Poutníci mezi hvězdami

rubrika: Pel-mel


Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa.

 

Lucifer


tulak_po_hvezdach.jpgVěděl jsem o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, stejně jsi na tom byl i ty, můj čtenáři. Začti se zpátky do svého dětství a pocit povědomí, o němž hovořím, se ti připomene jako zkušenost z dětských let. Tehdy ses ještě neustálil, nevykrystalizoval. Byl jsi tvárný, byl jsi duch v proměnlivém stavu, vědomí a osobnost v procesu utváření, ano, utváření a zapomínání.

Hodně jsi toho zapomněl, milý čtenáři, a přece si při četbě těchto řádků vzpomínáš na mlhavý sled minulých událostí z jiných dob a z jiných míst, kam jsi nahlížel dětskýma očima. Dnes si myslíš, že to byly sny. Kdyby to však byly jen sny, které se ti tehdy zdávaly, odkud by se byla vzala jejich podstata? Naše sny se kupodivu skládají z věcí, které známe. Látka našich nejčiřejších snů je látka našich zážitků. Jako dítěti, jako nemluvněti se ti zdávalo, že padáš z velké výšky, zdávalo se ti, že létáš vzduchem, jako létá to, co patří vzduchu, sužovali tě lezoucí pavouci a mnohonožci, kteří žijí v bahně, slyšel jsi jiné hlasy, viděl jiné tváře, děsivě známé, a pozoroval jsi jiné východy a západy slunce; když na ně teď pohlížíš zpět, víš, že byly jiné, než jaké jsi kdy spatřil.

Nu dobrá. To, co jsi v dětství občas letmo zahlédl, je z jiného světa, z jiného života, jsou to věci, které jsi v tomto vymezeném světě svého vymezeného života nikdy neviděl. Ale kde tedy? Jiné životy? Jiné světy? Možná, že až si přečteš všechno, co napíšu, dostane se ti odpovědi na zmatené otázky, které jsem ti předložil a které sis v duchu kladl ještě dřív, než ses dostal k četbě toho, co právě píšu.

Tak tohle byl Jack London z knížky Tulák po hvězdách. Já se však teď budu věnovat jiným tulákům, poutníkům mezi hvězdami, což jsou planety, neboť slovo planeta má původ v řečtině a znamená poutník. Svým způsobem to však bude i o nás, neboť mi putujeme po těch planetách a s nimi mezi hvězdami. S literární nadsázkou spolu s Jackem Londonem se tak můžeme považovat za tuláky po hvězdách.

Do srpna 2006 čítala Sluneční soustava devět planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto. Valné shromáždění mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze po dvoutýdenní prudké a vášnivé diskusi odebralo chudáku Plutu 24. srpna překvapivě oficiální statut planety. Sluneční soustava tak má už pouze osm planet, což je dle mého soudu stále ještě víc než dost. Čtyři vnitřní planety podobné Zemi jsou jakési horninové koule s pevným povrchem a sestávají se téměř výlučně z těžkých prvků. Pod pevnou kůrou mají vnitřní slupku z tekutého magmatu a uprostřed pevné železné jádro. A takoví jsem i my, tedy pokud vůbec za něco nebo za něčím stojíme. Zbytek jsou už jenom hadrové panenky. Dvě další planety, plynoví obři Jupiter a Saturn, jsou největší, nicméně podobně jako Slunce sestávají hlavně z lehkých prvků. Ve skutečnosti zcela plynoví nejsou, neboť jejich nitro pod gigantickým tlakem plynových mas zkapalnělo a zčásti se dokonce proměnilo v pevný vodík s kovovými vlastnostmi. Zbývající, Uran a Neptun, jsou ledoví obři a sestávají pouze z patnácti procent vodíku a helia a z převážné části z vodního, metanového a amoniakového ledu.

No a Pluto, jak už bylo řečeno, planetou není díky tzv. Třetí pražské defenestrace, a aby se mu dostalo alespoň jakéhosi odškodnění, byl povýšen na krále nově vytvořené třídy trpasličích planet. Ukázal se totiž být příliš maličkým a dle komise IAU neodpovídal schválené fyzikální definici planety. Směl si však ponechat měsíc, který se jmenuje Charon. A proč se tak jmenují? Planety se obvykle pojmenovávaly podle postav řecké nebo římské mytologie. Pro budoucího trpaslíka byla navrhována všemožná jména a horlivě se toho zúčastnil především tisk. Na název Pluto nakonec přišla jedenáctiletá školačka Venetia Burneyová z anglického Oxfordu. Zajímavé je, že již její strýc navrhl jména pro marsovy měsíce Phobos a Deimos, což česky znamená Strach a Hrůza, čemuž se nelze divit, poněvadž Mars byl považován za boha války. Venetia znala mytologii, ale současně si také velmi dobře uvědomovala, že jméno by mělo obsahovat iniciály Percivala Lowella, který se na jeho objevu významně podílel. Ještě v témže roce oslavil svůj debut oblíbený pes Walta Disneyho Pluto.

Již dominikánský mnich Giordano Bruno tvrdil, že ve vesmíru je nekonečně mnoho planet, a také předpokládal, že jiné planety musí obývat nekonečně mnoho živých tvorů. Za to byl 17. února 1600 upálen v Římě na Campo di Fiori a navzdory poznenáhlu se liberalizujícím názorům katolické církve nebyl nikdy úplně rehabilitován. Astronomové mezitím objevili vskutku nemalý počet planet nacházejících se mimo Sluneční soustavu. Kdoví kolik tuláků se po nich potuluje.


komentářů: 10         Komentáře (10)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
10
Lucifer 02.01.2011, 15:27:15
V Neviditelném městě jsme říkali, že je mu to platné jako mrtvému doutník ]Mrkající

9 Pokud jde o rehabilitaci
Mgr.Milda (neregistrovaný) 02.01.2011, 15:08:30
Giordano Brunovi to už je platné asi tak, jako čuněti, o kterém hosté v restauraci řeknou, že ty řízky z něj byly supr. Je to příznačné pro pád autority církve, že většinu lidí už nezajímá, koho Papa Ratzinger prohlásí za svatého.

8 Nepochybně bylo těch planet kdysi víc
Mgr.Milda (neregistrovaný) 02.01.2011, 13:15:16
a mnohé zřejmě ulétly z blízké dráhy. To ovšem neznamená, že musí být úplně mimo přitažlivost Slunce, jenom jejich oběžná dráha a velikost může jejich sledování ztížit. Vzdálenější tělesa mohou mít dobu oběhu delší, než je průměrná doba života hvězdáře a zatím jsme technicky na výši teprve několik desetiletí.

Lucifer
7
Lucifer 02.01.2011, 01:30:52
Dělat se dá určitě všechno, nebo alespoň skoro všechno, nicméně tím nejlepším děláním teď bezpochyby bude ulehnutí ke spánku, tak dobrou ...

Lucifer
6 hmmm
Lucifer 02.01.2011, 01:29:13
Byl jsem na Wikipedii krátce před tebou ]Mrkající

Věřím, že to má s tématem něco společného, ale co, na to doufám přijdu, až si od něho něco přečtu.

5
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 01:27:56
Neda se nic delat, dobrou noc. ;) Spanek se tvari neodkladne.

4
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 01:23:13
http://en.wikipedia.org/wiki/Patrik_Ou%C5%99edn%C3%ADk

Cesky spisovatel - emigrant - zijici od r. 1984 ve Francii. Mimo jine taky prekladatel z francouzstiny do cestiny lidi jako napr. François Rabelais, Alfred Jarry, Raymond Queneau, Samuel Beckett, Henri Michaux, Boris Vian, Claude Simon.. a z cestiny do francouzstiny(Bohumil Hrabal, Vladimír Holan, Jan Skácel, Miroslav Holub, Jiří Gru?a, Ivan Wernisch...).
Vim ze to zdanlive nema moc spolecneho s tematem tveho clanku - ale jen zdanlive. ;)

Lucifer
3
Lucifer 02.01.2011, 01:13:32
Patrika Ouředníka kupodivu neznám, ale budu se po něm při nejbližší příležitosti pídit v Neoluxoru.

2
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 00:36:08
Nez usnu, rada bych se zeptala tebe, Lucifere, nebo kohokoliv kdo bude ochoten mi odpovedet, zda jste cetli spisovatele Patrika Ourednika a konkretne jeho zde prelozenou knizku 'Case Closed'.

1
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 00:31:25
Jsem po tech vsech svatcich hrozne unavena a ospala a v utlumu, jen mala vzpominka na detstvi: moji rodice meli obrovskou knihovnu a drzeli i knizky ze sveho vlastniho detstvi. Precetla jsem si zahy taky temer celeho Londona (hec, umela jsem cist uz pred skolnim vekem;) vcetne Bileho Tesaka (jedna z nejoblibenejsich),+ vsechny ty verneovky jako Dvacet tisic mil pod morem a dalsi sci-fi a s nimi jsem plula vsemi uskalimi, prozivala veskera dobrodruzstvi, snila, touzila...a toulala se po hvezdach.
Pokracovani priste. :)

«     1     »