Warholův prostřílený Mao hvězdou na aukci ;)

rubrika: Pel-mel


Většina sběratelů, kteří by měli to štěstí vlastnit Warholův portrét Mao Zedonga, (Mao Tse Tung), by udělala snad všechno, co je v lidských silách, aby dílo zůstalo uchráněno a nedotčeno.

Zuzana


mao.jpgNe tak Dennis Hopper, známý herec, režisér a mnohostranný umělec, kterého mnozí znají z filmu "Easy Rider". Když v r. 1972 Denis Hopper získal zmíněný Warholův sítotisk, vystřelil do něj dva náboje. Navzdory Hopperově ruční práci, která perforovala grafiku na dvou místech, (jedna z děr od kulky je přímo nad okem čínského diktátora), se odhadovalo, že obraz bude prodán příští týden jako součást aukce Hopperovy sbírky uměleckých předmětů a památek v Christie's v New Yorku za 20 000 až 30 000 USD. Prodej se koná osm měsíců po Hopperove smrti. Hopper zemřel na rakovinu prostaty ve věku 74 let. K prodeji tam budou některé z 300 uměleckých prací, které zdobily Hopperův dům ve Venice Beach. Aukce zahrnuje i práce Marcela Duchampa, Gerharda Richtera a Wallace Bermana. K památečnému prodeji náleží taky skript k filmu Easy Rider, opatřený mnoha poznámkami. Největší změna v ceně (proti původnímu odhadu) se očekává od Warholova sítotisku, kterému přidal Hopper unikátní 'nástavbu'.

Dle slov kurátora a správce Hopperova majetku - k prostřílení Warholova díla došlo během jedné noci na začátku sedmdesátých let v Hooperove domě v Los Angeles. Dennis Hopper se náhle probudil, koutkem oka zahlédl Mao Tse Tunga a tak se vylekal, že vstal, dvakrát na obraz vystřelil a udělal do něj dvě díry. Andy Warhol to později viděl, moc se mu to líbilo a opatřil díry poznámkami 'varovný výstřel' a 'díra od kulky' (jedna ho netrefila (= varovný výstřel), druhá ho trefila (= díra od kulky nad okem). Inu, konceptualista.

The Associated Press:
Dennis Hopper
Easy Rider


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
5
Lucifer 07.01.2011, 17:55:12
Ještě bych rád dodal, že pohár už přetekl a když vás zaženou ke zdi, není kam couvat. Zajímavě o tom píše Tomio Okamura

http://okamura.blog.idnes.cz/c/169632/Nekrast-musi-byt-zase-normalni.html

Lucifer
4
Lucifer 07.01.2011, 15:59:02
[2] Je to napsáno dobře a mají moji podporu.


2
Zuzana (neregistrovaný) 07.01.2011, 14:45:54
Zpravu o aukci jsem dala jako patecni odlehceni, zde je ale dopis prof. z nemocnice Kralovske Vinohrady, zcela vazny, tykajici se velke spousty lidi.

http://www.blisty.cz/art/56549.html

Lucifer
1
Lucifer 07.01.2011, 00:15:47
Za strojem času je to docela dobrý nášup ]Mrkající

«     1     »