Často se píše, jak mnoho lidí dnes propadá všelijakým drogám. Na prvním místě je alkohol, následuje tabák, LSD, heroin atd. Marihuana je považována za nejlehčí drogu, ačkoli jsou odborníci, kteří tvrdí, že to lék. Posoudit to nemohu, jelikož jsem marihuanu nikdy nevyzkoušel. Dám si víno a kouřím tabák. Ve druhém případě se jedná o blbost, která může způsobit například rakovinu plic, nicméně jsou odborníci, kteří tvrdí, že nikotin může být též lékem. Pak jsou abstinenti v používání čehokoli, kteří všechny neabstinenty považují za lidské trosky. Jenže je tady jeden háček: I závislost na životě může být považována jako droga. A abstinentství čehokoli je v podstatě též droga. Stejně jako závislost na kultovním náboženství či ideologií. Závislí na něčem jsme všichni. Následuje výňatek z článku na portálu Dotyk, který se zabývá specifickou drogovou závislostí starověkých Egypťanů.
Lucifer
Snad každý má svůj oblíbený hrneček. Staří Egypťané netvořili výjimku. Kávu nebo čaj ale ze svých nádob rozhodně nepili. Podle chemické analýzy si dávali něco mnohem ostřejšího. Byly doslova všude. Nacházely se v řadě hrobek a chrámů napříč celým Egyptem. A byly si podobné. Připomínaly vázu, jejíž spodní část nebyla kulatá, jak je běžné, ale měla tvar hlavy muže s plnovousem a tajemným úsměvem. Boha Bese.
Bůh Bes, známý také jako Bisu, jenž měl podobu trpaslíka s velkýma ušima, s krátkými nohami a širokým břichem, byl uctíván jako ochránce domácnosti a rodinného štěstí. Za úkol měl také zabíjení hadů, boj proti zlým duchům, hlídání dětí a pomoc ženám při porodu. Zajímavostí je, že zatímco ostatní egyptští bohové byli zobrazováni z profilu, Bes měl vždy celou tvář. Zároveň ho šlo nalézt na různých předmětech v domácnosti, včetně nábytku, toaletních potřeb či kojeneckých lahví a bylo ho možné pořídit jako figurku nebo již zmiňované hrnečky.
Odborníci však nedokázali přijít na to, jaký druh nápoje se z nich konzumoval. „Mohlo jít o mléko, posvátnou vodu, pivo nebo víno,” říká Branko van Oppen, kurátor řeckého a římského umění v Tampa Museum of Art. „Také jsme si nebyli jistí, zda se nádoby používaly denně nebo jen při náboženských obřadech a v rámci magických rituálů,” dodává.
Na tyto otázky se proto rozhodli odpovědět pomocí chemické analýzy zbytků, nalezených v některých s hrnků, uložených v depozitu muzea v Tampě. Badatelé předpokládali, že najdou stopy silného alkoholického nápoje. Ukázalo se však, že směs, kterou Egypťané popíjeli, měla tzv. jiné grády. Obsahovala nejen alkohol, ale také ochucovadla, lidské tělesné tekutiny, léčivé a psychotropní složky.
Analýza odhalila, že lektvar měl pravděpodobně základ z piva nebo vína, které bylo dochuceno medem a možná také mateří kašičkou, sezamovými semínky, piniovými oříšky, lékořicí a hrozny. Mezi tělesné tekutiny patřila kombinace krve, mateřského mléka a vaginální, nosní nebo slinné sekrety. Součástí směsi byly také byliny, jako egyptský modrý leknín a syrská ruta, známé svými halucinogenními, léčivými, omamnými a sedativními účinky. Byly nalezeny i zbytky rostliny rodu Cleome, které jsou spojovány s vyvoláním porodu nebo při vyšších dávkách s potratem.
Zdroj: Dotyk, U egyptských pyramid byly nalezeny velice podivné předměty s obličeji
17.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 3