Veverka

rubrika: Pel-mel


Už jste někdy viděli běhat veverku v bubnu? Veverka běží jak o závod, buben se pod ní točí furt dokola a ona de facto urputně běží stále na stejném místě. Není to nic až tak mimořádného – jsou běhavé pásy, po kterých nacvičujete běh, aniž byste museli někam běžet – zkrátka tělocvičný nástroj, který vám umožňuje masírovat běhavé svaly, a též i snížit svoji nadváhu nakupenou v důsledku konzumace obrovských balíků potravy, které si nedokážete odepřít. Jenže veverka v bubnu po ničem takovém netouží. Chce někam doběhnout, jenže jí někdo strčil do bubnu, třeba aby se pobavil pohledem na tu šaškárnu, takže nikam nedoběhne, ačkoli nožkama neustále kmitá. A to je základ mého druhého prosincového krátkého zamyšlení.

 

Lucifer


V poslední době jsem si, ačkoli velmi pozvolna, začal připadat jako běžící veverka v bubnu. Pokouším se neustále někam doběhnout, a když aktuální doběh začnu rekapitulovat, s hrůzostrašným pocitem si náhle uvědomím, že jsem nedoběhl vůbec nikam. „Jak je to možné?“ ptám se sám sebe. Vždyť jsem kmital nohama, seč mi síly stačily. Dokonce až tak moc, že jsem upadal do hlubokého spánku. A když jsem se z něho probudil, zjistil jsem, že jsem stále na stejném místě, ze kterého jsem vyběhl. Nic se nezměnilo, jen nohy jsem měl unavené.

 

Rozhodl jsem se, že se nad tímto stavem běhavé nehybnosti musím konečně hluboce zamyslet. První, co mě napadlo, byla myšlenka, že mě někdo strčil do rotujícího bubnu jako veverku. Dokonce jsem dospíval k závěru, že tím bubnem rozmlátím hlavu onoho nechutného vtipálka. Pak mě ale jednou po požití silnější dávky resveratrolu napadlo, že tím vtipálkem bych mohl být já sám.

 

Když jsem se druhého dne po této resveratrolem indukované duševní menopauze probudil, rozhodl jsem se svůj tak pracně vybudovaný buben roztřískat na cimpr campr. Jelikož ten buben byl dřevěný, tak jak jsem do něj mlátil olověným kladivem, zadřel jsem si do svých ručiček nejednu třísku. To mi ale vůbec nevadilo, tříska sem, tříska tam – koneckonců když se kácí les, lítají kolem třísky. Důležité bylo, že moje nohy už věděly, kterým směrem mají kmitat.

 

Člověk si občas myslí, že mu jiní lidé neustále kladou pasti. Ano, stává se to. Z lidí se někdy stávají pastičkáři, poněvadž nenašli jiný způsob, jak si s nějakým jiným člověkem poradit. Jenže ty největší pasti, které jsou nám kladeny, jsou zpravidla zbudované námi samotnými. A někdy trvá hodně dlouho, než si tento fakt uvědomíme.

 

I nadále chci zůstat veverkou, protože louskat oříšky poznání mě docela baví, ale bez bubnu – bez svého vlastního bubnu. Vím, že občas někdo po mně jde, ale už navždy odmítám jít sám po sobě.

 


komentářů: 20         Komentáře (20)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

21
Gogo (neregistrovaný) 14.12.2018, 03:24:10
...a zde rozvláčňejš »

https://youtu.be/K_BbgxBtDQ4

A fakt uš Mlčící Ahoj Ospalý

20
Gogo (neregistrovaný) 14.12.2018, 03:10:42
Na závjer triptychu »

https://youtu.be/1AaWxUD2xjU

V [18] dojemná 4tá minuta

Lucifer
19
Lucifer * 13.12.2018, 01:36:49
U pěti veverek (film)

https://www.youtube.com/watch?v=VzznGuySrfk

Něco jako zkrocení zlé ženy Úžasný

18
Gogo (neregistrovaný) 11.12.2018, 20:56:47
Ňáko totu neska nepřibejvá, tak na brou pro změnu kocůry a brabci »

https://youtu.be/RNzcId1WQHY

GN&SwDr

17
Gogo (neregistrovaný) 10.12.2018, 19:37:36
No a dyšse vopčas potkaj u kolína kocůry s brabcama, přet skrytou kamerou, to je fofr, jak mizí futr ( stačí ptačí náhled v minutách 4,19 a 9,14)

https://youtu.be/b2zrJlTKnRY

Zíf, GN

16
Z. (neregistrovaný) 10.12.2018, 19:21:30
Video. Usmívající se (drevokocůr ) Zamilovaný

Lucifer
15
Lucifer * 10.12.2018, 19:18:44
Asi nějaký drevokocůrový pivař Smějící se Smějící se Smějící se

14
Gogo (neregistrovaný) 10.12.2018, 18:49:46
K[12] No tos měl kliku, že jen zobali brabci, zobali, páč přihasit si to kanackej drevokocůr vysrkne ti kíblík zázvorovýho naex.
Jak píšou ve wiki- sou děsně nenasytný Smějící se »

https://youtu.be/8j4muhRsGuk


13 Veverky breberky
Z. (neregistrovaný) 10.12.2018, 17:59:55
https://images.search.yahoo.com/yhs/search;_ylt=AwrEZ6q7mA5c_GQAZ2IPxQt.;_ylu=X3oDMTByMjB0aG5zBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzYw--?p=squirrel+red&fr=yhs-pty-pty_email&hspart=pty&hsimp=yhs-pty_email

Tady jsou ty udajne bezbreberky, vtirave jsou stribrne I cervene, dovolene az agresivni (jsou vsechny)..Asi prisly na to, ze s tim nejdal dobehnou Mrkající

(Kocour ma Pravdu! Úžasný Mrkající
Zivot je tezky, cesta trnita,;) ale porad lepsi takovy zivot, nez zadny). To prave taky dobre vi ty veveruse. ;)

Lucifer
12
Lucifer * 10.12.2018, 17:59:26
Kromě popelavých veverek jsem v Torontu též zaznamenal vrabce. Ti se zase vyskytovali spíš mimo parky a poblíž lidských sídel okukovali, kde by co sezobli.

Jednou jsem seděli na venkovní zahrádce jedné restaurace. Už ani nevím, jestli jsme jedli nebo jenom pili, ale u vedlejšího stolu hodoval nějaký člověk. Od nedojedeného jídla náhle vstal a někam odešel. K jeho talíři se okamžitě slétl houf vrabců a chutě se do těch zbytků svými zobáčky pustil.

Bylo to v dobách, kdy u nás vrabci téměř vymizeli. Pak se ale zase vrátili a je jich dost. Jedním z nich jsem opeřil svoji reportáž z Kutné Hory:

http://www.neviditelnycert.cz/blog/povidani/2569-jak-jsem-navstivil-kutnou-horu-s-operenym-doprovodem.html

10
Z. (neregistrovaný) 10.12.2018, 17:33:17
Raduza je krasna...

9
Z. (neregistrovaný) 10.12.2018, 17:32:16
https://images.search.yahoo.com/yhs/search?p=silver+squirrel&fr=yhs-pty-pty_email&hspart=pty&hsimp=yhs-pty_email&imgurl=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSpecial%3AFilePath%2FWesternGraySquirrel1.jpg#id=-1&iurl=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSpecial%3AFilePath%2FWesternGraySquirrel1.jpg&action=click

Ve strucne uvedenem odkazu ;) je silver squirrel, ktera s partou bydlela u nas na pude a meli tam nejdlo sedm dni ( a hlavne noci) v tydnu a k tomu dupaly a hraly fotbal. Ale pred zimou zvazni, behaji po drate s oriskama v pacickach a tvari se fakt ustarane. ;)

Lucifer
8
Lucifer * 10.12.2018, 17:31:05
Ty šedé potvůrky jsem zaznamenal především během návštěvy Toronta, kde jsem byl na konferenci. V parcích se to jimi jenom hemžilo a byly docela vtíravé.

Starý kocoure, Radůzu jsem občas poslouchal. Když jsem o půlnoci vypustil druhé prosincové zamyšlení, měl jsem v jednom okně otevřené YouTube s přiloženou písní. V pravém sloupci jsem pak nalezl odkaz na Radůzu s Plzeňskou filharmonií. Tak jsem si na něj klikl. Hned první píseň mě dostala, takž jsem s tím okamžitě přiběhl pod čerstvě vypuštěný článek. Teprve pak jsem to doposlouchal do konce a vůbec jsem nelitoval, že jsem na to upozornil. Souhra Radůzy s Plzeňskou filharmonií je fantastická.

7
Z. (neregistrovaný) 10.12.2018, 17:25:37
Na prespolni a domaci veveruse nehraju. :)
Vsechny veverky maji breberky.!!
I tech zrzek je to taky hafo - to nejsou zadny vase veverky, pane domaci. ;))) S vyplazeným jazykem

6
Gogo (neregistrovaný) 10.12.2018, 17:08:17
Ty naše zrzavý, domácí, bývaly čisté jak lílije, bez breberek!
Pak sem ale ftrhly ty vaše zablešený, a teď
se ty naše můžou udrbat do vyčerpání S vyplazeným jazykem >

Veverka popelavá využívá stejné potravní zdroje a podobný habitat jako veverka obecná. Ačkoli se mezi těmito druhy neobjevuje žádná agresivita, je veverka popelavá v konkurenční výhodě - důvodem je efektivnější trávení získané potravy, a tak i její větší příjem. U veverky obecné se pak následkem snížené dostupnosti potravy a jejímu horšímu využití objevuje podvýživa, která vede ke špatnému prospívání potomků a omezení tělesného růstu. To vyúsťuje nejen k poklesům populace a zmenšování jejího areálu, ale až k lokálním vyhynutím druhu. Veverka popelavá je navíc přenašečem parapoxviru, který způsobuje smrtelné onemocnění veverky obecné. Mimojiné také způsobuje škody na lesních porostech strháváním borky ze stromů.

Přes své ohrožení a fakt, že se v místech introdukce veverky popelavé veverka obecná přestala vyskytovat, není zařazena mezi ohrožené druhy, neboť je její celkový areál rozšíření stále velmi velký. V Evropě v místech introdukce veverky popelavé vznikají plány na její eradikaci, respektive alespoň omezení počtu, případně rozličná podpůrná opatření pro konkurenčně slabší ale původní veverku obecnou.

Více píce ≥ https://cs.wikipedia.org/wiki/Veverka_popelavá

GE(GHN)

«     1    2   »