Guggenheim Museum v Helsinkách

rubrika: Pel-mel


Na okraji Abu Dhabi dělníci v současné době vykopali základy pro budovu za 800 miliónů dolarů, navrženou Frankem Gehrym, dvanáctkrát větší než NY 'flagship'.

Zuzana


guggenheimabudhabi.jpgBudova Guggenheim Abu Dhabi, která se má otevřít v r. 2013 ve spojených arabských emirátech, se stane pátým muzeem, které rozmnoží galaxii Guggenheimů po světě. A Abu Dhabi není poslední. V Helsinkách bude tento týden oznámeno, že Guggenheimova nadace se ujme studie projektu budovy nového Guggenheimova muzea ve Finsku, Helsinkách. K tomu jim dopomáhej finská kulturní nadace a švédská kulturní nadace ve Finsku. Helsinky samy budou za svoji účast na projektu platit 2,5 milionů dolarů. Starosta Helsinek Jussi Pajunen řekl v telefonním rozhovoru, že celá baltická oblast, včetně Helsinek, se díky výstavbě nových budov rapidně mění, ať se jedná o bytovou výstavbu nebo kanceláře, atp. Nové budovy se staví na nábřeží a nové umělecké muzeum velmi přispěje k celkové regeneraci.

Když se v r. 2008 helsinský nákladní přístav přestěhoval, otevřelo se asi 620 akrů z pobřežní oblasti residenčním a komerčním projektům. Starosta Pajunen počal komunikoval s guggenheimskými úředníky už před rokem, neb ho inspiroval úspěch Guggenheimova muzea ve španělském Bilbao. Od chvíle, kdy se tam museum otevřelo, budí pozornost a přináší příjmy do baskické oblasti, trpící ekonomickými problémy. Budova pokrytá titaniem, navržená Gehrym a financovaná regionální vládou, přitahuje totiž kolem milionu návštěvníků ročně. Studie ukazují, že už v prvních pěti letech muzeum přineslo baskické oblasti víc než 1 bilion dolarů, tedy desetinásobek ceny konstrukce muzea - a přes 190 milionů dolarů v příjmech města v lokálních daních. Loni muzeum získalo příjem pres 300 milionů dolarů. Starostovi Helsinek zní takové zprávy jako rajská hudba.

The Guggenheim Bilbao se stal něčím jako modelem pro další města s ekonomickými problémy, které se shromáždily v Guggenheimově nadaci. A ačkoliv se podmínky realizovatelnosti - ohledně takových měst jako např. Rio De Janeiro a Taichung - diskutovaly, zatím se v nich taková stavba neuskutečnila. Nevyšly ani naděje na umístění stavby v Hong Kongu. Pouze Guggenheim Abu Dhabi pokračuje podle plánu.

Guggenheimská nadace v současnosti vlastní a provozuje Guggenheim Museum na Fifth Avenue, další je Peggy Guggenheim Collection v Benátkách, které organizuje programy pro Guggenheimovo muzeum v Bilbao. Guggenheim Abu Dhabi je financováno vládou v Abu Dhabi, ale bude taky primárně řízeno Guggenheimem. A Deutsche Guggenheim v Berlíně je výsledkem spolupráce mezi Guggenheimovou nadací a Deutsche Bank, která začala v r. 1997.

Očekává se, že helsinská studie bude ukončena na konci tohoto roku. Bude zkoumat, jaké exhibice a vzdělávací programy budou vguggenheimbilbao.jpg helsinském muzeu prováděny a potenciální ekonomický vliv na město. Dojde-li k rozhodnutí, že se projekt posune dopředu, bude nutno rozhodnout ještě víc konkrétních záležitostí, např. výběr architektů a místo. Musí dostat grant od City Council v Helsinkách a od výboru Guggenheimovy nadace. Dál je nutno schválit dohodu, podle níž bude Guggeinheim řídit a provozovat nové muzeum. Muzeum bude provozovat asi 70 uměleckých galerií a skupin - včetně Finnish National Gallery a Espoo Museum of Modern Art. Město prožívá transformaci nevídaných rozměrů a co se týká umění, od první dekády 21 století dochází ke skutečné renesanci. Umělci ve skutečnosti řídí teď veškeré změny a zaslouží si prý tu pravou infrastrukturu. Zkouší vytvořit koncept muzea 21 století a architektura se stane jeho součástí. Taková příležitost se dostaví jednou za život a oni si dali povolení ke svým snům, jak se vyjádřili.


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Zuzana (neregistrovaný) 20.01.2011, 12:37:32
A v Brne na Kolisti:

http://www.novinky.cz/bydleni/reality-a-finance/222760-do-centra-brna-ulehne-housenka.html

3
Zuzana (neregistrovaný) 20.01.2011, 12:16:18
Ta Sydney budova je ale hodne nekonvencni (pro reala nebvykla);)
http://www.worldarchitecturenews.com/index.php?fuseaction=wanappln.projectview&upload_id=15489

2
Zuzana (neregistrovaný) 19.01.2011, 18:22:09
Mila Marie, dekuji za popis Finska, skvele popsane dojmy a zazitky, to muj clanek je plny strohych udaju a faktu, ktere ne kazdeho zajimaji. Jde ale o moznosti, ktere tyto budovy-muzea lidem poskytuji. Proto jsem clanek prevypravela z anglictiny a jsem tedy moc rada, ze ve vas probudil tyhle hezke vzpominky. ( I kdyz je docela mozne, ba pravdepodobne, ze se objevil nebo objevi i v ceskem tisku ).

Nedavno jsem taky cetla o stavbe University (technologicke) v australskem Sydney, byly zverejneny plany architekta Franka Gehryho na 150 milionovou budovu Dr Chau Chak Wing, zatim jedinou jeho budovu, ktery Gehry v Australii, jak doufam, postavi. Budova ma dve rozdilne fasady, jedna je slozena z vlnitych cihel a druha je z velkych, sikmych tabuli skla a zrcadli obraz sousednich budov. Ma byt dokoncena nejak kolem 2014 a bude to narez, zejmena proto, ze v te casti to nevypada zdaleka tak, jak popisujete finskou situaci - tam takovou architekturu ted potrebuji jako sul.

1
Marie (neregistrovaný) 19.01.2011, 10:06:18
Helsinky... vlastně jediné město za hranicemi, které jsem měla možnost prozkoumat celkem důvěrně. Byla jsem tam kdysi třikrát. Poprvé v roce olympiády 1952, mávala jsem Zátopkovi na otočce maratonu, v němž zvítězil. Potom ještě dvakrát v roce 69.To už jsem měla delší čas na zkoumání města. Nákladní přístav zabíral velikou plochu. Dostala jsem se k němu náhodou, když jsem zabloudila a šla potom za vůní moře. Určitě bych teď ráda viděla, jak to tam vypadá po těch mnoha letech. Ale chci se jen trochu zmínit o architektuře,o té, která se týká lidí nejvíc - o nádherných možnostech bydlení. Určuje je sama země, skály, borovice, vzduch, moře. Domy jsou do přírody zasazené jako solitéry, jen pohled na ně působí pohodou, natož jak krásně je lidem uvnitř... V jednom takovém domě u zálivu jsem bydlela. Nikdy na to nezapomenu. O muzeích a dalších pamětihodnostech si člověk může počíst, jistěže jsem tenkrát taky nějaké viděla, ale ze všeho nejvíc mě ve vzpomínkách poutají obrazy domů obklopené stromy, obrovskými balvany, zelení. Díky, Zuzano, za připomínku. I když jste ji mířila jiným směrem...

«     1     »