Zimní příběh

rubrika: Pel-mel


Prosinec v našich zeměpisných končinách připomíná Ladovy obrázky jen velmi zřídka. Přesto ho řadíme do zimy. Meteorologicky od samého počátku, astronomicky od zimního slunovratu krátce před Vánocemi, které můžeme vnímat jako Svátky slunovratu. Vánoce započnou příští týden v neděli v podvečerním čase Štědrého dne. Když se zhruba v tuto dobu narodil Ježíš Kristus, na obloze se prý objevila Betlémská hvězda.

 

Lucifer


Vánoce jsou zimním předkrmem. Skutečná zima i s Ladovými obrázky nás očekává zpravidla v lednu a únoru. Ne vždycky. V našich zeměpisných končinách to někdy zadrhává i v těchto ústředních zimních měsících. Mráz a sníh však nejsou jedinými příznaky tohoto ročního období. Kromě toho jsou zde ještě krátké dny a dlouhé noci, podřimující příroda či Silvestr padlých andělůjednom balení s novoročním předsevzetím.

 

Čtyři roční období (jaro, léto, podzim, zima) připomínají čtyři části dne (ráno, den, večer, noc). Bez ohledu na stav sněhové pokrývky či teploměru je zima právě tou noční částí roku, kdy odpočíváme v hlubokém či lehkém spánku, zdají se nám hluboké či lehké sny a spřádáme své plány na jarní probuzení, kdy se zase pokusíme nastartovat svoji duševní a tělesnou schránku k hluboké či lehké činorodosti. Někdy se stává, že se nám to nepodaří ani do poloviny léta, takže se na podzim můžeme zase začít pozvolna chystat ke spánku.

 

Někteří jedinci, takové „noční sovy“, to mají přesně naopak. Na jaře začínají podřimovat, v létě spí, na podzim si začínají balit tlumoky a v zimě vyrážejí činorodě lyžovat, sáňkovat či stavět sněhuláky buď u baráku, nebo na horách. Jiní zase vykazují jakousi rozpolcenost schizofrenické povahy. Snaží se být činorodí po celý rok. Kdyby se o to pokusili po celých 24 hodin, poměrně rychle by byli kompletně nepoužitelní. Je tudíž zřejmé, že denní a roční rytmus není zcela zaměnitelný.

 

U mě mají tyto rytmy jakousi inverzí povahu. Během pracovní části týdne jsem nucen vstávat ráno, což se mi obvykle někdy v pozdním dopoledni podaří, ale skutečně se probouzím až večer. V noci pak bývám velmi činorodý. V případě ročních období jsem tvrdě konzervativní. Nebylo tomu tak vždycky, ale v posledních letech trávím zimu v tvrdém spánku. Spím sice tvrdě, ale mé sny jsou činorodé. Pro mě je zima nocí plnou fantastických a pohybově velmi nadaných snů. Ta spánková činorodost má na stav mé duševní a tělesné schránky neskonale pozitivní a rekonvalescenční dopad, takže na jaře mohu začít být činorodým i ve stavu bdělém.

 


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
3
Lucifer * 16.12.2017, 21:20:26
Terry Oldfield - Eyes of the Goddess

https://www.youtube.com/watch?v=OpgADvTjVQI

Nevinný


Stella
1
Stella 15.12.2017, 08:50:39
Zimní pohádka, příběh:

http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/genesis/a-winter-s-tale-189094

«     1     »