Krize v českém zdravotnictví?

rubrika: Pel-mel


Jak píše český, německý i zdejší tisk, Česká Republika čelí významné krizi ve zdravotnictví, neb tisíce doktorů vyhrožuje výpovědí kvůli nízkým platům.

Zuzana


equip.jpgPlat českého začínajícího doktora je asi ve výši platu zaměstnanců McDonald. O problému se mluví i píše už dost dlouho a před časem proběhla diskuse na to téma i zde na blogu.

Pražská Vinohradská nemocnice je velké, rozlehlé zařízení s oddělením respektovaných, renomovaných neurologů. Nemocnici údajně hrozí, že v březnu 2011 ztratí kolem 80 % svých doktorů. Zároveň se 4 000 kolegy z nemocnic po celé zemi tamní lékaři podepsali resignační dopisy na protest proti svým mizerným platům. Začínající plat doktora v české nemocnici je 17 000 Kč za měsíc. To je kolem 100,- Kč na hodinu před zdaněním. To říká radiolog Martin Engel, který je zároveň hlavou lékařské unie. Tvrdí, že víc peněz by si vydělal i ve fast food restaurantu, což se doktoři dlouho styděli přiznat. Dr. Engel a jeho kolegové v lékařské unii rozjíždějí kampaň nazvanou: "Děkujeme, odcházíme." Ambulance jezdí po ČR a radí všude lékařům, jak a kdy dát výpověď.

Kolem jedné čtvrtiny lékařů z 16 000 nemocnic podepsalo resignační dopisy, které budou hromadně předloženy vedení nemocnic na konci prosince. Na jaře příštího roku by české nemocnice mohly trpět seriózním nedostatkem zdravotnického personálu.

Dr. Engel je radiolog s 30 lety praxe v oboru. Bez přesčasů vydělává kolem 1 600 euro, tedy $2 100 za měsíc (před zdaněním), což je mnohem méně, než vydělávají doktoři s podobnou kvalifikací a praxí jinde v Evropě. On, jeho žena a jeho syn - všichni doktoři - už podepsali resignační dopisy. Dr. Engel řekl, že teď už je příliš starý na to, aby začínal někde za hranicemi, ale spousta mladých lékařů dostává místa v německých, rakouských i britských nemocnicích, kde mohou vydělávat šestkrát nebo sedmkrát tolik než doma.

Nezodpovědné chování? Lékařská unie si přeje, aby lékařské platy byly trojnásobek národního průměru. Ministr zdravotnictví řekl, že v době ekonomické krize a rozpočtových škrtů je to nerealistický požadavek. Ministr zdravotnictví Leoš Heger řekl novinářům minulý týden, že doktoři by měli znovu zvážit rozhodnutí a počkat další rok, než zdravotnické reformy budou efektivní.

Heger se vyjádřil: "Říct, 'buď nám dáte víc peněz teď, nebo vám způsobíme řadu vážných problémů, které zničí zdravotní péči v celé zemi', nepovažuji za odpovědné." Ministerstvo zdravotnictví se vyjádřilo, že bere problém velmi vážně. Nicméně věří, že 4 000 českých doktorů nemá dostatečné jazykové zkušenosti a evropskou kvalifikaci, aby mohli opustit zemi přes noc. Dle Hegerova odhadu přibližně 700 doktorů by ev. mohlo resignovat a odejít do zahraničí nebo na soukromé kliniky v České Republice. V jedné české oblasti je 85 procent doktorů rozhodnuto dát výpověď o Vánocích. Jestli svoje rozhodnutí uskuteční, země může být v opravdu vážné zdravotnické krizi.


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

12
(neregistrovaný) 28.01.2011, 23:44:24
Zvláštní je,že jsem se nikde nedopátral mailové adresy na pana Engela.Chtěl sem s ním prodiskutovat pár otázek.Ale bohu žel,buď sem špatně hledal nebo se pan Enge bojí diskusi.

11
Zuzana (neregistrovaný) 03.01.2011, 10:25:24
Nevim, komu naleteli lekari, ale jestli jste slysel Klause a jeho vyrok, ze 'vyzvy, aby se v nekterych profesich kolektivne a hromadne odchazelo do ciziny je necim, s cim se nemuzeme smirovat', pak jste slysel hlas Husakova zapomneni rovnou ze zeme zapomneni a Sipkove Ruzenky.

10 Brzy se ukáže, že lékaři naletěli
Mgr.Milda (neregistrovaný) 01.01.2011, 22:07:01
a to právě svým nepřátelům, kteří se vždy chystali "dobře vydělávající" oškubávat. Odboráři jim namluvili, že mají podat výpovědi. Tím jsou odbory z obliga, platí dávky pouze stávkujícím a ne propuštěným. Pracovní úřad také platit nebude, na vlastní výpověď je karenční lhůta. Takže ti lékaři, kteří svoji výpověď podali bez zajištěného náhradního místa na tom hodně ztratí.
Ztratí i když výpověď vezmou zpět, odhalili se jako nesvéprávní.


8 Snad není ani tak rozhodující, kolik Eur nebo Bucků lékař vydělá
Mgr.Milda (neregistrovaný) 28.12.2010, 21:29:20
když mmně kuchali v Mnichovském srdečním centru, zrovna stávkovali. Jenomže jsem byl prohlášen za nouzový případ a už jsem jel. Takže o té stávce tenkrát vím, že hlavní důvod nebyly nízké platy, ale jednoduše přepracování lékařů nekonečnými nočními a denními službami. I když jim za to patřily příplatky, ty jim zase socialistický berňák vzal. Moje dcera se vdala do Nizozemí, tam má své oddělení pro nedonošené děti a v celku je spokojená, může mít i snížený úvazek, kvůli svým dvěma dětem. Tam je rozhodně větší pořádek a systém, který nepřetěžuje lékaře.

7
Zuzana (neregistrovaný) 28.12.2010, 12:47:46
Marie, dik za komentare, pokud jde o Sarku, verim, ze se ukaze, z minulosti si pamatuji, ze mela sva obdobi, kdy nebyla a pak se zase objevila a byvala casto. Zdravim Vas srdecne.

6 Vera Diblikova
Zuzana (neregistrovaný) 28.12.2010, 12:44:26
Jiste,lekarstvi je predevsim eticka profese a povolani skoro neco jako rehole, proto zrejme i Marie v prispevku niz( a rada jinych lidi v debatach) se pozastavuje, ze zrovna lekari jsou ti, kteri bouraji bariery. Jak ale resit tuto situaci, pro lekare dost ponizujici a pro pacienty imho i nebezpecnou. Doktori berou spoustu vycerpavajicih prescasu. Vycerpani nutne musi vliv na kvalitu nejen osetreni, ale hlavne rozhodovani - coz si myslim je pro pacienty i doktory riskantni. A kalkulovat s tim, ze mnozi neznaji jazyk a nemaji zapadni zkusenosti mi pripada neeticke zrovna tak. Jazyk se doktor v nemeckem ci britskem prostredi nauci velice rychle (skoci do vody a plave).
Ze MUDr Engel se uz nechysta ven je pochopitelne, nema ve svem veku sanci. Tento exodus se tyka predevsim mladych lidi. Proc tedy pseudorozhodnuti? Vzdyt on sam priznava, ze je uz mimo vekovy limit.

5
Věra Diblíková (neregistrovaný) 28.12.2010, 11:38:49
Pan MUDr Engel sice rezignační dopis s celou rodinou podepsal (někde jsme četla, že jeden jeho syn je právník, který ty rezignace za celý LOK obhospodařuje, ale to je možná jen drb), přesto se z důvodu věku nikam nechystá. Zajímalo by mě, kolik takových pseudorozhodnutí vlastně je - ukáže se to hned po Novém roce. V SRN je možná dost míst pro lékaře, ale zejména pro ty, co se dokážou domluvit u lůžka s pacientem, a to NĚMECKY, případně TURECKY. Těch zase tolik u nás není. BTW - syn je lékař, podmínky, za kterých začínal před 10 lety, byly hanebné, ale rozhodně se nikam nechystá, i když měl dost slušných nabídek už od začátku. Jo, a německy (m.j.) umí.

4 Šárka
Marie (neregistrovaný) 28.12.2010, 09:34:26
Zuzano, prosím vás, jestli si někdy píšete se Šárkou, pozdravujte ji ode mě a to velice srdečně. Taktéž zdravím já vás!

3 Neurologie
Marie (neregistrovaný) 28.12.2010, 09:32:08
Když jsem se dočeta o úniku neurologů, začalo mě intenzivně bodat v levém spánku. Asi za dva dny to přestalo, ale červík tiše hlodal dál. Co když mě to najednou klepne? Kdo se postará o ubožku nebožku? Když jsem se posléze dopracovala k poznání, že já to stejně nezměním, ulevilo se mi. Pořád přece jen doufám, že tu svoji přísahu doktoři budou dodržovat, že se na lidi nevybodnou. Koncem března výpovědi začnou platit. Vláda má tři měsíce na to, aby se k problematice postavila čelem. Postaví-li se zadem, obávám se, že začne apokalypsa. Jenom škoda, že ji nastartovali právě lékaři. Od tak lidské profese by to člověk nečekal.Někdo ovšem začít musel...Třeba právě tato skupina lidí něčím pohnout dokáže.Protože na její pomoci vlastně závisíme my všichni.

2 Tak puvodni verze je tato:
Zuzana (neregistrovaný) 28.12.2010, 00:42:16
"Dr. Engel je radiolog s 30 lety praxe v oboru. Bez přesčasů vydělává
kolem 1 600 euro, tedy $2 100 za měsíc (před zdaněním), co? je mnohem méně, ne? vydělávají doktoři s podobnou kvalifikací a praxí jinde v Evropě."

Takze v textu nechybi kc, ale 2 100 v dolarech, ktere nejak vypadly z puvodniho textu (tam je to spravne).

1
Zuzana (neregistrovaný) 28.12.2010, 00:26:57
Chybi kc. "Začínající plat doktora v české nemocnici je 17 000 kc za měsíc. To je kolem 100,- kč na hodinu před zdaněním."
A omluva za zpozdeni, zpusobene programovanim clanku na nekolik dni dopredu, tento se mezi ty prvni nevesel. Mezitim uz vysly uvodniky na jinych mistech a diskuse probehly.

«     1     »