Splašená mysl

rubrika: Pel-mel


Před několika dny jsem v hlubokém rozpoložení opět navštívil prodejnu knihkupectví KOSMAS v obchodním centru Galerie Butovice. Netrvalo dlouho a v mé ruce uvízl útlý brožovaný výtisk, jehož ústřední název je „Jak zklidnit splašenou mysl“. Trochu jsem ho prolistoval a v některých místech jsem narazil na pasáže, z nichž jsem usoudil, že autor uvažuje podobným způsobem jako já už nějakou dobu. A tak jsem si ten svazeček za drobný obnos přivlastnil. V následujícím textu se vás pokusím seznámit se základními myšlenkami knížky, které jsou nastíněny v jejím Úvodu, přičemž započnu krátkým seznámením s jejím autorem.

 

Lucifer


Andreas Knuf se narodil v roce 1966 v Německu a po překonání dětských a studijních let se z něho stal psycholog a psychoterapeut, jenž si otevřel vlastní praxi v Kostnici u Bodamského jezera. Pracoval v psychiatrických zařízeních, napsal řadu publikací a dlouhodobě se zabývá integrací klasické psychoterapie a metody z duchovních tradic, zejména v oblasti všímavosti.

 

K sepsání pojednání na téma zkrocení splašené mysli Andrease Knufa podnítil jeden letní dovolenkový zážitek. Ležel na nádherné pláži thajského ostrova Koh Samui, a kromě jeho přítelkyně tam skoro už nikdo jiný nebyl. Pociťoval nepopsatelné štěstí, naslouchal šelestu palmových listů v příjemném vánku a vstřebával vůkol se rozprostírající klid. Cítil se naprosto uvolněný.

 

Druhého dne se tento pocit uvolnění začínal vytrácet a třetího dne bylo kouzlo pryč. V hlavě se začaly vynořovat myšlenky týkající se jeho práce, nepříjemnosti s jedním kolegou, co bude muset všechno zařídit, až se vrátí do Německa apod. Jeho mysl začala být nepříjemným způsobem dotěrná a on si s hrůzou uvědomil, že letěl přes půlku zeměkoule, aby přistál zase v práci. S tím se nehodlal smířit:

 

Že mi myšlenky zkomplikovaly život, jsem zažil už vícekrát. Byly aktivní, když jsem je vůbec nepotřeboval, a bez ustání se zabývaly buď minulostí, nebo budoucností.

 

Dnes vím, že mysl, která nám bez přestání nedá pokoj, není nic mimořádného! Ale ani nic užitečného.

 

Když se dlouho, možná dokonce celý dosavadní život identifikujeme se svým myšlením a jeho pokyny, pak svůj život možná vnímáme jako plný strastí a útrap.

 

Ve skutečnosti ale nejsme jen myšlenky. Jsme klidem, který je znát, když v sobě máme tišeji. Jsme příjemnou radostí, která se projevuje, když jsme prostě jen v přítomnosti, o níž pořádně nevíme, odkud se vlastně bere. Jsme otevřeným srdcem, které dokáže přijmout cokoli, nás samotné se všemi chybičkami a slabostmi, ale i lidi kolem nás. Jsme vnitřní silou a vyrovnaností, která zvládá i složité situace. Je v nás vnitřní mír a cítíme spojení s celým světem. Pak nám život připadá úplně snadný, ačkoli se na vnější situaci vůbec nic nezměnilo.

 

Všechny tyto vjemy, po kterých tak toužíme, jsou příliš často přehlušovány naší neustále „remcající“ myslí. Rámus v hlavě může být dokonce tak silný, že ani nevíme, jaké příjemné pocity se v nás skrývají a jak vypadá život, který to s námi myslí dobře.

 

Tato kniha vám chce pomoci, abyste opět nalezli klid, klid v sobě, a abyste se vrátili „domů“, sami k sobě. Skutečné štěstí nenajdeme kolem sebe, ale jen v sobě.

 

Luciferova poznámka:

 

Zkuste se každý den alespoň na chvíli odpojit od myšlenkového kolotoče někdy až zoufale přízemního konzumního světa. Svou splašenou mysl jednoduše vypněte tlačítkem OFF – každý ho v sobě máte. Alespoň na chvíli odhoďte všechny starosti, a to i v případě, že se nacházíte v těžké životní situaci. A ponořte se do svého klidu. Ten vám nikdo a nic nemůže vzít. Jenom vy sami. Je to vaše hájemství, studnice, v níž bezpochyby naleznete mnohem větší sílu a schopnosti, jak se vypořádat s okolním světem, než kdybyste svou splašenou myslí bez oddechu zápolili s jeho narůstajícím rámusem.

 

Zdroj: Andreas Knuf, Jak zklidnit splašenou mysl – Cesta k vnitřnímu klidu, Grada Publishing, a.s., Praha 2014 (Z německého originálu Ruhe da oben! Der Weg zu einem gelassenen Geist, Arbor Verlag GmbH, Freiburg 2010)

 


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
1
Lucifer * 28.06.2019, 20:32:56
Aneta Langerová

Vzpomínka
https://www.youtube.com/watch?v=AmoXq5Brvvc

Voda živá
https://www.youtube.com/watch?v=x7hagwmHA40

«     1     »