Kterak za svého života opomíjený tvůrce po smrti ke slávě přišel

rubrika: Pel-mel


Přicházím opět s přídělem z knížky od Chucka Klostermana, z níž jsem vás posledně obdařil Částicovou horečkou. Tentokrát se to týká úvahy na téma, které jsem s humornou nadsázkou naznačil v názvu tohoto příspěvku. Otázka zní: Kolik dnešních významných celebrit na poli umění všelikého druhu bude za sto či dvě stě let požívat takové slávy jako někteří z těch, kteří jsou v téže době přehlíženi jako velké širé rodné lány a téměř systematicky umírají v bídě a zapomnění? Klosterman v této souvislosti zmiňuje dva spisovatele, Hermana Melvilla a Franze Kafku, kteří, každý svým vlastním způsobem, reprezentují druhou výše zmíněnou sortu. Jistě vás napadnou i další, nejen v literatuře a umění všeobecně.

 

Lucifer


Herman Melville

 

Dnes nejuznávanějším dílem tohoto amerického pozdně romantického spisovatele a básníka je román Bílá velryba. Je to zářný příklad knihy, jež se za jeho života dočkala mimořádně mylného přijetí. To ale neznamená, že by se nenašel nikdo, kdo by ji nepovažoval za dobrou; někteří lidé si to ve skutečnosti mysleli. O to ale nejde. Co si každý jeden člověk myslel v roce 1851 o Bílé velrybě, je stejně tak irelevantní jako to, co si o ní každý jeden člověk myslí v současnosti. Kritici 19. století se zásadně mýlili nikoli v tom, jaký dojem četba této knihy ve čtenáři vyvolá, ale v tom, jak budou další lidé prožitek z četby hodnotiti a oceňovat.

 

Bílá velryba je kniha o chlápkovi, který pronásleduje velrybu. Obsahuje autobiografické prvky z práce Hermana Melvilla na velrybářské lodi; člověk tak může dojít k závěru, že by Melville nemohl napsat dílo jdoucí tak do hloubky a obsahující tolik konkrétních podrobností, kdyby sám vše osobně neprožil. Co kdyby ale Melville žil jiným životem: Mohl by napsat obdobnou devítisetstránkovou knihu o lovu medvěda? O dobývání vrcholu hory? O práci mužského prostituta? Co všechno ze sociálního světa je otisknuto v tom, co ve svém románu mechanicky zkoumá?

 

Stručná odpověď by mohla znít, že konkrétní obsah tohoto románu není příliš důležitý. To, čím se odlišují velryba, medvěd a hora, je zanedbatelné. Významnější je atmosféra, duch a vyznění, obzvláště pak dovednost oddělit se od sociálního okamžiku doby vzniku díla.

 

Melville nebyl nějaký nevýznamný potřeštěnec, vydávající své práce vlastním nákladem. Byl to – dokud se nezačal odchylovat od vkusu čtenářů své doby – ze široka posuzovaný a uznávaný autor bestsellerů. Zvláštní je, že všechna jeho nejlepší díla pocházejí z doby, kdy přestal být v módě, a rovněž to, že jeho pověst tak prudce poklesla, že po určitou dobu upadnul téměř v zapomnění.

 

 

Franz Kafka

 

Tento pražský německy píšící spisovatel židovského původu byl dobře obeznámený s kultivovanou literární debatou, a dostávalo se mu, bez ohledu na silný sklon jednat sám proti sobě a svá díla buďto nedokončit nebo nevydat, pozornosti různých kolegů, jež si toho byli vědomi. Jedním z nich byl Max Brod, který nakonec posmrtně, navzdory Kafkovu přání, vydal jeho dílo. Kdyby Kafka žil déle, s velkou pravděpodobností by se stal prominentním spisovatelem.

 

Kafka ze svých prací několikrát četl nevelkému počtu lidí; říká se, že tato vystoupení byla k popukání. Některé kratší povídky byly publikovány v méně významných literárních časopisech vycházejících v němčině; ještě než zemřel, stačil Kafka vydat dvě kompletní sbírky těchto povídek. Nežil tak úplně v odloučení od světa, avšak jeho literární kariéra měla daleko k tomu, co by bylo možné nazvat normální profesní dráhou, ledaže byste měli za to, že „normální literární kariéra“ znamená zemřít v chudobě a pociťovat zášť ke všemu, co se vás tak či onak osobně týká.

 

Kafka představuje platónský ideál muka zakoušejícího génia, jenž umírá zcela neznám: paralyzoval ho odmítavý vztah ke všemu, co napsal, a skrývaná arogance vyvěrající z jeho intelektuální nadřazenosti. Nikdy se nevypořádal se vztahem ke svému tyranskému otci; byl posedlý sexem (a nejistý); jeho židovství nenápadně prostupovalo vším, co napsal. Zemřel v roce 1924 ve věku čtyřiceti let, v sanatoriu nedaleko Vídně. Podle některých odhadů spálil 90 procent toho, co napsal. Oněch deset procent, která se dochovala, je ale apoteózou na snovou, fantaskní krásnou literaturu. Jeho román Proces definoval předpoklady narace, jež se staly trvalou součástí všech literárních žánrů, a Proměna je považována za nejautobiografičtější novelu, jaká kdy byla napsána.

 

 

Dějiny umění téměř nikdy nefungují tak, že k tomu, abyste zaujali své místo v kulturním prostoru navždy, stačí odvádět mimořádnou práci a být považován za výjimečného. Ve skutečnosti to často vypadá, že naše kolektivní schopnost rozpoznat mimořádné nadání v době, kdy se objevují jeho plody, paradoxně limituje pravděpodobnost toho, že naši následníci prohlásí úchvatné a geniální dílo za nadčasové.

 

Důvod, proč se něco v daleké budoucnosti stane při pohledu zpět významným, je oddělen od důvodu, proč to bylo významné v době svého vzniku – a k tomu téměř vždy dojde jako důsledek rekalibrace sociálních ideologií, které budoucí generace přijmou jako normativní.

 

Přít se o to, který z „obrů“ současnosti se nakonec stane o samotě se tyčícím monolitem, je zábavné, protože v takové při pouze znovu a jinak než dosud formulujeme všechny již proběhlé debaty a existující argumenty o tom, čí komerčně úspěšná práce si zaslouží pozornost. Je to hypotetická domněnka zakládající se na reálných (aktuálních) faktech. Jenže existují i jiné možnosti, které je obtížnější prozkoumat. Nabízejí se nám podivnější – ale stále dost dobře možné – výsledky (to, jak věci dopadnou), jež vyžadují schopnost odmítnout zdánlivě rozumné. Co když je největším spisovatelem naší generace někdo, kdo zemře naprosto nepovšimnutý a neznámý? Nebo – což je možná ještě podivnější – co když největší spisovatel naší generace je známou postavou, ale nikdo živý ho nebere vážně (včetně, možná, jeho samotného)?

 

Zdroj: Chuck Klosterman, A co když je to jinak – „Věčné pravdy“ mají krátký život, Management Press ve společnosti Albatros Media a.s., Praha 2018


komentářů: 22         Komentáře (22)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
22
Lucifer * 05.05.2019, 23:39:37
Pink Floyd - The Trial

https://www.youtube.com/watch?v=y8Zuxsqp78M

Lucifer
21
Lucifer * 05.05.2019, 23:14:19
Zpět k tématu, tedy alespoň částečně. Před chvíli jsem na YouTube nalezl video, které se zaobírá vznikem kafkárny (kafkaesque)

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=8059

Tady je
https://www.youtube.com/watch?v=g4LyzhkDNBM

20
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 20:19:24
Zas mi šlohla devatenactku, jako fčera...! S vyplazeným jazykem
Lokální patrijotka, vohřívající si svou želví(fuj)polífčičku.
Ale jináč naprostý akord s Tvými slovy(férovost, etc.) vrchní soutce z lidu čertofského, JÁ(sry, jako, Z.), nemá sebemenší námitku...
Ale nejsou to drby, reálná skutečnost z vebu...!

Stačí tak, nebo mam zas přidat, zíf...

GSA(džerzy's sieste) Usmívající se

19
Zuzana (neregistrovaný) 05.05.2019, 19:54:33
Hmmm.. A proc gogo o potrebuje info na Milose a nektere jine? Co je mu do jakesi tanecni skoly pro starsi a pokrocile? Milosuv blog je fajn, hodne lidi ma s cestovanim co dohanet, Milos ro rovnou predehnal a ma co sdelit, coz cini. Blog neni jen o cestovnich fotkach, ale I zaznamu z galerii, krasnych cest do hor a hodne dalsiho. A hlavne, Milose znam jako feroveho kluka, ktery nejen bere ale I lidem dava prinejmensim stejnym dilem - a to je vzacna vec. Nakonec na jeho blogu jsou i moje clanky a jsem rada, ze je to tak..

No ale jsem rada, ze ma Gogo Milosuv blog rad a projevil to zpusobem jeho vlastnim, poskadlil ho. Úžasný
Vybodnete se vsichni na drby. Neni to vzdycky tak, jak se v kuloarech suska.. Nevinný Lidi jsou nez lidi mnoo a v Brne zejmena. Úžasný18
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 19:10:10
[16] Supr S vyplazeným jazykem
Provocation rulééz!!!
Otškrtávám splněno...
A Milošu, to co vím o Tobě,(radio clay, čulibrk 6/10 Překvapený ), není zdaleka fšechno.
Jak je to teť s taneční školou Tvé HP(©aida), je (byla)také zajímavá kauza...
Víš, já nějak nemusim lidi, co si na něco hrajou, byť je to jejich kratochvíle...
Anšto i vjehlasní matematici...

Toš tak, použij diferencijální rovnici druhého stupně k překladu tekstu výše, polev ve své píše, a vítej i zde, tak jako činí svými velmi rozumnými filosofickými brejky Kocour...
Fše v dobrym, tenhle článek/úvodník je o PRAVDĚ. Dz trú...

Hezký večer přeju a smažtes své animozity s přecedou, jů.
A hele, Tvůj blog mam rád, áále ty komenty Nerozhodný , ale nešt.

GE do krňa.

Lucifer
17
Lucifer * 05.05.2019, 18:33:41
Zdravím Miloše

https://www.youtube.com/watch?v=0f3XyhQF6PM

Mrkající

16
Miloš (neregistrovaný) 05.05.2019, 17:12:09
[10] Děkuji za "pochvalu" Mrkající .

Filozofování opravdu není moje parketa, mně stačí "chytrý text" o tom, co mě baví, a pár dokumentujících amatérských fotek, mnohdy nekvalitních, podle toho, co technika a podmínky (např. počasí) dovolí.
V blogu nevidím víc než kratochvíli.

Jinak mě docela překvapuje, co všechno o mně víš :).

15
Zuzana (neregistrovaný) 05.05.2019, 14:40:48
A nejen nam. Tady pise Milos na pocatku kvetna 2010 (jako reakci na me oznameni o Luciferove urazu):

"Zrovna dnes jsem si vzpomněl, že jsem několik dnů sem nenakoukl. Vždy jsem obdivoval hloubku Luciferových myšlenek a jeho rozhled a totéž u jeho přátel na tomto fóru, o tolik pater převyšujícím většinu toho, co je vidět jinde. Doufám, že léčení bude mít zdárný a rychlý průběh a držím palce."

Ano, je to uz devet let. Blog pak pomahali drzet na zivu po dobu leceni i Milda, Anna Kopecky a Honza + i jine dobre duse. Nazivu je oi deviti letech blogar i blog a kupodivu i ja, ktera jsem shodou nahod mela podobny uraz jen v jinem prostredi pred tremi a pul lety.


Lucifer
14
Lucifer * 05.05.2019, 14:09:54
Zuzano & Go,

Neviditelný čert
http://www.neviditelnycert.cz/data/files/!users/Lucifer/Neviditelny_cert.jpg

Vám děkuje za kladné ohodnocení Úžasný

13
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 08:09:54
No dyť...
A hajdy na kuťe Smějící se
GN Zamilovaný Ahoj

12 IMHO:
Zuzana (neregistrovaný) 05.05.2019, 07:53:25
Tenhle blog si nepotřebuje dělat reklamu pomocí pomluv a kritik jiných blogů a sebechválou vlastního.
Tím by se jen shazoval a vypadal zoufale, a zaměřuje se na svém prostoru na znehodnocování konkurence. Takhle tento blog nikdy zatím neoperoval.

A nevšimla jsem si, že by třeba provozovatel blogu někdy tady pomlouval jiné blogy, na některé sám přispíval a dělá jim tady reklamu - a to, že že se k pomluvám práce jiných nesnižuje a naopak ji podporuje, je podle mne v pořádku.

11
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 07:49:52
...a moc nespychni!
Ať zas neupadneš...
Jakéže bylo to přesné datum přet těma 9 lety?
Nechce semi polo hledat.

GSM, tu furt eště BRM Zamračený

10
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 06:49:26
Tagže kvjeci.
Thx om zuzíku za ono biblické moudro ze [4], neboť :

IMHO(sic!!!)

Není na české blogové scéně dalšího podobného vebu, jenž by se mohl pochlubit podobnými výsledky!
Tato zdejší thematická různorodost, jak na poli vědecko-technickém, literárně-filosofickém, či hudebně-uměleckém, způsobuje to, že ať vohnout, či vjedátor vyťuká do vyhledávače jakýkoliv smysluplný text v jednom z výše uvedených oborů lidské činnosti a zájmů, nasledná gugelská(neplíst s dukelská!)operace jej odkáže, ve 49,1prc v následných 94,1 výsledcích hledání na...pozor, vážení, virbl... na Neviditelného čerta!!!
Je to noumáuní, Úďo?
Je, páč takto různorodý a odborně zaměřený veb na českém "trhu" nemá konkurenci...
Milošův Mišmaš, fpodstatě fotoblog, doplňený chytrým textem, vzniklý z 1/4 na základě konferenční turistiky, a akceptovaný pár desítkami blogerů, ve stylu, dám ti koment(ala ůžasné fotečky, tam bych chtěl), dej mi koment recipročně k mému blogu, je místy až trapně průhledný...
Navíc technická a filosofucká themata zde absentují...
Axinin blog si na nic nehraje, již v názvu má monothéma, a se započtením zviřátek a literatůry splňuje svůj účel...ale nesahá zdejšímu ani pokolena...
Kocourův blog je přepolitizovaný, a to lidi netáhne...

Howgh, 6.49hod S vyplazeným jazykem

9
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 06:19:46
A sakra, gdopa si hraje, tagle při nedělním brzkoránu...
Bjehem 4 minut psaní předešlého cca 40.000 botofstupů...?
No nic, šou jede dál Smějící se

8
Go (neregistrovaný) 05.05.2019, 06:14:38
Sme tu spátky z výletu, zmokli sme, ale uš sme tu, a páč poňekut nadnormatývně krápe, jsa znuděn zachumlán pod duchnu, rozhodl jsem se pro napsání tohoto následného elaborátu, navíc shodou okolností ve stavu mi velmi sympatyckého skóre na big countru : 11119944

Následuje diplomka...

Bb

«     1    2   »