Televizní žranice

rubrika: Pel-mel


Prázdná jako poušť

 

Lucifer


I když se na televizi nedíváte, ale ve svém vlastnictví máte cokoli, co se dá za televizní přijímač považovat, i když nefunguje, jste dle zákona povinni platit výpalné veřejnoprávnímu televiznímu médiu. Manažeři tohoto média mají z vašeho výpalného příjem, o jakém se nezdá ani špičkovým vědcům. V této souvislosti bych ocitoval několik postřehů z knížky Lidstvo na rozcestí, za co a komu platíte výpalné, i když se na jeho médium vůbec nedíváte. Nebudu se k tomu vyjadřovat, nejsem v tomto směru odborníkem, ale musím poznamenat, že některé níže uvedené postřehy do značné míry odpovídají mému pozorování.

V roce 1970 přišli vědci na to, že při sledování televize se mění bioelektrická aktivita mozku zaznamenávaná na elektroencefalogramu (EEG). Zatímco při bdělém stavu spojeném se zrakovou aktivitou převládají v mozku takzvané beta vlny (14-30 Hz), objevují se při zavřených očích, při odpočinku nebo meditaci pomalejší alfa vlny (8-13 Hz). Divák se tedy dostává do takzvaného "stavu alfa". Co to znamená? Vypovídá to o tom, že bdělá, analytická aktivita mozku klesá a člověk se dostává do určitého stavu transu. Při stavu transu se člověk poněkud oddělí od svého těla a do určité míry se vzdá vlastní vlády nad sebou samým; do jeho těla mohou částečně vstupovat jiné - ať už jakékoli - bytosti. Zdá se, že při sledování televize dochází v náznaku k něčemu podobnému: naše já je ochromeno a je donuceno poněkud opustit naše tělo; ztrácí nad ním výsostnou vládu. Nyní do něj může vstupovat něco jiného či někdo jiný.

Částečná ztráta možnosti zasahování našeho já do našeho těla se projevuje také změnami metabolismu. Obezita televizních diváků totiž zdaleka není způsobena jen omezením tělesného pohybu a konzumací piva, sušenek a dalších pokrmů, ale také jevem, který odhalili američtí vědci v roce 1992. Třebaže je člověk již před sledováním televize bez tělesného pohybu a v klidu, při sledování televize poklesne jeho spotřeba energie o 12 až 16 procent oproti výchozí hodnotě. To znamená, že při sledování televize spotřebováváme méně energie než při naprostém nicnedělání. Je to způsobeno celkovým utlumením, mohli bychom dokonce říci ochromením organických procesů, což souvisí s poklesem mozkové aktivity.

Televizní divák se ocitá na pokraji usnutí; a mnozí z vás jistě znají z vlastní zkušenosti velký uspávací účinek obrazovky: kolikrát jste se na sebe hněvali, že jste zaspali rozuzlení dalšího dílu vašeho oblíbeného seriálu! Obrazovka působí chtě nechtě jako sedativum, čemuž se tvůrci pořadů samozřejmě snaží zabránit, protože spící divák není divák. Ve zvukové stopě se občas objevují hlasité akustické signály, výkřiky, výbuchy, kvílení nebo i náhlé zrychlení a zesílení doprovázející hudby. Možná jste se také někdy podivovali, proč televizní komentátoři používají tak strašnou intonaci; inu, zkuste někdy pozorovat sami sebe, co s vámi tato intonace dělá. Možná zjistíte, že určitým způsobem pozměňuje konfiguraci vašich bytostných článků, že ve vás vyvolává určité napětí, že nějak modeluje vaši duši.

Každé takové náhlé vtažení já do těla způsobuje úlek a je spojeno s vyloučením stresových hormonů do krve (konkrétně se jedná o hormony nadledvin kortisol a adrenalin). Ukazuje se, že účinnost těchto hormonů v organismu klesá a organismus se na jejich permanentní přítomnost v krvi adaptuje. Tvůrci pořadů musí tudíž k docílení stejného budícího efektu používat čím dál razantnější prostředky. Tělo je tak vlastně vystaveno mírné otravě, zároveň si však na ni zvyká a potřebuje ji. Podobně jako u návykových látek vyžaduje i tělo televizního diváka stres, aby dosáhlo navyklé hladiny stresových hormonů. Dospělý člověk se s touto situací dokáže do jisté míry nějak vyrovnávat, avšak dítě, zejména velmi malé dítě, je tomuto působení televize vydáno napospas. Podle amerických fyziologů, kteří měřili mozkovou aktivitu dětí trávících velkou část svého času u televize, je jejich mozková kůra "prázdná jako poušť".

Přeji hezký víkend a televizi se radši vyhněte širokým obloukem.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_