Pod ledem Antarktidy tiká časovaná bomba

rubrika: Pel-mel


Leden se nám překulil do druhé půlky a já mám pro vás nepříliš povzbudivou zprávu. Na portálu Dotyk.cz jsem objevil čerstvou zprávu, v níž se praví, že když pod ledem Antarktidy bouchne jedna z dosud známých 138mi sopek, nastane na Zemi peklo. Nejen populárně naučné weby nás denně zásobují děsivými předpověďmi, z nichž se skoro žádná neuskuteční. Kromě v posledních letech oblíbeného covidu, superviru z čínských laboratoří, který působil dojmem, že nás téměř vyhubí, se především zpravodajské weby věnují strašením třetí světovou válkou s nukleárním dopadem (válka na Ukrajině a Rusko versus Západ), energetickou krizí a dalšími výhružkami, devastující střet Zemí s kometou nebo asteroidem atd. Následuje citace z článku, který se týká časované bomby v podobě vulkanické aktivity v Antarktidě.

 

Lucifer


K objevení více než stovky vulkánů, skrývajících se pouhé dva kilometry pod západoantarktickým ledovým příkrovem, došlo v roce 2017 během mapování topografie podloží světadílu. Jejich počet odborníky z Edinburské univerzity překvapil. Oblast, již tvoří, je totiž ještě větší než východoafrický rift, který byl hodnocen jako hřeben s nejhustší koncentrací sopek na světě.

 

Objevila se tedy otázka, co by se stalo, kdyby se spící vulkány probudily. „Představu můžeme získat pohledem do minulosti,” říká John Smellie, profesor vulkanologie na univerzitě v Leicesteru. „Poté, co před 18 000 lety vybuchla Mount Takah, chemikálie z ní narušily ozonovou vrstvu. To způsobilo globální oteplování a tání ledovců.”

 

Takový scénář je však podle odborníka nepravděpodobný. Aby se opakoval, antarktické vulkány by musely být nad ledem. „Avšak to, že v budoucnosti dojde k erupci jedné ze 138 sopek je téměř jisté,” varuje. „Kdy přesně se ale odhadnout nedá.”

 

Další problém by nastal, pokud by sopky vybuchly v blízkosti tzv. ledových proudů. Zón, podél kterých se většina ledu v Antarktidě dostává do oceánu. Tečou totiž rychleji než jejich okolí. Nová voda v oceánech by způsobila zvýšení jejich hladiny o několik centimetrů. „Erupce podledové sopky by mohla spustit tok ledových proudů do Rossova šelfu, jenž je největší v Antarktidě,” říká vědec.

 

Prudké uvolnění energie, teploty a tlaku by zároveň destabilizovalo ostatní vulkány. „Vše, co brání plynům v úniku, je váha nadložního ledu. Pokud by byl tenčí, spustila by se řetězová reakce. Něco podobného se odehrálo na Islandu, když na konci poslední doby ledové začaly ustupovat ledovce,” tvrdí John Smellie.

 

Zdroj: Dotyk, Pod ledem Antarktidy tiká časovaná bomba. Stačí, když bouchne jedna ze 138 sopek, a přijde světové peklo

 

Můj komentář:

 

Takže Peklo na Zemi se má zrodit v Antarktidě? Zajímavá myšlenka. Vize naší budoucnosti servírovaná na slovo vzatými odborníky je přinejmenším děsivá. Možná bychom se mohli zavčasu odstěhovat na nějakou bezpečnější planetu. Tímto tématem se živí spousta sci-fi filmů céčkové kategorie. Některé z nich jsem nedávno v rámci relaxace zhlédl. Občas se jedná o parodii, při níž se člověk zasměje. Rád se zasměju. Povzbudivý smích je jedním z nejlepších léků na naše psychické zdraví, což má pozitivní vliv na zdraví tělesné.


komentářů: 0         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 0 »

«    »