Fantastický vtipálek

rubrika: Pel-mel


Na rozloučenou s knížkou Dále než Einstein zde ještě ocituji humornou příhodu jednoho z mých nejoblíbenějších fyziků Richarda Feynmana.

 

Lucifer


Byl-li Einstein hravý a rád využíval různých příležitostí k žertovnému popíchnutí konvenční společnosti, Feynman byl fantastický vtipálek. Feynmanova záliba v kanadských vtípcích se projevila už tehdy, když ještě jako mladý fyzik pracoval počátkem čtyřicátých let na projektu atomové bomby. Byl hrdý na své kasařské schopnosti, a tak jednou otevřel v Los Alamos tři trezory, ve kterých byly uloženy citlivé údaje o výzkumu. V jednom nechal list poznámkového papíru, na němž se chlubil, jak snadné bylo sejf otevřít, a podepsal se "Chytrý chlapík". Do posledního vložil poslední podrobnou zprávu, podepsanou "Stejný chlapík".

Druhý den otevřel sejfy Dr. Frederic de Hoffman a na listinách s nejstřeženějším tajemstvím na světě našel ležet tyto zprávy. Feynman vzpomínal: "Často jsem četl v knihách, že když se někdo vyděsí, tak zesiná, nikdy předtím jsem to však neviděl ve skutečnosti. Jeho tvář zešedla, zežloutla, zezelenala - hrůza pohledět." Dr. de Hoffman přečetl útržek podepsaný tajemným "Stejným chlapíkem" a zděšeně vykřikl: "To je stejný chlapík, co se snaží proniknout do budovy Omega!". Ve své hysterii Dr. de Hoffman došel k falešnému závěru, že tajemný kasař je totožný se špionem, který se zřejmě snažil proniknout k jiným utajovaným skutečnostem v Los Alamos. Feynman se mu pak brzy přiznal.


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
7
Lucifer 05.11.2010, 20:39:43
[6] Už se to tady opakovalo pořád dokola a mě to přestalo bavit. Kdykoli jsem upozornil na nějaký zajímavý společenský jev či nešvar, tak bez ohledu na to, s jakým nadhledem a humorem jsem to popisoval, obrátilo se to proti mně a byl jsem důkladně psychoanalyzován a rozebrán do posledního šroubečku. Tento blog přitom není zaměřen na společenské problémy, ale když mě nějaký jev zaujme, tak o něm tady občas poreferuji. Nyní zřejmě dojde ke změně, ale bude to chvilku trvat, nicméně každý, kdo je ochoten rozumně diskutovat a popřípadě uveřejnit nějaký příspěvek, je vítán.

6
vlada (neregistrovaný) 05.11.2010, 20:10:26
Dokud mě to baví, tak si o takového jedince brousím svůj ostrovtip. Takto retardovaní jedinci mi přináší nezanedbatelnou míru relaxace. Když to nepomůže, tak ignorace zabírá víc než spolehlivě. Jen v jednom případě jsem se po několika měsících rozhodl dotyčného odstřelit a zakázat mu komenty. Proti některým jedincům nepomůže nic jiného, než brachiální násilí.

5 To je výhoda.
Ludmila (neregistrovaný) 05.11.2010, 15:02:14
Mě někdy zbývá neodpovídat a dělat mrtvého brouka.Usmívající se)

Lucifer
4
Lucifer 05.11.2010, 12:44:18
Vzhledem k tomu, že se tady opět objevil komentář, který mě kádroval, podotýkám, že kdyby se na fyzikální konferenci objevil člověk, který by při své přednášce začal kádrovat, moralizovat a psychopatologicky diagnostikovat přítomné posluchače, tak by ho rovněž "vymazali". Udělali by to pochopitelně velmi decentně, ale toho člověka by už nikdy nepozvali na žádnou konferenci. Já tady jiný nástroj než blogový filtr nemám a rozhodně nemám zájem tady s tímto člověkem diskutovat.

Lucifer
3
Lucifer 05.11.2010, 09:27:13
V civilizované a kulturní lidské společnosti se názory tříbí tak, že se konfrontují s názory jinými, třeba i zcela opačnými. Pokud někomu oponent jednoznačně dokáže, že se mýlil, dotyčný svůj názor opraví. Důkazem však může být pouze jednoznačně a reálně ověřitelný fakt. Kupříkladu ve fyzice se teorie dokazují experimentálními výsledky. Mezi fyziky, což jistě platí i pro jiné kultivované komunity, se názor oponenta nevyvrací tím, že se dotyčný začne kádrovat, diagnostikovat, moralisticky poučovat a podobně. Vy jste oponentem jeho názoru, ne jeho duše.

Lucifer
2
Lucifer 05.11.2010, 09:07:30
[1] Doufám, že ne, on by si věděl rady.

1 Doba se změnila.
Ludmila (neregistrovaný) 05.11.2010, 07:45:19
Jak by tento vtipálek dopadl dneska?Asi v pekle.

«     1     »