládám ho s tím, že v něm sice narazíte na myšlenky, jež se zde v různých podobách již objevily, ale v této téměř devět let staré podobě můžete najít ještě jiný podnět či jiný úhel pohledu.

 

Lucifer


Jedno je jisté: lidstvo se zřejmě ocitlo na důležité křižovatce svých dějin. Kdož jste četli Nadaci od Isaaca Asimova, víte, co znamená Seldonova krize. Myslím, že něčeho takového jsme svědky. Zřejmě se budou bořit mnohá společenská a politická klišé. Standardní modely kapitalistického tržního hospodářství a demokracie jsou vyčpělé a k ničemu pozitivnímu už nepovedou, jakkoli v minulosti vedly. Pro většinu z nás, kdo jsme naplno zažili „slasti“ normalizačně rozvinuté socialistické společnosti, to může znít překvapivě. Přiznám se, že i pro mě. Konečně to, co nám tehdy nejvíc chybělo a neexistenci čeho jsme považovali za hlavní nedostatek tehdejšího totalitního systému a jeho ekonomické, politické a kulturní stagnace a stupidity, byly právě demokracie a svobodný trh.

 

Jenomže svět se mezitím strašlivým způsobem změnil. Demokracie už nemusí znamenat svobodu a účast lidí na správě svých věcí, stejně jako kapitalistický trh nemusí znamenat svobodnou ekonomickou soutěž: kdo vyrobí kvalitnější, levnější a žádanější spotřební statek. Tahle fáze se zřejmě už definitivně odporoučela do propadliště dějin. Kapitalismus je dnes především totalitní vládou nadnárodních korporací a demokracie loutkovým představením na téma, jak nejlépe s pomocí moderních technologií zmanipulovat totálně zblblé obyvatelstvo, aby "svobodně" volilo to, co si přeje pár mocí zpitých Blbounů.

 

Neříkám, že je to už všechno v kelu – tu a tam ještě existují ostrůvky pozitivní deviace, nebo spíš oázy globálním blbnutím zatím nedotčené, protože z globálního hlediska nedůležité nebo naopak chráněné ze zištných důvodů jako rezervace. Například ve Švýcarsku ještě tu a tam funguje extrémní forma demokracie, tj. demokracie přímá. Ona dokonce funguje i v mnohých lidských společenstvech, menších než je Švýcarsko. Ba co víc, i ten klasický komunismus funguje na úrovni některých lidských organizací. Mnohé zájmové, sportovní, turistické atd. a někdy i náboženské spolky se dokážou uvnitř svých hranic chovat jako: každý podle svých schopností a každému podle jeho potřeb do míry prostředků, kterými ta či ona společnost vládne.

 

Tyhle ostrůvky budou zřejmě fungovat i nadále, jak konečně fungovaly od úsvitu věků, bez ohledu na Marxe, Engelse, Lenina, Mao Ce-tunga či Klementa Gottwalda. Tedy samozřejmě do té doby, než budou rozprášeny Velkým Primitivním Bratrem, který bude držet svoje pracky na čudlících moderních technologií.

 

Inu, přátelé, čeká nás velký civilizační kotrmelec, jehož výsledkem bude buď "Zpět na stromy", anebo "Nazdar Staré časy" neboli "Vítejte do Nových časů".

 

 

Aktuální Luciferův dodatek:

 

Když jsem to psal, tak jsem optimisticky věřil v uskutečnění varianty číslo dvě: příchodu Nových časů v podobě transformace lidstva do vyššího mentálního a kulturního stavu. Jenže čas trhl oponou a situace nabývá podoby varianty číslo jedna. Lidenové jaksi nejsou k mání, zmizeli v propadlišti dějin sci-fi literatury, místy se uskutečňuje má jiná depresivnější vize a i přes nesmírné technologické možnosti, které má současné lidstvo k dispozici, se začínáme potácet v atmosféře nejtemnějšího středověku anebo pravěku. Světu vládnou deprivanti ukájející se svými pubertálními mocenskými masturbacemi a v podpalubí jejich Titaniku začínají převládat feťáci nejrůznějšího druhu.

 

Ne všichni jsou na tom tak špatně. Každý den jsem v kontaktu s lidmi, o jejichž přirozené lidskosti nemohu pochybovat. Někteří z nich, nejen v mé blízkosti, ale třeba i na internetu, se proti tomu bouří. Povětšinou však poněkud nejasně či zmateně. Koneckonců nic až tak hrůzného se neděje a v supermarketech je vše potřebné k dispozici. Průběžně jsou však nahrazováni „umělými“ lidmi, aniž by to tušili.

 

Na stromy se už asi vracet nebudeme, jelikož tu žádné nebudou – ale i tak by to nemusela být velká sláva.


komentářů: 10         Komentáře (10)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »


Lucifer
10
Lucifer * 25.09.2017, 21:12:32
Dík mefi, teď už jsem zase o poznání moudřejší Úžasný

mefi
9 Čtyři dohody na wiki

Lucifer
8
Lucifer * 25.09.2017, 17:38:47
Stello, nejde o jakousi víru v nějaký vyšší lidský typ, ale o zcela přirozený evoluční vývoj lidského inteligenčního a mentálního potenciálu. Na této planetě žije obrovské množství nejrůznějších živočichů a rostlin. Jejich evoluce se více méně odehrává pouze v závislosti na změně životního prostředí, tedy v podobě genetické adaptace. Jediný živočich rodu homo sapiens (někdy se to sapiens zdvojuje, což mi připadá zavádějící) vydal směrem dál. On se nejen adaptuje, ale začíná tvořit, hledat podstatu své existence, podstatu okolního světa a venkoncem i celého vesmíru atd. V mnoha případech není o moc chytřejší než někteří ostatní živočichové, v posledních desetiletích nemnozí vykazují i nižší inteligenci než třeba kočka domácí, ale jsou mezi nimi tvůrci, kteří spustili onu novodobou vědeckotechnickou revoluci. A míří dál ke hvězdám.

Tohle je samozřejmě velmi pozitivní přínos k lidskému vývoji, jenže má i stinnou stránku. Negativní důsledek nespočívá v technických vymoženostech jako takových, ale v jejich zneužití, ať už vědomému či nevědomému. Lidský rod nemá (alespoň zatím) problém s adaptací na proměny životního prostředí. Technologický park zajistí jakoukoli ochranu vůči čemukoli nevítanému. Ne vždycky a ne každému, ale v průměru má jednoznačně navrch.

Horší je to s mentální (rozumovou, inteligenční) adaptací člověka na tyto změny. Ta totiž neprobíhá vůbec, anebo zcela sebe-destruktivně.

Člověk je sice obklopován čí dál tím efektivnějšími technologiemi, technickými prostředky umožnujícími mimo jiné produkovat nepřehledné množství spotřebních statků atd., ale jeho mentální úroveň se začíná vracet zpět na ty stromy. Evidentně v tomto evolučním procesu došlo k jakémusi rozfázování, k jakési disharmonii.


Lucifer
7
Lucifer * 25.09.2017, 17:08:14
mefi, občas Františku toho času papeži, nemohl bys stručně shrnout Čtyři dohody od Jaroslava Duška? Třeba do čtyř krátkých odstavců. To video je strašně dlouhé a prezentačně pro mne nestravitelné. Mrkající

5 To Stella
Starý kocour (neregistrovaný) 25.09.2017, 10:20:40
Tentokrát nesouhlasím. Nesouhlasím s poslední větou. Tam "v podpalubí" se naopak filosofuje. V jednoduchých, pochopitelných větách, pomocí slov, která mají jen jeden, ten původní význam.

Stella
4
Stella 25.09.2017, 10:13:24
Jak píše mefi: to už tady bylo. Už víc než před stolety také víra v nový, vyšší lidský typ.
Rozdíl mezi všelijakými vizemi a dneškem je v současných možnostech sebedestrukce pomocí techniky.
Ale pevně věřím, že ty \"ostrůvky\" přetrvají.

Z hlediska společenského jsou to právě ty drobné organizace, spolky - občanská společnost, ne centrálně řízený kolos. Spodní proud, kde se nefilozofuje.

mefi
3
mefi 25.09.2017, 07:56:54
.
Jaroslav Dušek - Čtyři dohody

https://youtu.be/zGTDgmemkDg

2 Kagda budět lučše?
František toho času papež (neregistrovaný) 25.09.2017, 07:09:12
.
Za dob Sovětského svazu se soudruzi z jejich akademie nauk snažili získat atvět na vapros uvedený v názvu tohoto příspěvku.

Inu zapustili programu a nakrmili ji daty.

Počítač v oněch dobách (jedinstvennaja systěma vyčislitělnych mašin) byly velké a pomalé.

Po třech týdne náročných výpočtů a dychtivém očekávání akademiků se ozvala řádková tiskárna:

Užé bylo!

p.s.: Napsal byh to celé rusky, pak tento vtípek z dob bolševika vyzněl jinak, autenticky. Bohužel tento blog nepodporuje azbuku či-li bukvy.

Překvapený

1 Neveselé...
Starý kocour (neregistrovaný) 25.09.2017, 01:44:38
Realita ale málokdy bývá příjemná - za horizontem, kam nejsme schopni dohlédnout, se skrývají různé, docela hororové záležitosti.
Mám pocit, že je to způsobeno vysokým stupněm soběstačnosti té "moderní" části lidstva. Hmotných statků je tu dost, málokdo se musí otáčet většinu svého života tak, aby neměl hlad, spal v v suchu a teple a měl základní zdravotní servis. Na tohle spotřebujeme jen málo energie. Jenže ta mnohem "větší polovina" to tak nemá. A nějak nám chybí spojení mezi těmi dvěma částmi. Chceme stále víc, ačkoliv už ta naše spotřeba je už vlastně bezuzdné plýtvání.
Máme dostatek hmoty, ale zásadní nedostatek ducha. Tím nemyslím nějaké náboženství nebo ideologii. Ideologií je dost, jedna pitomější než druhá. Nevidíme ale dopředu. Bavíme se způsobem, který má předobraz ve starém Římě těsně předtím, než ho obsadili barbaři.
Chléb a hry. Hry tak pitomé a zvrhlé, jak jen mohou být.
Myšlenkově jsme zavinutí ve svém umělém světě, kde jsme si sami stanovili (nebo nám byly stanoveny, ale s naším souhlasem) pravidla zcela pitomá, odporující přírodě. Například se dostatečně nemnožíme. Ti, kteří se mají mnohem hůř se ale množí a chtějí (málem bych řekl oprávněně) podíl na našem dostatku či přebytku. Přitom jejich devízou je jen vysoká natalita a nic víc. Bohatí nechtějí mít děti. Takže bohatí (a vzdělaní) postupně pomalu vymřou. Vlastní vinou, vinou vlastní lenosti, vlastního sobectví.
Než mít děti, raději se necháváme předělávat na opačné, leč nefunkční pohlaví.
Když občas přebývám na chalupě zjišťuji, že člověk toho k životu potřebuje daleko méně, než má dispozici. Nebo když si vzpomenu na své mládí, kdy se před výplatou vařily jen brambory s cibulkou a fazole - abychom si nemuseli půjčovat.
Dnes si lidé půjčují na věci, které reálně nepotřebují - ale nejsou pak schopni své závazky splatit. Když přijde exekutor, pláčou do TV kamer jací jsou chudáčci. Chudáčci vlastní vinou.

Nicméně - je čas skončit s těmi žalozpěvy, k ničemu to nevede.

Takže - dobré jitro!

«     1     »