Glosárium

rubrika: Pel-mel


Mám pocit, že právě teď se toho kolem nás děje nějak hodně. Není to moc sranda, ale co už, virům neporučíš. Napsala jsem pro vás dvě malé glosy k událostem minulého týdne. Říkám si, že by se z toho třeba dala udělat tradice.

 

Marky


Kde jsi byla?

 

Minulý týden byl vyhlášen v naší zemi nouzový stav, a tento týden celostátní karanténa, kvůli pandemii koronaviru. Je to naprosto nová situace, která se dotýká úplně každého človíčka…tohle jsme tady vážně ještě neměli. Každý se snaží vyrovnat se s nelehkou realitou po svém, někdo se pokouší zásobit rodinu potravinami na několik měsíců, někdo může zůstat doma, někdo stále statečně chodí do práce, někdo plácá nesmysly, někdo šije roušky. Mimochodem, znáte to nové sousloví? „Je Ti to platné jak roušky v německém skladu“smiley. Nezbývá nám než trpělivě počkat, nosit roušku (tedy pokud ji máte, mně ji ušila dcera – ta s těmi červíky v hlavě) a chovat se maximálně ohleduplně k ostatním. Ale co je na tom všem, kromě nového fenoménu šití roušek a italských balkónových orchestrů, pozitivního? Že si stále umíme dělat legraci. I z toho, čeho se obáváme. Na sociálních sítích jsou stovky vtipů, obrázků, fotek nebo videí o koronaviru. Mě tedy naprosto odrovnala předabovaná scénka z filmu Slunce, seno, jahody. Úžasná razance!

 

 

Vzpomínka na Danu

 

Zemřela legenda českého oštěpařského sportu, paní Dana Zátopková, ve věku požehnaných 97 let. Byla to rodačka z Moravy, přesněji z Karviné, a celý její životopis si můžete přečíst třeba na webu Paměť národa. Mě zaujal fakt, že se svým manželem Emilem, neméně slavným sportovcem, slavila ve stejný den narozeniny. Oba se narodili dokonce i ve stejném roce! Prostě synchronicita, stejně jako jejich seznámení. To nevymyslíte, předávali si na atletických závodech kytice navzájem. Náhoda také byla, že se oba přestěhovali do Prahy zrovna v tu dobu, kdy se v Praze vyskytoval bratr mé babičky, strejda Čik, který byl velkým fandou Dukly a dokonce i hlasatelem na jejím stadionu. Strejda působil také v Armádním tělovýchovném klubu a tam se seznámil s Emilem Zátopkem a s jeho manželkou Danou. Z Emila a Čika se velice rychle stali přátelé a zůstali kamarádi až do konce svých životních poutí. Manželé Zátopkovi strýčkovi svědčili na svatbě (Emil strýčkovi a Dana tetě). Já si bohužel na Emila ani paní Danu osobně nevzpomínám, ale moje maminka má v stále paměti i srdci oba, jako neuvěřitelně příjemné a hodné lidi.

 

 

Mějte se, jak jen to půjde nejlíp, a dávejte na sebe pozor!


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »7
ZE (neregistrovaný) 20.03.2020, 16:14:51
Rano jsem si vysla na dlouhou prochazku, je celkem teplo, ale pod mrakem.
Sky is falling - rekl vcera jeden detsky chirurg a preju si moc, abychom to o par tydnu pozdeji videli zpetne jako alarm.

Lidi (a dost cyklistu) nemeli rousku. Stavila jsem se v jednom obchode, prodavac ani zakaznici nemeli masku. Ja taky ne. Jen jsem si zapnula kabat s vysokym limcem, ktery trochu masku nahrazuje, az do pul nosu. Úžasný

Tady v NJ je uz pres sedm set pripadu coronaviru a patrne bude mnohem hur. Vedle v NYC je jich na tisice.
Venku je daleko vetsi ticho (takove zarazene ticho), nez v beznych business days, je znat, ze hodne lidi zustava doma.

Premyslim, co tady budeme cist a psat za mesic. Vcera jsme o tom premysleli s kamaradem, ktery uvizl v Ohiu, zrovna jako ja jsem v pasti tady.

6
xxx (neregistrovaný) 20.03.2020, 13:37:47
Marky právem připomněla D.Z., v záplavě hororových zpráv podobné zanikají.
Znát ji nemohla, ale ty, Astro, pokud jsi vlastníkem podobných zážitků a necháváš si je pro sebe, tak nezapomeň, že platí nouzový stav a každý zločin se trestá velmi přísně!
Sem s nimi! Překvapený

5
Astra 5 (neregistrovaný) 20.03.2020, 11:49:23

Paní Danu i jejího muže Emila jsem zažila též. Jemu jsem mávala na otočce maratonu v roce 52 v Helsinkách.Vypadal děsně po těch dvaadvaceti kilometrech a zřejmě představa, že bude muset běžet ještě jednou tolik zpátky, ta mu dávala dost zabrat. Ale doběhl a doběhl tak všechny.

Bylo mi tenkrát sedmnáct a zpívali jsme tam se souborem pro radost Finů i sportovců. Byla to doba Kohoutovská, kdy se v písni pělo - zítra se bude tančit všude, až naše vítězné vlajky rudé na stožáry světa vyletí. No vyletěly bohužel na hodně dlouhou dobu.

Jeden z našich koncertů navštívili i manželé Zátopkovi. Seděli v první řadě, bylo na ně krásně vidět. Paní Dana třímala v roce uvítací pugét a na panu Emilovi bylo vidět, že se šíleně nudí.Z dlouhé chvíle si vzal ten pugét a začal vytrhávat růžové lístky a ochutnával je. My jsme pěli na praktikáblech na jevišti a smáli jsme se na celé kolo, paní Dana Emilovi pugét rvala z ruky. Byla to pěkná chvilka.

Tak se držme zdravého rozumu, aby nás neopouštěl.
Ahoj ! Ahoj


Lucifer
4
Lucifer * 19.03.2020, 22:12:26
Odešla LEGENDA DANA ZÁTOPKOVÁ

https://www.youtube.com/watch?v=logaIV5EzGk

Lucifer
2
Lucifer * 19.03.2020, 22:01:19
My Name Is Corona

https://www.youtube.com/watch?v=juugAWnBRKY

Lucifer
1
Lucifer * 19.03.2020, 20:58:09
Když je koronavirus sranda: Nejlepší vtipy českého internetu!

https://sip.denik.cz/celebrity/vtipy-na-koronavirus.html

Úžasný

«     1     »