Co bylo před Velkým třeskem?

rubrika: Pel-mel


A co bude po Vánocích?

 

Lucifer


big.bang.jpgO otázkách: "Co bylo před začátkem vesmíru?", řekl kdysi britský fyzik Stephen Hawking, že "jsou tak nesmyslné jako otázka: co je na sever od Severního pólu?" Ve Velkém třesku jako nulovém bodě stvoření naráží badatelé na zeď. Mají totiž co činit s takzvanou singularitou, jak plyne z teorie relativity, která popisuje, kterak se od doby Velkého třesku rozlétávající se vesmír vyvíjí díky působení přitažlivosti. Necháme-li běžet film této expanze pozpátku, smrskává se nakonec veškerá hmota dohromady do nepatrného prostoru. Tlak a teplota se v něm zvyšují na extrémní hodnoty, až do nekonečna. Tento stav, který panuje i v černých dírách, nazývají fyzikové singularita. Kdyby existoval nějaký svět před Velkým třeskem, muselo by v něm toto žhoucí peklo zničit každou informaci.

Fyzika si s tímto problém na první pohled neví rady, ale přesto se objevilo několik nápadů. S jedním z nich přišel astrofyzik Lee Smolin. Podle něho mohou umírající obrovské hvězdy stvořit "Baby-vesmíry". Na konci svého trvání kolabuje hvězda o velké hmotnosti pod vlivem vlastní tíhy a končí v černé díře. Hmota se podle Smolinova propočtu smrskne na Planckův objem, což je z našeho pohledu téměř nula čili singularita. Tento proces ale přesně odpovídá Velkému kmitu popsanému smyčkovou kvantovou gravitací. Proto, jak říká Smolin, pokaždé, když někde v hloubi vesmíru kolabuje obrovské slunce, vznikne nový vesmír. Také náš kosmos prý byl zrozen smrtí hvězdy v jednom z předchozích vesmírů.

I mě to už kdysi napadlo a tímto bych ukončil populárně naučné povídání o fyzice a příbuzných vědách, které trvalo od září do předvánočního času, a přeji všem bytostem, které ještě dokážou vnímat skutečnou krásu našeho vesmíru, hezké a příjemné prožití vánočních svátků. A co bude po Vánocích? Velký třesk!

Váš Neviditelný Lucifer ];-)


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

1 Dobré ráno.
Ludmila (neregistrovaný) 22.12.2010, 08:28:07
Nedávno byl na tohle téma pořad ve Spektrum,kde se ptali různých astronomů a fyziků na jejich názor.Jeden z nich poznamenal,že existují miliony vesmíru a je možné,že se někdy za určitých podmínek k sobě přiblíží asi tak,jako to vidíme u galaxií.Dojde k ohromnému třesku a vzniku dalších vesmírů.

«     1     »