Pan Čtverec

rubrika: Pel-mel


Dovolil bych si ještě jednu citaci z knížky Dále než Einstein a slibuji, že už vážně bude poslední.

 

Lucifer


Berte to jako víkendové zamyšlení, zamyšlení o víkendu, který zřejmě bude posledním teplým, až téměř pozdně letním víkendem v tomto roce. Cituji:

Ve sci-fi románech se cesta do vyšších dimenzí zpravidla líčí jako pouť do světa sice zvláštního, přece jen ale připomínajícího Zemi. Lidé jsou nám tam podobní, jen trochu jiní. Je to způsobeno tím, že představivost autorů zpravidla nestačí na to, aby brala v úvahu skutečné rysy vícerozměrného vesmíru, jež nám ukazuje přesná matematika. Věda je ve skutečnosti mnohem divuplnější než vědecko-fantastická literatura. Nejjednodušším návodem, jak porozumět vyšším dimenzím, je obrátit se k dimenzím nižším. Prvním autorem, který se o to pokusil v románové formě, byl v roce 1884 shakespearovský znalec Edwin A. Abbot ve viktoriánské satiře Flatland (Rovina nebo též Plochozemě), líčící podivné zvyky lidí, žijících jen ve dvou rozměrech.

Představme si, že se Rovina rozkládá řekněme na povrchu stolní desky. Příběhy jejích obyvatel - geometrických obrazců - nám vypravuje sebevědomý pan Čtverec. V zemi panuje ostré třídní rozvrstvení. Ženy jsou úsečky, dělníci a vojáci trojúhelníky, inteligence a střední stav, ke kterému patří i vypravěč, jsou čtverce, šlechtu tvoří pětiúhelníky, šestiúhelníky a vyšší mnohoúhelníky. Čím více stran kdo má, tím je vyšší jeho sociální postavení. Nejvýše postavení šlechtici mají tolik stran, že se blíží kruhům, což je vůbec nejvyšší příčka společenského žebříčku. Pan Čtverec žije díky svému dobrému sociálnímu postavení v příjemném poklidu této uspořádané společnosti. Až jednou jeho životní jistoty naruší podivná bytost - návštěvník z Prostorna, trojrozměrného světa - a začne ho seznamovat s divy dalšího rozměru.

Když se lidi z Prostorna dívají na obyvatele Roviny, vidí dovnitř jejich těl, mohou si prohlížet jejich vnitřní orgány. To například znamená, že na Roviňanech mohou provádět chirurgické zákroky, aniž poruší jejich kůži. A co pozorují dvourozměrní Roviňané, když do jejich světa vstoupí trojrozměrná bytost? Když tajemný lord Koule z Prostorna vstupuje do Roviny, pan Čtverec pozoruje jen kruh o narůstajícím poloměru, který se pohybuje jeho světem. Neumí si lorda Kouli představit v celé jeho velikosti, vidí vždy jen určitý řez jeho tělem. Lord Koule pozve pana Čtverce i na návštěvu Prostorna. Pan Čtverec se odloupne z rodné Roviny a po trýznivé cestě spočine v zakázaném třetím rozměru, i tam ovšem vidí jeho oči jen dvourozměrné řezy trojrozměrným prostorem. Když potká Krychli, vidí ji tu jako čtverec, tu jako obdélník, někdy i jako trojúhelník.

Po návratu se pan Čtverec, zážitky z Prostorna hluboce otřesený, rozhodne vyprávět svým spoluobčanům o podivuhodné cestě. Jeho vyprávění však shledají úřady jako pobuřující, rozvracející řád společnosti Roviny. Je proto uvězněn a předveden před Velkou radu, složenou s mnohoúhelníků a kruhů, marně se jí však snaží objasnit, co je to třírozměrná koule, krychle a ostatní zvláštnosti Prostorna. Nakonec je odsouzen k doživotnímu vězení (uvnitř uzavřené křivky kolem něj) a dožívá svůj život jako mučedník. Samozřejmě by se osvobodil, kdyby vyskočil do třetí dimenze, to je ale nad jeho možnosti.

Konec citace a přeji hezký teplý víkend.


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

17
vera (neregistrovaný) 15.11.2010, 18:24:37
Ale muži musí mít silné ego. Byli stvořeni jako lovci a ochránci, stále připravení k boji, a to znamená, že za jejich zády musel být klid a pořádek. Proto pořád hudrujou, mají to v genech. A druhá věc-jestli je chápu, nemluvím o toleranci, ale mohu je ovládat, předvídat, hrát i zahrávat si, útočit i bránit se, měnit a manipulovat. Tolerance, to je jen jiné slovo pro zaťaté zuby, a tiché vršení kapek, až do té poslední..Usmívající se Vracím se sem už moc dlouho, ale líbilo se mi to, díkyUsmívající se

16
Ludmila (neregistrovaný) 14.11.2010, 21:41:13
Úsečky chápou čtverce i trojúhelníky a to je tak asi všechno co mohou udělat.Jen chápat a být tolerantní. Usmívající se
apropo brýle nemám.

15
vera (neregistrovaný) 14.11.2010, 21:10:50
Paušální je fakt, že příroda stvořila muže jinak vybavené než ženu, ale paušálně někoho někam posílat, to je příliš jednoduché, a promiňte-ublížené. Když se rozhlídnu kolem, vidím spoustu úseček, které nikdo nemá ani odvahu někam poslat! Jestliže je nevidíte, troufám si tvrdit, že máte špatné brýle..A promiňte ještě jednou, ale věta o osvobození přeskokem do další dimenze- to je taky v přeneseném slovasmyslu o pochopení jiné roviny uvažování, například té mužské. Ono totiž zatím vždycky vyhrál ten, kdo pochopil protivníka.

14
Ludmila (neregistrovaný) 14.11.2010, 09:06:58
Úsečky si váží samy sebe,ale čtverce,trojúhelníky atd. se snaží úsečku pokořit,ovládnout.Když se úsečka začne měnit ve čverec,pošlou ji do..Prostorna.

13
vera (neregistrovaný) 14.11.2010, 08:49:50
Nejdřív si úsečka musí vážit sama sebe, ona sama musí poznat svou cenu, pak jí budou prokazovat úctu všichni kolem. Život je boj, vo tom žádná Usmívající se

12 Mužské ego.
Ludmila (neregistrovaný) 14.11.2010, 08:23:25
Všichni muži by měli být na určitou dobu posláni do Prostorna,jako za komunistů na vojnu.Pak by si vážili úseček.

11
vera (neregistrovaný) 13.11.2010, 21:44:08
Kniha je o něčem úplně jiném, proč s tím máte problém? Moje ženské ego nemá potřebu rvát se s literární fikcí, ani s mužským egem. Já se cítím rovnocenná, a svou "slabost" si umím pootočit- bez úsečky není života, úsečka je obsažena ve všemUsmívající se. Kam vy byste zařadila mužské ego, být autorkou této knihy?

10
Ludmila (neregistrovaný) 13.11.2010, 18:20:50
Ne,ne,úsečka je daná a neměnná.Můžeme snažit sebevíc,úsečkou zůstaneme.V tom jsme v nevýhodě,tam nás zařadilo mužské ego.

9
vera (neregistrovaný) 13.11.2010, 17:23:52
Děkuji, ale[1]Mám-li na to, pak se z úsečky mohu vyvinout i do čtverce Mrkající, nemám-li, pak ani do čtverce, ani do třetí dimenze mě žádná obranná vyhláška nevynese...

8 Jako úsečka.
Ludmila (neregistrovaný) 13.11.2010, 15:14:42
http://www.astro.cz/apod/ap101109.html

7
Ludmila (neregistrovaný) 13.11.2010, 14:39:34
Lehce zneužitá. Usmívající se

6
Zuzana (neregistrovaný) 13.11.2010, 14:33:23
Presto je to citace, Ludmilko. ;)

5 Zuzanko,
Ludmila (neregistrovaný) 13.11.2010, 13:38:59
je to citace,ale šikovně citovaná.Mrkající

Lucifer
4
Lucifer 13.11.2010, 13:07:08
[3] Však je to sci-fi román od shakespearovského znalce. A lidi z Prostorna by viděli jenom plochy? Asi to bude trochu složitější ]Usmívající se

3
Miloš (neregistrovaný) 13.11.2010, 12:06:14
Roviňané neviděli vlastně ani rovinné objekty vcelku, ale jen jejich viditelnou přední část. A i ta se jim musela jevit jen jako úsečka.

«     1    2   »