Cesta do pekla bývá často dlážděna dobrými úmysly

rubrika: Pel-mel


Právě skončený víkend byl nádherný v tom smyslu, že jsem už dlouho nic ošklivějšího nepoznal. Byl to vlastně už takový předvánoční nášup, abychom se přichystali na nákup vánočních dárků v jednotném družstvu vítězného volebního lídra. Proč si nezavzpomínat na Staré dobré časy, že? Koneckonců všichni to s námi myslí dobře, a pokud ne, tak my to s nimi myslíme též velmi dobře. Vítězové našich parlamentních voleb jsou už od pohledu altruisti, my koneckonců též, jinak bychom si je nezvolili, takže už nám nezbývá nic jiného, než cestu do pekla ruku v ruce začít dláždit.

 

Lucifer


Volební hlasy již byly sakumprásk sečteny, když jsem v těžkém depresivním stavu vyrazil do nedělní Butovické Galerie učinit skromný nákup. Po cestě jsem si vzpomněl na jednu scénu, jež se odehrála ještě za totáče. Navštěvoval jsem opavský gympl a v posledních dvou ročnících občas navštěvoval po odchodu z gymplu jednu starobylou hospůdku u Bílého koníčka na dnes Dolním náměstí. Setkával jsem se tam s nejrůznějšími kamarády stoprocentně nerežimního typu. Mezi nás občas zavítal jeden Ukrajinec VV, který měl českou manželku a působil jako odborník v jakémsi úřadu pro sociální záležitosti.

 

Jednou jsme takhle seděli tři u Bílého koníčka. Já, jistý ZS a VV. Přemítali jsme nad půllitry o všem možném, když VV začal blahořečit altruismu. ZS, těžký undergroundový typ s dlouhými vlasy a vousy téměř do pasu, začal VV oponovat, čemuž jsem se snažil jen nesměle přizvukovat na obě strany. VV byl posedlý altruismem, ačkoli možná netušil, o co v podstatě jde a jeho duše, ovlivněná nejrůznějšími ideologickými žvásty, se vznášela v oblacích. ZS byl pevně zakořeněn v zemi a já jsem postupně začal chápat, že altruistické plky VV velmi vycizelovaným způsobem anihiloval.

 

VV působil poměrně uhlazeným dojmem a do jaké míry či jestli vůbec byl infikován KGB, netuším a v podstatě mě to ani nezajímá. Byli jsme kamarádi a zmíněná debata na tom nic neubrala na všechny tři strany. ZS uhlazeným dojmem rozhodně nepůsobil. Lidé, kteří ho dobře neznali, z něho měli strach. Jenže pod těmi ohromnými vousy, uhrančivým pohledem a břitkým projevem se skrýval velmi citlivý a přirozený humanista. Ne naprogramovaný altruista.

 

V Butovické Galerii jsem do skromného nákupu přibalil knížku od Františka Koukolíka, která se jmenuje Rozhodování. Bylo tomu tak, že jsem nejdříve navštívil prodejnu knihkupectví Kosmas, kde mi ta knížka okamžitě padla do ruky. Chvíli jsem v ní listoval, ale k její koupi jsem se nemohl rozhodnout. A tak jsem ji vložil zpět do regálu a vyrazil do Alberta pro ten drobný nákup. Když jsem Alberta opouštěl, napadlo mě, že by mi v tom rozhodování mohla pomoci ta knížka od Koukolíka. Vrátil jsem se tudíž do Kosmase a přibalil ji do tašky.

 

Zde je první část kapitoly Dláždění na cestě dobrých úmyslů:

 

V šeru si snadno spleteme pokroucenou větev s hadem. Obrázky, které jsou zcela jistě statické, a přesto vzbuzují dojem, že pulzují a kypí, zná většina lidí. Lidský zrakový systém je svým způsobem dokonalý, a přesto dokáže šálit. Empatie, schopnost vcítit se do druhých lidí, dokáže šálit podobně, zejména propojí-li se s potřebou, aby nás někdo měl rád, s emoční infekcí, různými druhy předpojatostí, případně s egoistickým přesvědčením, že přesně víme, co je pro druhého člověka nejlepší. Empatie může lidi zavést do pořádných potíží.

 

Dobré úmysly nás někdy dokáží oslepit natolik, že nevidíme jejich mizerné, někdy zhoubné důsledky. Subjektivně prosociální čin je v tomto případě objektivně antisociální. Samozřejmě že existuje více úhlů pohledu, které samy sebe považují za objektivní. Teroristický čin subjektivně prožívaný jako boj za svatou víru bývá jedním úhlem pohledu nazírán jako nejvyšší možná oběť ve prospěch víry, práva, spravedlnosti. Jiným úhlem pohledu je chápán jako odporná masová vražda nevinných lidí.

 

Jakákoli rozhodnutí, včetně rozhodnutí altruistických, vyžadují pokud možno nejúplnější přístup k relevantním informacím, které umožňují uvážlivé rozhodnutí. Kromě přístupu k takovým informacím je nutná schopnost jejich správného zpracování. Jsou to nejrozmanitější psychologické, náboženské, sociální a filosofické předpojatosti, které mohou vést jak jedince, tak celou lidskou skupinu k jejich mylnému výkladu.

 

Takovým omylem je patologický altruismus, jehož důsledky se obracejí jak proti tomuto typu altruisty, tak proti jedinci nebo skupině, jimž se snažil pomoci. Patologicky altruistické chování může být výsledkem příčin náhodných a/nebo nevědomých stejně jako úmyslu. V této souvislosti je altruismus chápán jako dobře míněné chování, jehož cílem je někomu prospět. Pojem „patologický“ je zde užit ve smyslu krajní, abnormální, chybný. O klinickou diagnózu nejde.

 

Jednoduchým příkladem patologického altruisty může být rodič, který chodí do školy vyhrožovat učitelům za špatné známky, které si jeho potomek nezaslouží. Nebo rodič, který odmítne očkování svého dítěte v úmyslu chránit je před (málo pravděpodobnými) zápornými důsledky očkování, díky čemuž dítě onemocní spalničkami s velmi těžkým průběhem a trvalými následky. Patologický altruismus je druhem poznávací slepoty. Psycholog Jonathan Haidt k tomu poznamenal: „Morálka váže i oslepuje“. Patologickými altruisty mohou být lidé zcela normální, dále lidé s vyšší než běžnou mírou empatie, ale zrovna tak i narcistické osobnosti soustředěné jen na sebe.

 

Zdroj: František Koukolík, Rozhodování (Eseje), Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, Praha 2016

 


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
12
Lucifer * 23.10.2017, 23:20:08
Uriah Heep - Come Back To Me

http://jdem.cz/dhv2z6

Stella
11
Stella 23.10.2017, 22:12:06
7 to ovšem vysvětluje... Mrkající

10
Zuzana (neregistrovaný) 23.10.2017, 21:41:23
Dodavam, ze ja sem tam dostanu darek od nejblizsi rodiny a pratel, ale ze bych se v nich nechtene topila nemuzu tvrdit.;) V podstate stastny to muz. :)

9
Zuzana (neregistrovaný) 23.10.2017, 21:34:30
"Něco takového jsem zažil, ačkoli zdaleka ne v drastické podobě. Jedna osoba, o které si nemyslím, že to myslela zle, ba naopak, se mě snažila obdarovávat nejrůznějšími dárky, o něž jsem vůbec neměl zájem."

Tedy je to jiste kazdeho vec, ale mohu-li mluvit za sebe: ja bych takove darky proste neprijala. Spis bych se pokusila o komunikaci na rovinu, zvlast, pokud bych stala o to udrzet si pritele.
V uvedenem prikladu se asi nejednalo o altruism, ale o radost, kterou si porizovala bytost hlavne sobe. Ze by si obdarovaneho kupovala je dalsi alternativa. Kdyz tedy nechtene darky prijmu, stavim se do role cloveka s filozofii "blbej kdo dava, blbejsi kdo nebere" ;) a pak jsme tam, kde debata zacala. Prechytracovani situace, kterou nechci zvladnout primo s rizikem ztraty pritele, ktery to se mnou 'mysli dobre'. A kupoval-li pritel vino, napriklad, myslim, ze takove darky byly prijimany s potesenim, nechci rejpat. ;) Ruku na srdce. ;)

Ja se tedy s darky zrovna neptretrhnu, ale vim, ze tady se lidi obdarovavaji v jednom kuse. Kazdy malicky svatek je zaminkou k nakupu darku pro pratele. Rekla bych, ze zde lidi davaji radi.
Obdarovani nekdy skripaji zubama a premysli o miste, kam je uskladnit nebo vyhodit, nicmene kolotoc se porad opakuje dokola. Psala jsem o tom v clanku o kyci.

Jestli tedy tomu darci davani delalo dobre, bylo jiste altruisticke delat mu radost predstiranim, ze mame z nich poteseni.
Hlavne pianko, o psychopatii se tu nejedna. ;)a to I kdyz mozna darce svymi darky moc nepotesil.


Lucifer
8
Lucifer * 23.10.2017, 20:31:04
Chtěl bych podotknout, že tento příspěvek není o znevažování lidského soucítění (ne soucitu), lidské lásky. Je zaměřen na patologickou formu altruismu, která může mít podobu i zcela sobeckou, totiž zisk v podobě závazku altruisticky opečovávané osoby. František Koukolík se však zaměřuje na jinou podobu. Takovou, kdy se někdo s naprosto nesobeckým záměrem pokouší altruisticky opečovávat někoho způsobem, jenž dotyčnému není vůbec příjemný, vůbec po něm nebaží, a takto oblažen se může cítit ještě hůř.

Něco takového jsem zažil, ačkoli zdaleka ne v drastické podobě. Jedna osoba, o které si nemyslím, že to myslela zle, ba naopak, se mě snažila obdarovávat nejrůznějšími dárky, o něž jsem vůbec neměl zájem. Byl to poněkud nepříjemný pocit, jelikož jsem ctil tento altruistický počin, a pohled na ty mně ničemu nepotřebné dárky mě zarmucoval. Ona osoba se mě, předpokládám zcela lidsky a upřímně, snažila obšťastnit něčím, o co jsem vůbec nestál. A přitom to, o co jsem stál, jí tak nějak uniklo. V různých podobách jsem to zažil i z mé strany vícekrát.

Pokud k někomu cítíte skutečně silný vztah, tak si z něho nedělejte papouška, kterého krmíte vámi definovaným zobem. Nedělejte si z něho "domácího mazlíčka". Nic mu nevnucujte a pokoušejte se naslouchat jeho nitru. Když budete naslouchat dobře, pochopíte, jakým způsobem nasměrovat ne altruismus, ale svoji lásku k němu.


Lucifer
7
Lucifer * 23.10.2017, 19:45:51
Soucit a milosrdenství jako dílo parazitů?

"Závěr izraelských vědců, snažících se přijít na kloub altruismu, se nebude zamlouvat nikomu. Uráží ty, co v lásce k bližnímu spatřují Bohem projevenou vůli a cynický je i k těm, co laskavost a nezištné jednání považují za úcty hodný charakter osobnosti. Kloní se totiž k myšlence, že si nás k obrazu svému upravili a upravují mikrobi. Zištně mají napomáhat naší nezištnosti, aby se jim snáze přeskakovalo z jednoho na druhého."

http://jdem.cz/dhvms5

Úžasný

5
Zuzana (neregistrovaný) 23.10.2017, 15:18:45
"Neuspesni psychopati sedi v kriminale, uspesni v cele spravnich rad. ;)"

K volbam (souvisi). Ztrata etiky a etickeho premysleni. Jak pise - dle mne spravne - defens, lidem nevadi zlodej nerku-li estebak. Oni sami kradou a udavaji I kdyz z pocatku treba jen soukromi pritele. S tim souvisi I postoj k pomoci druhemu. Uznava se jenom prechytraceni, viz nas president. 'Clintonova nema rada Putina, protoze ji prechytracil' (Trumpova slova).

Altruismus,, vciteni se? Psychopat netusi o cem je rec. Je emocne plochy, agocentricky, striktne na sebe zamereny, bezcitny a neni mu pomoci. Psychopata presupacit na normal nelze.

Mezi altruismem a litosti je rozdil. Predevsim (Kundera) slovo litost nema zadny jazyk s vyjimkou ceskeho.O tom cela stat..

Altruista ma nekolik kategorii.

Altruiste profesionalni jsou treba lekari, psychiatri, psychologove, osetrovatele, socialni pracovnici atd..Nekteri..
Nadseni altruiste, kteri nezistne pomahaji, dovrovolne a vsude. POhnutky jsou ruzne, taky maji nekolik skatulek.

Pak jsou matky Terezy ve jmenu panaboha - samo o sobe obnasi nekolik dalsich kategorii.

Litost a vciteni jsou normalni veci pro normalni lidi. GIVE ME A HUG.
Normalni clovek povazuje pomoc priteli za prirozenou vec.
Sympathy je zase z jineho soudku. Tady se tim rozumi kondolence, formalne projevena litost.
V Cechach, pokud vim, ze tim rozumi, ze je mne ten ci onen sympaticky, vzbuzuje ve mne nikoliv litost, ale sympatii. 'Sympatizujeme s nim'..Je to symbioticka vec. Nesympatickemu tak rychle pomocnou ruku nepodame.

Pomoc neodmitneme jedna-li se o dobreho pritele, ktery sam nam vysel s pomoci vstric mockrat.

At uz se to tyka psychicke podpory ve smutku, rady, nebo financni pujcky v dobe nouze, ci odvezeni a zmabulance kde (aspon tady) vas zdravotnici neodvezou zpet, prijet na misto jakekoliv nehody, az po pohlidat psa, zaliti kvetin, nebo doporuceni advokata, doktora...a spousta dalsich pomoci..

Emocne placaty, necitlivy clovek k svoji etickou povinnost poskytnout pomoc vubec nechape. V jeho pripade je facka na dve veci. A jako prevence fungovat nemuze, protoze psychopat nerozumi, za co facku dostal a ceho by se mel varovat aby ji nedostal. Nehlede k smutnemu faktu, ze ani ten, kdo facky rozdava, nemusi s urcitosti vedet, ze se s odhadem nemylil. Mel by si tu otazku polozit, nez zacne mlatit kohokoliv.


4
František je z toho papež (neregistrovaný) 23.10.2017, 10:14:04
.
František Koukolík - O špatných lidech

https://youtu.be/u68WfG1srfk
.
Překvapený

3
František toho času papež (neregistrovaný) 23.10.2017, 10:07:35
.
Lepší facka hned, než kriminál za pět let...
.
https://youtu.be/UYYYFHGuOxw
.

Stella
2
Stella 23.10.2017, 09:58:16
Potřebujeme někoho, kdo nám včas dá facku...

mefi
1 Už to tady bylo
mefi 23.10.2017, 00:15:55
.
Opakování je matkou ...

Koukolík - Mocenská Posedlost

https://youtu.be/PpMJkaf117g

Usmívající se

«     1     »